Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6103
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 alin1602, on 19 aprilie 2014 - 06:24, said:

Dn Horia am o caprita cu gatul dislocat ..

E foarte ciudat ceea ce spui, poate sa fie un torticolis sau un opistotonus, daca nu vad si nu pun mana, nu-mi dau seama. Nu e luxatie in nici un caz. Trebuie sa gasaesti un veterinar care sa incerce sa-i re-aduca pozitia, ajutandu-se de niste anestezice locale.

 florindobre, on 19 aprilie 2014 - 19:32, said:

am facut testul cu laptele fiert ei s-a branzit

am tratat-o cu gamaret 2 zile dimineata si seara cate 5ml in fiecare mamelon

E bun Gamaret-ul, dar tratamentul trebuie sa-l faci vreo 5 zile la rand. Si tot va mai elimina lapte coagulat si puroi cateva zile dupa...
Obligatoriu sa mulgi COMPLET inainte de fiecare administrare.

#6104
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012
Sarbatori cu liniste si seninatate! Sa fiti sanatosi!

 gflorin33, on 20 aprilie 2014 - 12:22, said:

urechile sunt reci?ati incercat sa i dati ulei ars,de motor?din sticla de bere de 500ml..eu am patit ceva asemanator si am rezolvat asa,cu aproape 200ml ulei ars..in jumatate de or a inceput sa rumege..
Florin, dar stii cumva ce afectiune este? Ca sa cautam/cercetam mai multe? Nu-i toxic uleiul asta ars?
Am mai auzit povesti despre vaci, ca daca "se umfla" sa le dai var pasta diluat in apa + ulei (alimentar) parca si fac diaree instant si se desumfla.
Nu stiu daca au legatura subiectele, dar as vrea sa stiu mai multe, in caz ca Doamne fereste ne confruntam cu asa ceva sa intelegem fenomenul. De ce nu rumega oare? Ce-i aclo in stomacele ei?
Stii mai multe? Multumesc mult!

Edited by irina_cojocaru, 20 April 2014 - 20:02.


#6105
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Mihaela-gombos-05, on 20 aprilie 2014 - 12:16, said:

Am rumdigestin herba ,cite zile sa-i dau?  
Vreo 4-5 zile.

Quote

In loc de apa sa ii fac ceai de flori de fin?.
Da, si puneti in ceaiul de fan un amestec in parti egale de tuica, otet si ulei alimentar. Cam 200 ml de amestec la 1 litru de ceai. Il dati fortat sa-l bea, cu o sticla .

 irina_cojocaru, on 20 aprilie 2014 - 20:01, said:

Nu-i toxic uleiul asta ars?
Nu dati ulei de motor, ca e toxic.

Quote

Am mai auzit povesti despre vaci, ca daca "se umfla" sa le dai var pasta diluat in apa + ulei (alimentar) parca si fac diaree instant si se desumfla.
Se produce o indigestie spumoasa. Datorita unor plante care contin saponine (leguminoasele in general, dar si altele), in contact cu apa formeaza clabuc si gazele de fermentatie nu mai pot fi eructate (eliminate pe gura, cum ra^ga^im noi cand bem acidulat). Acestea se acumuleaza un spuma formata si produc o extensie formidabila a rumenului, putand duce la asfixie - preseaza pe diafragma.

Se folosesc substante tensioactive, de-spumante, care separa spuma respectiva in gaze si apa. Si neutralizeaza si efectul spumigen al saponinelor din plantele respective. Acestea sunt in general uleiurile, alcoolul etilic, otetul, apa de var etc. Trebuie totodata sa nu folosim substante daunatoare, caustice sau toxice.

Adevarat a Inviat ! :)

#6106
Mihaela-gombos-05

Mihaela-gombos-05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2014

 horia66, on 20 aprilie 2014 - 20:03, said:

Vreo 4-5 zile.

Da, si puneti in ceaiul de fan un amestec in parti egale de tuica, otet si ulei alimentar. Cam 200 ml de amestec la 1 litru de ceai. Il dati fortat sa-l bea, cu o sticla .
Multumesc.Am reusit sa iau legatura cu vet,i-am luat temperatura avea 41,2 si i-a facut antibiotic acum seara.

#6107
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mirel81gl, on 20 aprilie 2014 - 19:06, said:

am facut o solutie concentrata de Neostomosan (1fiola/400 ml apa) si i-am inmuiat cu piciorusele acolo, apoi am smuls una cate una capusele dupa care am dat cu Teramycin spray.

Nu era nevoie sa le mai smulgi, oricum au murit si cadeau singure. Ideea e ca celelalte simt antiparazitarul si se deplaseaza catre alte zone ale corpului... Ar trebui sa imbibi in neostomosan o perie si sa perii iezii, pe zona spatelui si pe laterale.

#6108
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013
buna seara.hristos a inviat!in legatura cu uleiul ars.nu stiam ca e toxic,dar,chiar a functionat..asa mi a spus un cioban  sa fac..nu aveam rumigen si se are ca era o indigestie prin supraincarcare.eram speriat..acum am rumigen permanent in casa

#6109
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 gflorin33, on 20 aprilie 2014 - 20:20, said:

dar,chiar a functionat..

pai, normal ca a functionat, ca e tensio-activ, dar ficatului nu stii ce i-a facut ....

#6110
Mihaela-gombos-05

Mihaela-gombos-05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2014

 Mihaela-gombos-05, on 20 aprilie 2014 - 20:11, said:

Multumesc.Am reusit sa iau legatura cu vet,i-am luat temperatura avea 41,2 si i-a facut antibiotic acum seara.
Daca incepe sa manince sa o tin citeva zile numai pe lucerna uscata?.Sarea minerala pot sa i-o las? VA MULTUMESC MULT.

#6111
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, pe fan, fara iarba verde. Sarea poate sa ramana la dispozitie si apa cat vrea sa bea.

Trecerea apoi pe iarba verde se face treptat, in 4-5 zile, cu cantitati mici la inceput.

#6112
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014
Buna seara!!am 2 capre fatate cu 2 iezi fiecare si un tap castrat de prin ianuarie.acum mi-am luat un ied s o iada saanen.nu erau intarcati.sa-i mai tin impreuna sau sa incerc sa-i separ ?.mi-e frica sa nu-i "bata" astea mari..si cu astia doi saanen..sa le mai dau ceva lapte cu biberonul sau sa ii las asa sa manance ei..au tain la discretie.

#6113
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011

 horia66, on 20 aprilie 2014 - 19:59, said:

E foarte ciudat ceea ce spui, poate sa fie un torticolis sau un opistotonus, daca nu vad si nu pun mana, nu-mi dau seama. Nu e luxatie in nici un caz. Trebuie sa gasaesti un veterinar care sa incerce sa-i re-aduca pozitia, ajutandu-se de niste anestezice locale.

Pai am gasit veterinar si a zis ca e de taiat probabil  e mai simplu pentru el ,o tin in staul la stabulatie pana creste iada .Va multumesc .

#6114
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 horia66, on 20 aprilie 2014 - 20:13, said:

Ar trebui sa imbibi in neostomosan o perie si sa perii iezii, pe zona spatelui si pe laterale.
multumesc mult. le iau pe toate la periat, pote reusesc sa le scap.
mai am si cateva cu schiop. le curat bine, incerc sa elimin infectia si dau cu tinctura de iod. sper sa le ajut. daca scapam de umezeala de pe jos poate nu vom mai avea probleme. nu am pelin sa fac ceai si sa le curat cu acesta, dar anul asta adun ptr tot satul
sanatate si spor in toate

spuneti-mi si mie va rog cum se numeste stiintific boala schiopului

#6115
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mirel81gl, on 21 aprilie 2014 - 14:31, said:

mai am si cateva cu schiop. le curat bine, incerc sa elimin infectia si dau cu tinctura de iod. sper sa le ajut.
N-ai sa faci nici o "branza" cu tinctura de iod. Iti trebuie un amestec de sulfat de cupru 10%, sulfat de zinc 10% si formol 10%. Bai podale. Ai grija sa nu bea solutia de imbaiere. Ai grija unde o arunci dupa imbaiere, ca e toxica pt. rumegatoare.

Quote

spuneti-mi si mie va rog cum se numeste stiintific boala schiopului
Necrobaciloza.

#6116
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
HRISTOS A INVIAT! Paste linistit la toata lumea! Multa treaba la noi si de aceea nu am mai intrat pe forum,de citit va citesc pe tel.dimineata la cafea dar o data ce am iesit din casa,greu mai ajung sa am ceva vreme si pentru relaxare!Am vazut ca avem membrii noi si le urez bun venit! FELICITARI doamnei Cojocaru pentru curajul de care a dat dovada cand cu caprita aceea !Eu am patit la fel si nu o singura data!Abia acum inteleg  de ce toata lumea spune sa reducem portia de mancare in ultima perioada de gestatie! Sincera sa fiu m-am cam saturat sa tot scot iezii din capre din cauza ca sunt prea mari!Mai am un pic si incep sa le fac cezariana.Dar in sfarsit a cam trecut perioada fatarilor  mai am doar vreo 6-7 si am scapat! Domnule Mirel spuneati ceva de pelin  cum il folositi?Poate ne spuneti mai in detaliu ca de pelin nu duc lipsa! eu i-am dat cu butox si pe copitute si vad ca da rezultate!Am luat butox de la farmacie si am dizolvat in apa ,apoi am tamponat cu un burete fiecare piciorus .Multa sanatate la toata lumea va doresc si un  an cat mai bogat!

 horia66, on 20 aprilie 2014 - 20:13, said:

Nu era nevoie sa le mai smulgi, oricum au murit si cadeau singure. Ideea e ca celelalte simt antiparazitarul si se deplaseaza catre alte zone ale corpului... Ar trebui sa imbibi in neostomosan o perie si sa perii iezii, pe zona spatelui si pe laterale.
Dar daca se ling pe blana nu este toxic? Cu butox pur on  am dat numai pe sira spinarii si pe zonele putin accesibile si tot stau cu frica !

#6117
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Neostomosanul (piretroid fiind) este unul din cele mai putin toxice antiparazitare externe. Recomandabil este sa le faci de ocupatie, sa nu se linga, cel putin cat este ud parul.

#6118
Mihaela-gombos-05

Mihaela-gombos-05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2014
Buna seara.La capra mea i-a scazut temperatura acum are 39,9,bea cite putina apa,de mincat numai foarte putina lucerna uscata,I-am dat si astazi rumdigestin herba dar a inceput sa aiba diaree foarte apoasa.Sa ii mai fac si miine antibiotic?

#6119
niseos

niseos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2014
1.Pentru tenie la capre adulte merge Evomec plus?
2.Iezii si mieii au 1-2 luni, ce tratament sa le dau pentru panglica?

Multumesc!

#6120
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 horia66, on 21 aprilie 2014 - 15:41, said:

N-ai sa faci nici o "branza" cu tinctura de iod. Iti trebuie un amestec de sulfat de cupru 10%, sulfat de zinc 10% si formol 10%. Bai podale.
multumesc.
maine cumparam solutiile si fac tavile pt imbaiere. sper sa vina si veterinarul sa le vada. ma cam depaseste situatia, e greu sa iei in primire cca 300 capre neingrijite si sa nu ai ajutor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate