Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

De 48 de ore nu am net si telefon de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
diddl

diddl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.04.2007
Acum 2 zile se pare ca in bloc la noi a fost "luat" echipamentul si tot blocul a ramas fara net si telefonie RDS.
Am sunat de cateva ori la ei si spun ca stiu problema si ca se lucreaza la remedierea ei. Poate imi dati o idee ce se poate face ca dupa cum se misca RDS-ul probabil or sa lucreze mult si bine la remedierea acestei probleme.
   Daca au trecut peste 48 de ore pot sa fac o plangere la OPC?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hmm...mai bine depune o sesizare,cu nr de inregistrare,pentru reducerea facturii! ;)

#3
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007
Se pare ca sunt hoti profilati pe ciorditul switchurilor RDS...
Poate e concurenta care-i saboteaza...

Ce ai putea sa faci cu un switch ? Sunt de cumparat la 50 de lei, daca nu mai putin. Si cate sa iti pui in casa? Mai ales cine ar cumpara switchuri furate de la RDS? Daca vezi un tigan ca vine la tine cu un switch fara cutie si mai mult ca sigur furat, ca om simplu nu cred ca te-ai baga la asa ceva... Pentru un amarat de switch sa ai in casa corpul delict...

In fine, eu cred ca e competitia care face faze din astea.

#4
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006
Vezi-ti tu de treaba ca nu e un amarat de switch la 50 de lei cel din cutia de pe scara a RDS-ului. Cei care le fura, probabil le fura la comanda sau in orice caz le cunosc valoarea si scot ceva bani pe ele.

Edited by Rhadoo824, 12 August 2009 - 10:56.


#5
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postdiddl, on 12th August 2009, 09:26, said:

Poate imi dati o idee ce se poate face ca dupa cum se misca RDS-ul probabil or sa lucreze mult si bine la remedierea acestei probleme.

Daca te dau banii afara din casa poti sa cumperi un switch si sa il "donezi"rds.

View Postrohry2k1, on 12th August 2009, 11:22, said:

Se pare ca sunt hoti profilati pe ciorditul switchurilor RDS...
Poate e concurenta care-i saboteaza...

Da, switchul pentru etajele 5,6,7,8 care a disparut de la mine anul trecut s-a gasit la o retealusca de cartier. Noroc ca au avut amabilitatea sa lase reclame prin cutia de scrisori cu reteaua lor nou infiintata. I-a luat polis ca din oala.

View PostRhadoo824, on 12th August 2009, 11:55, said:

Vezi-ti tu de treaba ca nu e un amarat de switch la 50 de lei cel din cutia de pe scara a RDS-ului. Cei care le fura, probabil le fura la comanda sau in orice caz le cunosc valoarea si scot ceva bani pe ele.
Switch-ul ala e mai mult de 50 lei. E ceva mai scump decat un router. Este mai complex, tine si telefonia. Are racire etc etc.

Edited by kineceler, 12 August 2009 - 10:58.


#6
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Sunt "chestii" separate, switch-ul de net, și echipamentul în care intra mufele de la fix.

#7
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostInTech, on 12th August 2009, 12:42, said:

Sunt "chestii" separate, switch-ul de net, ?i echipamentul în care intra mufele de la fix.
Prin unele locuri poate. La mine in cutie e un singur echipament. Daca am ocazia sa prind cutia deschisa il pozez. Si nu stiu prin ce minune telefonul vine pe doua din cele opt fire din utp.

Edited by kineceler, 12 August 2009 - 12:46.


#8
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postrohry2k1, on 12th August 2009, 11:22, said:

Se pare ca sunt hoti profilati pe ciorditul switchurilor RDS...
Poate e concurenta care-i saboteaza...

Ce ai putea sa faci cu un switch ? Sunt de cumparat la 50 de lei, daca nu mai putin. Si cate sa iti pui in casa? Mai ales cine ar cumpara switchuri furate de la RDS? Daca vezi un tigan ca vine la tine cu un switch fara cutie si mai mult ca sigur furat, ca om simplu nu cred ca te-ai baga la asa ceva... Pentru un amarat de switch sa ai in casa corpul delict...

In fine, eu cred ca e competitia care face faze din astea.
Unele switch-uri sunt cu management, au 24 de porturi, racire buna....si sunt cam 100 $; la o scara de bloc cu 10 etaje pot sa fie si 2 asemenea switchuri...iar daca nu stii parola lui, nu ai ce face cu el. :lol: aaaa,poate sa tepuiasca un martalog cu 50 ron , ca deja i-a luat ochii aluia cand vede switchul(este mare, are 24 porturi, este fiabil...bla-bla-bla....depinde cum il abureste :D )

View Postkineceler, on 12th August 2009, 13:43, said:

Prin unele locuri poate. La mine in cutie e un singur echipament. Daca am ocazia sa prind cutia deschisa il pozez. Si nu stiu prin ce minune telefonul vine pe doua din cele opt fire din utp.
Vine prin  ''minunea'' de echipament telefonic din cutia rds... :lol: sunt 2 fire pt telefonie, 4 pt net si 2 fire sunt ca rezerva =8 fire utp ;)

#9
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postbogdy68, on 12th August 2009, 14:35, said:

Vine prin  ''minunea'' de echipament telefonic din cutia rds... :lol: sunt 2 fire pt telefonie, 4 pt net si 2 fire sunt ca rezerva =8 fire utp ;)
Bine bine, eu am inteles ca pe doua din cele patru fire libere destinate ecranarii. Vroiam doar sa mentionez ca pleaca doar un cablu utp din acel dispozitiv si am net si telefon in loc sa fie 1 bucata switch + 1 bucata ceva pentru telefonie.
Sau poate sunt doua dispozitive separate intr-o singura manta? Hm...

Edited by kineceler, 12 August 2009 - 14:16.


#10
4me

4me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.04.2007

View Postkineceler, on 12th August 2009, 15:15, said:

Bine bine, eu am inteles ca pe doua din cele patru fire libere destinate ecranarii. Vroiam doar sa mentionez ca pleaca doar un cablu utp din acel dispozitiv si am net si telefon in loc sa fie 1 bucata switch + 1 bucata ceva pentru telefonie.
Sau poate sunt doua dispozitive separate intr-o singura manta? Hm...
Acele 4 fire ramase nu sunt pentru ecranare, sunt pentru conexiune gigabit. Ultima oara cand am vazut o cutie de la rds deschisa erau echipamente separat pentru telefonie + switch.

Edited by 4me, 12 August 2009 - 14:27.


#11
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Post4me, on 12th August 2009, 15:26, said:

Acele 4 fire ramase nu sunt pentru ecranare, sunt pentru conexiune gigabit. Ultima oara cand am vazut o cutie de la rds deschisa erau echipamente separat pentru telefonie + switch.
Cand exista conexiune gigabit. Altfel s-ar gasi destui care sa faca utp cu doar 4 fire.
S-ar putea sa fie un echipament compozit, 2 in 1. Cert este ca e unul singur in cutia de etaj.

Edited by kineceler, 12 August 2009 - 14:31.


#12
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Am mai auzit si eu despre furturi de switch-uri. Era tot de la RDS. Povestea se intampla cam acum un an sau mai bine. Unui prieten ii propune un "baietas" niste "cutii din alea de are RDS-ul in blocuri". Amicul il intreab "Ce cutii?" Raspuns "Din alea cu niste mufe si LED-uri. Cele cu 4 LED-uri la 50 de lei si cele cu 8 LED-uri la 80 de lei". Prietenul a inceput sa rada si le-a dat pas.

Hotul nici macar nu stia ce fura - "cutii cu mufe si LED-uri". Nu se gandea cretinul ca raman oamenii fara telefon si net. Unii chiar depind de ele.

#13
config_sys

config_sys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 20.10.2008
si la mine sa furat switch si cred ca tot concurenta(am auzit ca au plecat clienti) acum merge naspa net am ip din clasa 188.24. -188.27
deabea 1mb down pe ext deabea 100kb up ext
stau o luna si --->ROMTELECOM   pe "concurenta" nu ma bag nu imi plac retelele de cartier
iar de dat tel la supp tehnic nu mai am chief.. sunt satul nu cred ca a fost problema de la mine decat 1 sau sa zicem de 2 ori si mai vor si cod eroare cand zic ca am linux sau router ... nu oferim suport... imi este groaza sa dau tel la rel cu clientii
*valori in bytes nu bits

Edited by config_sys, 12 August 2009 - 15:04.


#14
tensiometru

tensiometru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.05.2005
acu vreun an, rds  a instalat cutia in bloc la mine, a cablat tot blocul si a plecat. dupa vreo 2 sapt, au venit si au golit cutia cu echipamente si dusi au fost, probabil aveau vreo obligatie pe la vreun prieten. cert este ca eu am contractul semnat de 3 luni, au venit si m-au cablat de la alt bloc, si nici acum n-am tel fix si cablu tv. cuconitele de la relatii cu clientii imi tot spun ca nu sunt echipamente, se fac investitii, blablauri de astea, de parca n-as fi insurat de 15 ani sa stiu cum minte o muiere.
eu maine ma duc la opc, sa vedem cat de repede apar acele echipamente fabricate la nasa. in rest, numa bine pentru toti.

#15
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postkineceler, on 12th August 2009, 15:30, said:

Cand exista conexiune gigabit. Altfel s-ar gasi destui care sa faca utp cu doar 4 fire.
S-ar putea sa fie un echipament compozit, 2 in 1. Cert este ca e unul singur in cutia de etaj.
Cert iti zic sigur ca te inseli, mai arunca o privire si vei vedea ca sunt echipamente separate.

#16
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
SW-uri s-au furat si o sa se tot fure, mai ales ca unele cutii nici macar nu sunt asigurate. Bine, am auzit si cazuri in care baietii au venit ziua si au taiat cu flexul cutia dintr-un bloc destul de central, pe la cu Bucur Obor, iar oamenii de acolo au stat fara internet, telefon si cablu tv vreo 2 saptamani.
Siturile gen okazii.ro sunt pline de astfel de echipamente furate de la RDS

#17
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postlepov, on 12th August 2009, 16:01, said:

Hotul nici macar nu stia ce fura - "cutii cu mufe si LED-uri". Nu se gandea cretinul ca raman oamenii fara telefon si net.
Yum. Leduri!

View Posthyperized, on 12th August 2009, 18:56, said:

SW-uri s-au furat si o sa se tot fure, mai ales ca unele cutii nici macar nu sunt asigurate. Bine, am auzit si cazuri in care baietii au venit ziua si au taiat cu flexul cutia dintr-un bloc destul de central, pe la cu Bucur Obor, iar oamenii de acolo au stat fara internet, telefon si cablu tv vreo 2 saptamani.

Ce flex? La capacul cutiei e inchis cu 2 suruburi. O surubernita si gata.

#18
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postdiddl, on 12th August 2009, 09:26, said:

Daca au trecut peste 48 de ore pot sa fac o plangere la OPC?
Da, daca s-a furat echipamentul mergi la OPC, e de competenta lor.
Si vezi daca ti se fura ceva vreodata si politia nu gaseste obiectul sa ti-l dea inapoi in 48 de ore, sa mergi si la OPC sa ii reclami ca se va rezolva foarte repede

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate