Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Dar de o greva la CFR ce ziceti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#37
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Bitch_in_Red, on Apr 20 2005, 15:17, said:

@Jarrive: serios acum... lasa-ne cu limbajul tau de lemn si cu superioritatea pe care vrei s-o afisezi... Parca tu erai cel ce-mi spunea ca gandeste in franceza?
Ti-as sugera sa-i lasi tu in pace pe ei cu greva lor si sa-ti vezi de avioanele tale.
Drum bun si vant din pupa!

<{POST_SNAPBACK}>

Bitch... asta cu limbaju de lemn e la moda? superioritate?? pai tu simti inferioritate? Ideea e ca eu nu sunt de acord cu greva lor si i-as privatiza de nu s-ar vedea. Apoi se pare ca tu esti pro...deci le sustii cauza...asa ca ...nu stiu cine pe cine nu lasa in pace. ITI REPET...nu vreau banii din buzunarul meu via buget sa ajunga la CFR...
Astea cu avioane si cu pupa... Misto..

#38
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Bitch_in_Red, on Apr 20 2005, 15:19, said:

Sa-ti explicam de ce este asa... ar fi prea greu...
Daca asa s-a proiectat graficul de circulatie (de catre oameni)... probabil ca este o greseala si o vor remedia la vara/toamna...

<{POST_SNAPBACK}>

Ori este grea ori nu este grea??? Ah este doar o scapare... pentru la vara/toamna colectia "miserupemiaki"

#39
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

bb_dima, on Apr 20 2005, 15:20, said:

:coolspeak:  Imi plac oamenii care stiu despre ce vorbesc!
Eu ma gandeam la externalizarea serviciilor directe, nu a celor de mentenanta! Adica tata statul sa scoata la licitatie transportul de persoane pe rute definite. Ofertantii sa vina cu materialul rulant (luat in leasing, nu cazaturile astea de locomotive si vagoane de acum!) si sa liciteze pretul anual al unui kilometru de calatorie pentru un calator! Cine or sa fie angajatii lor? Actualii angajati ai CFR-ului evident! Numai ca vor fi eficienti si serviabili, nu?

<{POST_SNAPBACK}>

Asta da solutie buna. Salarii decente, no more "nasul" si zambete pe buze.
Ah sa nu uitam...prea mult de munca.

#40
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
@bb_dima:  :coolspeak: si tu stii ce vorbesti :) ne-am gasit, noroc ca-s luata! Problema este ca chiar si in conditiile in care statul ar face ce propui tu, nu vei avea ofertanti.. si iti vor trebui cel putin 3. Pentru a incepe o astfel de afacere pe care o mentionezi iti trebuie bani seriosi. Gandeste-te ca trebuie sa ai birouri si centre de coordonare in toate orasele mari din tara, sau macar rutele pe care desfasori activitate. Si inchei soptindu-ti ca CFR-ul nu face venituri majore din transportul de calatori ci din cel de marfa (sau cel putin asa era acum cativa ani; de cand am plecat nu mai stiu).

@Jarrive: cred ca nu stii ce vorbesti, dar deja asta nu mai este o surpriza pentru mine. CFR-ul este un sector de importanta nationala si NU poate fi privatizat. La fel si Posta Romana. Acum du-te in avionul ala de care vorbeai, suie-te, si sa te dai jos cand te strigam noi... si ia-ti si banii cu tine in buzunar (je pense que...)

#41
badany2003

badany2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.03.2005
J'arrive.....esti profund nemultumit de serviciile CFR.Dar nu te obliga nimeni sa le utilizezi.Slava domnului exista destule alternative....important e sa stii sa le cauti. Si gandeste-te ca in locul acelor oameni ai fi tu .... nu ai spune nimik,nu ai incerca sa-ti aperi drepturile,nu? Ai respecta orbeste un contract semnat acum 1000 de ani care nu are nici o legatura cu greutatile vietii din ziua de azi? Eu nu cred asta. Si daca ai avea o anumita specializare ti-ar fi foarte greu ca la 45-50 sa te reprofilezi si sa o iei de la zero......

#42
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

Bitch_in_Red, on Apr 20 2005, 15:27, said:

@Jarrive: cred ca nu stii ce vorbesti, dar deja asta nu mai este o surpriza pentru mine.

<{POST_SNAPBACK}>

:death:  :death:  :death:
capitane...atack la logica.
bine...imi iau banii, siguranta nationala si ma urc in avion...dar cand ma strigi vezi sa tragi si semnalul...nu de alta da imi place cum suiera.
PS. Am destule relatii in CFR. Nu sunt ei mecanici de locomotiva dar...au salarii f bune. Tu unde lucrezi ?? Casierie?

#43
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

Bitch_in_Red, on Apr 20 2005, 15:27, said:

@bb_dima:  :coolspeak: si tu stii ce vorbesti :) ne-am gasit, noroc ca-s luata! Problema este ca chiar si in conditiile in care statul ar face ce propui tu, nu vei avea ofertanti.. si iti vor trebui cel putin 3. Pentru a incepe o astfel de afacere pe care o mentionezi iti trebuie bani seriosi. Gandeste-te ca trebuie sa ai birouri si centre de coordonare in toate orasele mari din tara, sau macar rutele pe care desfasori activitate. Si inchei soptindu-ti ca CFR-ul nu face venituri majore din transportul de calatori ci din cel de marfa (sau cel putin asa era acum cativa ani; de cand am plecat nu mai stiu).

<{POST_SNAPBACK}>

Mda, si eu sunt luat si m-am si impuiat, na!  :proud:
Este complet ridicol sa ne gandim la asa o externalizare pe termen scurt. Este de asemenea ridicol sa ne gandim la transportul de calatori (eu l-am dat ca exemplu pentru a intelege tot poporul).
Dar daca as anunta public, ca Guvern al Romaniei ce sunt, ca incepand cu 1 ianuarie 2007 intentionez o asemenea restructurare a serviciilor oferite pe calea ferata, cum crezi ca ar pica? Eu cred ca brusc ceferistii ar incepe sa se gandeasca la altceva decat greva pentru salarii...
Am zis 2007 gandindu-ma ca pe romani ii sperii usor cu investitorii din UE!  :D

#44
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
O intrebare !

In Bucuresti de cand  exista sistemul automatizat/informatiza de eliberare a biletelor ?

Am auzit de el, de vazut - inca nu, ce sa mai zic in gara de nord Timispoara ...

Trenul tau pleaca - dar nu ai inca bilet din cauza cozii ce se misca ff incet ... NASHPA  :cursing:

#45
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
badany.... chestia e ca pana sa ajung sa practic meseria...eh...am lucrat si sofer si it-ist si agent vanzari in constructii...dracu...am suportat tot felul de tampiti...pe 3 milioane...4...eh multe...
bine...e si varsta...poti fugi de colo colo...amaratu ala care e mecanic de locomotiva... greu....foarte greu.
ma ataca milostivii astia care fac referire la 20 de prosti...restu...sunt bine de tot platiti.
mai e si chestia asta cu siguranta nationala... de aceea ei pot cere oricat ca noi tre sa dam...ce ne facem...nu mai gasim oameni calificati  :lol:
bitch...astea sunt raspunsuri de angajat frustrat si care gandeste ca nu poate fi inlocuit....
FLASH NEWS! esti carne de tun

#46
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

FAKKYU, on Apr 20 2005, 15:34, said:

O intrebare !

In Bucuresti de cand  exista sistemul automatizat/informatiza de eliberare a biletelor ?

Am auzit de el, de vazut - inca nu, ce sa mai zic in gara de nord Timispoara ...

Trenul tau pleaca - dar nu ai inca bilet din cauza cozii ce se misca ff incet ... NASHPA  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>

Sistemul e sublim, dar merge ca dracu!
Daca biletele s-ar elibera numai asa, ar merge brici! Dar bilete se mai elibereaza si de la agentiile CFR, cu cateva zile inainte. Biletele alea ar trebui sa se regaseasca corect in evidenta informatica din ziua cand pleaca trenul, dar cand colo, in tren te trezesti ca pe acelasi loc unul are bilet de la agentie, emis cu 7 zile inainte, iar altul tocmai l-a cumparat "electronic", din gara!! :cursing:

#47
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
@Jarrive: degaba ai tu relatii, se pare ca nu stii cum sta treaba acolo, asa ca iti propun sa luam o pauza, ce zici? Ah, da, eu nu's casiera, ci imping vagoane pe linia moarta de la Lehliu.

@bb_dima: ar pica "sunator" dar n-ar schimba nimic. Daca se va gasi vreun investitor care sa se bage avand in vedere suma necesara dar mai ales faptul ca industri in sine nu este profitabila. Cred ca sti stii ceva... in West anumite companii fac servicii de mentenanta la instalatile cailor ferate. Banii sunt frumosi tare! In Romania statul nu-i are. Si nici nu-i va avea atat timp cat economia schioapata si suntem o tara saraca. Deci parerea mea este ca tu visezi frumusel :) Deci nu, nu se poate (inca).

#48
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

FAKKYU, on Apr 20 2005, 15:34, said:

O intrebare !

In Bucuresti de cand  exista sistemul automatizat/informatiza de eliberare a biletelor ?

Am auzit de el, de vazut - inca nu, ce sa mai zic in gara de nord Timispoara ...

Trenul tau pleaca - dar nu ai inca bilet din cauza cozii ce se misca ff incet ... NASHPA  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>

Exista asa ceva?? :D
Hai sa recunosc ca am mers acum maxim 3 luni cu trenul...bine...am mers cu nasul...defapt l-am fentat.... asa ca nu pot spune cum arata sistemul acela.
Ah...cand am ajuns in gara de nord am aflat ca au disparut "controlorii de peron" dupa exprimarea amicului meu.
Intrebare!
La coborarea din tren trebuia sa ne verifice cineva de bilet???  :lol:
Atunci e clar ca au nevoie de salarii mari.

#49
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

bb_dima, on Apr 20 2005, 15:39, said:

Sistemul e sublim, dar merge ca dracu!
Daca biletele s-ar elibera numai asa, ar merge brici! Dar bilete se mai elibereaza si de la agentiile CFR, cu cateva zile inainte. Biletele alea ar trebui sa se regaseasca corect in evidenta informatica din ziua cand pleaca trenul, dar cand colo, in tren te trezesti ca pe acelasi loc unul are bilet de la agentie, emis cu 7 zile inainte, iar altul tocmai l-a cumparat "electronic", din gara!! :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>

Bitch adica ii platim degeaba pe cei de la CFR??? Nici la nivelul asta nu stiu de capul lor a? Ah...scuze nu trebuie sa ma supar ca dau bani pt buget, ca platesc bilet si ca ma mai asez si in poala Domnului Costel a?
:puke:

#50
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

Bitch_in_Red, on Apr 20 2005, 15:40, said:

@bb_dima: ar pica "sunator" dar n-ar schimba nimic. Daca se va gasi vreun investitor care sa se bage avand in vedere suma necesara dar mai ales faptul ca industri in sine nu este profitabila. Cred ca sti stii ceva... in West anumite companii fac servicii de mentenanta la instalatile cailor ferate. Banii sunt frumosi tare! In Romania statul nu-i are. Si nici nu-i va avea atat timp cat economia schioapata si suntem o tara saraca. Deci parerea mea este ca tu visezi frumusel :) Deci nu, nu se poate (inca).

<{POST_SNAPBACK}>

Nu se poate. Inca. Dar daca niciodata n-o sa-ti faci astfel de planuri, nici n-o sa ajungi niciodata acolo! Vezi tu, mai devreme i-am spus Capitanului ca nu in toate tarile bunurile/serviciile publice sunt aceleasi.
Dar la noi in Romania tot ce poate fi bun public chiar este bun public! Si asta impovareaza bugetul rau de tot! La noi cand spui cuvintele privatizare sau, macar, externalizare risti sa fii linsat!
La noi nu exista nici un plan de privatizare pentru nici unul dintre: sistemul medical, cel de invatamant, cel de transport si oricare alt serviciu public. Unele nu pot fi privatizate, clar! Insa ne tot plangem de salariile bugetarilor, iar ei tot nu vor privatizarea! De fapt nici guvernele Romaniei nu prea au vrut privatizarea, stiu ei de ce!
Dar asta nu ma obliga sa nu vreau, sa nu visez si sa nu-mi doresc! Asta pana cand n-o sa emigrez si eu, evident! :lol: Ah, ma exprimasem gresit!

Edited by bb_dima, 20 April 2005 - 15:52.


#51
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Iau si eu o pauza nu de alta... dar ma privatizez de capul meu!

#52
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

Jarrive, on Apr 20 2005, 08:38, said:

badany.... chestia e ca pana sa ajung sa practic meseria...eh...am lucrat si sofer si it-ist si agent vanzari in constructii...dracu...am suportat tot felul de tampiti...pe 3 milioane...4...eh multe...
bine...e si varsta...poti fugi de colo colo...amaratu ala care e mecanic de locomotiva... greu....foarte greu.
ma ataca milostivii astia care fac referire la 20 de prosti...restu...sunt bine de tot platiti.
mai e si chestia asta cu siguranta nationala... de aceea ei pot cere oricat ca noi tre sa dam...ce ne facem...nu mai gasim oameni calificati  :lol:
bitch...astea sunt raspunsuri de angajat frustrat si care gandeste ca nu poate fi inlocuit....
FLASH NEWS! esti carne de tun

<{POST_SNAPBACK}>

Jarrive, te rog frumos, nu mai persista ca te faci de cacao. Dupa cum vezi eu tin la tine! Nu, n-ai inteles, se cheama siguranta circulatiei nu siguranta nationala (ai vizionat prea multe porcarii hollywoodiene si te-a afectat). Oameni calificati sunt peste tot si tu ca eventual director poti sa dai anunt la ziar si sa-i angajezi. Dar eu te-as pedepsi si te-as pune seful lor de echipa. Tu te vei duce pe teren si vei face lucrarile cu ei. Conform regulamentelor la CFR, daca ceva n-a fost facut cum trebuie de unul din subordonatii tai, vei raspunde si tu in aproape aceiasi masura ca si el. Material si penal. RASPUNDERE - stii ce este aia? Stii ce inseamna sa-ti tzatzaie fundul noaptea gandindu-te ce ai putea pati daca pe macazul pe care tocmai l-ai verificat ieri cade un prapadit de vagon!? Dar tin pariu ca cunostintele tale de la CFR vand bilete la casierie si nu ti-au spus asa ceva...
Now smile & be happy si gandeste-te ca tot ce inseamna CFR este eliberarea biletelor, controlorii de peron, mecanicul ala tampit si eventual nasul prost pe care tu il fentezi in doi timpi si 3 miscari!  :D

#53
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
Poate ca ideea ar fi Presedinte/Guvern privat:

"Angajam Guvern. Salariu: atat. Cerintze: astea. Performante: astea"

Ar fi si asta o chestie ... poate.

#54
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

FAKKYU, on Apr 20 2005, 15:52, said:

Poate ca ideea ar fi Presedinte/Guvern privat:

"Angajam Guvern. Salariu: atat. Cerintze: astea. Performante: astea"

Ar fi si asta o chestie ... poate.

<{POST_SNAPBACK}>

:)  :D  :lol:  :w00t:
Pai cand mergem la vot, nu asta facem, in parte? Decat ca acolo alegem dintre oferte, nu impunem noi cerinte specifice (desi ar trebui sa o facem prin intermediul societatii civile)!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate