Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6121
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
esti tare Mirel,bravo!!!

#6122
niseos

niseos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2014

 cocolosdaniela, on 21 aprilie 2014 - 16:59, said:

Domnule Mirel spuneati ceva de pelin  cum il folositi?Poate ne spuneti mai in detaliu ca de pelin nu duc lipsa!


Si eu folosesc pelin, dupa ce am pus la gaini si am vazut ca nu mai au paraziti externi. Am facut ceai de busuioc si de pelin si am pus un pulverizator la o sticla de 2.5l, si am dat pe toate capritele si pe toti iezii, am insistat mai ales sub burta, pe gat si in zona ugerului. Dupa le-am scos la verdeata si nu s-a urcat nici o capusa si nu au nici paraziti externi, de atunci le fac la 2-3 saptamani tratament cu ceai de pelin si busuioc.

#6123
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
ceaiul de pelin il folosim ca dezinfectant , in special la spalat ranile inainte de epilare. aici la ferma fiind mai nou, nu am pelin, dar voi aduna , ca este destul pe camp
fac ceai cat mai concentrat si il las sa se raceasca. spal rana cu ceai, rad parul din jurul ranii, storc puroiul daca e cazul, apoi aplic pulbere sau teramycin. cam asta e.
si sunt Mirel , simplu, fara domnul, va rog

Edited by mirel81gl, 22 April 2014 - 05:54.


#6124
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011
Buna ziua !
Am observat la o caprita ca are umflata toata zona coada, anus, vulva si este si cam rosiatica pielea, i-am luat temperatura si avea 39,5. Este primipara si cred ca este gestanta , dupa calculul meu are trebui sa fete in mai. Ce poate fi ?!
Am o sticluta de Evomec sigilata dar care a expirat in luna a-9-a 2013, mai pot sa o folosesc ?
                     Toate cele bune si spor la treaba !

#6125
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
Buna ziua. Din cate vad pe acest forum sunt multi care se ocupa cu aceasta activitate cam de ceva vreme am descis impreuna cu familia sa facem o investitie in crsterea caprelor pentru lapte . Tot am cautat la noi in zona suprafete mai mari de pasune de cumparat sau arendat numa ca in aceasta perioada toti au animale si nu mai prea gasesti nimic asa ca m-am gandit la cresterea in stabulatie si la padoc ce ziceti se merita sa le dau eu zi de zi toata mancarea ? As vrea ptr inceput sa cumpar vreo 20 alba de banat sa vedem cum merge pe piata produsele si daca totul merge bine la inceput o sa trecem la sannen. Si inca o intrebare .. care este distanta minima intre ferma si sat? Multumesc

#6126
niseos

niseos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2014

 dinca59, on 22 aprilie 2014 - 12:54, said:

Buna ziua !
Am observat la o caprita ca are umflata toata zona coada, anus, vulva si este si cam rosiatica pielea, i-am luat temperatura si avea 39,5. Este primipara si cred ca este gestanta , dupa calculul meu are trebui sa fete in mai. Ce poate fi ?!
Am o sticluta de Evomec sigilata dar care a expirat in luna a-9-a 2013, mai pot sa o folosesc ?
Toate cele bune si spor la treaba !

Asa arata la caprele gestante, cand deja este rosiatica inseamna ca este foarte aproape de nastere, are scurgeri vaginale? Uite un articol mai detaliat: http://www.revista-f...a-la-capre.html

#6127
niseos

niseos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2014

 brdc, on 22 aprilie 2014 - 13:02, said:

Buna ziua. Din cate vad pe acest forum sunt multi care se ocupa cu aceasta activitate cam de ceva vreme am descis impreuna cu familia sa facem o investitie in crsterea caprelor pentru lapte . Tot am cautat la noi in zona suprafete mai mari de pasune de cumparat sau arendat numa ca in aceasta perioada toti au animale si nu mai prea gasesti nimic asa ca m-am gandit la cresterea in stabulatie si la padoc ce ziceti se merita sa le dau eu zi de zi toata mancarea ? As vrea ptr inceput sa cumpar vreo 20 alba de banat sa vedem cum merge pe piata produsele si daca totul merge bine la inceput o sa trecem la sannen. Si inca o intrebare .. care este distanta minima intre ferma si sat? Multumesc

De anul acesta am inceput si eu cu caprele. In februarie am cumparat 7. si recent am mai cumparat cateva si am in total 24, iar 22 dau lapte. Eu locuiesc la periferia orasului, si nu am posibilitatea sa le pasunez, dar am un teren langa casa de aprox. 4000 mp, pe care am semanat lucerna. Am inceput sa construiesc un adapost deschis, cu rampa de furajare. Momentan le hranesc cu baloti de lucerna uscata, porumb, srot de soia, tarate de grau si calciu furajer, dar peste vara le dau lucerna verde in loc de lucerna uscata. Cat despre lapte, am ramas uimit de cati oameni doresc lapte de capra. Am dat la 2-3 si de acolo altii 2-3 si tot asa. Deci ai unde vinde.
Cateva sfaturi din partea mea:1. Cand te duci sa cumperi capre, dute cu cineva care se pricepe, preferabil un cioban mai batranel.
2. In privinta pasunii: eu m-am lamurit cu ea. Se urca capuse pe ele, sunt zone destul de infectate de alte animale etc, plus cioban la ele, plus caini si asa mai departe. Altceva este cand esti ditai ferma si ai utilaje de intretinere a pasunii si mai ales sa iti fie ingradita, deci eu am ajuns la concluzia ca pentru o ferma familiala este mult mai bine cu furajare la padoc. Altfel te poti ocupa de ele.
Mult succes!

#6128
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 niseos, on 22 aprilie 2014 - 14:47, said:


dar peste vara le dau lucerna verde in loc de lucerna uscata.
si asa terminati definitiv cu caprele. Doamne fereste
lucerna verde data ca atare la rumegatoare face ca acestea sa "se umfle". apoi mor daca nu actionati imediat pt salvarea lor.
NU administrati niciodata lucerna verde la rumegatoare.
sanatate si spor

#6129
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011

 niseos, on 22 aprilie 2014 - 14:31, said:


Asa arata la caprele gestante, cand deja este rosiatica inseamna ca este foarte aproape de nastere, are scurgeri vaginale? Uite un articol mai detaliat: http://www.revista-f...a-la-capre.html

Multumesc de raspuns !
Stiu care sunt semnele apropierii fatari, aspectul este altul, de ce este si coada umflata ? Toata zona aceea fara par este umflata iar pana la fatare mai sunt 28 - 30 zile !

#6130
niseos

niseos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2014

 mirel81gl, on 22 aprilie 2014 - 15:52, said:

si asa terminati definitiv cu caprele. Doamne fereste
lucerna verde data ca atare la rumegatoare face ca acestea sa "se umfle". apoi mor daca nu actionati imediat pt salvarea lor.
NU administrati niciodata lucerna verde la rumegatoare.
sanatate si spor

Ai dreptate, scuze ca nu am specificat. Eu las lucerna proaspat cosita sub un scut, sa paleasca, cam o zi, si doar dupa o dau animalelor.
Multumesc de interventie mirel81gl.

 dinca59, on 22 aprilie 2014 - 16:25, said:

Multumesc de raspuns !
Stiu care sunt semnele apropierii fatari, aspectul este altul, de ce este si coada umflata ? Toata zona aceea fara par este umflata iar pana la fatare mai sunt 28 - 30 zile !

Asteptam parerea dl-ui doctor.

Edited by niseos, 22 April 2014 - 16:46.


#6131
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014
Buna ziua. Stie cineva la ce varsta isi incheie caprele (femelele) cresterea?
Anul trecut am dat iedutele la intarcat unor proprietari de capre care aveau cioban si le-am tinut pana-n toamna la ei. Cand le-am luat (inainte de monta) mi s-a parut mie ca-s micute, dar zic...na, or mai creste ele...Dar au crescut f. putin. Sunt vizibil mai mici decat mamele lor, iar tapul era dihanie mare, deci parintii au fost normali si alaptarea le-am asigurat-o cam o luna si jumatate, dar total, fara mulgere.Iarna le-am asigurat conditii bune, cu fan si lucerna la discretie, cu tain de boabe macinate, cu sare, adapost adecvat...
Ei au concediat inca de anul trecut ciobanul acela, ca nu se ocupa de plimbarea lor si cred ca le-a cam infometat.
Daca eu le asigur conditii optime, asa micute cum sunt acum, am sanse sa dezvolte ugere normale, sau sunt compromise?
Multumesc.

#6132
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
Multi care au ferme de animale oi, vaci, capre au zis daca plec cu ideea de a le creste in ferma sa fiu nevoit sa le hrnesc si vara si iarna sa ma dau batut .. dar cand am vazut animalele lor neintretinute slabe si de la o capra mulge 1 litru de lapte la zi m-am gandiit ce fel de activitate au ei profit maxim investitie si intretinetr minime

Edited by brdc, 22 April 2014 - 16:48.


#6133
niseos

niseos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2014

 brdc, on 22 aprilie 2014 - 16:45, said:

Multi care au ferme de animale oi, vaci, capre au zis daca plec cu ideea de a le creste in ferma sa fiu nevoit sa le hrnesc si vara si iarna sa ma dau batut .. dar cand am vazut animalele lor neintretinute slabe si de la o capra mulge 1 litru de lapte la zi m-am gandiit ce fel de activitate au ei profit maxim investitie si intretinetr minime

La 24 de capre le dau 2 baloti de lucerna pe zi care inseamna 20-25 lei, porumb cam 300-400 g  cu tot cu iezi vine cam 10 kg pe zi deci 6-7 lei, tarate de grau cam 200g x 25= 4.800 kg/ 1 leu kg si calciu furajer 30g x 24=720g, un sac de 50 kg este 60-70 lei. Total aprox 40 lei. Majoritatea dau putin peste 1 litru pentru ca sunt la prima fatare, iar cateva imi dau 2-2.5 l pana la 3l pe zi. Am cam 30 l pe zi, insemnand 120 lei la pretul de 4 lei litru. 120 lei(kapte) - 40 lei(furaje)= 80 lei profit. Eu sunt mai mult decat multumit.

#6134
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
Da este ok.. vinzi tot laptele ? Faci si branza si cu cat dai kg ? De unde esti?

#6135
niseos

niseos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2014

 brdc, on 22 aprilie 2014 - 18:08, said:

Da este ok.. vinzi tot laptele ? Faci si branza si cu cat dai kg ? De unde esti?

Fac telemea din laptele care imi ramane dar pentru casa, laptele nu il vand tot pentru ca inca nu am atatia clienti, avand in vedere ca sunt la inceput de drum si vand de 2 doar saptamani, dar calculul pe care l-am facut este pentru productia de lapte dupa intarcarea definitiva a iezilor.
Sunt din Dej, judetul Cluj.

Edited by niseos, 22 April 2014 - 18:18.


#6136
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
La momentul actual am cam 4 hectare mostenite si pe o parcela de 1 hectar jumate as vrea sa fac ferma doar ca este cam la 400 de metri de la ultima casa din sat o consder perfecta deoarece am izvor pentru apa am acces la linia de curent este incojurata cu copaci ptr perdea de vant dar nu stiu ce prevede legea daca trebuie sa fie amplasata ferma mai departe sau ii bine asa stie cineva distanta minima ?

#6137
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013

 brdc, on 22 aprilie 2014 - 18:39, said:

La momentul actual am cam 4 hectare mostenite si pe o parcela de 1 hectar jumate as vrea sa fac ferma doar ca este cam la 400 de metri de la ultima casa din sat o consder perfecta deoarece am izvor pentru apa am acces la linia de curent este incojurata cu copaci ptr perdea de vant dar nu stiu ce prevede legea daca trebuie sa fie amplasata ferma mai departe sau ii bine asa stie cineva distanta minima ?
daca ne luam dupa OMS536/1997,potrivit art 11,ferme ingrasare taurasi pana la 500 capete-200m,pasari,pana la 5000 capete- 500m,ferme de ovine 100m.asta daca in zona nu sunt reglementari speciale.

#6138
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
Multumesc pentru raspuns nu cred ca ar trebuii sa fie reglemantari speciale mai ales ca Grajdurile CAP-ul sunt chiar intre case unde in ziua de azi are cineva animale ... ma voi interesa la primarie mai bine si sa vad lista de avize, autorizatii proiect tot ce este nevoie pentru constructie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate