Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

rezistenta unui D-SLR

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
@svekyv:
Am auzit eu ca vor sa scoata astia de la NASA un DSLR din aliaj de titan, cu scut termorezistent si carcasa de diamant. Testat la coborarea prin atmosfera, folosibil in spatiul cosmic si care poate fi desfacut in componente utile pentru a repara nava spatiala in caz de avarii...

Diverse DSLR-uri au diverse grade de rezistenta la impact, apa, socuri samd. De asemenea diverse tipuri de accidente duc la o gama larga de posibile defectari. Dar nu mi se pare un criteriu de alegere a unui aparat foto "Rezistenta acestuia la cazaturi". Daca folosesti aparatul in parametrii lui normali, nu il bagi in foc, nu joci basket cu el samd, ai putina grija si esti atent unde il pui si cui il dai, ar trebui sa te tina fara probleme durata lui de viata specificata.

Uite, eu din doua aparate foto in 2 ani, nu am scapat nici unul pe jos, nu am lovit nici unul, nu am scufundat nici unul. Si car un aparat foto mai mereu dupa mine, intr-o gentuta. Din 3 telefoane mobile (si astea vad utilizare nu gluma) in 4 ani, o singura data am scapat unul pe jos... samd. Si nu am mainile din velcro sau cu prenandez pe ele.
Cu putina atentie (chiar putina putina) nu vei avea probleme decat foarte foarte rar.

De curiozitate, se pot asigura in Romania echipamentele foto impotriva furturilor sau accidentelor? (am citit ca pe afara se mai practica chestia asta, mai ales cand ajungi ca echipamentele foto detinute sa valoreze cat un automobil ieftin...)

Edited by Rapier, 17 June 2009 - 11:48.


#38
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

View Postsvekyv, on 17th June 2009, 12:11, said:

si totusi, ce compact ar indeplini asa conditii? in principal sa prinda 2 cadre/sec

Pana si paraliticul meu de Panasonic FS3 cred ca putea 2 FPS la rezolutie de 3 sau 5 MP :D Oricum, eu nu prea vad utilitatea tragerii in rafala pe compacte. Se foloseste in general la evenimente sportive unde ai nevoie de distanta focala mare, AF rapid, control manual asupra diafragmei, timpului de expunere... so on :)

#39
sabertooth

sabertooth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.11.2007
Scuza-ma ca intervin, nu vreau sa te jignesc, insa mi se pare ca tu nu-ti doresti un aparat foto, ci un ciocan. Lasa in pace drobul de sare ca asa nu-ti mai cumperi nimic.

Daca totusi vrei un aparat foto ajunge sa-ti iei cateva masuri de precautie si ai eliminat 90+% din situatiile potential periculoase:

- simplul fapt ca pastrezi aparatul intr-o geanta/rucsac atunci cand nu-l folosesti te va scuti de multe necazuri
- atunci cand manipulezi aparatul trebuie sa fii putin atent sa nu-l scapi si iar ai mai eliminat din situatiile periculoase

Orice aparat care inglobeaza componente in miscare are o anumita lipsa de apetenta pentru socurile mecanice.

Oricat de solida este carcasa, ea nu va reusi sa protejeze chestiile sensibile dinauntru impotriva socului propriu-zis.

Daca vrei sa-ti cumperi dSLR cumpara-l si nu te mai gandi la posibilitatea de a-l scapa din mana. Asta se poate intampla si gata.

Edited by sabertooth, 17 June 2009 - 11:52.


#40
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
He he, am vazut un telefon rugged - care suporta greutatea unui elefant, ce sa mai zic de-o simpla trantitura :)
Iar dupa ce dai telefon la 112 cand esti calcat in picioare de-o turma de elefanti furiosi, presupun ca urmatorul pas ar fi sa faci si cateva poze, de ce nu? Asadar: stie cineva un aparat foto care sa reziste la greutatea unui elefant? :lol:

Am spus-o si o repet: daca vreti sa bateti cuie, folositi un ciocan.

#41
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
50 f/1.8 mi-a scăpat de la aproximativ 1.5 m, pe ciment. L-am ridicat, suflat și l-am pus pe aparat. Merge perfect.

Culmea e că s-a întâmplat și la un eveniment important și plătit, dar am avut noroc.

Probabil a căzut pe partea care trebuie.

#42
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

View Postjay333, on 17th June 2009, 12:22, said:

http://www.olympus-e...-8000_20624.htm
Pana la urma ajungem la sfaturi pentru achizitii.

Vreau si eu unul pt fiica-mea......are 3,5 ani...si nu stiu cum sa negociez atunci cand vrea sa faca poze cu D90-ul....... :lol:

Si ca sa nu fiu in afara topicului: eram in cocediu cu D90-ul luat de nici o saptamana si incercand recuperez aparatul de care cea mica care tot tragea de curea.....am facut-o eu lata.....l-am scapat pe parchet de la cca juma' de metru. M-am uitat la aparat cu multa atentie insa nu vad nimic spart, crapat sau zgariat. Merge focusul OK zic eu.
Si daca aveti timp atasez si 2 poze:
Poza cu balerina este fara stabilizare ca nu am si este un crop. Este la iso 1250 cu F/5,6, 1/100s si focala de 48 la un obiectiv 18-55.

Attached Files


Edited by ideasbox, 17 June 2009 - 13:08.


#43
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.08.2004
am si eu un Nikon D40..pe care din pacate am reusit sa il busesc...eram in masina..mergeam pe un drum cu ceva gropi...ceva mai multe chiar..la volan o fata... :P...aparatul era pus pe bancheta, laga mine....(l-am lasat 10 secunde cat imi dadeam hanoracul jos ca era foarte cald in masina)...la o frana brusca aparatul a cazut sub scaunul soferului...m-am ales cu geamul de protectie de la display crapat...din fericire alte "bube" nu a mai patit...slava domnului...trebuie sa ajung cu el in service la skin, care mi-au spus ca reparatia costa 85 ron...:)...

#44
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
Pana la urma raman tot la nikon D60...si incerc sa ma port cu el precum propriul nou-nascut :arigato:

#45
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.08.2004

View Postsvekyv, on 17th June 2009, 16:52, said:

Pana la urma raman tot la nikon D60...si incerc sa ma port cu el precum propriul nou-nascut :arigato:

buna alegere...dar ai grija.."""cu cat ai mai multa grija pentru el, cu atat o sa il lovesti mai rau"""..intervine acel stres, acea grija inutila...doar...fii atent unde il pui, cum il tii, unde mergi cu el, sa fie protejat..recomandabil ar fi sa iti iei o geanta chiar daca nu o sa ai, cel putin pentru inceput, decat obiectivul din kit...bafta..si lumina buna:P

#46
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postideasbox, on 17th June 2009, 13:41, said:

Vreau si eu unul pt fiica-mea......are 3,5 ani...si nu stiu cum sa negociez atunci cand vrea sa faca poze cu D90-ul....... :lol:
Pai o lasi sa faca. Dar ii explici ca nu o lasi pe ea sa-l tina din x motive. La mine a mers cu baiatul meu de aceeasi varsta.
PS: Il mai las sa-l tina singur da-s cu ochii pe el mereu.  :D

#47
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
Inca ceva ce ma framanta, daca il cumpar de la persoana fizica ce l-a folosit cateva luni, garantia inca valabila mai mult de un an, o pot folosi la randul meu in caz de problema?

#48
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Da,daca ai toate actele(factura si certificat de garantie) poti folosi garantia.

#49
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
Super! maine o sa-l primesc, ard de nerabdare:D

#50
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Pai daca arzi, cine il mai foloseste  :D

#51
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
Ma reconstitui din scrum:P

#52
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
ardere....scrum....reconstituire....whatever.....ai grija sa nu dai de pamant cu el :P

#53
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
daaaa, bebelushul o sa fie pe maini bune8-}

#54
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006
sa-l stapanesti sanatos si spor la fotografiat ! :)

toti au avut emotii la un nou aparat :)

si pentru ca cam toti am cam patit-o cu scapat vreun aparat, mi s-a intamplat si mie sa fiu la munte la masa la o manastire si sa cred ca aveam aparatul la gat, cand de fapt era pus pe genuchi cu cureaua libera. Cand m-am ridicat de la masa, si-a cam luat-o in obiectiv, dar fiind un aparat SRL pe film, cu un zoom din aluminiu f rezistent, nu s-a intamplat nimic, doar o urma rotunda de 1-2mm adancime in podeaua de brad a salii de mese.

si a doua intamplare a fost acum 2 ani, cand in intersectia unde locuiesc a fost un nou accident usor (se intampla destul de des), stateam intins in pat si am sarit brusc sa vad ce e, la fereastra. Covorul a fugit cu mine pe parchet, a tarat si calculatorul, pe care era... aparatul. Aparatul a ramas in urma in virtutea inertiei si a cazut pe patina blitzului, pe parchetul meu cam elastic, cam de la 50cm intaltime. Nu a patit dar de atunci sunt mult mai atent unde las aparatul, daca nu il am in geanta. Deci atentie la parchet/covoare ! :)

o sperietura mai urata am tras-o la niste obiective, dar nu de foto ci de film, o trusa de 5-6 obiective Carl-Zeiss 1.3T (cred ca faceau intre 5000-10000EUR), am ridicat piciorul sa trec peste cutia de aluminiu deschisa si desi picioarele mele au 120mm la talie, am atins capacul cutiei si am rasturnat trusa, spre disperarea colegului care mi le adusese pe semnatura lui. Am avut noroc ca toate au ramas in buretele in care sunt infipte, dar mi-a fost tare rusine. Am o colega care a si scapat urat o camera imensa de filmat de 30kg, si ca sa vedeti ca nici la Holywood lucrurile nu stau tot timpul roz, la filmarile de la "Charlie and the Chocolate Factory" au scapat in ciocolata o camera de 540.000 USD !!! http://www.imdb.com/.../news?year=2004

Si daca aveti ceva pe pe trepied, si vreti sa fiti sigur ca cineva nu da peste el involuntar, exista si solutia pentru cascati, de pe platourile de filmare, de a fi inconjurat de saculeti de nisip :D Binenteles, nu e practica pentru foto...


Pe scurt, nu fortati legea gravitatiei, ea e totdeana acolo, mereu atenta la greselile noastre ! Cureaua la gat sau infasurata de cateva ori pe incheietura mainii, cand un necunoscator i-a aparatul in mana, spuneti-i ca sa puna cureaua la gat, sa nu-i fie rusine cu banii vostrii, si inca un lucru important, cu care m-am patit, nu lasati pe oricine sa schimbe obiectivele, mai ales persoanele cu multa forta. Un prieten a reusit la un SRL pe film imprumutat sa imi strambe parghiile de la actionarea diafragmei, si pe cele de la obiectiv, dar si pe cele din body, rotind obiectivul in sens opus desurubarii. Nu stiu nici acum cum a reusit...

si nu numai socurile pot duce la probleme, dar si loviturile mici repetate continuu, pot duce la decalibrari fine ale pentaprismei, senzorilor de af etc., asa ca o geanta foto e recomandata unui rucsac obisnuit.

aaa, si atentie la capacele de obiectiv, parasolar, si alte chestii de plastic care nu sunt legate de aparat, si acopera mufe, patine de blitz, etc, cred ca fiecare a pierdut cate un astfel de accesoriu original, si care de obicei este si foarte scump ptr o bucatica de plastic... :( si iti zic eu, iti pare destul de rau pentru un lucru sa-l ai incomplet...

Edited by liviul2006, 18 June 2009 - 16:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate