Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Renumita maseluta de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Molar de minte inferior, tratatament de canal pe un singur canal de vreo 10-15 ani (vazut recent pe o radiografie). Varsta acum 48 ani si a aparut o alta carie. Inca nu doare.
Se mai poate trata sau nu merita?
Molarul 1 si 2 (de langa el) lipsa de vreo 25 ani.
Pun si o foto maine cu radiografia de acum 4 luni.

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Iata si radiografia cu maseluta mea de mine
Attached File  wp_ss_20170312_0001.png   1.28MB   11 downloads
Merg si la medic (sa-mi fac curaj). Dar as vrea sa fiu cat de cat in tema: se poate retrata si plomba?
Sau nu se obisnuieste?

#57
tapa_dominik

tapa_dominik

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2017
Azi, ziua in care scriu postarea, este 2 aprilie 2017. Mi-am extras maseaua in data de 31 martie 2017 la un denstist local care a lucrat 5 ani la Iasi in domeniu si vrea sa va povestesc experienta mea.

Am 21 de ani in momentul asta, molarul de minte scos a fost pe partea dreapta jos, cam 90% inculs, cariat cu radacini curbe prinse de mandibula. Sunt un pic mai slab de inger dar consider ca m-am descurcat de minune.

Operatia a durat 3 ore de la anestezie pana la cusut. Nivel de durere(1-10), 7 in medie cu perioade si de 9.
Pasi:
1. Pulverizare sper de amortire si aplicare 2 fiole anestezie locala cat mai aproape de os dupa care a trebuit sa masez 3 minute pana a amortit zona, jumatate din limba si coltul buzei.
2. Taierea gingiei cu bisturiul. Mi-a pus o compresa in gura sa nu ajunga sa inghit sange si taierea nu a durut deloc. A inceput sa ma ia cu ameteli si rau asa ca mi-a pus compresa si am stat 5 minute linistit, m-a dat cu apa si cu aer pe fata pana mi-am revenit.
3. Taierea madibulei imprejurul maseleisa faca loc uneltei numita elevator(un fel de dalta cu maner gros si diferite varfuri)
4. Jocul de-a schimba elevatorul cu freza de taiere pana cand face destul loc maselei sa iasa si dislocarea acesteia.
5. Aproape 2 ore si 6 elevatoare diferite pana cand maseaua a cedat.In acest timp mi s-au mai facut inca 2 injectii cu anestezie) Mi-a apasat elevatorul in madibula de ma mir cum de n-a dislocat-o. Cum spuneam, avem radacini curbate ceea ce complica foarte mult lucrurile. Maseaua a fost scoasa pe bucati, mai greu e pana iese prima radacina.
6. Verificarea locului sa nu mai existe ramasite de masea si dezinfectarea locului.
7. Coaserea locului si se aplica o compresa care trebuie tinuta macar o ora(am tinut-o o ora jumate) pana se formeaza un cheag de sange.

Nu stiu cum s-a intamplat dar efectul anesteziei a disparut la 30 de minute dupa operatie ceea ce ma lasat cu o durere infioratoare de m-am invinetit la extremitati si am inceput sa am frisoane. RECOMAND IMPERATIV: Chinuiti-va si luati o pastila de Neurofen imediat dupa operatie pana nu dispare anestezia.
Am scuipat sange urmoarea zi, nu mult dar e normal. A 3-a zi e cand scriu aceasta postare, pot sa mananc mai bine. Sangerarile s-au cam oprit. Durerea cea mai mare(1-10) cam de 3, vine de la muschiul mandibular care a fost fortat si coltul gurii care a fost foarte fortat(aici recoand ir pe baza de aloe sau crema de galbenele). In 7 zile de la operatie merg sa-mi scoata ata.

Pentru mine a fost o experienta destul de traumatizanta dar nu e sfarsitul lumii. Am avut cam 4 ore de durere insuportabila pana m-am calmat (2 ore in sala de operatie si 2 ore dupa operatie).

O sa mai scriu daca apar complcatii.

#58
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Posted Image Posted Image Posted Image Nu cred ca am citit asta.

#59
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Era ceva de ras in postarea de mai sus? Posted Image

#60
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
El o fi fost de partea cealaltă a elevatorului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate