Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros

leeloo2442

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

eu_alb

eu_alb

Junior Member

• Grup: Members
Am vazut ca ati ridicat ceva.... acum pe perioada ploii ce faceti? acoperiti cu ceva ceea ce ati ridicat?

Astrul

Astrul

PHD in fiare si betoane

• Grup: Senior Members
aki zice de grinda pe care sta mesterul cu piciorul si sprinija de buiandrug printr-un profil metalic. Intr-adevar e cam.....freeky solutia, mai ales ca e vorba de o grinda principala. Normal acolo nu trebuia sa existe usa, sau cel putin trebuia data mai incolo.

petre69

petre69

Guru Member

x-ule ,astia ai tai nu folosesc pistolul ?

X-plane

X-plane

ANTICOMUNIST.

• Grup: Validating

View Postpetre69, on 3rd October 2009, 17:09, said:

x-ule ,astia ai tai nu folosesc pistolul ?

in mare parte da. Sunt situatii in care le este mai usor fara. Eu personal am construit cu mana mea o casa si nu cred sa fi folosit mai mult de 5kg de cuie normale.

Dar ei sunt cam certati cu tehnica moderna.

View Posteu_alb, on 3rd October 2009, 15:17, said:

Am vazut ca ati ridicat ceva.... acum pe perioada ploii ce faceti? acoperiti cu ceva ceea ce ati ridicat?

Nu. Nici nu as avea cum sa acopar si nici motive nu am sa acopar.
Lemnul este tratat termic, deci nu mai lucreaza. Se uda sa usuca si gata.

View PostAstrul, on 3rd October 2009, 17:00, said:

aki zice de grinda pe care sta mesterul cu piciorul si sprinija de buiandrug printr-un profil metalic. Intr-adevar e cam.....freeky solutia, mai ales ca e vorba de o grinda principala. Normal acolo nu trebuia sa existe usa, sau cel putin trebuia data mai incolo.

Ai dreptate, dar nu am incotro. daca se muta usa se strica toata arhitectura.

Oricum cele doua grinzi sunt bine prinse una de cealalta prin acel papuc metalic, o placa metalica si inca niste tije.  Grinda si boiandrucul au 28,5cm inaltime, formate din  3 bucati lipite si prinse in cuie, plus vesca, care le leaga.

Pot dormi linistit.

raduk

raduk

Instalatorul de Iași

View PostX-plane, on 3rd October 2009, 18:46, said:

[...] Lemnul este tratat termic, deci nu mai lucreaza. [...]
Cum se explică acest lucru? Există lemn care să nu mai lucreze?

petre69

petre69

Guru Member

nici eu nu stiu, dar stiu ca dupa ce se usuca ramaine la fel nu se curbeaza ,scurteaza ,umfla etc , ce le-o face aia la fabrica treaba lor dar stiu sigur ca poate sta in ploaie si o luna de ploaie continua si nu are nimic absolut nici o modificare (experienta proprie,in cel mai ploios stat din usa +ca aia construiau acolo in ploaie de naveau treaba )

X-plane

X-plane

ANTICOMUNIST.

View Postraduk, on 3rd October 2009, 18:50, said:

Cum se explică acest lucru? Există lemn care să nu mai lucreze?

Tratamentul termic poate sa fie la 150 grade celsius asa cum e acest lemn si poate sa mearga pana la 200 pentru cel pentru terase.
Mare parte a lemnului nyu sufera modificari de forma. Exista si bucati care au probleme si se pot curba daca nu este prins de OSB.
Oricum eceste bucati sunt foarte rare.

Regula este sa montezi lemnul cu partea incovoia in sus. La mare parte dintre bucati oamenii nu-si pot da seama pe care parte este concav.

Asa de drept este.

In plus lemnul esta absoarbe mult mai greu apa si mai putina decat bradul din cauza ca are foarte multa rasina.
Efectiv se depune pe panzele de la circular asa de multa rasina contine.

Edited by X-plane, 03 October 2009 - 19:26.

raduk

raduk

Instalatorul de Iași

Să înțeleg că acest tratament termic dă rezultate optime doar cu acest tip de lemn?

X-plane

X-plane

ANTICOMUNIST.

View Postraduk, on 3rd October 2009, 20:51, said:

Să înțeleg că acest tratament termic dă rezultate optime doar cu acest tip de lemn?

Nu. Orice lemn poate fi tratat termic.

Lemnul pentru terase este tot tratat termic si poate fi din specii ca pinul, larice pana la tek eucalipt ori alte specii de foioase.

raduk

raduk

Instalatorul de Iași

View PostX-plane, on 3rd October 2009, 23:40, said:

[...] Orice lemn poate fi tratat termic. [...]
Bănuiesc că acest tratament termic nu este banala uscare în cuptor. Ai idee dacă se folosește acest tratament și în România, iar dacă nu, din ce motive (în afară de criteriul "creșterea prețului")?

Totuși sînt și puțin nedumerit: după cum spune petre69, lemnul astfel tratat nu se udă. Acest lucru înseamnă că lemnul nu va mai putrezi? :confuzzled:

X-plane

X-plane

ANTICOMUNIST.

View Postraduk, on 4th October 2009, 09:58, said:

Bănuiesc că acest tratament termic nu este banala uscare în cuptor. Ai idee dacă se folosește acest tratament și în România, iar dacă nu, din ce motive (în afară de criteriul "creșterea prețului")?

Totuși sînt și puțin nedumerit: după cum spune petre69, lemnul astfel tratat nu se udă. Acest lucru înseamnă că lemnul nu va mai putrezi? :confuzzled:

Din cate cunosc eu in Romania nu se face acest tratament termic si da, este cu tottul altceva decat uscarea in cuptor. Acest tratament termic se face dupa uscare su numai pentru cateva zeci de minute.

LEmnul se uda, ca doar e lemn.

Din ce am vazut absoarbe apa la suprafata si mai greu, nu stiu daca din cauza tratamentului sau din cauza rasinii cu care este impregnat in mod natural.

Eu inclin sa cred a doua varianta.

rusman

rusman

Active Member

Il trec si ei putin prin aburi si gata marele tratament. La cat spui tu ca dai pe el mi se pare enorm. Arata foarte bine, trebuie sa recunosc, dar e prea scump.

X-plane

X-plane

ANTICOMUNIST.

View Postrusman, on 5th October 2009, 20:45, said:

Il trec si ei putin prin aburi si gata marele tratament. La cat spui tu ca dai pe el mi se pare enorm. Arata foarte bine, trebuie sa recunosc, dar e prea scump.

Daca tu spui... Venise mai ieri seful de lucrare de la o lucrare invecinata, tot pe lemn sa le dea lectii de calitate si sa le arate lemn bun alor mei... :D.

Oricum, in tara lemn prelucrat similar numai ca alta specie, bradul, netratat ci uscat cat de cat, nici macar aburit dar tratat termic ce sa mai spui, este mai scump decat lemnul meu. Asa ca fa socoteala.

ORice lucru are clientul lui. Depinde de cat este de inteligent.

Altcineva spunea: eu cumpar lemnul cu 420 lei/mc. E de trei ori mai ieftin decat al tau... Ok, zic, cupara cine te tine?

rusman

rusman

Active Member

Si plateste mult 420. Daca stii sa te invarti putin cu 750 cumperi lemn aburit si rindeluit la dimensiuni, brad romanesc, e drept. Chiar tratat astfel lemnul tot lucreaza, garantat.  Eu unul am luat brad asa cum e el taiat de gater cu 390 mc si nu regret. In final ramane ascuns in pereti.

leeloo2442

leeloo2442

Junior Member

mai multe poze noi de la structura se gasesc aici: http://picasaweb.goo...o/leeloo.iv  

doua intrebari:

1. vi se pare o problema faptul ca usile de la terasa de la parter au 2.35 ml inaltime? e vb de golul lasat pt usa cu tot cu toc si spuma.
2. dar ca geamurile de la mansarda au ~2.00 ml in aceleasi conditii?

Impresii noi:

- in continuare sunt foarte multumit de faptul ca am alaes sa cumpar lemn din USA.
- sunt foarte placut surprins de seriozitatea echipei de pe santier.

X-plane

X-plane

ANTICOMUNIST.

View Postrusman, on 6th October 2009, 19:36, said:

Si plateste mult 420. Daca stii sa te invarti putin cu 750 cumperi lemn aburit si rindeluit la dimensiuni, brad romanesc, e drept. Chiar tratat astfel lemnul tot lucreaza, garantat.  Eu unul am luat brad asa cum e el taiat de gater cu 390 mc si nu regret. In final ramane ascuns in pereti.

Eu prefer sa le dau bani americanilor. Cand vor invata romanii sa produca calitate si sa fie seriosi atunci le voi da bani lor, pana atunci...

Casa mea am construit-o cu lemn romanesc si mi-a ajuns.

In final nevoit fiind sa plachez cu structura metalica, am pierdut din spatiu si am ajuns la un pret mai marer decat cu lemnul american.

LEmn cumparat cu 390?  am vazut, doar rupturi, sincer.

Heat treatments

There is ongoing research as to whether heat treatments can be used to make timber more durable. By heating timber to a certain temperature, it may be possible to make the wood-fibre less appetising to insects. Although unlikely to be as effective as chemical preservatives, anecdotal evidence suggests some consumers would prefer chemical-free timber preservation methods.

Heat treatment can also improve the properties of the wood with respect to water: lower equilibrium moisture, less moisture deformation, and weather resistance. It is weather-resistant enough to be used, unprotected, in facades or in kitchen tables, where wetting is expected.

There are 3 similar European heat treatments: Retiwood, developed in France, Thermowood, developed in Finland by VTT, and Platowood developed in The Netherlands. These processes autoclave the treated wood, subjecting it to pressure and heat, along with nitrogen or water vapour to control drying in a staged treatment process ranging from 24 to 48 hours at temperatures of 180°C to 230°C (356°F - 446 °F) depending on timber species. These processes increase the durability, dimensional stability and hardness of the treated wood by at least one class; however, the treated wood is darkened in colour, and there are changes in certain mechanical characteristics: specifically, the modulus of elasticity is increased to 10%, and the modulus of rupture is diminished by 5% to 20%; thus, the treated wood requires drilling for nailing to avoid splitting the wood. Certain of these processes cause less of an impact than others in their the mechanical effects upon the treated wood. Wood treated with this process is often used for cladding or siding, flooring, furniture and windows.

Ceva diferente fata de aburire...

Fiecare bucata de lemn are stampila cu HT, adica Heat Treatment si certificat fitosanitar pentru fiecare lot de lemn important.

Cand voi avea la lemnul romanesc aceste doua lucruri si sa fie mai ieftin decat cel american, il cumpar si eu.

Edited by X-plane, 06 October 2009 - 22:53.

andreialex

andreialex

Member

Am fost si-am vazut casa din Cornetul executata de X-plane tot cu lemnul lui Obama si pot spune ca nu se compara cu lemnul lui Basescu.
Unde mai pui si confortul psihic dupa ce te muti, stiind ca lemnul folosit la casa ta e de calitate si are toate certificatele posibile.

Incerc sa ajung si la lucrarea asta pana n-o izoleaza.
X-plane, am sanse s-o mai vad dezbracata in weekend-ul 24-25 oct?

Edited by andreialex, 07 October 2009 - 07:27.

X-plane

X-plane

ANTICOMUNIST.

View Postandreialex, on 7th October 2009, 08:26, said:

Am fost si-am vazut casa din Cornetul executata de X-plane tot cu lemnul lui Obama si pot spune ca nu se compara cu lemnul lui Basescu.
Unde mai pui si confortul psihic dupa ce te muti, stiind ca lemnul folosit la casa ta e de calitate si are toate certificatele posibile.

Incerc sa ajung si la lucrarea asta pana n-o izoleaza.
X-plane, am sanse s-o mai vad dezbracata in weekend-ul 24-25 oct?

Nu cred. Vino zilele acestea. Sambata, duminica, cand vrei dar nu peste doua saptamani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate