Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

leeloo2442

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#55
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
A inceput constructia, in sfarsit.

Poze noi.

#56
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.11.2007
[quote name='X-plane' date='30th September 2009, 15:00' post='7126255']
A inceput constructia, in sfarsit.





salutare...
spor la treaba in primul rand!
in al 2-lea, de unde ati luat lemnul, adica unde ati facut comanda? nu de alta, dar tot spre casa de lemn ma orientez si eu, ca este mult mai "calda" ca sa zic asa... am prieteni canadieni, si numai case tipul asta au, si n-am auzit pe nici unul sa se vaite de frig iarna, si la ei e iarna, slava domnului...
daca ati putea sa-mi furnizati ceva info legat de lemn, si eventual pretul pe mc sau mp ( depinde cum il vand dansii), v-as fi recunoscator!
multumesc!

#57
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Lemnul este luat de peste ocean, locatia nu o pot spune din motive lesne  de inteles. Sper sa intelegi acest lucru. Ca pret ajunge in Romania cu toate taxele incluse deci si TVA in jur de 380euro/mc depinde de sortiment si calitate.

Noi suntem constructori si dorim sa pastram avantajul lemnului de calitate  pentru noi.

#58
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postfsoare03, on 30th September 2009, 16:06, said:

.. am prieteni canadieni, si numai case tipul asta au, si n-am auzit pe nici unul sa se vaite de frig iarna, si la ei e iarna, slava domnului...
ei au alti bani, alt cost al energiei, alta sursa de energie, alta modalitate de incalzire, alta calitate a materialelor, alta seriozitate a executiei, alt mod de trai, alta lume, alta civilizatie, ......, alta planeta.

#59
nick_florin

nick_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.05.2006

View Postcasuta_papusilor, on 30th September 2009, 19:16, said:

ei au alti bani, alt cost al energiei, alta sursa de energie, alta modalitate de incalzire, alta calitate a materialelor, alta seriozitate a executiei, alt mod de trai, alta lume, alta civilizatie, ......, alta planeta.
ai mare si perfecta dreptate.....din cate am auzit eu prin finlanda se gasesc lemn de foarte buna calitate...e adevarat?

#60
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.11.2007

View PostX-plane, on 30th September 2009, 18:46, said:

Lemnul este luat de peste ocean, locatia nu o pot spune din motive lesne  de inteles. Sper sa intelegi acest lucru. Ca pret ajunge in Romania cu toate taxele incluse deci si TVA in jur de 380euro/mc depinde de sortiment si calitate.

Noi suntem constructori si dorim sa pastram avantajul lemnului de calitate  pentru noi.


x-plane, am inteles! eram curios doar sa stiu, estimativ, pretul... ca dupa ce rasfoiesc forumul asta, in special aceasta arie, tind tot mai mult spre o alt fel de casa, adica nu din caramida / bca / etc.
multumesc pentru info!
si o ultima intrebare: pe la pitesti, la o adica, ai veni, cu baietii tai cu tot? bineinteles, in masura timpului, posibilitatilor, etc...
mersi.

View Postcasuta_papusilor, on 30th September 2009, 19:16, said:

ei au alti bani, alt cost al energiei, alta sursa de energie, alta modalitate de incalzire, alta calitate a materialelor, alta seriozitate a executiei, alt mod de trai, alta lume, alta civilizatie, ......, alta planeta.

din punctul meu de vedere, ca bani stam la fel! fara misto...
din celelalte puncte amintite de tine, tot gazul folosesc si ei ca sursa primara, dar te asigur ca noi platim mai mult pe mc  decat ei, iar cu seriozitatea executiei, sunt sigur ca gasim si la noi firme/constructori seriosi...putini, ce-i drept, dar hai sa speram un pic, nu crezi?
stiu ca am iesit un pic din topic, si-mi cer scuze, asa ca inchei aici!

#61
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postfsoare03, on 1st October 2009, 09:13, said:

x-plane, am inteles! eram curios doar sa stiu, estimativ, pretul... ca dupa ce rasfoiesc forumul asta, in special aceasta arie, tind tot mai mult spre o alt fel de casa, adica nu din caramida / bca / etc.
multumesc pentru info!
si o ultima intrebare: pe la pitesti, la o adica, ai veni, cu baietii tai cu tot? bineinteles, in masura timpului, posibilitatilor, etc...
mersi.



din punctul meu de vedere, ca bani stam la fel! fara misto...
din celelalte puncte amintite de tine, tot gazul folosesc si ei ca sursa primara, dar te asigur ca noi platim mai mult pe mc  decat ei, iar cu seriozitatea executiei, sunt sigur ca gasim si la noi firme/constructori seriosi...putini, ce-i drept, dar hai sa speram un pic, nu crezi?
stiu ca am iesit un pic din topic, si-mi cer scuze, asa ca inchei aici!


Oriunde in tara. ORicand cu placere.


Poze de azi:

#62
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Care este treaba cu liniile de pe OSB? Prima dată am crezut că au legătură cu montanții, dar m-am înșelat...

#63
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Sunt marcaje la 16'' si la 24 '',astea sunt distantele dintre montanti pe care se monteaza osb-ul pt a te ajuta sa te ghidezi cand bati cuiele,pe partea cealalta a liniei vin montantii ,cu exceptie la capete,geamuri,usi...unde apar montanti la distante aleatorii,dupa specificul casei.

Dupa cum vad in poze,x-plane aseaza montantii la 24'',eu pe unde am lucrat puneam montantii la 16'',mai ales la case cu etaj.Bine ca macar lucreaza cu 2''x6''.  24'' se lasa intre capriori la acoperis (rafters).
X-plane: pune si tu poze in detaliu,cu rezolutie buna,ca sa ne incingem la cate o discutie despre framing.Daca imi amintesc de la casa cealalta si de la astea cateva poze de aici,cred ca o sa avem ce discuta,desi am incredere ca va iesi o casa reusita ;)

Edited by bobodinvs, 01 October 2009 - 20:35.


#64
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
Salut,

Primele impresii de la vederea lemnului:
-arata foarte bine finisat
-este drept, este curat
-nu imi dau seama cat de uscat sau "mort " este, insa cred ca e ok.


Multumesc x-plane pt poze.

Edited by leeloo2442, 01 October 2009 - 20:29.


#65
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postraduk, on 1st October 2009, 21:08, said:

Care este treaba cu liniile de pe OSB? Prima dată am crezut că au legătură cu montanții, dar m-am înșelat...


Au legatura cu spatierea adica o serie de linii sunt la 16'' cealalta la 24''

Avem rulete in inch si totul este mai simplu.

Maine daca torul merge bine, punem planseul.

#66
eu_alb

eu_alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2009
Doar fundatia, cat te-a costat? Cu tot cu manopera?

#67
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
aprox 6500 eur cu totul

#68
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Lucrarea inainteaza bine.
Sper sa tina vremea cu noi macar o saptamana ca sa o putem acoperi.



Printre picaturi se instaleaza si fosa...

#69
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,084
  • Înscris: 22.06.2004
voi chiar terminati casa in 10 zile sa moara amvicu` de invidie? succes la construit

edit: se baga si tunele de percolare la fosele lui razvan? sau faceti cu furtun gofrat?

Edited by conu71, 02 October 2009 - 17:47.


#70
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postconu71, on 2nd October 2009, 18:45, said:

voi chiar terminati casa in 10 zile sa moara amvicu` de invidie? succes la construit

edit: se baga si tunele de percolare la fosele lui razvan? sau faceti cu furtun gofrat?


Tub gofrat. E mai bine, din punctul meu de vedere.

#71
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
opera de arta , foarte frumos lucrat ;
- la poza 2 - eu zic ca mai merge inca un montant sub pervaz ; am avut din cauza asta odata probleme cu tamplaria si m-am lecuit de atunci (deci pun min. 2 montanti sub pervaz) ;
- la poza 4 se observa o mica deplasare a centurii inclinate ; ce sa intamplat acolo ?
- la ultima poza nu am inteles ce e cu grinda aia intepata in buiandrug ; ce e acolo sau cum sa realizat intersectia aia ?
merci si spor la treaba !

Edited by cheta06, 02 October 2009 - 18:37.


#72
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcheta06, on 2nd October 2009, 19:36, said:

opera de arta , foarte frumos lucrat ;
- la poza 2 - eu zic ca mai merge inca un montant sub pervaz ; am avut din cauza asta odata probleme cu tamplaria si m-am lecuit de atunci (deci pun min. 2 montanti sub pervaz) ;
- la poza 4 se observa o mica deplasare a centurii inclinate ; ce sa intamplat acolo ?
- la ultima poza nu am inteles ce e cu grinda aia intepata in buiandrug ; ce e acolo sau cum sa realizat intersectia aia ?
merci si spor la treaba !


La poza 2 e ok asa cum este.
La poza 4 nu este nimic inclinat doar ca mai sunt unele lemne care au avut putina coaja si din acest motiv arata asa.

La ultima poza grinda se inteapa in boiandruc cu ajutorul unor piese metalice su suruburi.


Problema este ca a inceput ploaia si nu se poate lucra.  :angry: Sper sa inceteze maine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate