Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Modem VDSL 4 x ETH & 1 x Wi-Fi - oferit de Romelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#37
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
xenocid, care crezi ca e cea mai simpla solutie daca as vrea sa il inlocuiesc cu un modem fara wireless, gasesc ceva pe piatza? simplu si stabil?

#38
xenocid

xenocid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 09.11.2008

View Postgmanu, on 15th September 2009, 12:36, said:

xenocid, care crezi ca e cea mai simpla solutie daca as vrea sa il inlocuiesc cu un modem fara wireless, gasesc ceva pe piatza? simplu si stabil?

Parca n'as da totusi alta 100E pe un modem VDSL. Mai bine dau din deget la buton :)

#39
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Corect, dar stii cum e cand iti sta pe creierash ceva :)
In orice caz, eu tot mai testez activand sau dezactivand diverse optiuni, poate cine stie, localizez problema.

#40
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Am citit din mai multe surse ca deja sunt sunati utilizatorii de VDSL pt. a le fi schimbate modemurile cu altele, "mai performante.

#41
eddy323

eddy323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 31.05.2009

View Postgalex, on 16th September 2009, 13:46, said:

Am citit din mai multe surse ca deja sunt sunati utilizatorii de VDSL pt. a le fi schimbate modemurile cu altele, "mai performante.



Eu sunt unul dintre pagubasi .... O sa ma duc intr-o zi la ei sa imi dea modemul inapoi... nici nu mi-au spus ca au WLAN pentru ca eu am deja .... si ziceam NU  din prima .....

#42
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Salutare la toti, am nevoie de ajutor va rog.
M-am apucat sa fac upgrade de firmware la modemul asta wi-fi si a intepenit. Nu mai vede nici lanul nici nimic, doar flashuieste ledul de power. Mai am cum sa-l recuperez sau e bun de aruncat ? multumesc

#43
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
De unde ai luat firmware-ul?
//nevermind, l-am gasit aici http://dl01.zyxel.co.....870HW-51a v2#

Edited by gmanu, 19 September 2009 - 15:53.


#44
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
exact de acolo l-am luat

#45
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004

View Posteddy323, on 19th September 2009, 14:11, said:

Eu sunt unul dintre pagubasi .... O sa ma duc intr-o zi la ei sa imi dea modemul inapoi... nici nu mi-au spus ca au WLAN pentru ca eu am deja .... si ziceam NU  din prima .....

Hard Reset, ceva pe acolo?!?

#46
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nimeni cu vreo idee ? va rog

#47
eddy323

eddy323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 31.05.2009

View Postgalex, on 19th September 2009, 17:38, said:

Hard Reset, ceva pe acolo?!?

problema e ca imi cade netul si trebuie sa dau reset ... si raza de actiune la WLAN e mica .... oricum la celalalt modem care mi l-au dat fara WI-FI mergea fara intrerupere

#48
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Deci sa inteleg ca daca imi pun VDSL in viitorul apropiat mai bine sa iau modemul fara wi-fi si sa iau un router wireless separat?
Nu-i prea mare balamucul?

Daca romtelecomul schimba modemurile cu wireless integrat cu ce modemuri le schimba?

Cum laptoapa mea are wireless N, poate ar fi mai bine sa iau un router care suporta N si modemul fara wireless !

Pareri?

Edited by kodiak, 20 September 2009 - 21:31.


#49
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Conform celor spuse pe aici, se pare ca da. Si eu eram dormin ca sa-mi iau acest VDSL, dar deocamdata mai astept putin sa vad ce se intampla cu aceasta situatie. Oricum, este foarte de laudat ca RTC chiar se ocupa de problema si schimba modemurile, chiar fara sa le fie facute sesizari de la clienti. Asta e un semn de normalitate.

#50
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

View Postxcit, on 19th September 2009, 15:32, said:

M-am apucat sa fac upgrade de firmware la modemul asta wi-fi si a intepenit. Nu mai vede nici lanul nici nimic, doar flashuieste ledul de power. Mai am cum sa-l recuperez sau e bun de aruncat ? multumesc
Well, prostul forumului sunt eu :))
Dupa ce am citit post-ul tau si am aflat ca exista firmware (eu nu il gasisem), am facut si eu update si am ajuns exact in situatia ta (brick). Iti dai seama, draci, injuraturi, "ce dracu mi-a trebuit" etc. Am sunat la 1930, le-am zis care e treaba si a doua zi dimineata mi-au adus alt modem (neasteptata promtitudine de sambata pe duminica), acelasi model, cel cu wifi.
Partea interesanta e ca modemul asta nou e customizat un pic diferit fata de primul (adica a modificat romtelecom mai multe setari default din el) si, pana acum, pare a fi mai stabil, pare ca reuseste sa-si gestioneze mai bine gradul de ocupare al resurselor si nu s-a mai blocat deloc (uptime 3 zile).

#51
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Eu am luat unul imprumut sa vad daca pot sa il rezolv pe al meu, dar totusi la upgrade-ul ala zice sa astepti, iar eu n-am asteptat mai mult de 3-4 min. Daca aveti vreo idee cum sa il resuscitez m-ati ajuta mult. Si daca stie cineva cum se poate intra cu telnet pe modemurile astea, ce comenzi trebuiesc date ca sa schimbam modulatia, daca se mai poate, multumesc

#52
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Eu am asteptat o carutza de timp si tot l-am brick-uit.
Pt telnet deschizi un command prompt (run>cmd) si scrii telnet 192.168.1.1
Dar daca modem-ul nu are ip nu poti sa il accesezi.

#53
eddy323

eddy323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 31.05.2009
gmanu:Eu am asteptat o carutza de timp si tot l-am brick-uit.

adica ?

#54
frek menta

frek menta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 01.09.2005

View Posteddy323, on 23rd September 2009, 09:02, said:

gmanu:Eu am asteptat o carutza de timp si tot l-am brick-uit.

adica ?

adica a facut din el o "caramida" (bun de pus in loc de caramida la constructii, la altceva nu mai e bun :) ), chiar daca a asteptat mai mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate