Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Renumita maseluta de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

View PostAna_Karr, on 17th September 2009, 00:54, said:

Vreau sa te laud pt 2 lucruri care mi-au sarit in ochi :
1 - pt faptul ca te duci la primul simptom si nu asteoti (ca mai toata lumea) sa ti se umfle falca cu puroi.
2 - pt spiritul de observatie foarte dezvoltat chiar si in momenete de stres

As vrea sa adaug ceva insa. In prima zi dupa interventie sunt interzise lactatele. Inghetata tot in categoria asta intra.  Trebuie sa te speli la locul interventiei, incepand cu a doua zi. Si ar fi bine sa folosesti cateva zile apa de gura, in special dupa mese.
Si comprese reci .
1.de ce inghetata?
2.apa de gura e bine sa o folosesti tot timpul,nu numai dupa ce faci o extractie! nu in special dupa mese cu numai dupa mese si in prealabil obligatoriu periaj, folosirea ei in exces poate deveni din benefica daunatoare. daca o folosesti si intre mese ce se intampla cu cheagul daca medicul a facut o sutura mai laxa? nu mai vorbim de faptul ca dupa extractii se mai recomanda ape de gura mai "speciale" in sensul ca au ceva componente ce nu se intalnesc la toate apele de gura profilactice. ce se intampla daca recomanzi unui pacient sa se clateasca de 5-6 ori pe zi timp de 7-10 zile pana la inlaturarea firelor de sutura cu o apa de gura cu clorhexidina? :thumbdown:   :thumbup:

#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ei nu-i place clorhexidina, e un topic puțin mai jos :D

După astfel de intervenții chirurgicale este cel mai bun lucru pe care-l poate face pacientul pe lângă resptectarea tuturor indicațiilor!

#21
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
De lapte nu aveam habar ca nu se recomanda post-extractie, iar apa de gura am - dar cum nu am avut curaj sa fac periaj, nici nu am clatit cu apa de gura - avand in vedere ca se foloseste dupa periaj.

E OK apa de gura Corsodyl, face pare dintre cele speciale de care vorbeste m_mosu? Banuiesc ca da, doar e medicinala si cea mai scumpa de pe piata.
Sau sa clatesc cu obisnuitul Colgate?

In fine, noaptea trecuta a fost foarte OK, m-a durut doar la culcare si am luat un Nurofen, dupa care durerea m-a lasat si nu m-a mai luat nici acum - doar umflatura e la acelasi volum cu ieri. Am facut progrese si cu mancarea, am putut astazi sa iau micul dejun cu mancare aproape normala.

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
În 2-3 zile dispare edemul (umflătura)! Corsodyl e bună, are 0.2% clorhexidină, e indicată după intervenții chirurgicale!

Edited by ripper, 17 September 2009 - 11:04.


#23
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postm_mosu, on 17th September 2009, 01:12, said:

1.de ce inghetata?
Pt ca inghetata tot cu lapte e facuta. Deci tot in categoria lactate intra.

View Postm_mosu, on 17th September 2009, 01:12, said:

2.apa de gura e bine sa o folosesti tot timpul
Eu zic ca nu !

View Postm_mosu, on 17th September 2009, 01:12, said:

daca o folosesti si intre mese ce se intampla cu cheagul daca medicul a facut o sutura mai laxa?
Pai asa ne intrebam ce se intampla cu cheagul cand pacientul bea apa. E acelasi lucru.
Dar treaba sta asa : dupa o interventie chirurgicala pacientul nu prea are chef de mancare. Cam toti mananca la cateva ore de la interventie, daca nu, a doua zi. Daca este o extractie normala, cheagul este deja format in cateva ore. Daca este o interventie mai ampla, sutura nu are voie sa fie "laxa".
Dupa mese, raman tot felul de resturi agatate in fire. Apa de gura le mai dizloca si igienizeaza si zona.  

View Postm_mosu, on 17th September 2009, 01:12, said:

ce se intampla daca recomanzi unui pacient sa se clateasca de 5-6 ori pe zi timp de 7-10 zile pana la inlaturarea firelor de sutura cu o apa de gura cu clorhexidina? :thumbdown:   :thumbup:
Am zis cateva zile de la extractie, dupa mese. Nu 7-10 zile. Si orice om normal mananca de 2-3 ori pe zi. Daca are ocazia sa se si clateasca de 2-3 ori e OK.
Eu nu recomand apa de gura pe termen lung. Am parerile mele si cu asta basta !

#24
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View PostStGermain, on 16th September 2009, 20:56, said:

...... Cost: 150+50 = 200 lei.
...........
Ciudat. Acum un an am dat 500 lei pt. o astefel de operatie. Si a durat cam 5h. Dr. i s-a parut cea mai grea operatie(spunea ca a facut sute). Sint convinsa ca exagera, dar ramin uimita de diferenta de bani.


p.s. Si mie mi-a spus sa clatesc cu Corsodyl, 10 zile apoi pauza. Cica s-ar schimba culoarea dintilor, si nu dupa periaj, cica ar anula efectul pastei.

Edited by adds, 17 September 2009 - 14:48.


#25
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postadds, on 17th September 2009, 15:47, said:

Ciudat. Acum un an am dat 500 lei pt. o astefel de operatie. Si a durat cam 5h. Dr. i s-a parut cea mai grea operatie(spunea ca a facut sute). Sint convinsa ca exagera, dar ramin uimita de diferenta de bani.


p.s. Si mie mi-a spus sa clatesc cu Corsodyl, 10 zile apoi pauza. Cica s-ar schimba culoarea dintilor, si nu dupa periaj, cica ar anula efectul pastei.
In Bucuresti, cam astea sunt preturile . 400-500 RON.

#26
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View Postadds, on 17th September 2009, 15:47, said:

p.s. Si mie mi-a spus sa clatesc cu Corsodyl, 10 zile apoi pauza. Cica s-ar schimba culoarea dintilor, si nu dupa periaj, cica ar anula efectul pastei.


Eu dupa detartraj sunt sfatuit ca pret de o saptamana sa folosesc o pasta medinicala, al carui nume nu mi-l amintesc pe moment (oricum ceva ce este disponibil si pe culoarea rosie a tubului), si sa clatesc cu Corsodyl de fiecare data la mai mult de 30 de minute dupa periaj.

Asta pentru ca pasta ar contine niste substante care ar anula clatirea cu Corsodyl, deci invers fata de cum spui. In fine, medicii stiu mai bine, poate am inteles eu gresit.

#27
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009
Revin pe acest topic: am facut operatia de extractie molar de minte inclus, acum 2 saptamani in 4 sept, nu a fost asa de rau pe cat am fost eu de speriata pt ca am avut noroc cu anestezia si d-na doctor s-a purtat frumos.
O singura problema: dupa 7 zile de la operatie am fost sa-mi scoata firele si eu am fost sigura ca o sa fie ok din punctul asta de vedere si ca acolo giniga mea o sa arate si o sa se simta la fel ca inainte (minus molarul de minte de sub gingie) numai ca nu a fost deloc asa. Practic sutura nu a prins, gingia a ramas deschisa si am acolo un mic crater unde se acumuleaza resturi alimentare si e un chin pt ca dupa periaj si clatit cu apa de gura, trebuie sa insist acolo cu betisoare de urechi inmuiate in apa de gura sa fiu sigura ca e ok, suc de lamaie ca sa opresc sangerarea....o nebunie :(
As vrea sa intreb daca e normal ca s-a intamplat asa...si daca trebuie sa mai astept ca sa se inchida gingia sau trebuie sa merg sa sutureze iarasi zona. Se mai poate? Si ma intreb oare de ce nu a prins sutura, sa nu fi fost suficient de stransa?

#28
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna tuturor,

Iar eu si problemele mele stomatologice. Am 2 masele de minte iesite orizontal - practic doar o mica parte din masea este vizibila si aceea este f cariata - peretii rupti la una dintre masele. Nu ma doare, se simte o "jena", ca e ceva acolo ca sa zic asa. Doctorita m-a vazut azi, si mi-a recomandat extractia - spunea ca nu este alternativa. Zic si eu - a auzit cineva de pivot pus pe aceasta masea? - sa refolosim radacina:D sau nu se poate?
faza e ca sunt moarta de frica - la propriu. Dr imi tot repeta ca nu doare, dar... eu si cand merg pt o carie sunt intr-o stare de nervi, abia pot inghiti ceva.
Am citit descrierea foarte completa a procedurii de aici de pe thread, si mi se pare inspaimantatoare. Nu stiu nici eu ce vreau, incurajati-ma cu ceva, dc puteti.

multumesc

#29
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Scoate-le. Nu o sa doara, si oricum nu prea ai de ales. Daca mai astepti poate fi mai rau.

#30
kill_something

kill_something

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 01.01.2010
Mi-au iesit si mie 2 masele de minte..in partea inferioara si vreau sa intreb daca aceste masele sunt predispuse mai usor in a face carii si acestea sa se extinda la celelalte masele?

#31
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca coroanele sunt complet expuse, si le poti igieniza cum trebuie, au acelasi risc de carie si ceilalti dinti. Odata erupte (complet) pe arcada, nu se diferentiaza de ceillati dinti. Decat in momentul in care te gandesti sa le folosesti ca dinti stalpi intr-o  lucrare protetica;  atunci trebuie cantarita bine optiunea asta.

#32
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
eu am 20 si nu mi-a iesit niciuna de minte.
:-s :-s..
doar una de sus, care era putin mai in spate..

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Seara buna

Nu mai stiu daca am postat undeva intrebarea, dar iacata-ma iar in fata aceleiasi dileme: am 2 masele de minte sus, jos n-am muguri (am facut radiografie). Una din ele e cariata, dentista zice ca se scoate, dar ca trebuie scoasa si cealalta. Intrebarea e : se fac in aceeasi sedinta sau in timpi diferiti? Cum e mai bine? Cat timp n-o sa pot manca chestii uscate ( eu ma hranesc cu uscatele, covrigei, sticksuri, biscuiti, etc....).
Tx

#34
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se pot face și-n aceeași ședință, doar c-o să fii umflată bilateral și mâncare ciuciu :P Asta dacă nu-s erupte complet, dacă-s semi-incluse. Dacă-s erupte complet, n-ar trebui să fie așa laborios de extras, deobicei ies mult mai ușor decât restul. Evident, probabil ți le extrage un chirurg, deci competența există și nu vor apărea complicații cu sinusul, etc.
Sau scoți una acum și cealaltă peste o săptămână și mănânci mai lejer oarecum si nici nu stai timp dublu pe scaun că-i neplăcut.

#35
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Multumesc pentru raspuns; da, o sa mi le extraga un chirurg BMF, dar am intrebat pentru ca sincer as prefera sa le fac in aceeasi sedinta si sa scap, cu toata neplacerea si chit ca mancare ciuciu o saptamana.
O sa lansez ideea si sa vad ce reactie are dr.... daca i se pare ok si realizabil atunci o sa optez pentru varianta "2 in 1"

#36
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca nu-ti face probleme cea de-a doua, de ce sa o scoti ?
Las-o asa ! Macar nu vei arata ca un hamster.

Ca una e cariata (deci erupta complet) si greu de tratat e de inteles. Mai bine o scoti. Si fiind erupta complet, nu cred ca ai nevoie de BMF-ist. Va iesi in 20 sec, ca un dop.
Iar pe cea de-a doua las-o asa. Nu te deranjeaza cu nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate