Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Modem VDSL 4 x ETH & 1 x Wi-Fi - oferit de Romelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#1
bolid

bolid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.07.2007
Modemul WIFI din oferta RTL este :

http://us.zyxel.com/...oupNo=PDCA20091

Daca iti doresti sa ai WIFI poti opta pentru modemul din oferta RTL gratis si iti cumperi tu un ruter wireless SAU poti lua direct de la RTL modemul acesta platind 30 euro.

Intrebarea mea e :

In conditiile unei utilizari acasa, cu 3-4 "clienti" (2-3 laptopuri / 1 consola WII / telefon mobil) face fata modemul oferit de RTL ?
Sau e mai sigur sa iau modemul gratis si imi cumpar un ruter Wireless ?

Edited by bolid, 17 July 2009 - 09:18.


#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Daca cumperi un router Wifi de pe piata poate fi folosit cu orice provider. Asa cu modemul de la RTC daca reziliezi sau vrei sa-l folosesti in alta retea e inutil, n-are mufa WAN doar de telefon RJ-11. Mai bine dai 30euro pe un D-Link sanatos de pe piata, alea macar stii ca sunt bune si nici nu ramai legat de romtelecom o viata.. mai ales ca stai Bucuresti si piata e f. dinamica.

P.S. Nu stiu de ce va bagati pe VDSL cand nici nu se stie cum merge.

Edited by Blackhawk, 17 July 2009 - 09:24.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In conditiile unei utilizari acasa, cu 3-4 "clienti" (2-3 laptopuri / 1 consola WII / telefon mobil) face fata modemul oferit de RTL ?
Un router Wireless face fata pana la 10 clienti in medie, pe partea de Wireless. Viteza de transfer insa, scade cu cresterea nr lor ( conectati simultan ).

#4
bolid

bolid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.07.2007
am ridicat aseara modemul de la RTL.

#5
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 bolid, on 18th July 2009, 08:15, said:

am ridicat aseara modemul de la RTL.
si?ai testat vdsl-ul?zi-ne si noua cum merge!

#6
Jubile

Jubile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.08.2007

 Blackhawk, on 17th July 2009, 10:21, said:

Daca cumperi un router Wifi de pe piata poate fi folosit cu orice provider. Asa cu modemul de la RTC daca reziliezi sau vrei sa-l folosesti in alta retea e inutil, n-are mufa WAN doar de telefon RJ-11. Mai bine dai 30euro pe un D-Link sanatos de pe piata, alea macar stii ca sunt bune si nici nu ramai legat de romtelecom o viata.. mai ales ca stai Bucuresti si piata e f. dinamica.

Nu poate fi folosit totusi ca acces point acest modem -router? Ma gandeam daca bagi rj 45  dintr-un modem, sau , ma rog retea de cartier , etc intr-unul din porturile ethernet, nu poate fi folosit ca acces point, sau functia wifi merge doar daca primeste semnal prin rj 11 ? Intreb deoarece eu am un router msi si il folosesc doar ca AP.

LE: Acest modem- router are management de porturi? Iti arata undeva ce trafic face x ? Poti limita banda alocata unui IP de exemplu ? Am vazut ca stie QoS dar ce optiuni mai are ?

Edited by Jubile, 18 July 2009 - 10:02.


#7
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005

 bolid, on 18th July 2009, 07:15, said:

am ridicat aseara modemul de la RTL.
Si de aseara nimic chiar.....
Nu l-ai instalat ????
Spune si tu ceva detaliii...................

#8
bolid

bolid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.07.2007

 gelu_dh, on 18th July 2009, 12:33, said:

Si de aseara nimic chiar.....
Nu l-ai instalat ????
Spune si tu ceva detaliii...................

din pacate nu am detalii ...
serviciul nu este inca activat , presupun ca fiind weekend il vor activa luni

obs
Am incercat sa conectez wireless modemul cu pc-ul dar imi spune ca parola (care e scrisa pe modem) nu e in formatul acceptat.

#9
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005

 Blackhawk, on 17th July 2009, 10:21, said:

P.S. Nu stiu de ce va bagati pe VDSL cand nici nu se stie cum merge.

daca ai parametrii liniei e foarte simplu sa anticipezi cum va merge.

#10
bolid

bolid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.07.2007
inca nu au mi-au activat serviciul (mai au 1 zi cf contract - 4 zile).
am rezolvat problema cu conectarea wireless.

#11
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Imi cer scuze, de fapt vroiam sa postez aici: http://forum.softped...howtopic=553704

Edited by gmanu, 21 July 2009 - 10:39.


#12
catax1

catax1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2008
PENTRU CEI CARE SE INGHESUIE LA MODEM WI-FI: AVETI MARE GRIJA CU MODEMUL WIRELESS DE LA ROMTELECOM, PENTRU K S-AR PUTEA SA NU MEARGA......TEHNOLOGIA WIRELESS SCADE VITEZA DE TRANSFER LA MARIREA DISTANTEI SI/SAU LA INTALNIREA DE OBSTACOLE.....ASA K SE POATE K IN LOC DE 30 DE MEGA SA VEDETI K PE WIRELESS AVETI DOAR 15...EU  AM DE 4 ANI MODEM WIRELESS SI E BELEA CU DSISTANTA....DDAR FIECARE INCEARCA PE PROPRIA PIELE. MAI BINE CUMPARATI MODEMUL SIMPLU SI IL LEGATI LA UN ROUTER WIRELESS "n" ... ESTE DOAR UN SFAT

#13
dsi

dsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 31.10.2006
Asa e, nici eu nu pot copia din reteaua locala cu mai mult de 2.5-2.9 MB/s pe wireless (G)
Teoretic la 30Mb ar insemna un maxim de 3.75MB/s pe care nu il poti atinge cu wireless pe standard G. Asa ca N e solutia, dar sa ai si la laptop ;)

Edited by dsi, 21 July 2009 - 11:47.


#14
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Are cineva idee in legatura cu urmatoarele probleme?

1.Cum pot sa schimb username-ul default (1234). Pot sa schimb parola dar nu am gasit nici o sectiune unde as putea schimba numele

2. Cum pot accesa anumite servicii din WAN (ssh, interfata de administrare prin http). In sectiunea "services control" am bifat enable from WAN pentru http si ssh dar tot nu le vad de afara.

3. Pana acum am folosit fiberlink si un router asus. La router-ul ala ma conectam de afara prin ssh si puteam trimite o comanda de wake on lan catre destop-ul meu, lucru extrem de util pt mine. Aveti idee cum pot face asta cu modem-ul vdsl wifi zyxel?

Mersi

#15
ThePoint

ThePoint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.08.2007

 gmanu, on 22nd July 2009, 17:00, said:

Are cineva idee in legatura cu urmatoarele probleme?

1.Cum pot sa schimb username-ul default (1234). Pot sa schimb parola dar nu am gasit nici o sectiune unde as putea schimba numele

2. Cum pot accesa anumite servicii din WAN (ssh, interfata de administrare prin http). In sectiunea "services control" am bifat enable from WAN pentru http si ssh dar tot nu le vad de afara.

3. Pana acum am folosit fiberlink si un router asus. La router-ul ala ma conectam de afara prin ssh si puteam trimite o comanda de wake on lan catre destop-ul meu, lucru extrem de util pt mine. Aveti idee cum pot face asta cu modem-ul vdsl wifi zyxel?

Mersi


Buna,

Azi am luat si eu modemul ZXDSL 931CII (versiunea fara WIFI) dar nu reusesc sa intru pe pagina lui de configurare.
Cu ce user si parola ai reusit sa intri? Am incercat user: 1234 si mai multe parole, dar fara nici un rezultat.

Merci mult de tot.

#16
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
http://192.168.1.1
user =  1234
parola = 1234

#17
bolid

bolid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 05.07.2007
Cum pot verifica paramentrii liniei ?
Exista in meniul modemului ceva informatii .. ?

E vre-un test care poate arata ca linia poate suporta 30 Mbs iar conexiunea merge cu X Mbs ?

De unde pot schimba parola conexiunii Wi-Fi ?


[ http://www.speedtest2.com/results/1602220.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Parola conexiunii wifi, ca si alti parametri legati de wireless, se modifica de aici:

http://192.168.1.1/WLAN_S4.html

mai precis, din meniu:
Network / Wireless LAN

Edited by gmanu, 24 July 2009 - 10:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate