Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

rezistenta unui D-SLR

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
svekyv

svekyv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.05.2008
Ms mult la toti, o sa postez primele impresii!

#56
zeet

zeet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 12.07.2005
Un articol interesant despre Sony A900 folosit la Dakar: http://www.swiatobra...ar_rally.html,1

#57
iulker

iulker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.03.2007
O fi topicul vechi ... ma rog. Sa spun si patania mea de azi, poate mai cauta cineva, ca mine, despre  "rezistenta unui DSLR". Posted Image
Dau sa iau de la nevasta din mana camera Nikon D5200 cumparata de Craciun, deci are 1 saptamana de viata, si aluneca din cureaua de gat ... bou am fost eu ca nu am prins-o in cataramele alea, ci doar cu inelele alea doua de cauciuc, desi am mai avut si am inca camere la care am prins cureaua de gat bine din prima, nu stiu cum tocmai la asta am facut asa rahat .. in fine, se duce pe dalele de beton din locul in care eram, adevarul e ca nu foarte de sus, cam de la juma de metru, sa zic, eu din relfex sa-i atenuez caderea am intins piciorul sub el si rezultatul a fost ca i-am dat un sut de a mai alunecat pe dalele alea vreo 2 m. Va dati sema ca m-am racit, 1900 de lei la reducere de black friday, cadou de Craciun pentru sotie. I-a zburat capacul de pe obiectiv si cam atat. L-am ridicat, lumea din jur ma privea compatimitor, ma uit la el, era ud ca, normal, pe jos e ud si cu zapada topita partial, in fine, iau un servetel si ma apuc sa-l sterg. Test de functionare apoi, cateva poze, OK. N-are nimic, merge perfect, n-a sarit nimic, cred ca a cazut intr-un colt ca-mi pare putin fisurat plasticul de jos, pe coltul ala, dar e aproape invizibil.
Ori am avut noroc chior, ori sunt rezistente, nu stiu ce sa zic, am scris intamplarea ca sa vedeti ca poate nu sunt chiar bibelouri, si asta e un lucru bun.
Noroc.

Edited by iulker, 03 January 2015 - 23:41.


#58
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
A cazut cum trebuie sa zic asa, ai avut noroc :)

#59
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Stai tu linistit ca ai avut noroc. Daca se ducea cu obiectivul in jos, era nasol ce iesea.

Eu am spart un display destul de usor. Aveam aparatul pe bancheta din spate si la o frana s-a dus cu display-ul fix in capatul sinei de la scaun si a reiesit o crapatura de toata frumusetea. Acum cativa ani. Sunt rare lucrurile astea, insa se intampla. Asta da tampenie, nu ce ai facut tu.

In fine, reflexul cu sutul cred ca il avem toti si bine ai facut !!!

#60
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Stiu ca e destul de vechi topicul....
Aseara mi-a picat si mie aparatul foto Nikon D3200 de la proximativ 2m inaltime care era pus intr-o geanta Lowepro Nova 140 AW - A picat pe parchet. Aparatul foto pare sa  mearga normal dar parca face un zgomot obictivul mai ciudat cand focalizeaza. Nu stiu daca mie mi se pare sau chiar s-a intamplat ceva cu obiectivul. Nu are back sau front focus.

#61
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
S-ar putea ca un element optic sa fi sarit de pe ghidaj de la soc. Eu am avut o cazatura si mai dura (pe o platforma de granit cu o geanta total neprotejata din alergare) si a sarit tot asa o lentila din obiectiv de pe ghidaj si avea probleme la focalizare in domeniul wide (16-18 mm). Obiectivul era destul de scump asa ca a meritat reparat. Daca e obiectivul de kit nu stiu cat iti vor cere cei de Skin. Daca nu-ti convine costul reparatiei achiti constatarea. Nu este acoperita de garantie oricum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate