Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1819
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am incercat cu organic, in cazul meu nu a meritat banii. Rezultatele foarte greu vizibile spre deloc si intr-un final tot bei apa cu nitrati ca nu e de ajuns sa nu arunci tu, ca arunca vecinii. Eu am evitat vreo doi ani ingrasamantul chimic pe cat posibil ca aveam copil mic si ma amageam ca am nitrati mai putin. Fac analiza de apa cand s-a nascut al doilea aveam tot peste limita admisa si chiar mai mult ca prima data, desi la mine pe strada nu sunt fose dar toata lumea vrea sa aiba gazon bun. Anul asta am luat ceva profi, la sac de 15 kile de la ala care mi-a scarificat si aerisit gazonul si s-a simtit direct. Asa culoare nu a avut gazonul meu de cand s-a pus ruloul acum 6 ani. Posted Image

Edited by filipxxx, 21 April 2017 - 11:44.


#1820
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
"ajunge in panza freatica surplusul si de-acolo imi beau eu apa"  nu pot sa cred ca bei apa din prima panza freatica...nici din a 2-a .. daca e asa atunci problema ta e de unde bei apa ;)

#1821
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008
Eu ii dau cu Everris (Scotts) Maintenance. Se cunoaste imediat diferenta.

#1822
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Daca administrezi ingrasamantul moderat nu are cum sa ajunga in panza freatica. Si oricum, panza freatica e ca un rau subteran. Daca e poluata...fiti siguri ca asta se intampla la km distanta, nu imediat langa.

Legat de petele de culoare: ingrasamantul trebuie dozat corespunzator (20-30-40g per mp), se aplica uniform cu un carucior si se fac 2 treceri: a 2a perpendicular pe prima. In felul acesta te asiguri ca aplici uniform.

#1823
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Week-endul asta planuiam sa completez gollurile din gazon, dar ieri aveam 30 cm de zapada prin parc si scuturam copacii, cativa mi s-au rupt. Azi 14 grade, coafura rezista !

Attached Files



#1824
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
E nebunie cu vremea aceasta. Si eu am pus seminte in goluri si nu au iesit cum trebuie. O sa cumpar cativa metri de gazon rulou si pun sa fiu sigura :D

#1825
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Buna ziua,
Va rog sa-mi recomandati si mie un scarficator ieftin si care sa-si faca treaba si eventual sa il pot lua in rate :)
Multumesc frumos

#1826
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
La BricoDepo au cu 340RON si e scarificator/aerator. Mai ieftin nu am gasesc. De inchiriat e 100Ron pe zi.

#1827
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Multumesc mult!

View Postforbes29, on 02 mai 2017 - 13:28, said:

La BricoDepo au cu 340RON si e scarificator/aerator. Mai ieftin nu am gasesc. De inchiriat e 100Ron pe zi.


#1828
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Ca posesor de scarificator, nu stiu cat se justifica cele din comert... Eu am Al-KO, luat cu vreo 430-440ron din cate-mi amintesc si l-am folosit fix doua zile. Acum l-am imprumutat unui vecin sa il foloseasca inca o zi si el. Astea fiind spuse, cutitele probabil la anul vor trebui inlocuite intrucat deja am ajuns la adancimea maxima de tocite ce sunt si scula mai are putin si iese din garantie. Asa ca 100ron pe zi o scula profesionala, care cert va face o treaba mult mai buna decat astea hobby, mie mi se pare un deal foarte bun.
Spor!

#1829
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Da, la asta ma gandeam si eu dar nu stiu exact de unde se inchiriaza

View Postscintion, on 02 mai 2017 - 14:45, said:

Ca posesor de scarificator, nu stiu cat se justifica cele din comert... Eu am Al-KO, luat cu vreo 430-440ron din cate-mi amintesc si l-am folosit fix doua zile. Acum l-am imprumutat unui vecin sa il foloseasca inca o zi si el. Astea fiind spuse, cutitele probabil la anul vor trebui inlocuite intrucat deja am ajuns la adancimea maxima de tocite ce sunt si scula mai are putin si iese din garantie. Asa ca 100ron pe zi o scula profesionala, care cert va face o treaba mult mai buna decat astea hobby, mie mi se pare un deal foarte bun.
Spor!


#1830
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
De aici sau aici

#1831
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Multumesc mult

View Postcata, on 02 mai 2017 - 15:02, said:

De aici sau aici


#1832
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Depinde din ce zona esti. Am eu firma de inchiriere si este 70 lei pe zi scarificator Viking, inclusiv sac colector. Doar ca eu sunt in Ploiesti. E diferenta de la cer la pamant intre un scarificator de hoby si ceva profesional. Iti spun asta pentru ca si eu am luat de la fostul Bricostore unul electric si mi-a luat 2 zile sa scarific o portiune de 4-500 mp de gazon(momentan zace undeva aruncat prin pod). Cu Viking-ul mi-a luat 2 ore daca nu foloseam sacul sau 5-6 ore daca foloseam sacul sa strang iarba culeasa. Practic mergeai 5 m si trebuia golit sacul. Iar lucratura nu se compara la cum arata terenul dupa unul si dupa celalalt

#1833
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Eu sunt din Bucuresti

#1834
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
La pagina 91 am scris ceva de scarificatoare.

Edited by danutlupu, 09 May 2017 - 18:41.


#1835
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Apropo de inchiriat scule si unelte, am sunat azi la Leroy - Alexandriei si un scarificator costa 130 ron pt 24h, garantie 800 ron.

Baiatul care a raspuns nu a stiut sa-mi spuna ce model e unealta sau cam cat e de mare, daca incape de exemplu intr-un portbagaj de logan. A zis ca mai degraba nu incape.

Nu mi se pare scump, dar e o problema cu transportul, n-am cu ce sa-l  aduc acasa si sa-l duc inapoi :D

Edited by feitosak1, 10 May 2017 - 23:49.


#1836
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Cu 380ron mi-am luat un scarificator-aerator electric Grizzly. Pt 250mp de gazon e ok. Am scos de-a iarba uscata de m-am speriat, ca nu mai aveam iarba :)

Inseamna ca in 3 utilizari mi-l amortizez. Una a trecut deja ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate