Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

De 48 de ore nu am net si telefon de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 unchiujim, on 5th October 2009, 23:01, said:

te compatimesc ! nu poti avea pretentii la operatorii din callcenterele oricarui operator,oamenii vin doar pt o bucata de paine servici (chiar daca asta e unsa cu kkt).rar gasesti un profesionist care chiar NU s-a transformat inca in robotel.
Aoleu. La voi la rc ce se dă înafară de salariu? Bonuri de masă? Respect la kilogram? Poate ar trebui să mai transferați din el și clienților cărora le răspundeți foarte acru...

#56
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 dassaev, on 6th October 2009, 08:58, said:

In XP iti da 678..in vista iti da alta eroare si posibil la fel se intampla si in cazul win 7
Am folosit si vista si win7 si nu stiam asta , ma conectam prin router , mersi ca mi ai zis . Dar ce pretentii sa avem de la cei de la RC acum , mai ales daca ai vreo versiune mai ciudata de linux sau un router , normal ca nu au cum sa se priceapa la toate . Eu oricum m am saturat sa le spun mac ul , userul si ca am firewallul dezactivat , de parca astea ar conta cand imi da 678 . Doar daca scriu user  gresit nu apare 678 , apare altceva , la fel cu mac ul , nu se mai face in zona resrictionare dupa mac de cel putin 6 luni , pacat ca cei de la RC nu stiu asta  :confuzzled: . Cel mai bine , cand nu merge net ul , scoteti cablul din router si puneti l la pc , de preferinta cu XP  :death: , ca sa vedeti eroarea exacta .

#57
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 kineceler, on 6th October 2009, 10:02, said:

Aoleu. La voi la rc ce se dă înafară de salariu? Bonuri de masă? Respect la kilogram? Poate ar trebui să mai transferați din el și clienților cărora le răspundeți foarte acru...
am sa-ti explic (se pare ca nu percutezi la subtilitati ;) ).de obicei callcenterele sunt externe si presteaza pt respectivul operator .oamenii nu rezista prea mult de aici apare si fluctuatia de personal si automat restul de probleme generate de acest fenomen.ironia ta nu isi avea rostul ca si raspuns la postul meu.respect colega .(si nu la kilogram)

#58
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 lucifer76, on 6th October 2009, 13:02, said:

Am folosit si vista si win7 si nu stiam asta , ma conectam prin router , mersi ca mi ai zis . Dar ce pretentii sa avem de la cei de la RC acum , mai ales daca ai vreo versiune mai ciudata de linux sau un router , normal ca nu au cum sa se priceapa la toate . Eu oricum m am saturat sa le spun mac ul , userul si ca am firewallul dezactivat , de parca astea ar conta cand imi da 678 . Doar daca scriu user  gresit nu apare 678 , apare altceva , la fel cu mac ul , nu se mai face in zona resrictionare dupa mac de cel putin 6 luni , pacat ca cei de la RC nu stiu asta  :confuzzled: . Cel mai bine , cand nu merge net ul , scoteti cablul din router si puneti l la pc , de preferinta cu XP  :death: , ca sa vedeti eroarea exacta .
Si ma rog de ce nu ar fi important mac-ul daca nu ai cunostinte de retelista de ce iti dai cu parerea? E bine afla ca mac-ul ala se vede si el pe un switch si daca nu se vede atunci e clar ca este o problema si iti trimite interventie la fel se vede si in cazul in care ai router si vrei sa faci pe mincinosul ca ai cablul pe direct.

#59
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si ma rog cum ai aflat ca nu am cunostinte de retelistica , ca m ai facut curios . Cand vad cablul dintre 2 switch uri rupt , la pamant , sau cand stiu exact care switch se mai blocheaza , asta dupa 20 de interventii la exact acelasi switch cu probleme , ce naiba mai conteaza mac ul meu ? M am saturat sa ma intrebe tot felul de imbecilitati , in loc sa dea si ei un telefon la  departamentul tehnic care chiar stiu situatia din zona . Apropo , nu se discuta la telefon intre ei , doar prin mail  :coolspeak:  .       Astia de la RC sunt de POMANA acolo pusi , nici macar nu pot sa dea un telefon la tehnic sa mi raspunda clar de ce nu merge ceva . Un robot telefonic ar face exact acelasi lucru nu ? intreaba niste chestii prestabilite si inregistreaza raspunsurile .
Am avut anu trecut 2 saptamani picat netul , nu doar eu , o zona mare . Dar la RC mi se raspundea ca sunt convinsi ca in cel mai scurt timp se rezolva  :cursing: . Si asta doar din cauza unui switch de pe o scara care nu mai era alimentat .
       Noroc ca acum am cateva telefoane de la baietii de pe teren  , vorbesc direct cu ei si se rezolva mult mai amiabil si fara nervi . Ca de modernizarea retelei , nici macar nu mai am speranta asta absurda . Se carpeste ce se mai poate .

#60
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
Revin cu amanunte despre problema postata pe pagina anterioara. Dupa 4 zile de nervi, telefoane, sesizari peste sesizari...am internet. Bineinteles, ca pana nu m-am dus la ei, la sediul din dr. staicovici nu ca sa fac scandal sa depun reclamatie nu mi-a functionat internetul. Adevarul este ca cei de la RC zero barat...pur si simplu n-am cuvinte pentru ei. Ieri am sunat iarasi, si un baietandru ma intreaba ce de la ce IP intru in conditiile in care i-am dat numarul sesizarii si acolo scria clar ca eu nu am link intre cutia de pe scara si mine!!! Ma rog, dupa ce am discutat cu un pui de sef de la ei, am avut internet imediat. Switch-ul din cutia de pe scara la mine s-a defectat si culmea l-au schimbat pe loc.
Asadar are perfecta dreptate colegul lucifer76!

O zi buna tuturor!

#61
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Lasa ca si mie imi cerea o fatuca ip ul , cand de fapt mie imi dadea clasicul 678 . Pai si ce ip sa i dau eu cand mie nu mi se conecta la pppoe  :death: . Si la faza cu mac ul , pai nu e deja trecut intr o lista la ei ? De ce il mai tot  intreaba ?

#62
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Salut sunt din Craiova si de joi numai am acces la internet de la rc aceasi eroare 651, am facut sesizari peste sesizari, prosti aia care raspund la telefoane (operatorii) ma tot mint de joi incoace ca se va rezolva problema in scurt timp (asta este limbajul lor de lemn pe care nil baga la tori pe gat), in fine am vazut ca nu vin joi m-am gandit ca totusi vin vineri, vineri de dimineata fac alta sesizare la care d-na sau d-ra imi raspunde sau mai precis ma intreaba cam in ce intervar oral ma pot gasi acasa eu ii spun ca dupa ora 13 sunt acasa am asteptat  toata ziua de vineri si nici macar un telefon nu am primit.

Sambata de dimineata m-am dus la ei la sediu, am vb cu o duduie de la biroul relati cu clienti care m-a foarte asigurat ca mi se va rezolva problema sambata, ei bine ma duc acasa oarecum linistit , astept.........astept .... astept si iara astept pana cand imi dau seama ca defapt din nou luasem teapa de la TEPARI DE RC-ISTI.

Duminica m-am gandit ca numai vin asa ca mi-am permis sa numai pierd o zi asteptandui pe MONOPOLISTII de la rds, am plecat pe la cineva fara nici un tel la mine, ei bine ajung acasa ma uit la tel si vad ca un apel cu nr ascuns bineinteles de la rds, deci ei s-au gandit sa ma sune duminica seara pe la ora 19, banuind probabil ca nu li se va raspunde.

Ei bine azi ma suna unul de la ei binenteles cu celebrta intrebare daca sunt in fata calculatorului, eu fiind la servici i-am spus sa ma sune dupa ora 14 cand vin de la servici. Vin de la servici si astept ......... normal ca numai ma sunat ala la ora 14 dau iarasi un tel la relati cu clientii in fine.... ma suna ala pe la 15:30 omu s-a convins ca nu e de la nicio placa de retea asa cum sustineau ei spundu-mi ca imi trimite un echipaj acasa. Intre timp dau telefon la OPC si trimit sotia iarasi la ei la sediu central.

Faza tare e ca ma suna ala de la OPC spundu-m ca nu preau au ce sa le faca ca ei au dat un telefon la ei si li s-a spus ca o sa e rozolve "marea" situatie dar nu au ce sa le faca pentru ca ATENTIE la ce spune "ASTA E ROMANIA" Se pare ca eu sunt prea mic sa dau rds pe mana opc.

In fine ajunge o echipa la mine la ora 17,problema a fost la priza unde se intrerupsese firul, interventia nu a durat mai mult de 5 min, i-am intrebat de ce a durat asa de mult, la care ei imi spun ceva ce nu imi vine a crede CA LOR AZI LA ORA 16 LI SA COMINICAT DE PROBLEMA MEA.

Deci eu am urlat ca nebunu timp de 4 zile ca pe aia care trebuie sa transmita sesizarile ii durea exact undeva la baza fundului. Iar astia de la rds au fost domne foarte deranjati ca am avut  curajul sa sesizez opc-ul.

Daca eream intr-o tara civilizata cu o justitie independenta la cati draci si nervi mi-au facut astia ii dadeam in jedecata.

#63
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 Dexter Dude, on 7th October 2009, 15:03, said:

Lasa ca si mie imi cerea o fatuca ip ul , cand de fapt mie imi dadea clasicul 678 . Pai si ce ip sa i dau eu cand mie nu mi se conecta la pppoe  :death: . Si la faza cu mac ul , pai nu e deja trecut intr o lista la ei ? De ce il mai tot  intreaba ?
Da la 678 și mie mi s-a cerut ip. Doar că la mine se conecta dar nu veneat net pe țeavă. Mi-au spui o comandă de băgat în run și culmea chiar apărea un ip nu știu în care virtute.

#64
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

 pana_daniel, on 12th October 2009, 20:46, said:

Daca eream intr-o tara civilizata cu o justitie independenta la cati draci si nervi mi-au facut astia ii dadeam in jedecata.
Dar da-i. Costa 15 lei parca, si in urma plangerii RDS trebuie sa scoata la iveala convorbirile telefonice si tichetele de suport deschise.

Ca e best effort si ca nu ti-e garantata conexiunea, e partea a doua .. vei obtine o deducere a facturii, dar vei pierde procesul. Cred.

Edited by daimon', 12 October 2009 - 21:20.


#65
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 pana_daniel, on 12th October 2009, 20:46, said:

In fine ajunge o echipa la mine la ora 17,problema a fost la priza unde se intrerupsese firul, interventia nu a durat mai mult de 5 min, i-am intrebat de ce a durat asa de mult, la care ei imi spun ceva ce nu imi vine a crede CA LOR AZI LA ORA 16 LI SA COMINICAT DE PROBLEMA MEA.
Bună dimineața la moș ajun... Păi dacă lor la centru le apare pe ecran cum că switch-ul pe care ești tu funcționează normal că îi doare în bigă. Nu e de la ei. Dacă ar fi venit la mine de căte ori m-am împiedicat de cabluri și le-am rupt mufele...

#66
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007

 kineceler, on 12th October 2009, 22:26, said:

Bună dimineața la moș ajun... Păi dacă lor la centru le apare pe ecran cum că switch-ul pe care ești tu funcționează normal că îi doare în bigă. Nu e de la ei. Dacă ar fi venit la mine de căte ori m-am împiedicat de cabluri și le-am rupt mufele...


  Poi frate si acum ce vrei sa-mi schimb singur mufele? Nu ma pricep si nici nu am echipamentele necesare, am vazut ca au un cleste de ala special.

Ba frate nu le mai luati apararea si numai fiti avocatul diavolului ca fereasca dumnezeu sa ajungeti la ce am patit eu in zilele astea. Cum va simtiti cand vorbiti cu uni de zeci de ori la telefon si ii doare undeva de doleantele voastre?

#67
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 pana_daniel, on 12th October 2009, 23:14, said:

Poi frate si acum ce vrei sa-mi schimb singur mufele? Nu ma pricep si nici nu am echipamentele necesare, am vazut ca au un cleste de ala special.
Da ce am zis eu că am și schimbat mufele? de bandă izolatoare nu ai auzit?   :lol:

Attached Files


Edited by kineceler, 12 October 2009 - 22:22.


#68
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Da-l dracu de cleste ca merge si fara, la cate cabluri am mufat eu fara cleste, cu surubelnita ... :D

#69
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Daca stiam va chemam pe voi :D

Dar habar nu aveam de unde erea problema.

#70
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 kineceler, on 12th October 2009, 22:19, said:

Da la 678 și mie mi s-a cerut ip. Doar că la mine se conecta dar nu veneat net pe țeavă. Mi-au spui o comandă de băgat în run și culmea chiar apărea un ip nu știu în care virtute.
Daca nu ai tcp ip ul devaztivat , normal ca ti apare un ip acolo .

#71
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Mda ... eu am stat 1 saptamana si 3 zile fara internet si telefon, si cica au avut o problema imensa in tot orasul.

Edited by Kakashi-Hatake, 21 October 2009 - 19:24.


#72
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Yeeei. Am depășit pragul psihologic de 168 de ore (7 zile) de când nu merge fixul. Fixomobil nu știu dacă primesc, la fibră nu mai lucrează nimeni că am bătut azi cartierul în lung și în lat. Pur și simplu li s-a luat de cartierul meu și gata.  :)
Uite așa se toacă banii fără cap în companiile românești în general. Investești într-un lucru mare și după patru ani îl bagi la casat. Or să mai stea trei patru ani și cu fixomobilele și le aruncă și pe astea că vor avea toți tablet pc cu slot de cartelă sau direct cu 4G incorporat.
Mai am o singură speranță și anume să îmi bage sub nas la casierie un ets 6630 pe 3-4 când oi plăti factura.

Edited by kineceler, 21 October 2009 - 20:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate