Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#7237
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

 paul_pablo, on 03 februarie 2015 - 09:58, said:

Vin si eu cu o problema. M-ar interesa probabil pentru anul viitor sa fac o mica ferma de capre cam 50 de capete cu extindere pana la 100 capete. Amplasarea as vrea sa o fac pe propriul teren. Problema e ca terenul e situat in interiorul localitatii, iar amplasamentul l-as putea face la o distanta maxima de 200-250 metri fata de prima casa. Pentru o ferma de pana in 100 capete e ok? Imi trebuie aprobabari de la vecini? Ce alte conditii/acte m-ai trebuie sa indeplinesc? Eu stiu ca pana in 100 capete e exploatatie familiala si se poate in interiorul localitatii.
E cred ca nu se pune problema: in interiorul sau exteriorul localitatii, din ce inteleg eu distantele se masoara de la ferma la ''zonele protejate'' destul de interpretabil. In ce stadiu sunteti acum ? Aveti expoatatie deschisa respectiv cod ? In eventualitatea in care doriti sa aplicati la vreo masura gen ''Instalarea tinerilor fermieri'' fosta 112 noua 6.1 sau doar pentru a evita contaminarea panzei freatice din care satenii mai beau apa, ar fi bine sa aveti minim 100 m de "zona protejata".

#7238
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

 Ion2186, on 03 februarie 2015 - 13:30, said:

Buna ziua. Am si eu câteva întrebări,si sper ca poate sa ma lumineze si pe mine cineva. Vreau sa imi fac o ferma de capre dețin 7 hectare teren arabil si am niste bani pe care ii pot investi. Întrebarea este dak merg la primărie si cer si eu o bucata de pășune in arenda ei sunt obligați sa imi dea sau pot spune ca nu au? Si sa zicem ca primesc o bucata de pășune si ca sa ajung la sursa de apa trebuie sa trec peste pășunea altor fermieri ei pot sa nu fie de acord si eu atunci ce fac? Menționez ca sursa de apa consta in trocile din care se adăpa toate animalele comunei. Mulțumesc anticipat
Am un prieten cu 160 de capre care a primit de la primarie o pasune lunga... si lata de 4 metri, cum poti pasuna 160 de capre pe 4 m latime ? Intr-un final sau inteles intre ei crescatorii si au gasit o solutie. Eu as evita pasunarea si adaparea la comun, o idee poate fi stabulatia/ semi-stabulatia.

#7239
Ion2186

Ion2186

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.02.2015
Știu despre ce vorbești dar pt început iau in calcul sa le adăp la sursa de apa comunala si pana imi termin tot ce mi-am proupus doar asta pot face. Dar nu am înțeles dak primăria este obligată sa imi arendeze pășune? Sau ei pot spune ca nu dispune de suprafața disponibilă pt ca încărcătura de animale este atinsa atunci eu cum pot sa știu sigur dacă asta e adevărat? Tot ce știu e ca o suprafața mare de pășune e data in folosința unui cioban dintr-un sat vecin. Dar eu am pământ si casa in comuna respectiva si consider ca ar trebui sa primesc si eu o pășune pt care sa plătesc. Mersi

#7240
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Cred ca tema pasunilor este o discutie lunga, tratata diferit in multe localitati. Legislatie Ordinul 407/2013 şi OUG 34/2013.

Articol : http://www.pandurul.... pe bani putini

#7241
Ion2186

Ion2186

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.02.2015
Mersi mult foarte interesant dar din ce am înțeles eu dak primăriile reinoiesc vechile contracte eu nu am nici o șansa. Multi se vor bate pt pășune si pt prețul mic si subvenția mare.oricum mersi de informați.vad ca aici sunt oameni care chiar știu despre ce vb si atunci am si eu o dilema am citit tot felu de păreri pe mai multe forumuri si as vrea păreri despre cum e mai bine sa incepi afacerea. Eu ma gândeam sa cumpăr un Nr de capre alba de Banat si țapi sannen sau un Nr mai mic de capre Sannen pt ca sunt foarte scumpe.care ar fi cea mai buna soluție?si de unde as putea achiziționa 100 bucăți alba de Banat dar sa am certitudini ca sunt de o buna calitate si sănătoase?clar ca atunci cand o sa merg sa le Cumpăr o sa fie cu mine un prieten veterinar dar totuși as prefera sa cumpăr dintr-o ferma bine pusă la punct chiar dak as plăti mai mult pe buc sa nu am surprize dupa o vreme😄

#7242
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

 paul_pablo, on 03 februarie 2015 - 09:58, said:

Vin si eu cu o problema. M-ar interesa probabil pentru anul viitor sa fac o mica ferma de capre cam 50 de capete cu extindere pana la 100 capete. Amplasarea as vrea sa o fac pe propriul teren. Problema e ca terenul e situat in interiorul localitatii, iar amplasamentul l-as putea face la o distanta maxima de 200-250 metri fata de prima casa. Pentru o ferma de pana in 100 capete e ok? Imi trebuie aprobabari de la vecini? Ce alte conditii/acte m-ai trebuie sa indeplinesc? Eu stiu ca pana in 100 capete e exploatatie familiala si se poate in interiorul localitatii.
Aveti mare grija cu hotararile consiliului local care in Iasi unde locuiesc eu au emis o hotarare care interzice cresterea animalelor mari (porc, oaie,capra ,vaca,cal)in intravilan.Mie un vecin mi- a facut o sesizare la organele competente care au venit in control si mi-au pus in vedere stabilindu-mi termen limita 14 zile sa le mut in extravilan si nu mi-au aratat alta lege decat acea hotarare al consiliului local.

#7243
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

 angolanu, on 03 februarie 2015 - 19:56, said:

Aveti mare grija cu hotararile consiliului local care in Iasi unde locuiesc eu au emis o hotarare care interzice cresterea animalelor mari (porc, oaie,capra ,vaca,cal)in intravilan.Mie un vecin mi- a facut o sesizare la organele competente care au venit in control si mi-au pus in vedere stabilindu-mi termen limita 14 zile sa le mut in extravilan si nu mi-au aratat alta lege decat acea hotarare al consiliului local.

Mai exact ce autoritati competente v-au vizitat ? Folositi domeniu public gen gradina blocului sau le tineti pe proprietate privata la casa ? In general in orase este interzisa cresterea animalelor pe domeniu public.

#7244
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Aveti multe? Daca nu sunt prea multe puteti invoca detinerea in calitate de pet sau animal terapeutic. Oricum, la capre numarul de la care trebuie sa iesi din zona protejata este de 100 de capete. HCL-urile alea sunt cu dus si intors. Personal incerc sa evit sa intru sub incidenta lor (doar din cauza ca mi-e sila de prosti si am altele mai bune de facut ), dar cand mi-au fost invocate asemenea hotarari le-am contestat pe diferite motive. Cel mai des am utilizat ideea ca situatia precede HCL-ul si imposibilitatea de corectie fara daune, daune pe care le solicit consiliului local care a emis hotararea. De fiecare data am reusit sa primesc dispensa legala pt o perioada rezonabila.
ATENTIE! Pt gunoiul de grajd distantele sunt de 500m si acolo sunt legi in vigoare nu petarde cu care sa jonglati.
PS: ultimul HCL invocat a fost in Bucuresti in Kiseleff unde au vrut sa ma amendeze pt ca am lasat cainii liberi :D .... Prosti prosti, dar m-au gasit avand cateva ore de pierdut la ambasada asa ca m-am distrat una buna cu Comunitari, Ordine publica si mascati... dupa 2 ore au plecat cu coada intre picioare si eu tot cu cainii liberi.

#7245
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Care ar fi pretul corect pentru crotaliarea unei capre cu doua crotalii ( inclusiv electronic) ?

#7246
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
http://www.crotaliia...PRINE_3_ro.html
in link mai sus e un pret maximal. in functie de cantitate se poate negocia pana pe la 4 ron. uzual pretul este intre 4 si 5 ron. la asta, daca animalele depasesc varsta legala de crotaliere (6 luni), ar trebui sa adaugi si manopera care este  4,55 ron/cap. eu folosesc tarife intre 8 si 10 ron /cap pt animalele peste varsta de crotaliere (in functie de nr de capete) si intre 4 si 5 ron sub varsta, in functie de pretul de achizitie.

#7247
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

 Ion2186, on 03 februarie 2015 - 19:44, said:

Mersi mult foarte interesant dar din ce am înțeles eu dak primăriile reinoiesc vechile contracte eu nu am nici o șansa. Multi se vor bate pt pășune si pt prețul mic si subvenția mare.oricum mersi de informați.vad ca aici sunt oameni care chiar știu despre ce vb si atunci am si eu o dilema am citit tot felu de păreri pe mai multe forumuri si as vrea păreri despre cum e mai bine sa incepi afacerea. Eu ma gândeam sa cumpăr un Nr de capre alba de Banat si țapi sannen sau un Nr mai mic de capre Sannen pt ca sunt foarte scumpe.care ar fi cea mai buna soluție?si de unde as putea achiziționa 100 bucăți alba de Banat dar sa am certitudini ca sunt de o buna calitate si sănătoase?clar ca atunci cand o sa merg sa le Cumpăr o sa fie cu mine un prieten veterinar dar totuși as prefera sa cumpăr dintr-o ferma bine pusă la punct chiar dak as plăti mai mult pe buc sa nu am surprize dupa o vreme��
Acesta este un subiect mult discutat in paginile anterioare, e greu de gasit 10 Albe de Banat, da'poi 100! Multe Albe de Banat la vanzare sunt doar Albe si cam atat. Eu cred ca este important sa gasiti animale cu o genetica si stare de sanatate buna, din rasa care se poate aclimatiza in zona dvs., pe care v-o permiteti si careia ii puteti asigura furajarea si conditiile necesare ptr a atinge productiile specifice rasei. Rasa se alege si in functie de ce vreti sa obtineti: lapte sau branza. Foarte important: daca nu le ingrijiti personal macar sa le supravegheati indeaproape. Eu unul as cumpara iedute metis F1, anul acesta cu siguranta vor fi destule la vanzare, si tap rasa pura din mama buna de lapte.
Si la rasa pura exista riscul sa mosteneasca caractere negative, ca-n bancul cu Einstein si blonda care vroia un copil cu el : urat ca Einstein si "destept" ca blonda respectiva (nu generalizam).

#7248
nini1968

nini1968

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.01.2015
BUNA seara am avut trei zile minunate au fatat 7 capre si am 12 iezi scor nul 6 cu 6 baieti fete , din toti unul singur are probleme cu piciorele din spate , veterinarul a zis ca daca suge isi revine  ,am facut la toti 1ml selevit si 1ml calciu un sfat pentru cel cu piciorele din spate ? Doctore un sfat ca nu stiu ce sa i fac,si eu nu tai animale?

#7249
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

 TraianA, on 03 februarie 2015 - 20:17, said:


Mai exact ce autoritati competente v-au vizitat ? Folositi domeniu public gen gradina blocului sau le tineti pe proprietate privata la casa ? In general in orase este interzisa cresterea animalelor pe domeniu public.

Prima data a venit politia locala pe urma sectia de mediu de la politia locala dupa care cei de la DSV impreuna cu cei de la DSPinsotiti de politia locala,corpul de control al primarului si garda de mediu.Nu le tin pe domeniul public am in proprietate 3000 de metri dar sunt in intravilanul orasului si v-am spus mai sus ce zice HOTARAREA CONSILIULUI LOCAL.

#7250
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Imi pare rau pentru tine... Politia locala nu avea ce sa caute la tine in curte. Fara mandat de la judecator nimeni nu are ce sa caute la tine in curte. Mai departe nu ai ce sa discuti cu niciunul dintre tablagii. DSV-ul si DSP-ul la fel: nu discuti cu ei, nu negociezi nimic. Direct instanta de judecata. Mediu.... c'mon! Mediu daca intra in orice curte din romania, privata sau firma, poate gasi probleme: de la pompa de apa pe care o avem toti in curte la buda sapata trecand printr-un geam spart sau o platforma de gunoi neizolata. Pot avea sesizare ca gatesti heroina: fara mandat nu au ce cauta la tine in curte si, in nici o situatie nu ai ce sa discuti cu ei absolut nimic: daca ai ceva de povestit vorbesti cu avocatul si el "da mai departe" direct in instanta.

#7251
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Multumesc tuturor de ajutor. Acum am doar cateva capre si stau in mediul rural. Dar pe viitor, cel mai probabil anul viitor ca acum sunt prins cu altele  vreau sa imi fac acea miniferma, mai precis exploatatie familiala fara insa sa depasesc 100 capete. cred ca daca le voi selecta destul de bine am sanse sa am productie buna de lapte si nu am nevoie de 300 de capete vai de mama lor. cel putin la porci (am si eu vreo cativa...) stiu ca ai voie pana in 100 capete fiind considerata exploatatie familiala iar daca cineva intreaba gunoiul de ei este incorporat in propria gradina ca fertilizator. Ma gandeam ca si la capre e asa...am vazut si eu ceva extrase din lege dar nimic clar. Iar daca ma duc la primarie sa intreb aia o sa imi umple capul cu tot felul de prostii. Ar fi si varianta sa achizitionez un teren in extravilan si sa fac grajdurile demontabile, asa cum cere legea, dar e mai nasol asa...bani investiti in teren, trage curent, foreaza pentru apa, etc. Sa nu mai zic ca acolo iti trebuie tot timpul un om...si ala trebuie platit. Pe cand pe terenul meu nu mai am nevoie de ajutor decat de la consoarta la muls eventual.

 angolanu, on 03 februarie 2015 - 19:56, said:

Aveti mare grija cu hotararile consiliului local care in Iasi unde locuiesc eu au emis o hotarare care interzice cresterea animalelor mari (porc, oaie,capra ,vaca,cal)in intravilan.Mie un vecin mi- a facut o sesizare la organele competente care au venit in control si mi-au pus in vedere stabilindu-mi termen limita 14 zile sa le mut in extravilan si nu mi-au aratat alta lege decat acea hotarare al consiliului local.

Sa nu mai lasi pe nimeni la tine in curte!!! Au mame daca vor pot sa le viziteze. Baga bine la cap ce iti spun ca nimeni nu poate sa iti incalce proprietatea decat cu acordul tau express sau cu mandat. Oricum pentru oras...e cam nasol. Asta e drept ca nu prea ai voie cu animale din speciile enumerate mai sus. Romanii, nu toti doar cei de sus, in prostia lor de a fi cat mai europeni s-ar putea sa te trezesti azi maine ca interzice si in mediul rural sa isi mai tina omul o capra sau porc sau chiar o gaina. Pana la urma tot extravilanul e de viitor...din pacate

#7252
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006

 paul_pablo, on 04 februarie 2015 - 08:40, said:

Multumesc tuturor de ajutor. Acum am doar cateva capre si stau in mediul rural. Dar pe viitor, cel mai probabil anul viitor ca acum sunt prins cu altele  vreau sa imi fac acea miniferma, mai precis exploatatie familiala fara insa sa depasesc 100 capete. cred ca daca le voi selecta destul de bine am sanse sa am productie buna de lapte si nu am nevoie de 300 de capete vai de mama lor. cel putin la porci (am si eu vreo cativa...) stiu ca ai voie pana in 100 capete fiind considerata exploatatie familiala iar daca cineva intreaba gunoiul de ei este incorporat in propria gradina ca fertilizator. Ma gandeam ca si la capre e asa...am vazut si eu ceva extrase din lege dar nimic clar. Iar daca ma duc la primarie sa intreb aia o sa imi umple capul cu tot felul de prostii. Ar fi si varianta sa achizitionez un teren in extravilan si sa fac grajdurile demontabile, asa cum cere legea, dar e mai nasol asa...bani investiti in teren, trage curent, foreaza pentru apa, etc. Sa nu mai zic ca acolo iti trebuie tot timpul un om...si ala trebuie platit. Pe cand pe terenul meu nu mai am nevoie de ajutor decat de la consoarta la muls eventual.


Sa nu mai lasi pe nimeni la tine in curte!!! Au mame daca vor pot sa le viziteze. Baga bine la cap ce iti spun ca nimeni nu poate sa iti incalce proprietatea decat cu acordul tau express sau cu mandat. Oricum pentru oras...e cam nasol. Asta e drept ca nu prea ai voie cu animale din speciile enumerate mai sus. Romanii, nu toti doar cei de sus, in prostia lor de a fi cat mai europeni s-ar putea sa te trezesti azi maine ca interzice si in mediul rural sa isi mai tina omul o capra sau porc sau chiar o gaina. Pana la urma tot extravilanul e de viitor...din pacate


zic bine colegii mai sus,fara mandat nu intra nimeni in curtea ta,si mandatul nu poate fi cerut decat de un procuror,asa ca nu vad eu vreun judecator sa dea un mandat de perchezitie pentru niste capre si nici un procuror sanatos la cap nu se injoseste la asa ceva ca au cerut unii de la primarie.

acum hai sa privim si aspectul celalalt:daca vor si oamenii de la bloc,vecinii tai, toamna sa aeriseasca apartamentele sau daca ai un parc langa casa ta,nu cred ca le convine sa adulmece un miros puternic si patrunzator de TAP,doar ca esti tu proprietar.ma gandesc ca mai devreme sau mai tarziu iti fac ei vreo bucurie sa dispari de acolo cu caprele.
succes

#7253
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008

 nini1968, on 03 februarie 2015 - 22:26, said:

BUNA seara am avut trei zile minunate au fatat 7 capre si am 12 iezi scor nul 6 cu 6 baieti fete , din toti unul singur are probleme cu piciorele din spate , veterinarul a zis ca daca suge isi revine  ,am facut la toti 1ml selevit si 1ml calciu un sfat pentru cel cu piciorele din spate ? Doctore un sfat ca nu stiu ce sa i fac,si eu nu tai animale?

Am avut si eu o iada anul trecut cu aceeasi problema. I-am facut o saptamana borogluconat de calciu si selevit si si-a revenit. Sper sa reusiti sa il refaceti...

#7254
Ion2186

Ion2186

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.02.2015
Deci șansele sa găsesc o ferma de unde imi pot cumpara animalele sunt nule. Atunci cum ma sfătuiți sa imi procur animalele? Mi se pare destul de greu sa tot umblu sa cumpăr câte un Nr mic din mai multe locuri odată ca costa transportul plus veterinarul pe care trebuie sa i-l iau cu mine 😔

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate