Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Modem VDSL 4 x ETH & 1 x Wi-Fi - oferit de Romelecom

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#235
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

 danghetau, on 9th July 2010, 19:20, said:

Prea putine setari la acest modem fata de unul ADSL zic eu.
Cel mai bine trimite un PM Lelliei si te lamureste ea.Ai incercat sa suni la 1930?

Asta am zis si eu...
Pai nu am sunat pentru ca stiu ce raspuns o sa-mi dea... "Nu, nu se poate"!

#236
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Eu stiam asa:linia suporta tehnologia DSL.
Pina la 20Mbps exista ADSL (asta e valoarea maxima suportata de tehnologie) iar peste este VDSL.Mai exista si FTTB care merge pina la valori mai mari,nu e subiectul discutiei.
Puteam pastra pe aceeasi linie tehnologia ADSL la care beneficiam de maxim 20Mbps sau puteam trece la VDSL 30Mbps la exact acelasi pret al abonamentului.
Am vazut diverse discutii in care se foloseste termenul xDSL ca termen generic...Ai intrebat:"Modem-ul ZyXEL functioneaza cu o linie ADSL?!" si eu pot raspunde DA pentru ca linia meqa este ADSL si am avut modem ADSL iar acum am VDSL.Diferenta este ca am abonament VDSL si conectarea prin acest modem este diferita fara de modemul ADSL care foloseste username si parola.
Fara abonament VDSL nu ai VDSL...a fel si pentru ADSL.
Sa intelegem ca ai abonement ADSL si vrei sa folosesti un medem VDSL?Chiar nu inteleg,imi scapa ceva...???

#237
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

 danghetau, on 9th July 2010, 22:47, said:

Eu stiam asa:linia suporta tehnologia DSL.
Pina la 20Mbps exista ADSL (asta e valoarea maxima suportata de tehnologie) iar peste este VDSL.Mai exista si FTTB care merge pina la valori mai mari,nu e subiectul discutiei.
Puteam pastra pe aceeasi linie tehnologia ADSL la care beneficiam de maxim 20Mbps sau puteam trece la VDSL 30Mbps la exact acelasi pret al abonamentului.
Am vazut diverse discutii in care se foloseste termenul xDSL ca termen generic...Ai intrebat:"Modem-ul ZyXEL functioneaza cu o linie ADSL?!" si eu pot raspunde DA pentru ca linia meqa este ADSL si am avut modem ADSL iar acum am VDSL.Diferenta este ca am abonament VDSL si conectarea prin acest modem este diferita fara de modemul ADSL care foloseste username si parola.
Fara abonament VDSL nu ai VDSL...a fel si pentru ADSL.
Sa intelegem ca ai abonement ADSL si vrei sa folosesti un medem VDSL?Chiar nu inteleg,imi scapa ceva...???
prietene vezi ca dezinformezi lumea. faci multe confuzii(grave!!).

#238
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

 danghetau, on 9th July 2010, 22:47, said:

Eu stiam asa:linia suporta tehnologia DSL.
Pina la 20Mbps exista ADSL (asta e valoarea maxima suportata de tehnologie) iar peste este VDSL.Mai exista si FTTB care merge pina la valori mai mari,nu e subiectul discutiei.
Puteam pastra pe aceeasi linie tehnologia ADSL la care beneficiam de maxim 20Mbps sau puteam trece la VDSL 30Mbps la exact acelasi pret al abonamentului.
Am vazut diverse discutii in care se foloseste termenul xDSL ca termen generic...Ai intrebat:"Modem-ul ZyXEL functioneaza cu o linie ADSL?!" si eu pot raspunde DA pentru ca linia meqa este ADSL si am avut modem ADSL iar acum am VDSL.Diferenta este ca am abonament VDSL si conectarea prin acest modem este diferita fara de modemul ADSL care foloseste username si parola.
Fara abonament VDSL nu ai VDSL...a fel si pentru ADSL.
Sa intelegem ca ai abonement ADSL si vrei sa folosesti un medem VDSL?Chiar nu inteleg,imi scapa ceva...???

Nu e aceeasi chestie...
Linia poate suporta ADSL2+ pana la 22Mbps dar totusi sa nu suporte VDSL!
Am abonament ADSL si vroiam sa folosesc modem VDSL (daca tot l-am luat moca)!
Dupa ceva search am vazut ca nu are suport pentru ADSL (in schimb varianta P870HW-51b are suport pentru ADSL)! Raman la EcoLife 520s...

Edited by d1ab0l33k, 09 July 2010 - 22:45.


#239
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
M-am referit la linia mea,am si spus asta exact in prima fraza.
Daca tot am aberat asa cum spui de ce nu explici cum sta treaba de fapt?Informatiile sint luate in urma numeroaselor discutii la 1930 dar cum am mai spus pe alte topicuri unii de acolo habar n-au de capul lor,EI dezinformeaza lumea...

#240
gabi_nic

gabi_nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 21.04.2008
Am VDSL de 20Mb/s pus de ieri .
Nu prea am avut timp sa-l testez , dar in principiu nu am avut probleme la instalare ; a fost plug&play pentru o configuratie cu 1desktop wired si doua lap-uri wireless .
Chiar au functionat impreuna vreo 2 ore.

Se discuta insa pe forum despre un upgrade de fw pt routerul ZyXEL P-870HW .

Pana la urma trebuie facut acest upgrade de firmware ?
Ce aduce in plus / ce rezolva el ?

Multumesc

#241
Meredith88

Meredith88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2007

 gabi_nic, on 15th July 2010, 11:12, said:

Am VDSL de 20Mb/s pus de ieri .
Nu prea am avut timp sa-l testez , dar in principiu nu am avut probleme la instalare ; a fost plug&play pentru o configuratie cu 1desktop wired si doua lap-uri wireless .
Chiar au functionat impreuna vreo 2 ore.

Se discuta insa pe forum despre un upgrade de fw pt routerul ZyXEL P-870HW .

Pana la urma trebuie facut acest upgrade de firmware ?
Ce aduce in plus / ce rezolva el ?

Multumesc

Din cele ce-au scris inaintasii pe aici memory usage cu fw-ul vechi ajunge foarte repede la 100% in cazul torrentelor. Sau si in cazul torrentelor. Si se blocheaza modemul. Eu i-am facut update imediat ce l-am luat cu versiunea 1.00(BKO.2)b1_1016 luata de pe site-ul romtelecom si nu am avut absolut nici o problema. La vremea respectiva era pe undeva pe la sectiunea iptv.

#242
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Si eu m-am pricopsit de saptamana trecuta tot cu un modem dintr-asta...ce sa zic....sunt numai nervi.
Nu merge wireless-ul, adica ma conectez (iphone) dar nu pot sa ies in internet (doar reteaua locala, pot accesa interfata routerului la 192.168.1.1 de pe iphone, de exemplu). La inceput a mers, dar dupa o vreme facea la fel. E ca si cum ma blocheaza in afara.
Ma pricep destul de bine la retelistica, nu va ganditi ca am facut mai stiu eu ce filtrari pe MAC sau alte alea...pur si simplu acum a mers, peste jumatate de ora nu. Am pus DNS-urile statice de la RTL, de pe forum.
Am facut upgrade la firmware (de pe site RTL si de pe forum, vreo 3 versiuni), pana la urma am ramas la vers de pe site romtelecom.
Cu altele n-am reusit sa am acces la internet deloc.
Acum netul merge ok, problema este doar wireless-ul. Am avut inainte un ADSL Dlink wifi care nu mi-a facut nici o problema (uptime de 6 luni).
Sugestii ?

#243
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Am rezolvat problema, mai intai am incercat cu un laptop cu wifi, a mers perfect. Totusi cu iPhone-ul meu nu mergea in continuare. M-am documentat si am gasit pe niste forumuri: am pus pe iPhone (si apoi si pe PC, ca mai dadea rateuri la restart) ca prim DNS chiar adresa routerului (192.168.1.1) si acum merge perfect. Probabil este o buba la modem, altfel nu-mi explic, n-am mai intalnit pana acum aceasta solutie.

#244
keyser_soze

keyser_soze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2009

 thetraian, on 23rd May 2010, 13:42, said:

vad ca nu pot sa mai dau edit mesajului de mai sus, asa ca scriu aici.. am rezolvat problema cu ajutorul celor de la romtelecom.. solutia o incercasem deja, doar ca nu stiam ca trebuia sa dau si un reset dupa.

Pasi:

1. trebuie luat firmware-ul de pe site-ul romtelecom, care pentru un motiv bizar e trecut la TV http://www.romteleco...BKO2b1_1016.dat
2. accesare 192.168.1.1 -> maintenance > tools > firmware -> upload fisierul .DAT, asteptati sa isi faca initializarea
3. dupa update imediat nu are setarile puse, asa ca trebuie dat un reset manual modemului -> 10 secunde apasat cu ceva ascutit pe butonul interior de langa butonul on/off al modemului.
4. dupa reset ar trebui sa intrati iar pe 192.168.1.1 pentru verificare si ar trebui sa-si fi re-luat IP-ul si conexiunea la internet sa fie refacuta

bafta :)

Multumesc ca ai pus detaliile astea aici. Am avut aceeasi problema ca si tine. M-au ajutat mult in momentul la care aveam nevoie de ele. La mine au functionat exact asa cum ai descris.

#245
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Pina la urma care e versiunea stabila de firmware pentru dracia asta?
Pe siteul Zyxel este 1.01(AVZ.2) iar pe RTc este 1.00(BKO.2)b1_1016...am pus-o pe asta din urma pentru ca aveam intreruperi la posturile de radio online care inainte de acest modem mergeau cursiv toata ziua.
Si cu acest firmware apar desincronizari,linia DSL clipeste iar internetul apare cu rosu...nu stau 5 minute conectat ca apare beleaua asta,nu stiu de la ce o fi,folosesc absolut aceleasi protectii ca inainte de acest modem (am avut un Edimax care nu s-a desincronizat niciodata in aproape 2 ani.nici nu l-am scos din priza).Vad ca intreruperile apar din ce in ce mai des,o fi vreun remediu?

Edited by danghetau, 24 August 2010 - 13:36.


#246
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
pune un print cu paramterii liniei, s-ar putea sa fii la limita cu linia si de aia pica

#247
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
La limita???Am pus un print si linia duce 90Mbps...am sunat la RTc si au deschis un bon.
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 4.154 Mbps 20.555 Mbps
Actual Net Data Rate: 4.095 Mbps 20.478 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 30.0 dB 31.2 dB
Actual Delay: 2 ms 8 ms
Transmit Power: - 1.3 dBm 2.7 dBm
Receive Power: 0.0 dBm -7.3 dBm
Actual INP: 1.0 symbols 2.0 symbols
Total Attenuation: 2.5 dB 10.0 dB
Attainable Net Data Rate: 43.488 Mbps 91.044 Mbp

Edited by danghetau, 24 August 2010 - 22:17.


#248
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
ciudat, la mine e foarte stabil cu  1.01(AVZ.2) si nu am parametrii tai

#249
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Cu ce ai masurat acesti parametri?

#250
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Cu firmwareul actual (1.00(BKO.2)b1_1016) am observat ca nu exista functia de masurare, ala mai nou de pe siteul Zyxel 1.01(AVZ.2) are functie de masurare a parametrilor.Vad ca pina acum nu s-a mai desincronizat cu asta "mai vechi"...dar sint la PC doar de 10 minute.

#251
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Pff, ce-am pățit eu cu firmwareul de pe site-ul oficial Zyxel, după update nu s-a mai sincrozinat ever, neavând de unde să iau firwaneul original, am fost nevoit să schimb modemul, cred că firmwareul care funționează este acela de pe site-ul RTC, dar eu unul nu mă mai risc, îl las așa.

Problema cu firmwareul cel noul de pe site-ul oficial al modemului, este acela că, după update pur și simplu nu mai are encapsularea   ENET ENCAP, pe care funcționează RTC, și din cauza asta nu se poate sincroniza.

Edited by TupaC, 25 August 2010 - 07:47.


#252
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
tupac, dupa rescriere trebuie sa ii dai un reset de vreo 10 secunde cu agrafa, apoi merge brici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate