Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Renumita maseluta de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Blissa

Blissa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2009
salut ! Vreau sa va cer sfatul referitor la o problema care ma framinta de ceva timp.
Am si eu o problema cu maseua de minte. Am si fost la medic si este vorba despre maseaua de jos din partea dreapta............
Sunt moarta de frica in genere. Am deja parerea a 3 medici, toti mi-au zis ca trebuie sa fac extractie, de fapt si cealalta masea din stinga dar care inca nu a erupt creste tot orizontal, si deja si mi-a impins dintii de jos un pic, de abia acum mi'am dat seama de asta..............

am facut si radiografie, am programare pe vineri, imi vor face anestezie am inteles, dar mi-e teaaaaaaaaamaaaaaaa, mi'e groaza, stau seara si pling deja din senin numai la gindul asta.
In viata mea nu am fost la stomatolog, nu am nici o plomba nimic, nimic, niciodata nu am avut anestezie. Nu stiu cum sa fac sa ma adun, mi-e teama ca o sa ajung in cabinet si o sa dau bir cu fugitii, desi sunt constienta ca e spre binele meu........  B)

am citit multe experiente aici ale multor persoane

as fi vrut sa intreb daca a doua masea tot asa creste orizontal la ce interval ar trebui si aia extrasa, sa astept sa creasca sau se poate deodata cind nici nu a iesit inca ?

sorry daca eu am facut un pic de monolog, dar vroiam sa impartasesc ceea ce simt cu oameni care au trecut prin asa ceva


Merci de intelegere
pe curind

#2
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
In primul rand calmeaza-te ca nu e asa rau, mai ales daca e un doctor dragut care lucreaza atent. Anestezia mi se pare cea mai urata parte, cant te doare putin, in rest nu mai simti absolut nimic. Din cate stiu trebuie ca maseaua sa iasa ca sa poata fi scoasa (adica sa ii faca loc cu elevatorul, sa o apuce cu clestele...)

#3
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.03.2007
anestezie la spix (nu e cel mai placut lucru dar nici extraordinar de rau nu e) ... dupa...amorteala (buza/limba/dinti) - si nu o sa mai simti nimic in zona aceea.
mai departe..extractia..daca molarul este deja erupt pe arcada nu ar trebui sa fie mare bataie de cap. de durut ..s'ar putea sa ai putine dureri in ziua imediat urmatoare dupa extractie (insa o poti calma cu un calmant usor un ketonal/ketorol/celebrex) probabil o sa ai o reteta si de la medicul dentist in acest sens,

cat despre molarul care inca nu a erupt, eu zic ca daca tot l'ai descoperit ca e intr'o pozitie nefireasca sa il scoti. Se poate scoate chiar daca nu e erupt (se numeste extractie de molar inclus :) ) ...asa ca ..mult curaj si scapa de ei ca daca nu o sa iti dea numai batai de cap .

mult curaj ..ca nu ai de ce sa te temi ..

#4
Blissa

Blissa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2009
Merci mult de sustinere! Sper sa fie bine si poate o sa ma apuc si de celalat molar cred ...... sa vad ce zice doc-ul. Numai bine !
:)

#5
Blissa

Blissa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2009
Gata am scos-o!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A trecut numai ca am avut o durere infernala dupa ce a trecut efectul anesteziei........  Dar acum e ok, tre sa merg intr'o zi sa imi scoata atele deja. Si peste vre-o 3 saptamani merg sa o scot si pe ailalta ........ care este inclusa, e inca in arcada, sper sa nu ma doara mai tare......

o zi buna :)

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Felicitări :D
Gheață și antiinflamatoare :)

#7
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009
hallo, am si eu o intrebare: in urma extractiei unui molar de minte e musai sa se faca sutura? sau fiecare medic dupa ureche? ca tre sa purced la o asemenea operatie si vreau sa stiu cu cate avarii raman...

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Depinde de mai mulți factori... în general sutura este indicată și niciodată nu face rău, decât bine, ajută la o vindecare mai bună și rapidă!

#9
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009

 ripper, on 17th August 2009, 22:49, said:

Depinde de mai mulți factori... în general sutura este indicată și niciodată nu face rău, decât bine, ajută la o vindecare mai bună și rapidă!

pai tocmai ca eu vreau sutura dupa extractie din aceleasi considerente,dar problema e ca la cat de incompetenti sunt medicii stomatologi din orasul meu sau macar eu numai la din astia am nimerit, s-ar putea sa ma lase cu ditamai craterul in gura...si Dumnezeu cu mila..

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Îi întrebi frumos dinainte și cu asta basta, care-i problema? Te poți duce oricând într-un oraș apropiat mai mare...

#11
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Blissa, ai fost sa extragi maseaua de minte pentru ca te durea sau pentru ca descoperisesi intamplator la o radiografie  ca creste orizontal? Intreb pentru ca eu am descoperit intamplator la o radiografie ca maseaua mea de minte din dreapta jos e la orizontala. Nu ma doare inca. Doctorita a zis sa nu-mi fac probleme pentru ca stie pacienti care au trait bine mersi cu ea asa si nu a avut tentative sa impinga molarii.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Așa este, până nu îți dă probleme n-ai de ce s-o scoți!

#13
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ok. Mersi de raspuns.

#14
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009
buna, as dori sa stiu care sunt preturile pt o odontectomie. E vorba de un molar de minte inclus, care trebuie extras din cauza pozitiei anormale de crestere. multumesc

#15
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Minim 4 milioane in "cartier".

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
stiu un caz de masea de minte crescuta orizontal care a rupt radacina maselei de langa; radacina rupta s-a infectat, falca umflata, antibiotice...rau
a trebuit scoasa si maseaua de minte si jumatate din cealalta afectata (da, pentru a salva ceva in ea, a fost taiata pe jumatate si plombata)

#17
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Voi povesti aici pentru cei care urmeaza sa treaca prin extractia molarului de minte si care citesc de pe Internet pentru detalii:

Am trecut si eu aseara prin asta.

Acum vreo doua saptamani a inceput sa ma supere, si m-am dus imediat sa-mi fac radiografie (intotodeauna ma duc de la primele simptome, am invatat ca cu cat de duci mai devreme cu atat este mai usor de rezolvat), m-am dus cu radiografia la doamna stomatolog, se pare ca tot in dreapta jos, molarul de minte incepuse sa creasca, dar nu se vedea de sub gingie, adica inca nu o sparsese, sau cum se numeste.
Radiografia arata un molar de minte crescut la 45 de grade, care agata cu unul din "colturi" exact in mijlocul distantei dintre radacina si varf, in maseaua alaturata.

Mi-au facut programare pe aseara, nu am avut emotii deloc dar se pare ca POST-extractie e mai greu decat ma asteptam. Nu am putut dormi asta noapte nici pe stanga nici pe dreapta pentru ca mi se apasa un muschi care duce spre gat si ma durea, am dormit cateva ore doar intr-o anumita pozitie pe spate (la un moment dat m-am miscat in somn si m-am trezit de durere, am mai luat un nurofen pe langa primul luat dupa operatie)
Apoi...... daca stiam mancam mult mai mult inainte de extractie pentru ca aproape 24 de ore dupa nu am pus in gura decat lapte si apa cu antibioticele prescrise (amoxicilina). Sunt cusut acolo in zona, desi au trecut 24 de ore nu am putut manca decat niste supa si niste inghetata (inghetata la recomandarea medicului chirurg) acum, mai inainte.
Dimineata m-am trezit umflat si inca sunt, sper sa se desumfle de acum, mai ales ca o ajut cu antibioticele asta. In 7 zile merg sa-mi scoata atele respective.

Etapele extractiei au fost:
1. anestezie locala in cateva locuri. Nu-mi amortise nici limba nici buzele, i-am rugat sa mai puna - au mai pus o tura.
2. taierea cu lama de bisturiu a gingiei in care era ingropat molarul asta de minte (am simtit compresa si o parte a gurii cum se umplu de sange).
3. utilizarea cu mare forta a uneltei cu maner foarte gros si capat ca de surubelnita dreapta, numita elevator, pentru dislocarea maselei de pe pozitie.
4. dupa dislocare, taierea in doua, cu un fel de fai dentar, a molarului respectiv. Cine a trecut prin taierea aceasta cu faiul, se va simti gadilit apoi de freza obisnuita care se foloseste la plombe. Faiul respectiv e un fel de panza de gater in miniatura, iti trepideaza tot capul iar zgomotul e asurzitor.
5. continuarea dislocarii celor doua bucati rezultate cu unealta de mai sus - elevator.
6. extragerea cu o penseta inofensiva a celor duua bucati inafara gurii, si asezarea lor pe masuta din dotare.
7. Chiuretarea zonei cu o alta unealta;
8. Coaserea cu ac si ata a gingiei exterioare de cea interioara strans. acul arata curbat precum cele de pescuit, si este tinut intr-un fel de penseta cu maner de foarfeca. Ata se apuca bine si se struneste, pentru a uni cele doua parti a gingiei.

Pe tot parcursul interventiei nu se simte nimic ca durere, ci o spaima nemaipomenita, mai ales cand se lucreaza cu elevatorul respectiv, de crezi ca iti sar 2-3 masele din gura avand in vedere forta care se foloseste. De asemenea faiul respectiv care cred ca scoate si scantei, nu numai praf de smalt&masea.

A se manca foarte satios inainte, pentru ca dupa, chiar nu iti vine sa mesteci nimic, nici de periaj nu cred ca poate fi vorba. Cost: 150+50 = 200 lei.

Edit - cateva completari:

Durata - 45 minute de cand te asezi pana te ridici de pe scaun.
Durerea anesteziei - pentru cei care nu au mai facut anestezie injectabila, trebuie spus ca acea intepatura cu acul prin care se face anestezia este foarte mult spus durere. Este de fapt un fel de jena la nivelul gingiei, nicidecum o durere. Totusi, sunt cabinete care anesteziaza zona gingiei pulverizand cu un spray (Lidocain), astfel zona ce urmeaza a fi intepata amorteste si nici macar intepatura acului n-o mai simti. Dar astea cred ca deja sunt sclifoseli :D

Edited by StGermain, 16 September 2009 - 20:24.


#18
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Vreau sa te laud pt 2 lucruri care mi-au sarit in ochi :
1 - pt faptul ca te duci la primul simptom si nu asteoti (ca mai toata lumea) sa ti se umfle falca cu puroi.
2 - pt spiritul de observatie foarte dezvoltat chiar si in momenete de stres

As vrea sa adaug ceva insa. In prima zi dupa interventie sunt interzise lactatele. Inghetata tot in categoria asta intra.  Trebuie sa te speli la locul interventiei, incepand cu a doua zi. Si ar fi bine sa folosesti cateva zile apa de gura, in special dupa mese.
Si comprese reci .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate