Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1873
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Salutare. O intrebare va rog.
Am lasata in gazon o gura pentru irigat cu furtunul (arata ca o cutie de electrovana, unde introduc un conector intre "gaura" pe unde iese apa din pamant si furtun). Am atasat o poza. Partea de jos, unde are filetul, este sparta si nu se mai insurubeaza corect in partea din pamant, deci nu mai curge apa. In partea de sus, cea gri, se ataseaza furtunul. Problema e ca nu gasesc nicaieri partea de jos, nici in magazinele de bricolaj, nici pe net. Nici nu stiu cum se numeste exact. Partea intermediara (cotul din poza) este Rainbird, pe cea de jos nu scrie decat made in Italy.
Daca stie cineva cum se numeste sau unde gasesc de cumparat...multumesc.

Attached Files



#1874
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Ce parere aveti de asta pentru insamantarea golurilor din gazon:
http://www.mediashop...ign=HydroMousse
Il are cineva?

#1875
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Sincer, la cat costa, n-as risca. :) De regula numai porcarii in teleshopping si advertising.
Oricum nu germineaza nimic in perioada asta caniculara. Cel mai bine, se asteapta pana-n toamna, se scarifica golurile, se insamanteaza, pe deasupra top dressing de calitate si la anul e gazonul cum trebuie. Cu bani mult mai putini si treaba sigura 100%.

#1876
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Am terminat de instalat (dupa planurile MyGarden plus ce m-am gandit eu) un sistem de irigatie cu majoritatea componentelor Gardena. Sunt doar aspersoare T380 si unul T200, legate la un programator si doua electrovalve. Tevile sunt cam la o adancime de harlet, pentru ca este cate o valva de drenaj pe fiecare conducta, iar terenul e pe deal, in panta, iar valvele sunt chiar in partea de jos.

Pe viitor o sa leg la sistem un senzor de umiditate sau unul de ploaie. Avand acelasi pret, care considerati ca e mai bun? Cand am sapat santurile pentru tevile de apa, in partea de jos pamantul era moale si umed, ca udasem cu un aspersor portabil, iar in partea de sus intra harletul doar pana la jumatate, apoi era pamant tare. Daca montez senzor de umiditate jos nu e bine, sus nu e bine; poate unul de ploaie e mai potrivit?

Edited by daemon, 04 August 2017 - 10:54.


#1877
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Salut! Citeste ce am scris vizavi de senzorul de ploaie, eu am, Hunter Mini-click. Daca ploua afara, tre' sa ploua binisor pana sa actioneze, dupa ce se opreste ploaia, daca bate vantul bine si usuca pastilutele alea de pasla care tin contactul deschis, in scurt timp incep iar sa ude aspersoarele, daca indeplinesc cerintele programului.

Cel mai bine, poti trai si fara senzorul de ploaie/umiditate. Daca ti-a plouat afara, dai programatorul pe off sau ajustezi din seasonal adjustment si gata. Pentru 10 zile pe an de ploaie e ok.
Eu am avantajul, cu senzorul de ploaie ca nu-mi uda aspersoarele cand ploua afara, adica nu ma arata vecinii cu degetul. Insa e cam singurul avantaj Posted Image.

Eu visez la un programator wireless, sa mi-l comand de pe smartphone. Insa e la capitolul planuri de viitor.
https://www.amazon.c...n/dp/B01D1NMLJU


Bafta!

Edited by scintion, 08 August 2017 - 16:22.


#1878
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Daca apa ar fi scumpa si ai plati bani grei pt ea, sa vezi tu cum te imprietenesti cu mini-click-ul

#1879
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Ce fertilizator ati folosit voi si ati fost multumit?
Multumesc frumos

#1880
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007

 godaro, on 10 august 2017 - 17:14, said:

Daca apa ar fi scumpa si ai plati bani grei pt ea, sa vezi tu cum te imprietenesti cu mini-click-ul

Ai Miniclick? Sau vorbesti din auzite? Tocmai ce spuneam ca nu mi se pare eficient, dimpotriva, a fost o risipa de bani. Daca vrei, il vand :).

Cleopatra, eu am obtinut rezultate foarte bune cu Compo, cel cu minge de fotbal pe el. Am gasit pret bun pentru sacul de 10kg. Nu e recomandat sa dai fertilizant pe canicula, mai asteapta putin.

Edited by scintion, 17 August 2017 - 09:33.


#1881
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Am miniclick si isi face treaba rezonabil. Doi ani de zile (2 sezoane) nu am locuit acolo si n-am avut grija udatului: stia singur cand sa ude si cand nu. E bun pt cei care nu pot sau nu vor sa foiasca controllerul in functie de norii de pe cer.

#1882
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013

 feitosak1, on 09 iulie 2017 - 20:06, said:

Salutare. O intrebare va rog.
Am lasata in gazon o gura pentru irigat cu furtunul (arata ca o cutie de electrovana, unde introduc un conector intre "gaura" pe unde iese apa din pamant si furtun). Am atasat o poza. Partea de jos, unde are filetul, este sparta si nu se mai insurubeaza corect in partea din pamant, deci nu mai curge apa. In partea de sus, cea gri, se ataseaza furtunul. Problema e ca nu gasesc nicaieri partea de jos, nici in magazinele de bricolaj, nici pe net. Nici nu stiu cum se numeste exact. Partea intermediara (cotul din poza) este Rainbird, pe cea de jos nu scrie decat made in Italy.
Daca stie cineva cum se numeste sau unde gasesc de cumparat...multumesc.

daca nu gasesti piesa respectiva, poti improviza ceva cu niste fitinguri de compresiune si o bucata de teava pehd de apa.
ceva de genul: https://www.dedeman....0x3/4/p/2008167
si asta : https://www.dedeman....5x3/4/p/2002027

#1883
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Buna ziua.
Intentionez sa instalez un sistem de irigatie automatizat pentru gazonul din schita atasata. Dupa ce am luat legatura cu cateva firme care proiecteaza/instaleaza un asemenea sistem, momentan am primit doar o oferta cu un pret destul de mare fata de ce estimasem initial ( in jur de 1500 de lei in plus numai la materiale pentru aceleasi produse fata de preturile de pe site-urile firmelor care le comercializeaza).
Sistemul a fost gandit cu produse Rain Bird, respectiv aspersoare seria 1800, duze HE-VAN, electrovane, controler ESP- RZX-6, senzor de ploaie, etc.
Programul de la gardena de proiectare nu m-a ajutat prea mult, nedispunandu-mi aspersoarele pe toata suprafata ce se doreste a fi irigata( sau poate nu am stiut eu sa il folosesc).
Suprafata de gazon ar fi de aproximativ 200mp. Dimensiunile terenului sunt 22,3x18,7 m.
Pe marginile terenului apare un gard viu care inca nu a fost plantat, deci eventual pe acolo ar putea fi pozitionate conductele de la sursa de apa la suprafetele cu gazon, latimea spatiului pentru gardul viu fiind in jur de 30 cm..
Exista o singura sursa de apa, cea marcata pe schita, fiind vorba despre un put forat. Apa este scoasa cu o pompa GRONNHAGE JET 100S , iar din specificatii debitul ar fi de 50 l/minut, presiune maxima 8 bar, 1,1kw.
Am impartit gazonul in 7 zone si ma gandesc ca pentru fiecare zona sa folosesc cate 5 aspersoare, cate 1 aspersor/colt si 1 aspersor pe mijlocul zonei.
Zonele au urmatoarele dimensiuni:
A- 3,2x2,7 m ; B - 5,7x11,7 m; C - 3x7,7 m; D- 2,5x8,5 m; E - 2,5x6m; F - 6x7,9 m; G - 2,9x3,2 m..
As dori ajutorul in legatura cu:
1. Traseul conductelor pe teren in cazul in care cele 5 aspersoare/zona ar fi ok.
2. Se pot monta toate electrovanele in caminul hidroforului sau trebuiesc montate individual pe teren pentru fiecare zona?
3. In raport cu gradul de complexitate al lucrarii, ar fi un sistem pe care sa-l pot instala singur sau ar trebui sa apelez la firme specializate?
Multumesc.

Attached Files


Edited by icrobert, 30 August 2017 - 14:49.


#1884
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Ataseaza schita respectiva. Dupa parerea mea, cel mai complicat lucru la realizarea practica a unui sistem de irigatie (dupa ce ai planul si necesarul) e conectarea electrovalvelor la sursa de apa in cutia respectiva si apoi (poate) conectarea lor la programator. Tevile si aspersoarele le poti aseza frumos pe teren si sa le incerci, iar daca vreo suprafata nu e acoperita poti adauga dupa caz. La sfarsit le ingropi, lucru ce nu necesita mare indemanare, doar rezistenta fizica, e mult de sapat Posted Image

In programul gardena poti trage de conducte sa ti le mute pe unde vrei, poti adauga tu aspersoare unde doresti, apoi adaugi conducte si le conectezi la ele, daca nu esti multumit de rezultate. Eu am stat mult in program si le-am tot sucit pana a iesit cum am vrut.

Aia 1500 de lei sunt manopera lor, ceva tot trebuie sa adauge la pret. Daca nu vrei sa dai banii, te apuci si studiezi documentatia (asa am facut eu), pana la urma tot iese.

// Update: vad ca dupa doua refresh-uri a aparut pdf-ul atasat.

Edited by daemon, 30 August 2017 - 14:58.


#1885
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 daemon, on 30 august 2017 - 14:58, said:


Aia 1500 de lei sunt manopera lor, ceva tot trebuie sa adauge la pret. Daca nu vrei sa dai banii, te apuci si studiezi documentatia (asa am facut eu), pana la urma tot iese.

Manopera este 500 de euro fara TVA. Probabil ca diferenta reprezinta ceva, dar nu manopera. Posted Image

#1886
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Acum vad ca e vorba doar la materiale. Destul de mult, mai ales ca sunt sigur ca ei stiu de unde sa le ia la cele mai bune preturi, eventual niste discount-uri.

Cred ca exista niste incinte pentru electrovalve si pentru produsele rain bird. Aveau in Dedeman asa ceva, insa nu stiam cum sa le montez inauntru, asta dupa ce am vazut cum arata o cutie Gardena, care avea suporturi si tot ce trebuie, plus ca se pot lega mai multe cutii in paralel.

Eu cred ca 5 aspersoare pentru cate o zona (mai ales ca sunt multe mici) e prea mult. Pentru zonele mici poti incerca cate doua aspersoare montate pe diagonala dreptunghiului, si cred ca la ce ai tu acolo iti ajung 3 trasee, fiecare cu cate o electrovalva, mai ales ca ai presiune mare la pompa. La mine doar noaptea sunt vreo 2 bari si mi se uda bine cam 250mp, avand doua trasee functionale pe rand.

#1887
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 daemon, on 30 august 2017 - 15:31, said:

Cred ca exista niste incinte pentru electrovalve si pentru produsele rain bird. Aveau in Dedeman asa ceva, insa nu stiam cum sa le montez inauntru, asta dupa ce am vazut cum arata o cutie Gardena, care avea suporturi si tot ce trebuie, plus ca se pot lega mai multe cutii in paralel.
Sa inteleg ca ai sistem de la Gardena instalat? Esti multumit de el? Eu practic am ezitat sa fac sistemul cu materiale de la Gardena intrucat peste tot pe forumuri lumea lauda rain bird, toro si hunter si spune ca gardena ar fi inferior.
Am primit acum o oferta de sistem pe Toro. 4800 lei materialele. Mi-au trimis si tot proiectul impreuna cu oferta.
Multumesc pentru ajutor.

#1888
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Da, am scris mai sus pe pagina ce am facut.

Pentru mine Gardena a fost mai potrivit pentru ca am putut face planul pe site-ul lor destul de bine si deoarece nu ma pricep la instalatii (decat de nevoie si mai stiu doar ce am vazut pe la mesterii care mi-au lucrat la casa) am vazut ca sistemul lor este foarte simplu de instalat. Pentru cine se pricepe cred ca e usor si at sistem, pentru mine nu.

De exemplu am vazut ca rain bird au niste casete pentru electrovalve mari si rezistente, dar inauntru nu stiu cum pui electrovalvele. Gardena au cutie pt electrovalve mai firava, dar exista pentru una si pentru trei electrovalve, cu suporturi, garnituri, capace, contacte etc incluse. In 20 de minute conectezi o electrovalva dupa manual in cutie, arata frumos si aerisit. Casetele celelalte vazute de mine cu electrovalve montate aratau cam urat, cabluri si conducte rasucite. Sunt niste chestii scumpe de tot la gardena, dar le mai poti evita. Nu pe toate, de exemplu cablul prin care se leaga electrovalvele la programator are 7 fire ai se gaseste doar la colac de vreo 15m la pret de 200 de lei. Am cautat pe olx mult timp si nu am gasit sa iau doar cativa metri asa ca am inghitit galusca si am luat un colac.

La mine e problema cu presiunea, stau in deal si doar seara am catre 2bari, dar aspersoarele uda noaptea si e ok (la cele mari in manual e trecut ca stropesc maxim 11m si eu am vazut ca stropesc cam 9.5 si sunt multumit). Alt vecin si-a facut sistemul cu cineva care se ocupa de asta si a inceput direct cu un hidrofor ca sa aiba debit destul. Am vrut sa evit asta si sa iau apa direct de la retea sa ud noaptea, si deocamdata am reusit.

#1889
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Am incercat sa fac un proiect pe site la gardena dupa schita ta. Problema e ca sunt multe suprafete mici, unde trebuie puse aspersoare multe sa se acopere unul pe celalalt. Si aspersoarele la gardena sunt scumpe.
Mie mi-au iesit multe aspersoare, dar asta e prima incercare, planul mai poate fi optimizat inca. Din cate vad, aspersoarele T si S nu se pot pune pe aceeasi linie.

Nu te speria la lista de pret, multe treburi de acolo se pot cumpara ieftin de tot (conductele si furtunele gardena vin doar la colac de 25/50m si sunt foarte scumpe, poti lua conducta normala de apa si 1m de furtun cu 4 lei din dedeman), importante sunt electrovalvele (160 bucata), aspersoarele (S80 e 35 de lei, T200 e 100 de lei bucata), cutia cu maxim 3 electrovalve (270 bucata) - cred ca de-astea trebuie doua, sau daca ai doar 4 linii pui una de 3 si una cu o singura electrovalva, si un programator (6030, cod produs 1284, care suporta maxim 6 electrovalve - 400 de lei). Fara senzori inca si cablu. Eu zic ca te invarti pe la 4000 de lei ce e in pdf-ul ala, daca nu se mai optimizeaza nimic. Fara manopera, daca o faci tu.

Daca nu te grabesti, poate in weekend am timp sa mai optimizez schema asta, desi la cate aspersoare e nevoie nu stiu daca scapi doar cu 3 linii, din cauza configuratiei terenului.

Attached Files


Edited by daemon, 30 August 2017 - 23:04.


#1890
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 icrobert, on 30 august 2017 - 15:47, said:

Sa inteleg ca ai sistem de la Gardena instalat? Esti multumit de el? Eu practic am ezitat sa fac sistemul cu materiale de la Gardena intrucat peste tot pe forumuri lumea lauda rain bird, toro si hunter si spune ca gardena ar fi inferior.
Am primit acum o oferta de sistem pe Toro. 4800 lei materialele. Mi-au trimis si tot proiectul impreuna cu oferta.
Multumesc pentru ajutor.

La ce ai tu acolo materialele costa maxim, dar maxim 3000 de lei.
Si daca se merge pe minim, o poti face si cu 2500.
La astea mai trebuie adaugat pretul comenzii pompei, adica un releu sau, daca vrei sa folosesti pompa si separat pentru un furtun cu care sa speli masina, 2 contactore 1 electrovana si o cutie in care sa stea contactoarele. Asta daca se merge doar cu pompa fara hidrofor. Daca ai hidrofor, nu mai trebuie releu sau contactoare.
Electrovanele le poti pune in cutiile dedicate si consumi cablu sau le poti pune in beciul putului, daca ai, si consumi in plus teava.

Astia de la firme mai au si 25% reducere la materiale.

La tine sunt suficiente 4 zone de udare, daca ai minim 3 atmosfere la un debit de 1800-2000 l/ora, altfel 5 zone

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate