Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1837
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Foarte probabil ca acel "Grizzly" sa nu tina mai mult de 3 scarificari.

#1838
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
S-ar putea sa tina 3 utilizari dar munca depusa , concomitent cu rezultatul lasat in urma, nu se compara cu ceva macar semiprofesional

#1839
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
@barladi, o recomandare pentru un scarificator ok? Eu n-am suprafata mare de gazon, aprox. 150 mp, dar nu vreau sa ma complic cu prelungitoare prin curte, deci as vrea ceva cu motor termic. De data asta l-am rezolvat la grebla, dar a doua  oara nu mai merge asa Posted Image))  Mersi.

Edited by feitosak1, 11 May 2017 - 22:04.


#1840
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Buna seara,
Gazonul meu e plin de ciuperci si nu stiu daca sunt periculoase. Bebele meu tot are intentia sa puna mana pe ele. Ati putea sa ma ajutati cu un sfat sa-mi ziceti daca sunt ok sau unde as putea sa ma interesez.
Atasez poze

Attached Files



#1841
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
apar dupa ploi mai mari. La prima tundere dispar.

#1842
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

View Postfeitosak1, on 11 mai 2017 - 22:03, said:

@barladi, o recomandare pentru un scarificator ok? Eu n-am suprafata mare de gazon, aprox. 150 mp, dar nu vreau sa ma complic cu prelungitoare prin curte, deci as vrea ceva cu motor termic. De data asta l-am rezolvat la grebla, dar a doua  oara nu mai merge asa Posted Image))  Mersi.


La sfatul altora care sunt mai in domeniu, eu am luat Viking si am comandat separat si sac colector. Eu il am si la inchiriat si a trebuit sa iau ceva mai profi pentru a nu avea probleme ulterior. Am in oras servisare, garantie, piese de schimb, tot ce trebuie la el. Din pacate orice model ai alege, cele cu motor pe benzina sunt sensibil mai scumpe decat cele electrice. Pe mine m-a dus peste 3000 lei cu tot cu sacul colector

#1843
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Sii o poza mai de sezon, la o luna de la scarificare

Attached Files



#1844
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbarladi, on 20 mai 2017 - 23:33, said:

Sii o poza mai de sezon, la o luna de la scarificare
Frumos, in ce perioada este recomandata scarificarea?

#1845
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cine-mi zice si mie ce sa aleg de-aici ?
http://www.emag.ro/m...sort-priceasc/c

Mi-as dori sa nu depaseasca 1000-1200 de lei.

#1846
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu as lua Qualcast-ulala la reducere 1.000 lei pt. ca are motorul bun, chiar daca nu este asa puternic ca altele in aceeasi marja de pret. Dar sunt date ff. putine detalii despre ea, nu stiu alte caracteristici.

#1847
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View PostInginerul_bv, on 21 mai 2017 - 07:42, said:

Cine-mi zice si mie ce sa aleg de-aici ?

Vad ca e in lista Stiga collector 46S, pe care o folosesc fara probleme de vreo 4 ani.

#1848
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

View Postdell99, on 21 mai 2017 - 07:18, said:

Frumos, in ce perioada este recomandata scarificarea?
In general se recomanda primavara si toamna. Mai exact in perioadele care nu au foarte multa caldura pentru a nu afecta radacinile

View PostInginerul_bv, on 21 mai 2017 - 07:42, said:

Cine-mi zice si mie ce sa aleg de-aici ?
http://www.emag.ro/m...sort-priceasc/c

Mi-as dori sa nu depaseasca 1000-1200 de lei.

Eu as merge pe oricare dintre cele care au motor B&S. Poate mi-a scapat mie ceva, dar celelalte toate au motoare chinezesti

#1849
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Briggs&Stratton daca sunt cu motor "flathead", in speta serile 450 si 500 or sa va tina o vesnicie, pentru ca sunt motoare simple, nepretentioase si foarte usor de depanat. Minusuri, consum mai mare, zgomot mai mare si un mers "rough". Eu la a mea m-am obisnuit ca asa tre' sa mearga ele, i-am schimbat si curatat si ajustat tot, si e noua, insa na, e tehnologie de acum 40 de ani.
Motoarele mai noi, sunt si ele OHV acum la Briggs, consuma mai putin si sunt mai prietenoase cu mediul.

Vizavi de chinezarii, sunt de regula copii fidele dupa Honde, sunt motorase bunicele, eu am avut o masinuta cu motor chinezesc de 500ron si merge si acum, plus ca in cazul nostru nu vor avea mii de ore de functionare. De principiu la gazon nu depun efort prea mare, daca se foloseste benzina curata, se schimba uleiul la timp si se au in vedere chestii general valabile (in genul sa nu lasi benzina in carburator multa vreme pentru a nu se infunda ori sa tii mereu lama ascutita si echilibrata), si chinezariile au succes destul de bun. Ganditi-va ca pana la urma carcasa conteaza, ca ea se va uza prima, inainte de motor. Carcasa, lama, rotile... si la ce bani costa, ca sunt cu mult sub sculele brand, sunt o optiune si sculele ieftine. Sa nu va ganditi oricum la diferente de la cer la pamant intre o masina pe benzina de 5-600ron si una de 2000ron, adica sunt sanse mult mai mari sa fiti foarte multumit de una ieftina cum de altfel sa fiti dezamagit de una de 2000, avand asteptari mari, direct raportate la pret.

Mai e un aspect, ca tot o sa va plictisiti de ea la un moment dat, personal nu ma vad tinand Stiga asta o vesnicie, probabil o sa vreau Honda, Subaru, sf-uri, cine stie, iar la revanzare se pierde mult. Ne cam saturam noi oamenii de lucruri in general. Posted Image

Bafta!
Cu scarificatul, eu m-am lamurit anul asta, am zis ca o voi rari, la anul nu mai scarific, o sa fac la doi ani. Nu stiu de ce, eu nu sunt foarte "pentru" scarificare. A, sa fac "aerare" cu o scula profesionala care-mi face gauri in "asfalt", cu top dressing, da, insa sa racai si rup radacinile cu Al-KO hobby asta de-l am in dotare, am constatat pe pielea mea ca nu prea merge.

Edited by scintion, 24 May 2017 - 13:40.


#1850
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Scarificare e necesara, eu cel putin am s-o fac de 2 ori pe sezon, primavara si toamna. Recomand mai multe treceri perpendiculare, pana se scoate cea mai mare parte din iarba uscata, iarba care altfel va prinde mucegai si va sufoca firele noi.
Pun filmul inca o data, ca sa va faceti idee cate iarba uscata e in gazon [ https://player.vimeo.com/video/145845157 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1851
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
ce utilaj e ala?

#1852
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@danut- eu nu inteleg prin scarificare ce faci tu in film. Scarificarea (combinata cu aerarea) este foarte "traumatizanta" pt. gazon, caruia ii trebuie cateva luni sa-si revina. De aceea se recomanda sa se faca la 2-3 ani, in nici un caz de 2 ori pe sezon. Uite un film de la englezi cu modul in care se face o scarificare profi: https://www.youtube....?v=gs9od2G4KI0. Eu cand fac scarificare la mine arata ca la secunda 5 din film (e ca un fel de sapat) in nici un caz o colectare a gazonului imbatranit ca in filmul tau. Dar poate ma insel eu...

#1853
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Depinde de la gazon la gazon, eu vreau sa scap de firele moarte in primul rand si sa aerisesc putin pamantul, de asta am cutitele reglate mai sus. In flmuletul pus de tine e gazon tuns scurt tipic pentru golf iar terenul e foarte batut si putin umed si de asta rezultatul atat de traumatizant. Sunt si englezi care lucreaza tot profi si prefera o peluza cu fir mai inalt [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_FPDe6uqmP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danutlupu, 01 June 2017 - 21:57.


#1854
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ti-am spus, s-ar putea sa inteleg eu gresit procesul. In plus, al meu e tuns f. scurt tot timpul, nu imi place sa-l las mai mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate