Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

am luat teapa pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
am comandat de la un timp dupa un site de vanzari nu ii dau numele un iphone 3g 8gb toate bune si frumoase pana ma duc eu la posta platesc suma de 950 ron ridic pachetul si ajungand la mine in cartier constat ca in acel pachet era un nokia 1100  :mellow:
cum sa procedez ... ce ma sfatuiti ... sa ma duc la politie?

#2
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007

 xbitnet, on 7th August 2009, 23:52, said:

am comandat de la un timp dupa un site de vanzari nu ii dau numele un iphone 3g 8gb toate bune si frumoase pana ma duc eu la posta platesc suma de 950 ron ridic pachetul si ajungand la mine in cartier constat ca in acel pachet era un nokia 1100  :mellow:
cum sa procedez ... ce ma sfatuiti ... sa ma duc la politie?
Ai semnat vreun contract pe care sa scrie ca ai achizitionat un iphone 3g? In coletul primit ai vreo foaie pe care scrie ca ai luat iphone 3g? Plata cum s-a facut?

#3
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
plata sa facut prin posta si nu scrie nicaieri ca in cutie e iphone 3g :(

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Trebuia in primul rand sa semnalizezi frauda in momentul ala catre Posta. Sa blocheze trimierea banilor catre ala. Ca pana la urma ,asta te interesa mai mult sa iti recuperezi banii. Apoi plagere la politie cu toate dovezile care le ai. Mail-uri ,convorbiri pe messenger.

   Daca nu ai facut asa de la inceput...acum o sa fie mai greu.

#5
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
nu am asa ceva am vorbit doar la telefon :( ce sa fac?

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pai incepe cu plangerea la politie. Clar! fara ezitare.

Ai facut print-screen cu anuntul lu ala in care este vorba de iphone? Fa repede sa nu dispara anuntul. Este o dovada subtire, dar ti-am zis..aduna tot ce ai:mail-uri,convorbiri messenger,sms-uri...De gasit il gaseste sigur. Si nu esti singurul pacalit.

Edited by mihai!, 07 August 2009 - 23:08.


#7
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
pai suna iar la cel cu care ai vb la tel cand ai facut comanda, explica ce s-a intamplat.
cine stie? poate s-a strecurat vreo greseala si au pus adresa ta pe coletul altuia ... desi, fiind in romania, 90% e sigur ca ti-au tras-o

#8
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
pai am inteles ca trebuie sa merg la politia de la el din oras si dovezi nu prea am ce ma sfatuiti sa le zic la politisti?

#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 xbitnet, on 8th August 2009, 00:07, said:

pai am inteles ca trebuie sa merg la politia de la el din oras si dovezi nu prea am ce ma sfatuiti sa le zic la politisti?

Nu trebuie sa mergi la el in oras. Asta este o prostie. Am editat ulterior ,mai sus. Aduna orice dovada cat de subtire ca era vorba de Iphone

#10
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 xbitnet, on 7th August 2009, 15:07, said:

pai am inteles ca trebuie sa merg la politia de la el din oras si dovezi nu prea am ce ma sfatuiti sa le zic la politisti?


eu as zice sa le spui exact ce s-a intamplat. nu stiu de ce intrebi ce sa le zici. vrei sa le spui povesti, sa denaturezi adevarul? n-as sugera o astfel de actiune.

si o alta treaba: ma gandesc ca poate printre colegii nostrii de forum sunt si altii care prefera sa faca shoping pe net, cred ca ar fi de ajutor sa specifici si web site-ul sa nu se mai friga si altii. intreaba un moderator daca e ok.

#11
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
a fost fratele meu astazi la politie si au zis ca nu au ce sa faca si ca trebuie sa merg in oras la el si ca si acolo nu au ce sa faca

#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Mai baiatule,ma enervezi! Cati ani ai?
    Formulezi frumos plangere,pe coala alba,atasezi ce dovezi ai...si mergi la registratura sa iti dea numar de inregistrare. Chiar daca o da din colt in colt sunt obligati !

    Pune datele teparului aici pe forum.

Edited by mihai!, 07 August 2009 - 23:20.


#13
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
am 17 ani...pai problema e ca nu am nicio dovada :( pe ala il cheama Uscatescu Victor

#14
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
si 950 de roni zici? numai dupa asta trebuia sa iti dai seama ca e teapa  :thumbdown: nou in magazin e cel putin 2000 de roni, modelul a aparut anul trecut , deci nu se deprecia asa de usor......chiar daca era second hand :thumbdown:

Edited by Volvo, 07 August 2009 - 23:37.


#15
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
nu mai am nicio sansa sa imi recuperez banii nu?

#16
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ultimul meu post la topicul asta...

   1.Mergi la politie si depune plangere scrisa pentru inselaciune. Sa iti dea numar de inregistrare ca sunt ogligati.In cerere pune ce dovezi ai (oricat de slabe) si datele din mandatul postal (nr.de ordine al coletului,tot) sa stie politia despre ce livrare cere detalii Postei
  
   2a.Cu copia dupa plangerea depusa la politie (cu numar de inregistrare pe ea) mergi la Posta si depui solicitare (scrisa) de a bloca plata catre ala pe motiv de frauda.
  
   2bPlangerea depusa la politie la tine in oras o trimiti prin fax si la politia din orasul lui.
  
   3.Chiar daca tampitul ala a ridicat deja banii...ia ridicat cu un buletin. Posta are toate datele lui.Este foarte usor de gasit.
  
   4.Pune aici pe forum tot ce ai despre ala. Nu doar nume. Site-ul unde avea anuntul,nr.de telefon,adresa de email.


  Imi pare rau pentru tine. Data viitoare daca o sa mai ai curaj sa cumperi de pe net, cere celui care trimite sa trimita cu optiunea ''Plata la deschidere'' . Adica,te uiti inauntru,in prezenta curierului, vezi ce este,si daca iti convine platesti,daca nu trimiti coletul inapoi.

Edited by mihai!, 07 August 2009 - 23:44.


#17
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
nu sunt in masura sa raspund la asta, dar ar trebuii sa fie invatare de minte pentru toata lumea care e pe aici acum, uitati`va bine inainte de a comanda ceva si verificat coletul cand il primiti, acum mi`am adus aminte de una care era la stirile de la ora 5 care a comandat un telefon de vreo 500 de roni , a sosit pachetu acasa bine mersi si cand a deschis cutia surpriza acolo erau 2 cartofi ....

Edited by Volvo, 07 August 2009 - 23:44.


#18
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006

 xbitnet, on 7th August 2009, 23:52, said:

am comandat de la un timp dupa un site de vanzari nu ii dau numele un iphone 3g 8gb toate bune si frumoase pana ma duc eu la posta platesc suma de 950 ron ridic pachetul si ajungand la mine in cartier constat ca in acel pachet era un nokia 1100 :mellow:
cum sa procedez ... ce ma sfatuiti ... sa ma duc la politie?

Din ce an e nokia 1100 ? Si unde e fabricat ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate