Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Malaezia

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#1
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006
Intentionez sa merg in septembrie in malaezia. o saptamana as vrea sa merg in langkawi (insula pe coasta de est). are cineva idee cum e vremea in langkawi in perioada asta. pe net am gasit tot felul  informatii: ploua o data la doua zile, dar depinde cat de mult ploua, etc.

#2
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Poststefrnd, on May 25 2009, 23:06, said:

Intentionez sa merg in septembrie in malaezia. o saptamana as vrea sa merg in langkawi (insula pe coasta de est). are cineva idee cum e vremea in langkawi in perioada asta. pe net am gasit tot felul  informatii: ploua o data la doua zile, dar depinde cat de mult ploua, etc.


Daca esti pana la mijlocul lui septembrie in Malaezia, alege o insula de pe coasta de est: Perhentians, Tioman sau Redang. Oricare din ele e mult mai frumoasa decat Langkawi la calitatea plajelor si frumusetea apei. Langkawi e doar o insula mare, doar daca te intereseaza o varietate mai mare de hoteluri si restaurante si activitati extra-plaja alege Langkawi.

Teoretic in prima jumatate din septembrie e bine se mergi pe coasta de est nu in cea de vest. Cand e vreme buna in est, e sezon ploios in vest. Chiar si daca alegi Langkawi, nu cred ca o sa ploua chiar foarte mult, doua trei ore, dar evident nu sunt Nostradamus, nu lua ce iti spun drept litera de lege.

Un site unde sa compari Perhentians-Tioman-Redang cu Langkawi e asta.
http://www.malaysia-islands.com
Numai privind pozele si comparand stelele date si iti dai seama ca e mai frumos pe coasta de est decat in Langkawi.

Sfatul meu daca esti pana 15-20 sept. in Malaezia: alege coasta de est.

#3
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009
imi permit sa adaug si eu cate ceva despre malaezia, desi nu imi aduc aminte prea mutle amanunte. dar atat cat imi amintesc poate e de folos cuiva.

eu am fost anul trecut in martie, in kuala lumpur, penang si genting.

DESPRE MALAEZIA, IN GENERAL:

Attached File  harta_malaezia.jpg   313.57K   78 downloads

- in primul rand, m-a socat temperatura: ca era cald rau era de asteptat, dar ......umezealaaaaa, m-a omorat umezeala. si evident, ploua zilnic.
- mie mi s-au parut preturile foarte bune, mai bune decat in turcia. pe bancnote scrie RM si va puteti orienta dupa site-ul acesta pentru curs intre RON si RM: http://www.xe.com/ucc/
- oamenii extrem extrem de amabili, mereu gata sa iti zambeasca; in aeroport, daca te vedea cineva putin dezorientat, imediat venea sa te intrebe daca te poate ajuta cu ceva (si nu pt a le da bani, doar asa din omenie);
- mancarea m-a fascinat in primele zile: condimentat cu ceva ce eu nu mai gustasem, tot felul de ierburi delicioase, se imbinau tot felul de "bucatarii": chinezeasca, indiana, arabeasca etc. pentru prima oara in viata mi-am lins degetele dupa ce am mancat un pui cu curry (eu urasc acest condiment si scuzati cacofonia), chinezii sunt maestrii la gatit legume delicioase. marturisesc insa ca dupa vreo saptamana am cautat cu disperare restaurante arabesti in care am mancat tot ce semana cu mancare romaneasca (pana si mancare de fasole boabe), si asta pt ca nu sunt obisnuita cu mancaruri atat de condimentate ca in malaezia. oricum, va garantez ca mancarea acolo e ceva rar intalnit (asa cred eu).
- m-au frapat cladirile acolo: zgarie nori sau blocuri foarte inalte elegante, curate si bine intretinute, iti lasa impresia ca totul e nou  acolo.
- desi e tara musulmana, am intalnit acolo o toleranta pentru toate religiile cum poate rar se mai gaseste pe undeva: biserici ortodoxe, catolice, moschei, tot felul de locuri de rugaciune (nu le pot spune biserici) ale chinezilor, indienilor. oamenii traiesc acolo in armonie.
- o ciudatenie pe care am observat-o: desi tara asta e verde, o singura data am simtit miros de iarba acolo, in rest , chiar de luam o frunza verde si zemoasa si o storceam in mana ....nu avea miros sau poate din cauza ca era asa un aer curat nu mai simteam mirosurile, nu stiu ce sa spun.

DESPRE KUALA LUMPUR:

Attached File  kuala_lumpur_harta_obiective.jpg   440.17K   94 downloads

- o agitatie de neimaginat, un oras plin de viata zi si noapte.
- din pacate nu imi amintesc acum numele hotelului in care am stat, dar a fost chiar in zona turistica de la ei, unde e un fel de mall urias cu tot ce vrei intauntru si de unde am facut zilnic plimbari in toate directiile posibile.
- cabinete de masaj sunt la tot pasul; "agenti" stau in strada sa te convinga sa apelezi la serviciile lor. noi am beneficiat si nu am regretat. sunt maestrii la masaj (nu ca chinezii - in opinia mea, dar sunt buni oricum).
- am vizitat cele doua turnuri Petronas, nemaipomenite. m-au impresionat; ce ne-am chinuit pana am gasit un loc sa putem poza de jos pana sus ! sunt foarte inalte. si noapte arata super.
- am fost si in cartiereul chinezesc, unde e un fel de "europa" de la noi; se vinde orice la preturi foarte bune.
- revin sa vb despre noaptea in kuala: e o atmosfera greu de descris: oamenii ies la distractie, lumea de pe lume pe strada. pe mine personal m-a cam obosit capitala,dar a meritat din plin.

DESPRE GENTING:

Attached File  genting_harta_obiective.jpg   101.81K   81 downloads

- din kuala, cu o masina a agentiei de turism (am folosit agentie din malaezia) am plecat spre genting si am facut in jur de 2 ore, nu imi aduc aminte fix.
- genting este un fel  de statiune la munte, ceva ce nu am mai vazut pana acum. nu este cum e la noi la munte, adica sa poti sa te furisezi prin codru' verde sa meditezi la nemurirea sufletului. acolo lumea vine sa se distreze, au niste parcuri de distractii uriase in care se distreaza copii si oameni in toata firea.
- noi am stat chiar la hotelul genting highlands. straniu hotel. receptia era un fel de autogara mai mica, fara exagerare. stateai la coada si luai numar de ordine, apoi stateai pe niste scaune (ca la spectacol) si asteptai sa apara pe ecran numarul tau. noi eram persoanele cu numarul 1300 (asta ca sa va dati seama de dimensiunea hotelului si de cate persoane se cazau zilnic). cand aparea numarul tau, iti spunea la care receptie sa mergi (pt ca erau foarte multe) si te prezentai acolo. de camere cu vedere frumoasa nu se mai punea pb, noi am nimerit intr-o camera cu geam spre interiorul hotelului. camerele sunt mici, au ventilator (nu e nevoie de aer conditionat) si la plecare nu se mai face check out, pur si simplu pui cheia intr-o cutie special amenajata in hotel si pleci. practic nu ai ce sa furi de acolo pt ca nu au nimic in camera. decat strictul necesar. toata lumea merge acolo sa se distreze afara.
- in cadrul hotelului care este un orasel in miniatura sunt restaurante, un parc de distractii urias cu tot felul de imitatii :turnul efel, turnul londrei etc.
- deaoarece pe noi nu ne atrageau prea mult acele parcuri de distractii din interiorul hotelului si din afara lui , am preferat sa cautam locuri linistite pe munte sa ne plimbam sa stam etc, dar......oricunde mergeai, acest hotel urias parca te urmarea. il vedeai de oriunde. chiar si asa , am petrecut momente de vis acolo.
- aveau si un fel de telecabina (costa 2 RM de persoana , dus intors) cu care coborai in alta localitate sau statiune , nu stiu cum sa ii spun. va spun drept......a meritat aceasta plimbare cu telecabina. a fost superb. practic , pluteai pe deasupra la copaci uriasi, vedeai toate acele maretii de sus. magnific.

DESPRE PENANG:

Attached File  penang_harta_obiective.jpg   453.31K   56 downloads

- marturisesc aici am crezut ca sunt in rai. aici mi-a placut cel mai mult din toate locurile pe unde am fost in malaezia si in alta parte. partea buna e ca esti si la mare si la munte.
- noi am stat la hotel sandy beach (parca asa se numea) chiar pe buza marii. la etaj 15 (demential) . hotelul super , 2 camere foarte mari, 2 balcoane, dintr-unul puteam vedea si muntele. ce sa mai spun ....prea frumos.
- de aici am facut diverse excursii: la gradina botanica a fost extraordinar de frumos , ti se curata mintea de tot ce e rau pe lume, am fost si la un muzeu cu serpi, dar nu m-a impresionat prea tare. practic, era un fel de loc de rugaciune al indienilor cred (deci venerau serpii), iar in spate aveau custi cu tot felul de serpi).
- dar, cel mai mult si mai mult mi-a placut la munte. tot acolo in statiune , am luat un taxi de la hotel si am mers cateva minute pana la un fel de telecabina, dar pe sina ca de tren. am urcat pe munte de unde se vedea toat penangul parca. un vis. ne-am plimbat pe o alee foarte frumoasa acolo. erau chiar si case de locuit , foarte frumoase, curate. nu va spun cate specii de flori am vazut care la noi costa o avere la florarie (dar cum spuneam: nimic nu avea miros acolo). din pacate, cand vine noaptea se aud un fel de gandaci mai mari , care baga spaima in tine. am vazut doar unul singur odata, dar ii puteam auzi peste tot in special noaptea.
- am mai mers la masaj, la cumparaturi (preturi foarte bune si lucruri extrem de frumoase), nu va mai spun ce mancaruri dementiale am gustat.
- noaptea apa marii era calda , dar nu era nimeni pe plaja. aveau baruri deschise, unde puteai servi tot felul de coctailuri ; apropo de asta : in malaezia m-am saturat de sucuri naturale, erau foarte ieftine, proaspete si din o multime de fructe (unele nu le-am gustat in viata mea). cel mai mult mi-a placut sucul de "starfruit" o nebunie, am baut 3 unul dupa altul.
- toate hotelurile in penang foarte inalte, aratau bine rau de tot, si .....nu stiu cum era la altele dar al nostru nu avea geamuri la la intrare. poate pt ca nu e iarna niciodata si frig.


regret ca nu am scris de anul trecut sa imi aduc aminte mai multe despre preturi (pot doar spune ca sunt foarte ieftine toate), dar daca imi amintesc voi scrie.

voi mai reveni cu ceva poze, desi e internetul plin.

vacanta placuta!

#4
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009
am revenit cu cateva poze (desi nu sunt un mare fotograf)

KUALA :

un mic exemplu de cum arata blocurile de locuinte in kuala:
Attached File  blocuri_in_kuala.JPG   355.99K   158 downloads

cam asa e noaptea: lumini peste lumini, trafic, lume, zgomot si voie buna:
Attached File  kuala_noaptea.JPG   340.02K   165 downloads

un exemplu de cum arata mancurile acolo:
Attached File  mancaruri_in_kuala.JPG   355.81K   204 downloads

GENTING:

asa arata din afara uriasul hotel genting, nu e prea aratos, dar e mare rau de tot:
Attached File  hotelul_genting.JPG   318.76K   167 downloads

in unele zile puteai atinge norii cu mana, ceea ce iti dadea o senzatie de nedescris; poza facuta de pe munte, intr-una din zilele cand norii veneau pana puteai trece prin ei:
Attached File  genting__ceata.JPG   274.97K   147 downloads

o mica parte din interiorul hotelului:
Attached File  in_hotel_genting.JPG   345.48K   154 downloads

o poza facuta din hotel:
Attached File  vedere_din_hotel_genting.JPG   347.43K   138 downloads

PENANG:

poza facuta dintr-unul din balcoanele apartamentului in care am stat (partea cu muntele):
Attached File  penang.JPG   363.99K   123 downloads

aici eram pe munte in penang, pe un fel de platou cu verdeata, unde am servit ceai cu lapte si unde am asistat la un splendid asfintit de soare:
Attached File  penang__asfintit_pe_munte.JPG   326K   104 downloads

asa arata hotelurile de pe malul marii , vazute de pe munte:
Attached File  penang_hoteluri_pe_malul_marii.JPG   311.37K   111 downloads

aici era acel lacas de rugaciune plin de serpi, iar in spate o colectie de tot felul de reptile:
Attached File  shake_farm.JPG   322.77K   94 downloads

penangul vazut de pe munte, se poate vedea si acea sina pe care am urcat cu trenuletul:
Attached File  vedere_de_pe_munte_penang.JPG   356.41K   106 downloads

Edited by gogorita, 29 May 2009 - 14:38.


#5
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postgogorita, on 29th May 2009, 14:40, said:

DESPRE MALAEZIA, IN GENERAL.

Ma bucur sa aflu ca ti-a placut Malaezia. E tara unde am trait peste 1 an de zile si pe care o tot "promovez" pe forumul asta, adica le spun oamenilor ca e o tara exotica, dar si foarte dezvoltata economic in acelasi timp, o tara perfecta pentru vacanta si turism. Nu e chiar pefecta daca stai pe termen lung si afli mai multe  despre ea, are si ea minusuri, dar daca te duci ca turist in vacanta pe perioada scurta de timp tara e croita pentru asa ceva.
Intr-un singur lucru nu sunt de acord cu prezentarea ta. Deh, chestie de gusturi. Mie nu mi-a placut deloc Penang.
Cred ca e de departe locul care mi-a placut cel mai putin din Malaezia.

In rest KL si Genting sunt cam cum le-ai descris. Genting e un fel de "Las Vegasul" Malaeziei in creierii muntilor la peste 2000 altitudine cu doza de kitsch pe care il presupune astfel de locuri. Dar daca urci mai sus cu autobuzul fata de zona de hoteluri e o priveliste fabuloasa, natura si norii si jungla asa cum ai zis si tu.

Attached File  2007_11110095.JPG   545.08K   90 downloads Attached File  2007_11110120.JPG   230.82K   102 downloads

Edited by varucristea, 29 May 2009 - 16:28.


#6
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009

View Postvarucristea, on 29th May 2009, 17:24, said:

Mie nu mi-a placut deloc Penang.
Cred ca e de departe locul care mi-a placut cel mai putin din Malaezia.

In rest KL si Genting sunt cam cum le-ai descris. Genting e un fel de "Las Vegasul" Malaeziei in creierii muntilor la peste 2000 altitudine cu doza de kitsch pe care il presupune astfel de locuri. Dar daca urci mai sus cu autobuzul fata de zona de hoteluri e o priveliste fabuloasa, natura si norii si jungla asa cum ai zis si tu.

merci pentru comentariu. sunt foarte interesata de malaezia pt ca mi-a placut mult si simt ca ma trage inima sa mai merg macar odata in viata acolo.

si da, fara discutie recomand cu caldura malaezia. inainte sa merg acolo credeam ca voi intalni aborigeni, jungla, colibe etc. m-au umilit la propriu.

in privinta penangului. mie mi-a placut pt ca are si mare si munte, sunt multe locuri unde poti sa iei masa, unde sa te plimbi pana noaptea tarziu fara probleme, e si zbenguiala dar poti gasi si locuri linistite. m-a fermecat. de atunci visez in fiecare zi sa mai urc odata pe muntele ala si sa merg pe aleea aia superba pana nu imi mai simt picioarele.

gentingul nu mi-a placut pt ca era ca un urias parc de disctractii, tu l-ai descris foarte bine. am incercat 2 zile sa fugim la propriu sa cautam un refugiu, dar cum spuneam de oriunde aveai impresia ca mamutul ala de hotel rau colorat te priveste. oricum, tot am gasit un loc unde am avut parte de linistea mult visata. in plus , am folosit telecabina aia pe care o ai tu in poza. doamne ce senzatie ......zici ca plutesti. din pacate nu am stiut ca se poate urca mai sus cu masina. noi am mers asa....in pas de plimbare destul de mult dar nu suficient de departe cum ne-am fi dorit.

kuala mi-a placut ca si idee, sa inteleg modul de viata (am ras cu lacrimi cand am vazut un expresso cat toate zilele , numai ceasca era cat juma de fata umana, iar mie mi-au adus o cafea intr-o......carafa (ca altfel nu pot sa ii spun). m-am simiti exraordinar in acest oras interesant, cu oameni prietenosi (cel mai putin mi-au placut indienii, nush de ce), cu locuri incantatoare sa stai la o vb, sa te relaxezi ,sa te distrezi sau sa te plimbi. dar cel mai mult mi-au placut cladirile. cand am vazut ce blocuri au oamenii am ramas masca si mi-am dat seama ca nu vom fi ca ei vreodata. e imposibil. nu mai spun de casele alea incatatoare, cred ca un pic in stil englezesc, nu stiu sigur. oricum, daca am omis....acolo se vb engleza ca la englezi acasa. sigur.....nu asa la perfectie, dar eu m-am inteles foarte bine cu ei (mai ales ca eu vb o engleza "de conserva").
(ca o mica paranteza, e clar ca mie nu imi plac prea mult capitalele, doar sa stau cateva zile sa simt "pulsul", dar oricum fata de cairo .......kuala e mult mult mult peste din toate punctele de vedere , asa am perceput eu)


as fi vrut sa mai merg in aceasta tara, dar cineva mi-a zis ca in indonezia e mai frumos. o sa mai citesc si pe acest forum sa vedem daca se merita sau voi opta tot pt malaezia.

Edited by gogorita, 29 May 2009 - 16:54.


#7
Sunlounger

Sunlounger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 20.11.2008

View Postgogorita, on 29th May 2009, 15:31, said:

am revenit cu cateva poze (desi nu sunt un mare fotograf)
Spune-ne te rog cu ce ai ajuns acolo si cam cat a costat cazarea. :)

#8
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009

View PostSunlounger, on 29th May 2009, 17:59, said:

Spune-ne te rog cu ce ai ajuns acolo si cam cat a costat cazarea. :)

offff, din pacate nu imi mai amintesc prea bine despre preturi, dar incerc sa iti dau cateva detalii.

acolo am ajuns cu avionul. nici nu cred ca se poate altfel mai usor. cea mai buna varianta pt mine a fost klm (pt ca trebuia sa trec si prin china cateva zile),dar cred ca ai putea gasi si variante bai bune prin istanbul sau emirate sau orice altceva de acolo.

cat despre cazare ....... am platit la o agentie din malaezia pana in 2500 dolari pentru 2 persoane pentru : 1 noapte in kuala, apoi 4 zile in penang, 4 zile in kuala, 4 zile in genting si au inclus si transferul dintre kuala si genting (cam 2 ore) si 3 excursii in penang dintr-o lista pusa la dispozitie (noi am ales gradina botanica-pe care o recomand, muzeul cu serpi-nimic deosebit, o moschee renumita de acolo-merita, transferul de/la aeroport. si bineinteles , mic dejun inclus cu niste bunatati de neimaginat. si acum salivez cand imi aduc aminte de un fel de hamsii mici taiate pe jumatate si prajite pana erau crocante si super sarate. tot ce vrei si nu ti-ar da prin cap au la micul dejun.

camerele au fost comandate toate superior room, dar pot spune ca doar in penang a fost un real rasfat, in kuala (hotel indian) camera avea fereastra in spatele hotelului , spre bucatarii si spre o terasa la care era muzica tare pana pe la 1 noaptea (pe noi nu ne-a deranjat dar .......e bine de stiut), in genting camera era super mica, geamul dadea spre interiorul hotelului astfel ca puteai vedea in camera la altii (hotelul era gen "sandvici").

nu stiu ce sa spun despre hoteluri....am impresia ca pentru unele dintre ele superior room inseamna altceva decat e in alta parte. in plus, daca ceri superior room si ei nu au in hotelul pe care l-ai cerut.....nu iti spune nimeni ca acolo nu exista, vei descoperii tu la fata locului :D.

mult succes.

#9
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postgogorita, on 29th May 2009, 18:14, said:

cat despre cazare ....... am platit la o agentie din malaezia pana in 2500 dolari pentru 2 persoane pentru : 1 noapte in kuala, apoi 4 zile in penang, 4 zile in kuala, 4 zile in genting si au inclus si transferul dintre kuala si genting (cam 2 ore) si 3 excursii in penang dintr-o lista pusa la dispozitie (noi am ales gradina botanica-pe care o recomand, muzeul cu serpi-nimic deosebit, o moschee renumita de acolo-merita, transferul de/la aeroport. si bineinteles , mic dejun inclus cu niste bunatati de neimaginat. si acum salivez cand imi aduc aminte de un fel de hamsii mici taiate pe jumatate si prajite pana erau crocante si super sarate. tot ce vrei si nu ti-ar da prin cap au la micul dejun.

2500$ cazarea + celelalte ce le-ai scris ?
Fara biletul de avion pana acolo ?

#10
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Poststefrnd, on 25th May 2009, 23:06, said:

Intentionez sa merg in septembrie in malaezia. o saptamana as vrea sa merg in langkawi (insula pe coasta de est).

Langkawi e pe coasta de vest, nu pe cea de est. Iar asa cum am mai scris insulele de pe coasta de vest sunt mai putin frumoase decat cele de pe coasta de est.

#11
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009

View Postvarucristea, on 29th May 2009, 19:23, said:

2500$ cazarea + celelalte ce le-ai scris ?
Fara biletul de avion pana acolo ?

fara bilet de avion. de fapt cred ca a fost mai putin de 2500 usd pentru 2 persoane. o sa mai intreb pt ca nu as vrea sa dau informatii eronate. parca asa imi aduc aminte ca a dat avans 1400 usd si cand am ajuns prima zi in kuala si am stat o noapte la un hotel din apropierea aeroportului (dar foarte frumos hotel) am mai platit 1000 usd sau 900 ......parca asa. mai intreb si daca nu e valabil ce am scris aici mai revin.


si pentru ca vad ca ai multe cunostinte despre malaezia, ce loc mi-ar recomanda si de ce ?  iti multumesc anticipat.

Edited by gogorita, 30 May 2009 - 08:55.


#12
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postgogorita, on 30th May 2009, 09:46, said:

sigur ca fara bilet de avion. ar fi fost culmea  :D  .

biletele de avion le-am luat din romania si daca as fi mers direct malaezia (dus - intors) m-ar fi costat 950 euro cu klm.
erau si variante mai bune prin asia cu emirates, qatar sau si altele dar nu imi mai aduc bine aminte.  eu am fost nevoita (din cauza ofertei bune de pret ) sa aleg klm pt ca am avut calatorii multiple, nu am zburat direct spre malaezia.

si pentru ca vad ca ai multe cunostinte despre malaezia, ce loc mi-ar recomanda si de ce ?  iti multumesc anticipat.
eu in locul tau, cu banii astia as fi luat bilet de avion, cazare si mi-ar mai fi ramas si de cheltuiala :P

Edited by Hey23, 30 May 2009 - 08:54.


#13
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009

View PostHey23, on 30th May 2009, 09:54, said:

eu in locul tau, cu banii astia as fi luat bilet de avion, cazare si mi-ar mai fi ramas si de cheltuiala :P

este posibil. nu contrazic. in alta parte sigur asa ar fi fost si ......poate si in malaezia se putea, dar daca iau ca buna suma de 2500 usd si o impart la 2 rezulta 1250 usd de persoana si tanand cont ca biletul de avion m-ar fi costat 950 euro (nu dolari) iti dai seama ce mi-ar mai fi ramas pt hotel si alte cheltuieli.

oricum am preferat sa stam in hoteluri bune, in camere ca lumea (ca ne saturasem de surprize neplacute in istanbul) si pot spune ca in afara de genting a fost bine. si chiar si in genting nu ne-a deranjat camera minuscula pt ca oricum am stat mai toata ziua si parte din noapte pe afara. dar .....deh.....a costat si aia, si nu putin.

#14
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postgogorita, on 30th May 2009, 09:46, said:

sigur ca fara bilet de avion. ar fi fost culmea  :D  .

biletele de avion le-am luat din romania si daca as fi mers direct malaezia (dus - intors) m-ar fi costat 950 euro cu klm.
erau si variante mai bune prin asia cu emirates, qatar sau si altele dar nu imi mai aduc bine aminte.  eu am fost nevoita (din cauza ofertei bune de pret ) sa aleg klm pt ca am avut calatorii multiple, nu am zburat direct spre malaezia.

si pentru ca vad ca ai multe cunostinte despre malaezia, ce loc mi-ar recomanda si de ce ?  iti multumesc anticipat.

2500 de $ pentru 2 persoane pentru cele 13 nopti de cazare (+ pentru celelalte care oricum costa mult mai putin decat cazarea efectiva) mie mi se pare foarte mult.
Nu sunt agentie de turism si nu stiu cum functioneaza agentiile in Malaezia, dar ce stiu sigur e ca Malaezia e o tara unde hotelurile de lux sunt mult mai ieftine si mai de calitate decat cele din Europa. Am stat in Malaezia si la hostel si la hotel de lux si cred ca e mult 2500 $ si ma justific de ce.

Uite un exemplu de hotel de lux din KL unde eu am stat pentru o foarte scurta perioada. Dupa standardele mele (care nu prea stau la lux in calatorii) hotelul asta e "super-luxul absolut".
- localizare fix in centru la 5 min de mers pe jos de turnuri
- camere imense (cum spui tu "superior suite"), practic niste apartamente echipate cu tot ce le trebuie.
- piscina cu bar pe hotel la etajul 35 de unde ai toata panorama KL-ului
- restaurant cu mancaruri fabuloase
- spa-uri
- sala de gimnastica etc.
L-am mai recomandat unui roman ajuns acolo si a avut si el cuvinte numai de lauda la adresa lui. Vezi un review al hotelului aici.

Un "superior suite" la hotelul asta e cam 100$ pe noapte. Si KL e cel mai scump loc din Malaezia.
Si exista si alte hoteluri de 4-5 stele sub 100$ pe noapte.

Deci 13 nopti (+ mic dejun) la hotel in conditii de super-lux nu ar trebui sa coste mai mult de 1300$ pentru 2 persoane.
Transportul e ieftin si bine pus la punct in Malaezia, transferurile KL-Genting si KL-Penang merg excelent cu autobuzul nu merita folosit avionul, vreo 350 km KL-Penang, vreo 50 km KL-Genting.
Intrarile alea nu costau cine stie ce, ca nu e nimic iesit din comun sa coste foarte mult.
Va mai costau 200-300$ pentru amandoi sa zicem.

Deci eu zic ca puteati sa salvati linistit cam 1000$ fara sa faceti rabat de la conditii de super-lux. Si va zic asta fara sa fiu expert in hoteluri de lux, adica fara sa fi cautat cea mai ieftina varianta.

Pentru mine 1000$ salvati conteaza, recunosc acest lucru, dar eu nu sunt o persoana care sa aleaga segmentul de lux, ci pe cel budget, eu cand calatoresc, cazarea o fac la hosteluri sau hoteluri de 2-3 stele ca stau foarte putin in camera de hotel.
Dar chiar si in conditii de lux, hoteluri de 4-5 stele, 2500$ pentru 13 zile e mult.

Nu am calatorit peste tot in Malaezia, de exemplu in Borneo nu am ajuns niciodata, iar in celelalte locuri doar ce am mai prins si eu liber cate un weekend.
Daca te mai duci o data 2 saptamani, deja ai mai multe zile libere decat mine intr-un an de zile.
Despre locurile in care am fost si le pot recomanda am scris mai pe larg aici.

http://forum.softped...m...t&p=5849113

#15
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009
apropo de transport , mi-am adus aminte ca in banii aia intrau si 2 bilete avion dus-intors kuala-penang.

iti multumesc mult pt sfaturi. foarte utile. ideea e ca de obicei, eu plecam in vacanta cam "peste noapte" din cauza serviciului dement pe care l-am avut. asa se face ca de cele mai multe ori nu am avut timp sa ma documentez prea bine.

oricum, voi reveni cu precizari privin pretul sigur, desi nu are importanta acum: s-a dus, ca sa zic asa. si pentru mine conteaza foarte mult banii ca pt orice om care munceste si nu ii castiga usor. dar cand vrei sa pleci repede si nici nu te-ai hotarat din timp unde.......mai iei si decizii pripite.  (ca ex. pentru egipt chiar m-am documentat din timp si mi-am dat seama ca nu o sa ma topesc de dragul lui si cu toate astea am preferat acolo pt ca era usor cu viza plus alte motive, deci.....).

ai dreptate in privinta preturilor. asa este ca acolo poti avea oferte foarte bune. dar , repet: din cauza unor experiente neplacute prin istanbul si din cauza ca vacanta in total a fost de vreao 20 de zile am vrut sa avem conditii asa se face ca am optat pt superior room (nu pt ca am fi plini de figuri) si chiar si asa ......doar in penang am avut superior room cu adevarat, in rest nici vb. dar pt ca peste tot era curat nu am mai facut galagie insa banii i-am dat.

cu siguranta in romania putem gasi oferte bune. asa am observat eu, numai ca pt ca eu ma decid in ultima secunda agentiile de aici nu prea m-au putut ajuta. de aceea ajung sa folosesc agentii de prin alte tari, in geneal asiatice, pt ca acolo.....se poate si de pe o zi pe alta (mai scump evident).

in final, cu toata cheltuiala , mie mi-a placut malaezia la nebunie :D.

#16
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006
varucristea, gogorita -> multumesc pentru informatii si pentru poze...

planul este dupa cum urmeaza:
- 3 zile kuala lumpur si imprejurimi
- 4 zile parcul national din terrenganu
- 5 zile pe una din insulele recomandate de varucristea
- 2-3 zile pe drum (nu am inca bilete)

m-ar fi tentat si un singapore, dar deja cred ca este prea mult, asa ca probabil ramane pe data viitoare.  ;)

urmeaza sa rezerv zborul si hotelul in kuala lumpur. pentru restul ma gandesc sa rezolv la fata locului. cel putin asta a fost recomandarea unor prieteni care au fost acolo. merita un tur organizat...?

#17
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Poststefrnd, on 30th May 2009, 18:06, said:

- 4 zile parcul national din terrenganu


Marturisesc sincer ca nu stiu ce inseamna parcul national din terrenganu.
Terengganu e un stat islamic conservator al Malaeziei, 100% musulman aproape. Adica acolo joia si vinerea e weekend, si nu e multicultural ca alte parti ale Malaeziei.
Cand am fost in Perhentians la intoarcere am strabatut cu taxiul aproape tot Terengganu sa ajungem la Kota Bahru care tine de alt stat.
Nu pot sa spun ca mi-a atras ceva privirea in mod deosebit. Ba chiar pot sa spun ca mi s-a parut o zona mai saraca in comparatie cu altele din Malaezia.

Te referi cumva la Taman Negara, parcul national care se intinde pe mai multe state, inclusiv o parte din Terengganu

#18
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009
dupa cum am promis, revin cu o precizare extrem de importanta: varucristea ai avut dreptate. am platit 1000 usd pentru 2 persoane hotel, transfer aeroport, transfer kuala-genting, excursii.

acum imi dau seama ca era neagra sitatia asa cum o prezentasem eu (dar v-am avertizat ca a trecut un an si intre timp am facut alte excursii si nu mai tin minte) .  am vazut ca si la agentiile din romania sunt oferte bune  pentru malaezia.

vacanta de vis pentru cei care vor alege malaezia !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate