Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Despre Codul Silvic al Romaniei, legea nr. 46/2008

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Am o mare nelamurire in legatura cu prevederile acestei legi. Detin aproximativ 1,5 ha padure intr-o zona de deal. Acum cativa ani, din pacate, a fost defrisata in totalitate de hotii care locuiesc in satul din apropiere, eu nelocuind in zona. Si pentru ca nu stiam ce sa mai fac cu ea, m-am gandit sa ma asociez cu cineva si sa ridicam pe terenul respectiv o pensiune sau un restaurant cu mai multe cabanute pentru a fi inchiriate. Cititnd legea mai sus- mentionata, m-as incadra in art. 37, lit. b, care spune:

Art. 37
(1) Pot fi scoase definitiv din fondul forestier national, doar cu conditia compensarii acestora, fara reducerea suprafetei fondului forestier si cu plata anticipata a obligatiilor banesti, numai terenurile necesare realizarii sau extinderii urmatoarelor categorii de obiective:
a) necesare explorarii si exploatarii urmatoarelor resurse minerale: carbuni, roci utile, agregate minerale, minereuri, ape minerale, surse de energie alternativa, petrol si gaze naturale;
B) structuri de primire turistica cu functiuni de cazare turistica, unitati de cult, obiective sociale, sportive si medicale, constructii hidrotehnice de interes local. In intelesul prezentei legi, categoria obiective sociale nu include locuintele individuale si ansamblurile rezidentiale edificate in fondul forestier proprietate publica;

Dar, pentru ca exista intotdeauna un ,,dar", in cazul in care nu va merge afacerea, pentru ca exista si o asemenea posibilitate, ce se va intampla cu terenul??! si pentru aceasta va rog sa cititi urmatorul articol si sa-l interpretati d-stra:

Art. 38

(3) Schimbarea destinatiei obiectivului construit pe terenul care a facut obiectul scoaterii definitive din fondul forestier national mai devreme de 5 ani determina abrogarea ordinului ministrului sau hotararii Guvernului de aprobare si aducere la starea initiala a terenului scos din fondul forestier pe cheltuiala beneficiarului aprobarii.

Oare ce inseamna prevederile acestui articol 38? Ca dupa minim 5 ani, pot face ce vreau cu terenul respectiv? Ca, in cazul in care nu ar merge afacerea m-am gandit, eu si asociatul meu, sa incercam sa vindem cabanutele, eventual ca locuinte individuale. mai ales ca vor fi construite cu credite.Si stiti care e povestea cu creditele luate de la bancile noastre cele de toate zilele...

Multumesc pentru parerile d-stre!

P.S. Sper ca nu am gresit sectiunea. Daca am gresit atunci rog moderatorul sa mute topicul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate