Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Renumita maseluta de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai daca ar fi dupa mine as lasa-o, dar asa mi-a "explicat" stomatologul, ca daca o scot pe una trebuie sa o scot si pe cealalta, mai ales ca pe mandibula nu au perechi nici una ( zice ea). acuma nush, eu la dinti chiar nu ma pricep si daca si ea si chirurgul au propus la fel, ce pot sa zic eu, pacientul?

#38
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mai devreme sau mai târziu tot îți vor face probleme, mai ales că n-au antagonist. Deci extracția e varianta cea mai bună... nu prea ai nimic de pierdut. Să ai grijă mare de restul apoi! :P

#39
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 rox, on 5th August 2010, 00:53, said:

pai daca ar fi dupa mine as lasa-o, dar asa mi-a "explicat" stomatologul, ca daca o scot pe una trebuie sa o scot si pe cealalta, mai ales ca pe mandibula nu au perechi nici una ( zice ea). acuma nush, eu la dinti chiar nu ma pricep si daca si ea si chirurgul au propus la fel, ce pot sa zic eu, pacientul?
Eu pot sa-ti zic ca am facut lucrari protetice cu stalpi molari de minte. Poate dupa 30 de ani, iti pierzi cei 2 molari din fata, si atunci molarul 3 iti prinde tare bine.
Nu stiu ce implantare are, si cum arata radacinile lui, dar parerea mea este sa tragi de fiecare dinte pana in panzele albe. E mai bun si mai ieftin decat un implant. Si nu stii ce-ti rezerva viitorul.
Iar faptul ca nu are pereche si antagonisti ... asta sa fie problema. De fapt nu e nici o problema. Problema ar fi ca-ti pierzi un dinte care nu te deranjeaza cu nimic.

#40
panteraroz81

panteraroz81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.08.2008
Hop si eu. Am molarii 3 inferiori inclusi, pe dr perfect orizontal si preseaza radacina molarului 2, pe stg putin oblic, a erupt 1 mm si s-a cariat (bucatica erupta, dintele arata ok in mandibula). Sus...molarii de minte sunt erupti normal, dar am 2 dinti supranumerari cu morfologie de canin intre M1 si M2. In fine, prietenii binevoitori s-au oferit sa ma rezolve dintr-un foc, maine vor sa mi-i scoata pe toti 6 cu anestezie generala. Trismusul si supa cu paiul sunt inevitabile presupun, intrebarea este ce conduita ar trebui sa adopt dupa? Ma refer la igiena orala pt a preveni inflamatiile si infectia, ce ceaiuri/solutii favorizeaza cicatrizarea rapida, cum este mai indicat sa ma spal? Periuta electrica ar fi mai putin traumatizanta avand in vedere ca nu trebuie sa manevrez prea mult prin gura?

E hilar de-a dreptul, n-am avut o carie pana la 30 ani, iar singura interventie stomatologica am avut-o la 8 ani...tot pt extractia dintilor supranumerari. Pe arcada superioara se mai zareste un mic muguras de vreo 3-4 mm, sper sa nu-i dea prin cap sa erupa vreodata!

Edited by panteraroz81, 24 August 2010 - 06:10.


#41
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ești dințos rău! :D

Păi, de ce ne întrebi pe noi când o să ai o armată de doctori după tine care-ți vor da indicațiile postoperatorii?
Folosești clorhexidină 0.2% 7-10 zile, eviți periajul cu protejarea zonelor (îl eviți adică ai grijă în locurile unde ai avut extracții, nu-l eviți de tot... ai înțeles tu), igiena trebuie să fie foarte bună.
În rest poți să pui prișnițe călduțe 20 de minute la fiecare oră pentru a ajuta vindecarea, asta de a 2-a zi începând. Antibiotic, probabil amoxi 500mg și un antiinflamator, antialgic, vezi ce ți-o da doctorul acolo.

#42
panteraroz81

panteraroz81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.08.2008
Doctorul meu este foarte bun profesional, extrem de grijuliu, dar putin mai special, orice pietricica aruncata face valuri. Din cauza asta limitez si eu intrebarile la cele de stricta necesitate. Augmentin am inceput sa iau de azi ca sa ajunga la o concentratie terapeutica in mom operatiei, dupa...pap si niste ketoprofen. De clorhexidina nu stiam, ma duc azi sa iau o apa de gura care se indica post-interventii stoma. Cu periajul care sa evite zonele, cred ca periuta electrica ar fi mai potrivita avand suprafata mai mica.

#43
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 panteraroz81, on 24th August 2010, 15:55, said:

Doctorul meu este foarte bun profesional, extrem de grijuliu, dar putin mai special, orice pietricica aruncata face valuri. Din cauza asta limitez si eu intrebarile la cele de stricta necesitate. Augmentin am inceput sa iau de azi ca sa ajunga la o concentratie terapeutica in mom operatiei, dupa...pap si niste ketoprofen. De clorhexidina nu stiam, ma duc azi sa iau o apa de gura care se indica post-interventii stoma. Cu periajul care sa evite zonele, cred ca periuta electrica ar fi mai potrivita avand suprafata mai mica.
acum banuiesc faptul ca ai discutat ceva pe marginea subiectului legat de anetezia totala cu medicul tau ,asa ca nu cred ca e o problema sa discuti si despre aceste probleme minore post extractie.
stii atatea lucruri despre concentratii terapeutice,despre cum te ajuta ketoprofenul,stii ce e un trismus,nu cumva esti putin undercover? :coolspeak:
lasand astea deoparte nu e obligatoriu sa mananci cu paiul,o sa fie indeajuns sa mananci 2-3 zile alimente cu consistenta scazuta gen supe,piureuri,etc.
cat despre prisnitele calde ale viitorului coleg de breasla ripper e de discutat. el recomanda dupa 2-3 zile dar eu zic ca abia dupa 24-36 ore de la interventie apare edemul in toata splendoarea lui,oare prisnitele calde nu-l "stimuleaza"mai mult? daca folosim comprese reci oare nu diminuam edemul si cand si trismusul dispare poate e cazul sa ne gandim si la vindecare ? ar trebui tratate simptomele si efectele in ordinea aparitiei lor. daca n-am dreptate, de ce in mod normal,cand cineva ia un pumn in "freza"pune ceva rece pe locul agresiunii si nu o prisnita calda?
daca e vorba de o interventie cu anestezie totala sunt sigur ca vei mai sta sub observatie macar o zi sau doua acolo si atunci se vor ocupa ei de tot. legat de vindecare sunt sigur ca colegul nostru dupa o astfel de interventie iti va da toate sfaturile  necesare pentru ca esti pacientul lui pana la vindecarea completa si va considera o interventie reusita inmomentul cand vei reveni la "aspectul" de dinaintea interventiei dar probabil a considerat ca trebuie sa primesti informatiile respctive la momentul oportun, adica dupa extractii.
succes, sanatate si sper sa ne tii la curent cu cele intamplate.

#44
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Unde am zis eu 2-3 zile că nu văd? Eu zic că m-am exprimat destul de clar.
Se știe foarte bine că au efect analgezic și antiinflamator... și grăbesc vindecarea. Nu știu tu ce știi despre ele. În cărți scrie clar că întâi se aplică rece pentru reducerea edemului și apoi ușor, treptat, călduț.

P.S. Pe viitor te rog să ajuți userii cum poți, dacă dorești sau nu, nedumeririle și contrazicerile mi le poți adresa în privat.

#45
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 ripper, on 24th August 2010, 10:49, said:

E?ti din?os rău! :D

Păi, de ce ne întrebi pe noi când o să ai o armată de doctori după tine care-?i vor da indica?iile postoperatorii?
Folose?ti clorhexidină 0.2% 7-10 zile, evi?i periajul cu protejarea zonelor (îl evi?i adică ai grijă în locurile unde ai avut extrac?ii, nu-l evi?i de tot... ai în?eles tu), igiena trebuie să fie foarte bună.
În rest po?i să pui pri?ni?e căldu?e 20 de minute la fiecare oră pentru a ajuta vindecarea, asta de a 2-a zi începând. Antibiotic, probabil amoxi 500mg ?i un antiinflamator, antialgic, vezi ce ?i-o da doctorul acolo.
uite, de aici! :thumbup:
ai zis de a doua zi ,si atunci ar trebui vazut ce e cu edemul si mai apoi vindecarea. nu e vorba de polemici si chiar asta incerc sa fac, sa ajut in limita cunostintelor si a timpului. degeaba purtam discutia asta pe PM pentru ca important este raspunsul corect sa-l primeasca el si nu tu.

Edited by m_mosu, 30 August 2010 - 16:19.


#46
panteraroz81

panteraroz81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.08.2008
A trecut si asta:
-de edem am scapat in aprox. 4 zile cu comprese cu gel (alea de se racesc in congelator)
-de trismus...n-am scapat nici acum (o sapt.) cu tot cu antiinflamatorii si miorelaxante (un dintisor prost plasat si cimentat bine in mandibula avea raporturi stranse cu o radacina a molarului 2 ceea ce a ingreunat nitel treaba). 2 zile am mancat numai cu paiul, iar acum chestii moi (piure, orez, mancare de legume). Toate ca toate, dar cum scap de trismus? Asta e singura chestie care ma scoate din mama saritelor, pana ieri a fost dureros (de la tolerabil dimineata pana la durere intensa seara), astazi s-a mai calmat durerea (surda, de intensitate mica, senzatie de tensiune), dar gura tot n-o pot deschide mai mult de 2 cm daca ma fortez.
In rest, n-am de ce ma plange, stiam la ce ma bag cu superoferta 6 in 1.

#47
panteraroz81

panteraroz81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.08.2008
S-a mai remis trismusul, inca nu pot deschide la maxim gura, dar e ok. Exista totusi o problema descoperita dupa disparitia edemului...cred ca am un hematom in partea stanga la jonctiunea mucoasa jugala - mucoasa gingivala: o formatiune ovala, dura, nedureroasa de aprox. 2 cm care proemina in gura (inca nu i-am spus BMF-istului). Trebuie evacuat sau il pot lasa sa se resoarba de la sine in timp? (nu exista focare septice in zona ca sa se suprainfecteze).

#48
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Poate fi papila  Stenon (ductul Stenon) inflamata.

Attached Files



#49
panteraroz81

panteraroz81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.08.2008
Nu este inflamatie si se afla in dreptul premolarului 2 si molarului 1 inferiori. Se palpeaza prin mucoasa si o bombeaza usor, cel mai probabil un hematom. Stiu ca in cazul hematoamelor mici-medii din alte regiuni anatomice se prefera observatia caci se resorb de la sine. Ma interesa daca asta e valabil si in cazul cavitatii orale sau trebuie evacuat (nu de alta, dar acum mananc si eu normal si mi s-a acrit de supa).

#50
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Sau poate fi un mucocel.

Edited by Ana_Karr, 12 September 2010 - 00:21.


#51
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Fiul meu de 16 ani a trecut printr-o gramada de aparate dentare (fixe, mobile) si acum 2 ani cand a terminat i s-au fixat
niste sarme de retentie in spatele incisivilor si caninilor. Tot atunci mi s-a spus ca ar fi bine ca la 16 ani sa ma prezint
la medic sa-i extraga cei 4 molari de minte (inca inclusi) cu precizarea ca in cazul in care acestia vor erupe, vor crea niste
daune serioase alinierii dintilor.
Cat de serioasa este aceasta operatie de extractie molari de minte inclusi ??

Multumiri

#52
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
1-99% serioasa.

#53
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

 ripper, on 29 septembrie 2016 - 19:32, said:

1-99% serioasa.
Ma refeream la cat de complicata este operatia si daca implica ceva riscuri postoperatorii.

#54
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Cat de complicata este operatia de extractie a molarilor de minte inclusi? Implica ceva riscuri postoperatorii ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate