Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

(mihai prd) Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#19
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Ai avut abateri mari la zidarie de ai tencuit inainte de polistiren?

#20
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Nici un pic, tencuiala pe afara am dat-o subtire, la 1 cm grosime. Am avut eu un pitic pe creier sa nu pun polistirenul direct pe caramida.

#21
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
''Piticul'' e din gasca cu aia din gradina? :lol:

#22
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Nope, fără pitici de ceramică în grădină.
De 3 zile băieții pun polistirenul Attached File  Imag012.jpg   136.45K   340 downloads , azi l-au terminat de pus Attached File  Imag022.jpg   171.97K   283 downloads și au inceput sa dea cu adeziv pe el Attached File  Imag032.jpg   177.64K   245 downloads.
Mi-au venit si instalatorii, adusi de la Pitesti (manopera 100 de lei de calorifer, 100 de lei de corp pus in baie).
Attached File  Imag027.jpg   86.83K   401 downloads Attached File  Imag028.jpg   95.53K   375 downloads

Cheltuieli azi:
-1 bax de polistiren extrudat de 2 130 lei
-materiale pentru instalatia sanitara 1250 lei

Și ca fapt divers, doua din cele 5 jucarii aflate in posesia lu neica je.
Attached File  Imag014.jpg   182.64K   632 downloadsAttached File  Imag015.jpg   174.34K   731 downloads

#23
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
fericitule!

#24
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
In zona asta nu pui un pop?

Vantul poate face "minuni".

Attached Files


Edited by mcbos, 20 May 2009 - 08:06.


#25
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Ba cred că o să pun, că vreau să pun și sub balcon 2, cu rol decorativ.
Hai să vă mai distrez cu ceva cheltuieli.
-materiale termosistem 6060 lei
Attached File  Copy_of_100_7629.jpg   105.07K   574 downloads

-OSB pentru podeaua de la pod 1250 lei
-OSB pentru placat podul 850 lei
-Manopera pentru tencuit, tincuit și pus polistiren 6500 lei
-mancare baieti 50 lei

-Materiale pentru instalatie de incalzit (prin pardoseala si calorifere) 3900 lei
-polistiren instalatie incalzire pardoseala 700 lei
-plase sudate pt instalatia prin pardoseala 650 lei
-pexal 3500 lei
-dibluri, sarma, burghiu 110 lei
-soricei pentru prins pexalul 60 lei
-alte materiale pentru instalatia sanitara 350 lei
Attached File  Copy_of_100_7682.jpg   119.77K   1028 downloadsAttached File  Copy_of_100_7685.jpg   93.41K   947 downloads
Attached File  Copy_of_100_7687.jpg   92.7K   736 downloads

#26
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

View Postmcbos, on May 20 2009, 09:06, said:

In zona asta nu pui un pop?

Vantul poate face "minuni".
Casa mea este similara cu a ta si am avut stalpul prevazut din proiect.

#27
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Pe pagina anterioara am o foto postata, cu o modificare in Paint, care arata cum ar fi trebuit sa arate acoperisul pe fata. In partea aceea nu trebuiau sa fie 2 capriori, ci numai unul.

#28
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postmihai_prd, on May 26 2009, 19:47, said:

[...] -Materiale pentru instalatie de incalzit (prin pardoseala si calorifere) 3900 lei [...] -pexal 3500 lei [...]
Instalația de încălzire în pardoseală o faci cu pexal? Dacă "DA", ce fel de pexal?
Dacă instalezi încălzire în pardoseală, care este motivul pentru care mai adaugi și caloriferele?

#29
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Materiale pentru incalzire inseamna distribuitori, pompa, electrovana, multe alte dracii pe care le-am inghesuit in portbagajul masinii si nu aveau loc.
Am scris la repezeala, pexalul cu pexul au facut 3500 lei.
Merg si pe calorifere, acolo unde am facut incalzire prin pardoseala, (numa parterul e pardoseala), ca in cazul in care nu-mi place cum merge sau nu functioneaza  bine "pardoseala", sa am si o alta alternativa.

Edited by mihai_prd, 27 May 2009 - 01:11.


#30
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ce amprenta are casa?

#31
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Aproape 80 mp.
Noi cheltuieli in curand.

#32
nosick

nosick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.05.2009
M-ai dat gata..Rapid ,nu gluma.Si felicitari ptr ca faceti ceva frumos.
Mi-ai putea spune ce fier ati folosit la placa? Plasa si OB-ul.. de cat? (pretul l-am vazut)
       Te  urmaresc in continuare cu atentie...

#33
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Fierul la placa a fost parca PC de 14, cate 2 "plase" sa zicem.
OSB-ul pt placat in pod este de 0,6, celalalt pt pus in loc de pardoseala in pod este de 2.
Plasele pt incalzirea prin pardoseala sunt de 6, ca nu am gasit de 4 si nu am mai avut chef sa astept.
Instalatorii mi-au facut o instalatie "stelista", cat sunt eu de caine.

Attached File  Imag004.jpg   217.46K   839 downloads Attached File  Imag006.jpg   117.11K   739 downloads

Hai sa mai bagam ceva cheltuieli:

-materiale pentru șapă: 2000 lei -jumate facuta la betoniera, jumate cumparata de la statie.
-manopera pentru turnat sapa: 500 lei
-mancare 100 lei

Attached File  Imag020.jpg   136.84K   436 downloads

Dupa șapă a început rigipsul:
- placi de rigips 12,5 toate, UD, CD, bride, piese de imbinare, etc: 2900 lei
- polistiren de 5 si vata- 400 lei
- manopera montaj rigips 900 lei
- mancare pt baieti 200 lei
- motorina 200 lei
Attached File  Imag022.jpg   105.4K   734 downloadsAttached File  Imag024.jpg   88.21K   482 downloads
Attached File  Imag027.jpg   90.92K   541 downloadsAttached File  Imag029.jpg   132.89K   498 downloads



Acum luam o pauza de 10 zile, ca m-au dat sefii disparut de la serviciu și mai au și băieții treburi de rezolvat pe acasă. Între timp, mă apuc de proiectul de gaze și băgat curent, ca presimt ca se mai duc ceva mii de euroi si pe acolo.

#34
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005

View Postmihai_prd, on 9th June 2009, 10:06, said:

Plasele pt incalzirea prin pardoseala sunt de 6, ca nu am gasit de 4 si nu am mai avut chef sa astept.
Instalatorii mi-au facut o instalatie "stelista", cat sunt eu de caine.


Acum luam o pauza de 10 zile, ca m-au dat sefii disparut de la serviciu și mai au și băieții treburi de rezolvat pe acasă. Între timp, mă apuc de proiectul de gaze și băgat curent, ca presimt ca se mai duc ceva mii de euroi si pe acolo.


Salut

super frumos - m-ai scos din incurcatura ca nu stiam daca sa bag tevile de la caloriferele de la parter prin extrudat sau pe deasupra lor ( eu vreau sa pun extrudat de 5cm
eu tot incalzire prin pardoseala pun la parter dar o sa pun si eu si tevile de la calorifere pe care o sa le las in perete ascuse in caz de ceva probleme termice :)

dar: pe unde ai tres copexul pentru prize si intrerupatoare? pe jos sau prin rigips? ca daca e prin rigips la parter nu prea pot face asta ca sunt grinzile din beton si e de spart nu gluma :(

gelusi

#35
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Copexul mi l-au tras domnii electricieni pe jos, ca asa e mai comod, lucreaza mai repede si iau banii la fel de repede. (jos nu am rigips, numai tavanul de la etaj).
Daca il tragi pe jos, sa pui in calcul ca te mai inalti cu sapa (sau nu, ca ai zis ca vii cu tevile de la calorifere prin caramida), la mine peste copex au venit si tevile de la calorifere. Atentie la copex, sa iei ceva de calitate, ca altfel se distruge usor. Eu saream pe al meu si nu se modifica sau taia.

Edited by mihai_prd, 09 June 2009 - 12:56.


#36
gelusi

gelusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.09.2005

View Postmihai_prd, on 9th June 2009, 13:54, said:

Copexul mi l-au tras domnii electricieni pe jos, ca asa e mai comod, lucreaza mai repede si iau banii la fel de repede. (jos nu am rigips, numai tavanul de la etaj).
Daca il tragi pe jos, sa pui in calcul ca te mai inalti cu sapa (sau nu, ca ai zis ca vii cu tevile de la calorifere prin caramida), la mine peste copex au venit si tevile de la calorifere. Atentie la copex, sa iei ceva de calitate, ca altfel se distruge usor. Eu saream pe al meu si nu se modifica sau taia.


Pai eu vroiam sa fac cam asa:

- sa pun extrudat de 5 si peste el sa vin cu copex (pt electrica) si cu copex pentru calorifere
- peste treaba asta trag o sapa de 5 cm ( deci 5 de la extrudat + 5 de la sapa =10 cm momentan
- peste sapa asta voi pune incalzirea prin pardoseala care am inteles ca are cam 3.2cm si apoi parket ( am o baie jos care va fi cu gresie si acolo voi pune extrudat de 3 si teava de calorifer prin ea si sapa de 4 cm ca sa pot veni la acelasi nivel cu parketul din restul parterului.

Spune-mi te rog ce cope ai folosit de zic ca sareai pe el?

ps. Pt incalzirea prin pardoseala voi folosi Pex A din cate stiu eu - toate produsele pentru incalzirea prin pardoseala le voi lua prin Domnul Gelu Neghifor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate