Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?
 Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...
 Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...
 

Joburi seo

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007
Azi nu aveam ce face si m-am uitat pe best jobs la oferte pentru seo-isti.

Fiti atenti:

- Joburile sunt full-time in bucuresti
- Salariile sunt de 2-300 de euro
- Angajatorii doresc sa stiti si php si css pe langa SEO

:roflmaofast:

Acum, sincer ... eu unu sunt din craiova ... castig ce castig ca freelancer, acolo de la 300 la peste 1000 de euro pe luna, depinde de luna si ce proiecte am, freelancerii stiu bine cum sta treaba.

Ce rost are sa ma mut in Bucuresti pentru un job seo platit cu 300 de euro?

Poi :

Pierd bani.
Ma mut intr-un oras nou.
Nu am unde sa locuiesc.

Acum, spun asta numai pentru ca probabil 90% dintre cei ce citesc asta is in acceasi situatie.

Si sa vedem ce cer "angajatorii" . scurt interviu reprodus:

#1  Care este cel mai recent site la care ati lucrat?
#2  Care sunt primele 5 site-uri de promovare SEO cu care sunteti familiarizati?
#3  Care este metoda cea mai eficienta de promovare a unui site?
#4  Ce metoda credeti ca este eficienta pentru ridicarea page ranck-ului unui site?
#5  Care sunt principalele dvs atu-uri?

ranck-ului ? GEEZ!

Iata niste raspunsuri pe masura:

1. MTV.com
2. Nu citesc prostiile altora.
3. Contentul ( se traduce: continutul text)
4. Ce e ala? E chestia aia cu bulinute? Ce legatura are cu seo?
5. Sunt straight, non-tocilar si am lipici la femei.

5 anunturi, strict seo, ca majoritatea sunt "caut programator php" cu cerinta SEO (GEEEEEEEEZZZZZZZZZZZZZZ).
Din 5, 3 cu salariul de 2-300 de euro si 2 confidentiale....

Concluzie : In ziua de azi trebuie sa : Fii WebMan (SuperMan) all in one (seo+ web designer + programator) , trebuie sa mananci biscuiti (numai) si sa locuiesti in Bucuresti, sau sa faci sex cu o baba care sa te tina moca in gazda.

:lol:

#2
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 13.11.2006
Nu mai pot :lol: :lol: :lol: :lol:

#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
chestia nu e valabila doar pe aprtea de seo. cam asa se fac angajarile in IT. si eu am fost la un interviu la o firma din cluj pe pozitie de senior developer. ghiciti ce probleme mi=au dat sa rezolv: nivel liceu. de parca eu imi mai aduc aminte ce algoritmi foloseam amu 10 ani sau cati ca sa iteram grafurile nu stiu cum.
asta pe linga definitiile la clasa, interfata, obiect samd. come on, cine naiba mai stie definitiile din cap? adica tot ce trebuie un absolvent de facultate sa faca sa prinda un post de senior, este sa minta in privinta experientei (domle, eu lucrez din anu 1 ca freelancer (ca sa nu poata fi verificat prea usor) si sa recapituleze cursurile. si in proportie de 80-90% prinde jobu.
si ne miram ca prin firme misuna niste exemplare de tot plansul.

#4
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 749
  • Înscris: 02.03.2005
Chiar incep sa gasesc legatura intre SEO, PR si atuurile mele, o sa revin dupa ce imi termin cercetarea, nu de alta dar nu sunt un profesionist si ma prind mai greu

OMG  :ninja:

#5
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu ei sunt de vina...gandindu-ne serios, nu ei sunt de vina... sunt de vina:

1. cei ce le accepta maruntisul asta
si
2. cei care lucreaza cu ei (clientii) si doar strang din dinti cand li se livreaza o porcarie pe mii de euro sau nu au cunostintele necesare pentru a sti ce li s-a livrat sau macar un minim de interes de documentare.

Poi frate, mie ca freelancer imi cere un posibil client:

1. Sa-i aproximez ce trafic va avea
2. Sa-i aproximez ce pozitie va avea
3. Sa-i aproximez cam ce bani va face

Geez...parca as fi Dumnezeul Google Search and Adsense sa spun la fix ... de unde drq ar putea raspunde altcineva la asta? Decat cu un bullshit bazat pe ce au competitorii...barometru penal dupa opinia personala....deoarece pentru un site nou nu poti aprecia o clasare si un trafic transformat in revenue decat dupa ceva timp (destul de serios Domnilor).

Poi la o firma din Bucuresti vine clientul si zice :

C: Vreau SEO!
F: Da, va rugam luati loc, pentru ce cuvinte cheie?
C: X, Y, Z
F: Asa, sa verificam, cam 2-3000 de euro, posibil sa ajunga la 4.
C: A, poi si urc si eu ceva pozitii?
F: Cu siguranta, noi suntem singura firma din romania care garantam prima pagina!
C: A... si oferiti factura?
F: Da, cum sa nu!
C: Perfect! Cat trebuie sa platesc in avans?

Asta in peste 50% din cazuri...crede-ti-ma ... am fost acolo, de atatea ori la astfel de discutii...

Si se incepe ... x $ pe la director H, y $ pe la directorul Z ...mai baga un bookmark ... mai au ei niste site-uri cu PR mare cumparate de poe la copii de aici din Softpedia pe unde ingramadesc la linkuri in footer ... si omu cand vede ca are link pe X website zice : "Moama, astia chiar fac treaba!"

Suntem o tara de-a dreptul retarda ... :deadtongue:

Va compatimesc sincer pe toti, mai ales acum cu scaderea incasarilor din Adsense ... vai de ... noastra!

#6
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 407
  • Înscris: 20.11.2008
Mai erau unii care te plateau pe linkul adus si aveau o lista mare cu nono's gen:
fara comentarii
fara adult
fara spam
etc

Costul unui link era 10$. LOL.

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007
Orice e posibil.
In romania daca oferi si 1 $ per ceva devii notoriu.
Daca dai 0.10 $ per comentariu pe blogul tau, in 48 de ore ai mii de comentarii...si culmea : la obiect!

#8
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.185
  • Înscris: 24.02.2009
lord ar fi misto sa faci un topic,cum ai inceput tu ca freelancer,cum i-ai convins..chestii din astea,tips&tricks..te rog eu..
sa zicem ca:
nu am liceul absolvit,nici 10 clase,dar sunt expert seo *sa zicem ca's mai bun ca lord sau is ca el* ok? sa zicem.
am sanse sa fiu angajat?

#9
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
nu. pt ca nu ai 18 ani.
sa fim seriosi. nu poti spune la 14 sau 15 sau cati ani ai amu ca domle is expert SEO. esti pe nici unde si asta se vede din ce postezi. si lasati-ma cu vrajeli de SEO este formata din mai multe chestiuni si tu esti expert doar pe una ca nu tine. e ca si cum ai spune ca eu sunt chirurg dar la altceva sunt pasta. nu ma intreba de epiderme si oase si creier si functii si tresti ca nu stiu. dar sunt un chirurg expert.
ca sa te numesti expert in ceva trebuie sa ai undeva la 5 ani experienta FACAND acel ceva la diferite nivele si complexitati. Sa acoperi undeva la macar 70% din domeniu. NU sa il stapanesti in toata proportia, ci sa il acoperi prin experienta practica. Dar macar pe unele segmente sa fi doxa. trebuie sa fi geniu ca la 20 si un pic de ani sa fi expert in ceva. vrabia malai viseaza. mai coace-te vreo 10-15 anisori si apoi intreaba-te de un job pe pozitie de expert.

#10
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 13.11.2006

Vizualizare mesajweb_dude, pe 15th June 2009, 19:30, a scris:

lord ar fi misto sa faci un topic,cum ai inceput tu ca freelancer,cum i-ai convins..chestii din astea,tips&tricks..te rog eu..
sa zicem ca:
nu am liceul absolvit,nici 10 clase,dar sunt expert seo *sa zicem ca's mai bun ca lord sau is ca el* ok? sa zicem.
am sanse sa fiu angajat?

Doh!  :mellow:

#11
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.185
  • Înscris: 24.02.2009

Vizualizare mesajTazzY, pe 16th June 2009, 04:31, a scris:

Doh!  :mellow:
nu am nimic cu tine dar am inceput sa vad numai posturi cu smiley,sau cuvinte irelevante..

#12
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007
web_dude, ciuly are dreptate.

Eu nu sunt nici pe departe un expert si am vreo 7-8 ani de experienta pe web in plus fata de tine si vreo 4 ani, drq mai stie exact, de cand invat seo.

Da, am scris invat seo, testez tehnici seo, incerc sa descopar tehnici seo cu rezultate cat mai bune.
Ma simt doar cu un pas in fata comparativ un incepator, nu expert, daca tu crezi asta despre mine atunci te inseli, daca despre tine crezi ca esti seo-ist atunci e tragic.

Cat despre cum am inceput eu, am mai scris pe aici si nu e concludent sa faci comparatii sau sa cauti chestii in comun.
Eu am invatat gresind mult, atat in viata cat si in web si seo.
Si acum mi se intampla sa nu reusesc cate ceva asa cum mi-am propus, dar asta doar ma motiveaza sa pun mai multa munca in acel proiect... "munca" e un termen pe care trebuie sa-l stapanesti bine, munca nu inseamna distractie, iar la inceput din pacate nu inseamna nici bani ci doar experienta si conturarea unei personalitati profesionale in acel domeniu.

Si eu am avut multe usere anonime, zile in care ma injuram cu moderatorii pentru ca eram un copil teribil si credeam ca lumea e a mea.
Odata cu trecerea anilor si maturizarea mea, a aparut si "lord_ice" care nu prea mai are nimic in comun cu celelalte id-uri, decat caracterul coleric de care nu pot scapa.

Acum, e greu ca la 17 ani cat spui tu ca ai sa realizezi anumite lucruri. Mai tre sa mai treci putin prin viata (mama ce-i injuram eu pe aia care imi ziceau asta!) dar e adevarat.
La 17 ani doar sex aveam in cap, sincer, doar gagici , cluburi, chefuri... ca invatam html si online marketing era doar dintr-un context, il intelegeam foarte ushor si ...citeam ceva sa nu vada ai mei ce lepra sunt :)
La 19 ani deja lucram ca web designer intr-o firma... apoi firma mea, esecuri, succese si repeat, dar bani mai multi tot ca freelancer am facut...

#13
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.185
  • Înscris: 24.02.2009
daca iti zic ca nici nu ma gandesc la sex,nici nu ies din casa,sunt un mini geek...o prietena nu am mai avut din clasa a 8-a si acuma sun a 11-a.. fail..
da bine cu toti am inceput invatand..dar nici odata nu stii daca acel nimic,o sa devina mai bun ca tine,intotdeauna am vrut sa surprind lumea prin talentul meu * nu sunt manelist*...

Editat de ciuly, 16 iunie 2009 - 21:28.
nu ne intereseaza clonele si frustrarile tale.


#14
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.386
  • Înscris: 20.09.2006
Epic Fail, Double Kill, Headshot, Killing Spree...

Omule iesi afara din casa, gaseste-ti gagica sa nu ajungi virgin la 60 de ani. Niciodata nu te vei realiza pe plan profesional fara sa fii realizat pe plan familial.

#15
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 28.04.2006
gioburi seo...
pai, my friend, am avut confirmarea acum o luna cand ai vazut si tu ce firme apeleaza la serviciile seo iar cand vine vorba de costuri se stramba ca la bomboanele "warheads"... si asta din cauza ca majoritatea habar nu au cu ce se mananca seo...
am mai zis, la greci, seo inseamna sa platesti o campanie pe adwords: ca tot dai banu' sa fii primu...
pentru majoritatea detinatorilor de saituri a fi primul in Google e ca un concurs de alergare pe autostrada pitesti...

#16
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007

Vizualizare mesajsoul4blade, pe 18th June 2009, 11:50, a scris:

pai, my friend, am avut confirmarea acum o luna cand ai vazut si tu ce firme apeleaza la serviciile seo iar cand vine vorba de costuri se stramba ca la bomboanele "warheads"... si asta din cauza ca majoritatea habar nu au cu ce se mananca seo...

Uite, cum a fost treaba atunci la noi, era vorba de o firma foarte mare, de la care ai pretentia ca oamenii din marketing sa stie in ce sa investeasca si au la dispozitie si sumele pentru asa ceva, dar de multe ori firmele medii cu un "one man show" stiu si se intereseaza mai mult despre metodele de promovare si de multe ori acei oameni prind gustul concurentei pe Google "ala de ce sa fie mai sus ca mine?" si inteleg ca traficul din Google S.E. e moca, nu vine cu cost per click permanent.

#17
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 28.04.2006
corect, si ceea ce-mi place e ca detinatorul de companie medie (sau mica) are de multe ori sansa sa il surclaseze pe detinatorul de multinationala, pentru ca internetul nu are cartiere si strazi, centre comerciale sau "vaduri"...

Editat de soul4blade, 19 iunie 2009 - 08:54.


#18
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.100
  • Înscris: 20.06.2007
Da, si sa nu uitam ca in ultimii ani s-a schimbat si la noi mentalitatea  si comenzile online acum chiar au credibilitate si volum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate