Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

rezistenta unui D-SLR

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

View PostKunzite, on 16th June 2009, 18:52, said:

- atentie mare cum sta aparatul in geanta, nu o lasati niciodata cu fermoarul desfacut!
mda
good point!
asa am trantit un DA 50-200 (nu era pe aparat). A cazut din geanta deschisa de pe la ~1m inaltime pe parchet laminat. Nu a patit nimic. Am avut noroc.

#20
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Norocoºi mai sunteþi. :D

#21
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Si sa-ti mai cumperi dSLR sh  <_<

#22
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
ehe, eu am scapat de la 1 metru un Pentax SMC M 50 f/2, pe piatra cubica in piata Unirii din Timisoara. eram la un concert in ingramadeala si am vrut sa schimb repede obiectivele, asa ca am ales sa nu bag M-ul in geanta, ci sa il indes in buzunarul de la spate al pantalonilor.

nu are rost sa va spun ca nu a incaput, si i-am dat drumul din mana crezand ca e in siguranta. a cazut si a topait ca o mingiuta ici-colo, printre picioarele oamenilor. cand l-am examinat nu avea nici macar o zgarietura, insa nu credeam ca o sa il mai gasesc in aglomeratia aia.

apoi, eram la pozat prin oras si am vrut sa schimb obiectivul la D80. Am asezat rucsacul jos, are cam 25 de cm grosime cand e incarcat, am pus D80 pe el, fara obiectiv, cu montura in sus. Si apoi am ridicat rucsacul de jos ca sa scot obiectivul de rezerva din el :lol:

D80 a picat pe asfalt, s-a rostogolit de ~2 ori, insa l-am ridicat si nu avea nici macar o zgarietura. nu mai zic de functionare, care e neschimbata.

poate sunt eu mai norocos, insa incerc pe cat pot sa ma si feresc, mai ales de la incidentele astea 2.


alta intamplare, la cununia civila, un ins cu un entry-level cu 18-55 montat. cred ca era un D40 sau un 400D. si da sa se urce pe un prag de beton de ~ 80 de centimetri, cumva din saritura. saritura nu iese, era mai putin atletic decat credea, se impiedica de marginea de sus a pragului si se face lat pe pragul respectiv, spre amuzamentul audientei. bineinteles, cu aparatul de gat, pe post de amortizor.

tot ce s-a stricat a fost filtrul de pe obiectiv.

inca o intamplare. un amic si-a scos D80-ul pe fereastra, pe pervaz, atasat la un minitrepied din ala ieftin. fiind expunere lunga, l-a lasat pentru un moment ca sa mearga pana i camera sa verifice ceva.
cand s-a intors nu mai era. l-a gasit pe aleea de langa bloc (sta la 2), sub fereastra lui. scheletul era intact, insa lipseau bucati din carcasa, oglinda sarita, butoanele. 23 de milioane l-a costat reparatia acum 1 an :lol:

morala: puteti fi neglijenti, o mica eroare va poate costa scump, sau poate aveti noroc si scapati. precautia ca scuteste de orice grija, si nu costa nimic.

Edited by nicolaie, 16 June 2009 - 22:15.


#23
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View Post_thunder_, on 16th June 2009, 21:11, said:

Momentan mi se cam misca partea frontala de la obiectiv (Tamron 17-50), partea pe care se prinde parasolarul, dar am vazut ca e boala cunoscuta la Tamron si se poate rezolva usor.
Cat de usor? In service? Am observat demult problema dar nu i-am dat importanta, dar acum ca ai pomenit...

Edited by misu_d, 16 June 2009 - 22:26.


#24
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
uite despre ce vorbeam [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IiOj-7MAO_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am incercat sa-i scot inelul ala din fata dar iese doar jumatate si mi-a cam fost teama sa-l fortez ca e subtire si poate se rupe. O sa-mi fac timp si o sa incerc sa-l rezolv

#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,002
  • Înscris: 12.06.2004

View Post_thunder_, on 16th June 2009, 23:57, said:

uite despre ce vorbeam [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IiOj-7MAO_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am incercat sa-i scot inelul ala din fata dar iese doar jumatate si mi-a cam fost teama sa-l fortez ca e subtire si poate se rupe. O sa-mi fac timp si o sa incerc sa-l rezolv
Aha, daca-i in halul ala nici nu se pune problema c-ar fi normal.
Bafta.

#26
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View Post_thunder_, on 16th June 2009, 23:57, said:

uite despre ce vorbeam [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IiOj-7MAO_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am incercat sa-i scot inelul ala din fata dar iese doar jumatate si mi-a cam fost teama sa-l fortez ca e subtire si poate se rupe. O sa-mi fac timp si o sa incerc sa-l rezolv
Gata am rezolvat problema :D . Mersi pentru link. Ce nu a aratat nenea ala e ca inelul e prins in trei picioruse dispuse la 120grade si trebuie sa ridici vertical cand ajungi la fiecare. Tu sigur ai scos doar unul. Mai greu a fost sa-l pun la loc.

Attached Files


Edited by misu_d, 16 June 2009 - 23:39.


#27
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
Cu nikon D60 nu ati avut experiente? urmeaza sa fie primul meu D-SLR, si am mari emotii:D

#28
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

View Postsvekyv, on 17th June 2009, 00:59, said:

Cu nikon D60 nu ati avut experiente? urmeaza sa fie primul meu D-SLR, si am mari emotii:D

Aproape ca nu conteaza ce DSLR scapi din mana, trebuie sa ai mult prea mare noroc incat sa nu-ti crape sau sa nu-ti zboare ceva aflat in interiorul lui.

O singura data am avut sansa de a scapa aparatul pe jos. Eram destul de grabit si aveam nevoie de ceva din ghiozdanul din spate. Aparatul imi era in mana si am avut tendinta de a-i da pur si simplu drumul, fiind convins ca-l aveam agatat de gat. Nu stiu sincer ce m-a oprit sa fac asta, fiindca la gat nu-mi era, asa ca i-as fi dat drumul in gol :D

#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postsvekyv, on 17th June 2009, 00:59, said:

Cu nikon D60 nu ati avut experiente? urmeaza sa fie primul meu D-SLR, si am mari emotii:D
Aici pe forum sunt destui posesori de D40/D40x si D60,nu am auzit pe vreunul ca a facut aparatul praf. Nu are sens sa exageram. Tot ce trebuie sa faci in privinta asta dupa ce il cumperi este sa fii atent cum il folosesti.  ;)

#30
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Un coleg de serviciu si-a rezolvat obiectivul de kit sarind de la vreo 4 metri cu aparatul (D40) in geanta; partea din fata a obiectivului a sarit de pe ghidaje. Banuiesc ca l-a bagat in geanta extins. Mare grija si la acest aspect: nu lasati obiectivele extinse, nici chiar daca luati o mica pauza de tigara.

#31
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu am ridicat o data rucsacul desfacut si mi-a cazut 24-70-ul de la vreo jumatate de metru. N-a patit nimic.

de atunci sunt foarte atent la cum inchid fermoarele la rucsac  :fear:

#32
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
De asta ma cam bate gandul sa renunt la ideea D-SLR-ului, un compact pare mai rezistent, am avut unul ce l-am scapat in nenumarate ori...abia tarziu s-a defectat.
Insa imi place tare mult felul in care un slr face pozele, nu gasesc compact sa faca poze aproape de rapiditatea/s si claritatea unui slr?

#33
FantazioD

FantazioD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 27.11.2008
Esti culmea ! Tu vrei si aparat bun , si sa treci cu tractorul peste el , si sa faca pozele singur . Ai si tu grija , fii atent si o sa iti poti lua un D-SLR . Daca e mare nu inseamna ca e musai si rezistent . Trebuie avuta multa grija , odata ce ai dat 12mil+ pe un DSLR fii sigur ca vei tine cont de protectie.

#34
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
si totusi, ce compact ar indeplini asa conditii? in principal sa prinda 2 cadre/sec

#35
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postsvekyv, on 17th June 2009, 12:11, said:

si totusi, ce compact ar indeplini asa conditii? in principal sa prinda 2 cadre/sec
http://www.olympus-e...-8000_20624.htm
Pana la urma ajungem la sfaturi pentru achizitii.

#36
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
asta e ceva fain, dar si pretul 8-}

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate