Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Malaezia

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#19
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View Postvarucristea, on 31st May 2009, 11:35, said:

Te referi cumva la Taman Negara, parcul national care se intinde pe mai multe state, inclusiv o parte din Terengganu

La Taman Negara ma refer... scuzati exprimarea unui profan in geografia Malaeziei.  :)
Weekendul joi si vineri este probabil valabil si pentru Perhentians.

#20
simi21simi

simi21simi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2009
Buna tuturor!
Stie cineva in luna iunie cum este vremea in insulele din Malaezia, daca se pot face scufundari si unde anume?
Multumesc frumos anticipat!:)

#21
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsimi21simi, on 19th October 2009, 20:08, said:

Buna tuturor!
Stie cineva in luna iunie cum este vremea in insulele din Malaezia, daca se pot face scufundari si unde anume?
Multumesc frumos anticipat!:)
Iunie e o luna in general ok, e in afara sezonului ploios. Scufundari se pot face prin multe locuri din Malaezia, am inteles ca Pulau Redang pe coasta vestica a Malaeziei peninsulare este cel mai bun loc.

#22
simi21simi

simi21simi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2009

View PostImperator, on 20th October 2009, 12:44, said:

Iunie e o luna in general ok, e in afara sezonului ploios. Scufundari se pot face prin multe locuri din Malaezia, am inteles ca Pulau Redang pe coasta vestica a Malaeziei peninsulare este cel mai bun loc.

Multumesc frumos de raspuns ... chiar acolo ne si gandeam sa mergem pt un sejur de vreo 5 zile doar pt scufundari ...dar sa vedem daca merita efortul pt k vom pleca acolo dupa o saptamana petrecuta in Singapore si imprejurimi!
Multumesc din nou si o saptamana buna!

#23
EdHunter

EdHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2009
Va salut dragi colegi,
Ca de fiecare data cand am avut o problema sau aveam nevoie de ajutor, ati fost saritori si mi-ati oferit suportul de care aveam nevoie, asa ca si de data asta am nevoie de sfaturile voastre.
Plec vineri in Malaezia pentru 5 zile, sa inchei un contract, nu stiu mare lucru despre aceasta tara, decat ca are circuit de Formula 1, are turnurile Petronas si am acasa un sistem stereo Philips fabricat in Malaezia :coolspeak:
Acum, ati ajuns careva pe acolo? Ce ar trebui sa stiu, ma intereseaza posibilitati de shopping, obiective turistice, etc.
Astep cu interes posturile voastre. :thumbup:

#24
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEdHunter, on 20th April 2010, 10:32, said:

Va salut dragi colegi,
Ca de fiecare data cand am avut o problema sau aveam nevoie de ajutor, ati fost saritori si mi-ati oferit suportul de care aveam nevoie, asa ca si de data asta am nevoie de sfaturile voastre.
Plec vineri in Malaezia pentru 5 zile, sa inchei un contract, nu stiu mare lucru despre aceasta tara, decat ca are circuit de Formula 1, are turnurile Petronas si am acasa un sistem stereo Philips fabricat in Malaezia :coolspeak:
Acum, ati ajuns careva pe acolo? Ce ar trebui sa stiu, ma intereseaza posibilitati de shopping, obiective turistice, etc.
Astep cu interes posturile voastre. :thumbup:
Banuiesc ca te duci in KL.
Shopping - mall-uri gigantice, cel mai mare e pe primele 8 etaje (parca sunt 8) are turnurilor Petronas. Pentru ieftin, exista o piata prin cartierul chinezesc langa autogara - chiar daca nu te cobori la a cumpara fake-uril, e un loc foarte interesant pentru culoare locala. Strada comerciala cu mall-uri : Bukit Bintang (care are si vreo 8 - 9 malluri pe langa)
De vizitat - urca in turnul de telviziune, Triunghiul de Aur, Turnurile Petronas (nu merita insa sa te scoli la 7 dimineata sa fi intre acei 50 de oameni care pot sa se duca zilnic doar pana la podul suspendat), moscheea veche din centru si cea noua (Moscheea Nationala), Parcul de orhidee si Muzeul Islamic de langa Moscheea Nationala.

In caz ca te duci in alt loc decat KL, te rog spune-mi

#25
EdHunter

EdHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2009
Multumesc, pentru informatii, in Kuala Lumpur stau.

#26
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Sustin ce zice Imperator, cu singurul amendament ca, in opinia mea, merita sa te urci in Skybridge. Insa, intr-adevar, trebuie sa fii pe la 7:30 acolo. La 8:30 incepe impartirea biletelor (sunt vreo 1000 si ceva de bilete pe zi, gratis), intr-o ora maxim se epuizeaza. Cu cat esti mai in fata la coada, cu atat ai mai multe time-slot-uri din care sa-ti alegi (un timeslot e 15 minute). Inainte de urcare ti se proiecteaza un film 3D cu istoria turnurilor si reclama la Petronas - pana la urma, e turnul lor.
O vizita in Chinatown merita cu prisosinta, au mancare foarte misto (daca esti fan streetfood). La fel si urcarea in turnul de televiziune.

#27
EdHunter

EdHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2009
Gata, mi-am luat biletul de avion, zbor de la Buc. la Atena, Dubai, KL.
Mi-am rezervat un apartament superb, intr-un ansamblu fata in fata cu turnurile, o sa fie tare de tot.
Va multumesc pentru sfaturi, am sa fac o gramada de poze si am sa adun informatii, sa le postez aici pentru a-i ajuta si pe altii.

#28
EdHunter

EdHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2009
Prieteni, imi vine sa ma dau cu capul de pereti, va scrisesem atatea si mi s-a restartat calculatorul inainte sa salvez.
In fine, asadar a trecut mai bine de o luna decand am calatorit in Malaezia si tot ce pot spune e ca m-a indragostit de ea, mi-a placut enorm si am avut parte de o calatorie cu peripetii.
Am plecat vineri 23 Aprilie de la Bucuresti catre Atena cu Taromul. Fiindca am pile , am stat la business class, desi aveam billet la economic  :coolspeak: .
La Atena, m-am intalnit cu un partener de afaceri al sefilor mei cu care trebuia sa ajung in Malaezia. Am asteptat cam 5 ore pana sa plecam spre Dubai, avand bilete la First Class pe Emirates (firma mi-a facut un cadou frumos, sa nu fiu mai prejos decat tipul cu care calatoream), ne-am retras in salonul de asteptare special unde am mancat ceva, am baut o sampanie, cafea, etc.
Ne-am imbarcat intr-un urias Boeing 777-300ER (Externded Range), care la First Class e dotat cu niste spatii separate intre pasageri. Am fost tratati cu Dom Perignion, vin bun, sucuri, mancare buna.

Ajunsi la Dubai, partenerul meu de drum, se cam pilise  :thumbup: , si a continuat sa bea, pana ne-am imbarcat spre Kuala Lumpur.
Urcati in avion, a cerut din nou sampanie si cand a fost refuzat, fiindca incepea decolarea, s-a luat la cearta cu echipajul iar capitanul a luat decizia sa il dea jos. Normal, ca am coborat cu el, desi echipajul mi-a spus sa stau linistit, ca pot calatori fara probleme, insa bagajul meu va ajunge a doua zi, fiindca era grupat pe numele celui dat jos. Am mai ncercat sa vorbesc cu ehipajul, i-am rugat sa ii spuna capitanului inca odata, ca im cer scuze pentru idiot, nimic capitanul a zis clar: jos! A venit Politia aeroportului, am fost dusi la sectie, l-au bagat pe amicul meu la "racoare" pentru 2 ore sa se linisteasca, intre timp eu am dormit pe un scaun, deoarece eram rupt de oboseala.
L-au scos dupa cele 2 ore, i-au luat declaratie si i-au dat avertizment pe zborurile Emirates. :lol:
Am mai fost tinuti inca vreo 2 ore, pana s-a facut ora de imbarcare in urmatorul avion spre Malaezia, am fost condusi la poarta de imbarcare, de unde am plecat frumos catre Kuala Lumpur, unde am ajuns dupa 7 ore de zbor in care nu am reusit sa dorm decat vreo 2 ore.

Am ajuns pe la 22.30 la hotel, rupt de oboseala, nu puteam sa imi tin echilibrul, mi se parea ca se misca hotelul cu totul, asta din cauza zborului lung.
Ne rezervasem un apartament intr-un complex numit Zon Suites at the Park, la 300 de metri de Petronas Tower, apartamentul avea 154 metri patrati si spre surpiza noastra nu costa decat 110 Euro pe noapte. Destul de frumos, bine utilat, cu 2 dormitoare fiecare cu baia lui, un living imens si bucatarie.
Dimineata, am luat micul dejun, si am plecat in centru, unde la Marriot urma sa ne intalnim cu unii care vindeau ulei de palmier si de floarea soarelui. Ne-am plimbat prin centrul orasului, caldura si umiditatea sunt insuportabile, ploua din senin, apoi se face cald imediat. Am facut shopping intr-unul din multele Mall-uri din Kuala Lumpur, ceva imens pe 8 etaje si in care erau toate brandurile din lume prezente. Surpriza mare a fost ca preturile, cel putin la haine (nu brandurile de lux), incaltaminte si mancare sunt mai mici decat la noi.

Dupa aceasta plimbare, am sarit in taxi si fiindca se schimbase locul de intalnire, am luat-o catre statiunea Putrajaya, intr-un resort imens al celor de la Marriot. Locuk este superb, de altfel ca toata tara, vegetatia este bogata, palmieri, flori, arbusti suberbi, si multa, multa verdeata. Ajunsi acolo, am baut o cafea si am discutat cu vanzatorii de ulei. Mirosisem de la plecare ca ceva e in neregula cu astia, dupa multele experiente neplacute din domeniul alimantar, iar din discutiile cu ei, ne-am convins ca sunt tepari, insa unii foarte smecheri si bine pregatiti, cu lectiile bine facute.

Cam asta ar fi prima parte, urmeaza un rand de poze si restul povestii  :thumbup:   .


_________________

#29
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Putrajaya nu e o "statiune" ci este capitala administrativa a Malaeziei incepand din 1999. Cam tot ceea ce tine de guvern s-amutat acolo, acesta fiind si copul pentru care a fost construit orasul. Parlamentul a ramas in schimb in Kuala Lumpur, care este in continuare capitala "oficiala" a statului.

#30
EdHunter

EdHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2009
Chiar nu stiam amanuntele astea, oricum mi-a placut enorm.
Ziceam de Putrajaya ca e statiune, fiindca ne-am intalnit cu "afaceristii" locali in IOI Resort la Mariott Hotel si de asta am ramas cu aceasta impresie.
Cateva poza:
[ http://s1.postimage.org/Af9PA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s1.postimage.org/AfcjJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s1.postimage.org/AfeOS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s1.postimage.org/Afhj0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s1.postimage.org/AfjO9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s1.postimage.org/Afmii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s1.postimage.org/AfrhA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Salut! In perioada 29 iun - 6 iul voi fi in Malaysia si as vrea sa va intreb cateva lucruri.
1) Doua zile in Kuala e putin sau e ok?
2) As vrea sa inchiriez o masina (am vazut ca permisul international e valabil in Malaysia) dupa ce termin cu Kuala si sa fac un tur al peninsulei. Practic as avea 4-5 zile la dispozitie pentru acest tur. Ce nu trebuie sa ratez? (ma intereseaza mai mult locuri specifice, natura, locuri mai putin promovate de ghidurile turistice).
3) Drumurile sunt cu taxa? Benzina/motorina e mai scumpa ca la noi?
4) E aglomerat pe drumurile in afara Kualei? Am vazut ca pana in Singapore sunt 360 de km. Ii fac in 4 ore sau se circula greu si ajung in 7-8 ore?
5) Merita sa rup o zi intreaga pentru Singapore?
6) Cum ati facut cu banii? Ati scos de pe card sau ati avut dolari si ati schimbat acolo?
7) Cazarea e bine sa mi-o aranjez dinainte sau gasesc acolo oferte mai bune? De ex, in Kuala am gasit un guesthouse (sahabatguesthouse.com) cu 25 de euro dubla pe noapte. Pare f ok pt pretul asta. Presupun ca mai ieftin de atat nu voi gasi cand ajung acolo sau poate gresesc.
8) Fata de Beijing, Hong Kong sau Bangkok cum sunt preturile la electronice (aparate foto) si haine?
Mersi anticipat!

#32
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postronnie09, on 6th February 2011, 06:39, said:

Salut! In perioada 29 iun - 6 iul voi fi in Malaysia si as vrea sa va intreb cateva lucruri.
1) Doua zile in Kuala e putin sau e ok?
2) As vrea sa inchiriez o masina (am vazut ca permisul international e valabil in Malaysia) dupa ce termin cu Kuala si sa fac un tur al peninsulei. Practic as avea 4-5 zile la dispozitie pentru acest tur. Ce nu trebuie sa ratez? (ma intereseaza mai mult locuri specifice, natura, locuri mai putin promovate de ghidurile turistice).
3) Drumurile sunt cu taxa? Benzina/motorina e mai scumpa ca la noi?
4) E aglomerat pe drumurile in afara Kualei? Am vazut ca pana in Singapore sunt 360 de km. Ii fac in 4 ore sau se circula greu si ajung in 7-8 ore?
5) Merita sa rup o zi intreaga pentru Singapore?
6) Cum ati facut cu banii? Ati scos de pe card sau ati avut dolari si ati schimbat acolo?
7) Cazarea e bine sa mi-o aranjez dinainte sau gasesc acolo oferte mai bune? De ex, in Kuala am gasit un guesthouse (sahabatguesthouse.com) cu 25 de euro dubla pe noapte. Pare f ok pt pretul asta. Presupun ca mai ieftin de atat nu voi gasi cand ajung acolo sau poate gresesc.
8) Fata de Beijing, Hong Kong sau Bangkok cum sunt preturile la electronice (aparate foto) si haine?
Mersi anticipat!
1) E OK
2) Perhentian si Hill stations
3) Nu am condus in Malaezia, nu prea stiu nici de benzina, nici de taxe
4) Nu, au autostrazi foarte largi si destul de goale. Pana la Singapore poti sa faci si 4 ore si 16 ore, in functie de situatia de la granita.
5) Da, desi 1 zi e cam putin
6) Scos de pe card, sunt numeroase bancomate
7) 25 euro e un pret bun. Iulie este sezonul de vacante si poti sa gasesti toate locurile de cazare ocupate. In 2009, in Sarawak, la Kota Kinabalu si Kinabalu NP, nu existau locuri nicaieri, noroc ca imi facusem rezervari cu luni inainte. Multi backpackeri dormeau sub pomi, dar in afara Parcului National. Probabil o situatie similara este si in Malaezia peninsulara. Gandeste-te ca totusi Malaezia primeste cu 60% mai multi turisti ca Thailanda si au mult mai putine spatii de cazare.
8) La haine, mai scump, la electronice mai ieftin ca in Bangkok, dar mai scump ca in Beijing si HK.

#33
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Mersi, Cezar! Daca ajung in Singapore la 2 dimineata, mai are rost sa-mi iau o camera de hotel pentru noaptea aia? Sau as avea ce face la ora aia prin oras? As veni de la Beijing si as dormi in avion si mi-as lua camera abia de a doua zi.

#34
EdHunter

EdHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.06.2009

View Postronnie09, on 6th February 2011, 05:39, said:

Salut! In perioada 29 iun - 6 iul voi fi in Malaysia si as vrea sa va intreb cateva lucruri.
1) Doua zile in Kuala e putin sau e ok?
2) As vrea sa inchiriez o masina (am vazut ca permisul international e valabil in Malaysia) dupa ce termin cu Kuala si sa fac un tur al peninsulei. Practic as avea 4-5 zile la dispozitie pentru acest tur. Ce nu trebuie sa ratez? (ma intereseaza mai mult locuri specifice, natura, locuri mai putin promovate de ghidurile turistice).
3) Drumurile sunt cu taxa? Benzina/motorina e mai scumpa ca la noi?
4) E aglomerat pe drumurile in afara Kualei? Am vazut ca pana in Singapore sunt 360 de km. Ii fac in 4 ore sau se circula greu si ajung in 7-8 ore?
5) Merita sa rup o zi intreaga pentru Singapore?
6) Cum ati facut cu banii? Ati scos de pe card sau ati avut dolari si ati schimbat acolo?
7) Cazarea e bine sa mi-o aranjez dinainte sau gasesc acolo oferte mai bune? De ex, in Kuala am gasit un guesthouse (sahabatguesthouse.com) cu 25 de euro dubla pe noapte. Pare f ok pt pretul asta. Presupun ca mai ieftin de atat nu voi gasi cand ajung acolo sau poate gresesc.
8) Fata de Beijing, Hong Kong sau Bangkok cum sunt preturile la electronice (aparate foto) si haine?
Mersi anticipat!

Salut,
Raspund si eu unde am experienta. :rolleyes:
1. E ok;
2. Nu am condus. De vazut Putrajaya.
3. Da, autostrazile sunt cu taxa, cost 0.5RM/10km, benzina este 3.5RM/litru (sub 1 EURO);
4. Autostrazile au cam toate 3 benzi pe sens, sunt foarte libere si luminate noaptea;
5. Nu am ajuns in Singapore (eram foarte aproape, n-a fost sa fie);
6. Se scoate de pe card. Daca ai cash, poti schimba la banca, se accepta dolari si Euro ( eu am avut Euro).
Paritatea este de 2.9RM/USD si 3.95-4.00RM/USD.
7. Cazarea am aranjat-o inainte de plecare, am rezervat pe www.booking.com si am stat la un complex de apartamente cu regim hotelier (http://www.zonhotel....l/index-kl.html), pretul a fost de 110 Euro/noapte (154 metri patrati).
Personal e bun pretul gasit de tine, insa poti intreba la aeroport cand ajungi daca au alte oferte.
8. La aparate foto (Nikon), am vazut preturi mai mari decat la Dubai in duty-free sau ca in Romania, insa nu am ajuns decat la un mall din centru, n-am ajuns in China Town unde am inteles ca sunt mai ieftine. Oricum daca platesti cash se mai fac reduceri.
La haine, brandurile de lux (Versace, Gucci, etc.)sunt scumpe din cauza taxei pe produse de lux. Celelalte marci, gen Puma, Adidas, Kenvelo, Diesel, etc. sunt mai ieftine ca la noi.

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postronnie09, on 6th February 2011, 18:22, said:

Mersi, Cezar! Daca ajung in Singapore la 2 dimineata, mai are rost sa-mi iau o camera de hotel pentru noaptea aia? Sau as avea ce face la ora aia prin oras? As veni de la Beijing si as dormi in avion si mi-as lua camera abia de a doua zi.
Nu prea ai ce face... Singapore is not a city which never sleeps :)

#36
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
se pare ca voi pleca in Malaezia luna viitoare si trebuie sa-mi caut bilet.
ma gandeam la Turkish airlines, zbor B- istanbul si de acolo istanbul - Kuala.
ma ajunge pana in 1000E, am verificat acum vreo 2-3 zile.
imi puteti indica si alte variante? eventual mai comode .. ?

edit:
fiindca perioada va fi de cateva saptamani, as vrea sa vizitez si Thailanda si singapore. pot sa-mi iau zboruri din Malaezia? trebuie ceva viza pentru Thailanda sau singapore?
fiind perioada maxima de sedere de 3 luni in malaezia, daca ies din tara catre una dintre aceste destinatii si revin, mai am alte 3 luni la dispozitie? :)

Edited by megutz, 22 May 2011 - 17:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate