Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1909
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postsov, on 23 octombrie 2017 - 06:14, said:

Practic cu ce utilaj se nivelează pământul? Ca am auzit de 3 noțiuni diferite: disc, freză și tăvălug.
discul il sapa si il intoarce in bolovani mari, freza il marunteste si tavalugul il niveleaza si preseaza putin inainte de a da samanta [de obicei se pune si putin nisip inainte de a da cu tavalugul].

Edited by dell99, 23 October 2017 - 07:16.


#1910
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Și nu ar merge:arat, frezat și apoi cu tăvălugul? Fără discuit

#1911
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postedi10000, on 22 octombrie 2017 - 20:42, said:

Uite aici 2 exemple, si astea sunt deja elaborate. Majoritatea nu se mai obosesc nici cu astea. Pun niste pietris ornamental, cateva dale si aia este gradina (ca in exemplul 3).
Omule dar vad ca insisti, nu a zis nimeni ca nu e bine cu piatra si boscheti, dar facut de cineva profi nu dupa capul proprietarului ca altfel iese ca un parc renovat de Firea. Pozele puse de tine sunt rezultatul unei munci de designer peisagist, organizare pe verticala, water/fire features, la dracu e arta frate!! Inclusiv poza trei, tie ti se pare coincidenta folosirea pietrei alea de diferite culori, coloanele verticale care se ridica deasupra gardului, textura lemnului pe fundal. Gradinilea alea din poza costa in amenajare si proiectare de cateva ori pretul unor rulouri de gazon pe aceeasi suprafata cu niste tuia la margine. :lol:

#1912
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

View Postsov, on 23 octombrie 2017 - 16:42, said:

Și nu ar merge:arat, frezat și apoi cu tăvălugul? Fără discuit
Cred ca este ok si asa, depinde si cat de intarit este acel pamant.

#1913
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsov, on 23 octombrie 2017 - 06:14, said:

Practic cu ce utilaj se nivelează pământul? Ca am auzit de 3 noțiuni diferite: disc, freză și tăvălug.


Tu baga un tractor sa-ti are acum si restul faci la primavara, ca acum vine iarna si noiembrie. care chiar daca nu-i luma de iarna, are prostul obicei sa vina cu brume si uneori si cu geruri in fiecare noapte.

#1914
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Deci pot ara acum și sa dau și cu freza tot acum? Sau freza la primăvara?

#1915
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsov, on 02 noiembrie 2017 - 19:24, said:

Deci pot ara acum și sa dau și cu freza tot acum? Sau freza la primăvara?

La primavara, iarna degera aratura si e foarte usor de maruntit la sfarsit de martie inceput de aprilie.

#1916
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Dar daca eu nu vreau sa mai semăn nimic în primăvara, de ce sa nu dau acum cu freza? După arat.
Adică ar avea sens sa dau cu freza în primăvara,  ca să fie pământul atunci afânat pt semănat. Dar eu dac nu vreau sa semăn, ci doar sa rămân pământul drept, de ce sa amân "frezatul" în primăvara?

#1917
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsov, on 07 noiembrie 2017 - 21:25, said:

Dar daca eu nu vreau sa mai semăn nimic în primăvara, de ce sa nu dau acum cu freza? După arat.
Adică ar avea sens sa dau cu freza în primăvara,  ca să fie pământul atunci afânat pt semănat. Dar eu dac nu vreau sa semăn, ci doar sa rămân pământul drept, de ce sa amân "frezatul" în primăvara?


Cred ca mi-ar trebui cateva pagini sa-ti spun avantajele si dezavantajele araturii fara frezare sau discuire peste iarna.
Tu faci cum vrei, dar daca il vrei nivelat e mai simplu sa-l nivelezi cu lama de la un mini excavator.

#1918
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Deci sa renunț la arat, frezat și sa îl nivelez cu lama de la un buldoexcavator?
Reamintesc ca acum pe teren se afla resturile de la porumbul tăiat cu secera (cu rădăcină în pământ), iar din primăvară nu mai semăn nimic pe pământ, vreau doar sa îl las drept și cu iarba pe el.
Au fost mai multe răspunsuri, și sint cam nedumerit totuși, nu știu care e soluția optima pt ceea ce vreau sa fac.

#1919
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View Postsov, on 18 noiembrie 2017 - 18:41, said:

Deci sa renunț la arat, frezat și sa îl nivelez cu lama de la un buldoexcavator?
Reamintesc ca acum pe teren se afla resturile de la porumbul tăiat cu secera (cu rădăcină în pământ), iar din primăvară nu mai semăn nimic pe pământ, vreau doar sa îl las drept și cu iarba pe el.
Au fost mai multe răspunsuri, și sint cam nedumerit totuși, nu știu care e soluția optima pt ceea ce vreau sa fac.

niveleaza daca ai cu ce, apoi fa o aratura.  gerul de peste iarna o sa-si faca treaba, iar la primavara, o sa te joci cu pamantul, indiferent daca te incapatanezi sa semeni, au BA!

#1920
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Posttrestie-de-balta, on 07 noiembrie 2017 - 22:23, said:



Cred ca mi-ar trebui cateva pagini sa-ti spun avantajele si dezavantajele araturii fara frezare sau discuire peste iarna.
Tu faci cum vrei, dar daca il vrei nivelat e mai simplu sa-l nivelezi cu lama de la un mini excavator.

Incearca totusi.

#1921
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Această motosapa m-ar ajuta la ceea ce vreau sa fac? : https://www.emag.ro/...5/pd/DK1267BBM/
E vreo diferența între motosapa și motocultivator?

#1922
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Între timp am aflat, sint ceva diferențe, insa se pare ca trebuie o motosapa pe benzina, astea electrice nu sint cine știe ce.
În legătură cu cu terenul arat și pe care am plantat pomi fructiferi. Cum e mai bine, sa îl las asa sa crească iarba de la sine, sau la primăvara sa semăn iarba?

#1923
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
A cam venit vremea sa semăn ceva în viitoarea livada. As vrea ceva care sa cosesc mai rar, ma gândeam la trifoiul pitic, insa am înțeles ca acesta mănâncă mult din hrana pomilor. Ar mai fi altceva?

#1924
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postsov, on 04 aprilie 2018 - 18:31, said:

A cam venit vremea sa semăn ceva în viitoarea livada. As vrea ceva care sa cosesc mai rar, ma gândeam la trifoiul pitic, insa am înțeles ca acesta mănâncă mult din hrana pomilor. Ar mai fi altceva?
trifoiul pitic e super. Eu in fiecare primavara arunc seminte in zona de langa casa (sscopul fiind sa inlocuiesc treptat zonele in care acum e un amestec de fan si alte ierburi din grupa "buruieni") in care amestec si seminte de "banuti".

In rest, in livada, e fan

Si lucerna e frumoasa, creata, dar trebuie cosita.

#1925
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Inlocuire aspersor rotativ.
Unul din aspersoare nu se mai invarte, este de tip Irritrol 550
Tot caut pe net cum se face acest lucru, daca trebuie golita instalatia sau e mai simplu.
Rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
multumesc

#1926
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postthalia, on 28 iunie 2018 - 15:03, said:

Inlocuire aspersor rotativ.
Unul din aspersoare nu se mai invarte, este de tip Irritrol 550
Tot caut pe net cum se face acest lucru, daca trebuie golita instalatia sau e mai simplu.
Rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
multumesc

Nu e nevoie sa golesti instalatia.
Poti pune orice aspersor rotativ, Hunter, Claber, Toro, lrritrol etc.
Atentie cand il cumperi pe cel nou sa fie acelasi diametru la filet, 1/2 sau 3/4.
Fiecare aspersor rotativ are un set de diuze cu debit diferit si cheia specifica cu care se monteaza diuza.
Atentie, sa cumperi si cheia de montaj, pentru ca nu toti le vand cu fiecare aspersor.
Sau, cand te duci sa-l cumperi pe cel nou, il iei pe cel vechi si-i rogi pe cei de unde cumperi sa-ti monteze diuza noua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate