Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Malaezia

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#37
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmegutz, on 22nd May 2011, 18:11, said:

se pare ca voi pleca in Malaezia luna viitoare si trebuie sa-mi caut bilet.
ma gandeam la Turkish airlines, zbor B- istanbul si de acolo istanbul - Kuala.
ma ajunge pana in 1000E, am verificat acum vreo 2-3 zile.
imi puteti indica si alte variante? eventual mai comode .. ?

edit:
fiindca perioada va fi de cateva saptamani, as vrea sa vizitez si Thailanda si singapore. pot sa-mi iau zboruri din Malaezia? trebuie ceva viza pentru Thailanda sau singapore?
fiind perioada maxima de sedere de 3 luni in malaezia, daca ies din tara catre una dintre aceste destinatii si revin, mai am alte 3 luni la dispozitie? :)
Spre Singapore exista chiar si autocare foarte confortabile, nu numai zbor. Ai ocazia sa mai casti gura pe drum.
Cu Air Asia poti sa zbori dus-intors (din KUL) cu sub 150 RON TTI.
Noi am intrat de trei ori in Malaezia in decurs de 12 zile si am primit de fiecare data cate trei luni de sedere in pasaport.

#38
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
Merci, Pitzifelnic.
am verificat acum si se pare ca zborul pe care il gasisem era cel mai ieftin..celelalte variante (klm, air france etc) sunt peste 1000 e.

#39
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmegutz, on 22nd May 2011, 18:47, said:

Merci, Pitzifelnic.
am verificat acum si se pare ca zborul pe care il gasisem era cel mai ieftin..celelalte variante (klm, air france etc) sunt peste 1000 e.
Vad ca cei de la Emirates si Qatar Air au bilete pe la 600-650 EURO din Istanbul. Cu Pegasus poti sa zbori la Istanbul cu 100 EURO. Dar trebuie sa schimbi aeroporturile, probabil ca-ti trebuie si macar o cazare la Istanbul.

#40
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
8 iunie 2 iulie bilet Bucuresti - Kuala Lumpur cu Turkish Airlines 650 euro.

#41
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmegutz, on 22nd May 2011, 17:11, said:

se pare ca voi pleca in Malaezia luna viitoare si trebuie sa-mi caut bilet.
ma gandeam la Turkish airlines, zbor B- istanbul si de acolo istanbul - Kuala.
ma ajunge pana in 1000E, am verificat acum vreo 2-3 zile.
imi puteti indica si alte variante? eventual mai comode .. ?

edit:
fiindca perioada va fi de cateva saptamani, as vrea sa vizitez si Thailanda si singapore. pot sa-mi iau zboruri din Malaezia? trebuie ceva viza pentru Thailanda sau singapore?
fiind perioada maxima de sedere de 3 luni in malaezia, daca ies din tara catre una dintre aceste destinatii si revin, mai am alte 3 luni la dispozitie? :)
Sigur ca poti sa iei zboruri din Malaezia spre Thailanda si Singapore, sunt destul de multe zilnice. Cum zicea si Pitzifelnic, spre Singapore, poti sa iei si autocarul, eu as zice sa-ti intrerupi turul prin Melacca. Pentru Singapore, nu ai nevoie de viza, iar pentru Thailanda, primesti viza pe aeroport pt 15 zile

#42
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
Vali, tot prin Turkish gasisem si eu la cel mai mic pret. astazi trebuie sa imi cumpar bilet neaparat.
i-am sunat la Asistenta si mi=au spus de 40 de kg la cala.. de cand are Turkish 40 de kg permise? pe ambele segmente (B-Istanbul, Ist - KL). mi se pare ciudat.. cand am mai fost cu ei erau 20

#43
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 27.11.2009
Din cate vad eu, Turkish are 20 kg la cala si 8 kg bagaj de mana la Economy Class.

#44
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmegutz, on 23rd May 2011, 11:06, said:

Vali, tot prin Turkish gasisem si eu la cel mai mic pret. astazi trebuie sa imi cumpar bilet neaparat.
i-am sunat la Asistenta si mi=au spus de 40 de kg la cala.. de cand are Turkish 40 de kg permise? pe ambele segmente (B-Istanbul, Ist - KL). mi se pare ciudat.. cand am mai fost cu ei erau 20
Da, 20+8. Uite pagina lor. De 40 kg vorbesc doar la First Class, in cazul in care biletul este emis de un parftener Star Alliance. Poate nu si-au actualizat pagina de net. :)

http://www.turkishai...nformation.aspx

#45
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View PostPitzifelnic, on 23rd May 2011, 11:51, said:

Da, 20+8. Uite pagina lor. De 40 kg vorbesc doar la First Class, in cazul in care biletul este emis de un parftener Star Alliance. Poate nu si-au actualizat pagina de net. :)

http://www.turkishai...nformation.aspx

mai sunt 43 kile pe marine fare

#46
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
deci raman la 20, asa cum stiam :)

#47
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
in sfarsit a venit ziua in care-mi iau bilet.
adica azi.
adica acum.
si vreau sa va intreb un lucru: il iau dus intors, insa e posibil sa trebuiasca sa prelungesc sederea. ce stiti despre Turkish? in ce conditii schimba data de plecare? am intrebat ieri la asistenta si mi-au spus ca in limita locurilor disponibile si cu taxa de 50E. imi puteti confirma sau oferi vreo alta varianta? :)
oricum, de luat il iau asa si vad atunci, dar pentru linistea mea interioara.. :)

#48
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
eu intreb, eu raspund :)
cand bookinguiesti sunt 2 variante - pret normal sau este posibil sa alegi rebookin/rerouting and refundable pentru 100E in plus.
poate ajuta si pe altcineva.

#49
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
prieteni, scrie negru pe alb ca-s 40 de kg permise. ciudat :)
nu am de dus atat, dar de adus... :)
[ http://i10.photobucket.com/albums/a130/adi_x/bagaj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
va anunt ca urcatul si admiratul KLului din turnurile Petronas nu mai este gratuit din septembrie 2010.
asadar, package 1- skybridge, podul care uneste turnurile - 10 RM
package 2 - etajul 86 :yes: :naughty: :bigeyed:  - 40 RM
package 3 - lunch romantic (Sau nu) 250 RM / lunch mancare chinezeasca 300 RM
inca un lucru: se pot cumpara bilete pentru zilele urmatoare - noi am stat la coada si aveam la 15.20 urcatul in ziua respectiva, asa ca am decis sa luam pentru weekend.
asadar, atentie! daca intarzaiati, nu mai vedeti banii inapoi.

#51
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Buuuun, dupa cum ziceam m-am hotarat sa trag o fuga in Malaezia (si Singapore).
Am cautat bilete, cel mai ieftin am gasit Amsterdam - Singapore (1312 euro/2 persoane).
Am analizat si reanalizat ce-i de vazut si mi-am facut o lista (cam lunga), am tot scazut din ea si am ajuns la 24 de nopti. Nu ca n-as sta atat, dar e deja prea mult sa las motanul la pensiune :lol: deci vreau maxim 21 de nopti cu totul! Idei de pe unde sa tai? Am ratat ceva important? Sa renunt cu totul la o insula? Perioada va fi (aproximativ, ca n-am facut rezervare inca) 15 aug - 5 sept +/- cateva zile.

In principiu, as putea sari usor peste Langkawi, am deja pe lista 2 insule din est care dpdv al plajelor sunt superioare. Da' mi se pare foarte tare Langkawi Sky Bridge, oare se merita sa ajung acolo doar pt asta? :)

1 n zbor
3 n Singapore
4 n Langkawi
3 n KL
1 n Melacca
1 n Cameron Highlands
1 n Taman Negara
5 n Redang (si daytrip in Perhentian - Kecil/Besar; sau invers?)
4 n Tioman
1 n zbor
-----
24 nopti

#52
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Nu stiu sa spun din experienta, inca nu am fost prin Malaezia, abia la vara dau o tura. Pentru ca am avut doar 10 nopti de alocat pentru aceasta tara, am impartit:

4 nopti in KL - o zi intreaga vreau sa stau in Genting Highlands, o jumatate de zi in Putrajaya, restul prin KL;
2 nopti in Cameron Highlands ( fac 4 ore cu bus-ul din KL pana acolo deci prima zi este aproape compromisa, ajung pe la ora 14:00 la hotel - pana seara bananaim pe colo-colo, mai studiez ), ramane o zi intreaga la dispozitie sa fac o tura organizata cu tot ce inseamna Cameron Highlands in mare;
4 nopti in Perhentian.

Nu stiu daca ai mai fost in Malaiesia, doar tu sti ce te intereseaza, trebuie tinut cont si de vremea cand pleci. Stiu ca in august este ok pentru Perhentian si Redang dar nu stiu cum este in Langkawi. Personal, chiar daca aveam timp, nu as pune 4n in Langkawi.
O alta chestie: posibil ca drumul intre Perhentian si Redang sa fie scump, se face doar pe apa cu salupe. Am inteles ca trebuie sa ai noroc, sa imparti salupa cu alte cateva persoane sa poti obtine un pret decent, mai studiez. Daca afli ceva, te rog posteaza. Mai degraba pui 3n la Perhentian si 3n la Redang si tai o zi de la Langkawi. Eu daca as fi avut timp as fi pus 4n la Perhentian si 2 la Redang.

Melacca nu ma intereseaza, desi se poate face si cu bus-ul din KL, 2 ore pe sens.
Nu stiu despre Taman Negara si Tioman.

Pentru Singapore, eu am stat 4n si a fost la limita, nu as pune 3 nopti decat daca nu vrei un oras ( impresionant dar poate prea neasiatic pentru unele gusturi - eu il am la inima ).

Edited by metalactual, 09 January 2012 - 20:33.


#53
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
In Langkawi e vreme ca in Thai deci e sezonul ploios, dar cica ar fi un sezon ploios bland. Si vremea e unul din motivele pentru care stau in cumpana dar ma atrage asta, mi se pare fenomenal desi mi-e o frica groaznica de inaltime :D:
[ http://pixdaus.com/pics/1207606316t3UMHk5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tot aiurea mi se pare faptul ca-i in coltul opus fata de celelalte insule (toate pe coasta de est) si inseamna inca o trecere prin KL daca vreau cu avionul sau o vesnicie cu busul+ferry! Cu cat ma gandesc mai mult, cu atat parca mi se pare prea multa bataie de cap Langkawi-ul. Mai ales ca am deja alte 2 insule in program.

Malacca pare interesanta, mai ales ca stop-over Singapore-KL. Oscilez intre bus si avion, daca as alege bus m-as opri si o zi in Malacca. In Taman Negara vreau neaparat, macar 1 zi, desi 2 zile ar fi ideal. Tiomanul cica ar fi peste Perhentian/Redang ca insula. Nu pot sa stau in Redang (sau Perhentian) doar 3 zile, ar cam trebui 5 de fapt, am vrea sa ne luam si PADI-ul daca tot suntem prin zona. Cu transportul intre insule nu m-am lamurit nici eu, am gasit tot asa mentionari cum c-ar fi foarte scump (600RM!) de aia e cam cu semnul intrebarii. :) Pana la urma e posibil sa ma hotarasc la una si sa raman doar acolo.

La modul realist fara complicatii prea mari (si deci fara Langkawi/Malacca) ar fi o excursie de 20 de nopti de genul:
Singapore (2) - KL (2) - Cameron Highlands (2) - Taman Negara (2) - Perhentian sau Redang (5) - KL (1) - Tioman (5) - Singapore (1). In Singapore aterizam dimineata la 5:45 si decolam la 23:45 deci prindem si prima si ultima zi libere.

Sau mai din scurt:
I. Singapore (2) - Langkawi (3) - KL (2) - Cameron Highlands (1) - Taman Negara (1) - Perhentian sau Redang (5) - KL (1) - Tioman (4) - Singapore (1)
II. Singapore (2) - Malacca (1) - KL (2) - Cameron Highlands (2) - Taman Negara (2) - Perhentian sau Redang (5) - KL (1) - Tioman (4) - Singapore (1)

Asta deja inseamna 22 de nopti cu tot cu zboruri, si nu 21.


Tu cand ti-ai propus sa mergi?

#54
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

View PostDev, on 9th January 2012, 23:08, said:

In Langkawi e vreme ca in Thai deci e sezonul ploios, dar cica ar fi un sezon ploios bland. Si vremea e unul din motivele pentru care stau in cumpana dar ma atrage asta, mi se pare fenomenal desi mi-e o frica groaznica de inaltime :D:

Stiu de podul suspendat. Pe insula au resorturi misto si natura. Plaja si apa nu sunt ceva deosebit.

Malacca pare interesanta, mai ales ca stop-over Singapore-KL. Oscilez intre bus si avion, daca as alege bus m-as opri si o zi in Malacca.

Categoric este ok daca faci stop o noapte, in varianta cu bus de la KL la SIN.

Nu pot sa stau in Redang (sau Perhentian) doar 3 zile, ar cam trebui 5 de fapt, am vrea sa ne luam si PADI-ul daca tot suntem prin zona.

Daca vrei curs PADI, necesita ceva mai multe zile, adevarat. Pe mine ma intereseaza doar snorkeling. Nu am rabdare de butelii si alte tuburi.

Cu transportul intre insule nu m-am lamurit nici eu, am gasit tot asa mentionari cum c-ar fi foarte scump (600RM!) de aia e cam cu semnul intrebarii. :) Pana la urma e posibil sa ma hotarasc la una si sa raman doar acolo.

Am gasit infos. neclare, unul spun 700 RM/sens, altul 350 RM/sens ( zicea ca la juma' de pret, de la Mama's House in Perhentian ), pentru barca rapida, face 45 min. Daca gasesc la fata locului cu 350 RM/barca + sa impartim cu inca o pereche dar cu certitudinea ca ne intoarce la acelasi pret, ma bag.

Edited by metalactual, 09 January 2012 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate