Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Pompa de Vid, vidare..

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#55
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cumparat un LG de 12000 BTU acum vreo 5 veri, daca nu mai bine. Venit doi bajeti, nu foarte priceputi dar rodati in instalare. Au dat doua gauri de trecere dar peretii sunt din lemn si a fost usor. Motat UE pe perete exterior cu scara la vreo 5 m inaltime. Mici greseli de calcul la lungimile conductelor dar remediate imediat. Lungime traseu la limita 4,2 metri. Cuplate conductele, facut o pauza de tigare, restranse din nou sa se aseze bine bercluirea ( au folosit tevi din cupru mai dur ) au deschis robinetii, nu au purjat nimic, nu au pus pompa de vacuum, iar dupa 5 minute cat si-au strans sculele au dat drumul la aparat. Au facut instructajul, bla bla, si pe aici ti-e drumul. A functionat in fiecare vara la fel, fara nici o eroare sau alte faze nasoale.

Azi de curiozitate am masurat temperatura aerului cat mai aproape de ventilatorul UI. Este corecta o temperatura de 12,8 grade, avand in vedere ca UE este montata in spatiu deschis pe un perete estic si temperatura exterioara de 34 grade?

#56
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

 Super Chief, on 9th July 2012, 23:08, said:

Cumparat un LG de 12000 BTU acum vreo 5 veri, daca nu mai bine. ... nu au pus pompa de vacuum... A functionat in fiecare vara la fel, fara nici o eroare sau alte faze nasoale.
Fara pompa ? Nu se poate. Trebuia sa explodeze de vreo 5 ori pana acum.

#57
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna ziua,

Ce inseamna sau ce presupune „bercuirea” þevilor (retezate)?

#58
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Nimic. Bercuire nu exista. Operatiunea se numeste BERCLUIRE - Bordurare, opera?ie de rãsfrângere a marginilor unui obiect. Adica se baga o piulita pe teava si dupa aia se face o bordura la capatul ei (al tevii, folosind o trusa speciala pentru asa ceva numita trusa de bercluit). Piulita, care are si ea un guler la interior nu mai poate iesi de pe teava ulterior si strange gulerul tevii bercluite pe teava cealalata. E practic un procedeu prin care se unesc doua tevi la capete - una cu bordura si una cu filet exterior.

Edited by valioglu, 13 July 2012 - 20:31.


#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Montarea-demontarea si remontarea unui AC folosind doar purjarea duce la pierdere de freon? Cam cat la suta din el se pierde la o purjare?

#60
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Neaceasca85, on 13th July 2012, 23:30, said:

Montarea-demontarea si remontarea unui AC folosind doar purjarea duce la pierdere de freon? Cam cat la suta din el se pierde la o purjare?
Depinde

#61
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008

 Neaceasca85, on 13th July 2012, 23:30, said:

Montarea-demontarea si remontarea unui AC folosind doar purjarea duce la pierdere de freon? Cam cat la suta din el se pierde la o purjare?

Nu va place deloc sa folositi functia search, mai bine intrebati de n ori. In fine: purjarea este necesara pentru a scoate aerul si umezeala din instalatia de AC la fel ca si pompa de vid dar prin alte mijloace. Este o problema: daca de la bun inceput se deschide robinetul de inalta la maxim, datorita distensiei bruste, mai ales in UI, se produce racirea semnificativa a freonului ceea ce duce la sublimarea umezelii pe peretii tevilor si astfel doar aerul este deslocuit dar ceea ce era mai important adica umezeala, ramane in instalatie si nu e bine deloc. Asa ca in primele 4 sec deschideti progresiv robinetul apoi lasati-l deschis inca 4 secunde (la un traseu de 4m sunt suficiente 8 sec.) pentru a deslocui aerul de pe traseu. Cantitatea pierduta e mica, in general ce se evacueaza e aer cu o concentratie progresiv crescanda de freon. Sper ca nu mai intrebati acelasi lucru...  :nonobad:

#62
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Cred ca se produce desublimarea umezelii. Sublimarea ar insemna ca trece direct din stare solida in stare gazoasa. Desublimarea este fenomenul invers. Sau poate nu am inteles eu bine...

#63
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008

 valioglu, on 15th July 2012, 19:45, said:

Cred ca se produce desublimarea umezelii. Sublimarea ar insemna ca trece direct din stare solida in stare gazoasa. Desublimarea este fenomenul invers. Sau poate nu am inteles eu bine...


corect.

#64
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 pgreed, on 14th July 2012, 21:58, said:

Nu va place deloc sa folositi functia search, mai bine intrebati de n ori. In fine: purjarea este necesara pentru a scoate aerul si umezeala din instalatia de AC la fel ca si pompa de vid dar prin alte mijloace. Este o problema: daca de la bun inceput se deschide robinetul de inalta la maxim, datorita distensiei bruste, mai ales in UI, se produce racirea semnificativa a freonului ceea ce duce la sublimarea umezelii pe peretii tevilor si astfel doar aerul este deslocuit dar ceea ce era mai important adica umezeala, ramane in instalatie si nu e bine deloc. Asa ca in primele 4 sec deschideti progresiv robinetul apoi lasati-l deschis inca 4 secunde (la un traseu de 4m sunt suficiente 8 sec.) pentru a deslocui aerul de pe traseu. Cantitatea pierduta e mica, in general ce se evacueaza e aer cu o concentratie progresiv crescanda de freon. Sper ca nu mai intrebati acelasi lucru...  :nonobad:
Purjarea nu are nicio legatura cu vidarea instalatiei,vidarea instalatiei este obligatorie conform manualelor de instalare a tuturor producatorilor seriosi-vidarea trebuie sa se faca cu o pompa in doua trepte vidul trebuie sa ajunga la o valoare de 15 microni,la aparatele comerciale producatorii recomanda evacuarea tripla in paralel cu folosirea azotului

#65
mazza_ro

mazza_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.09.2007
Ce inseamna pompa de vid cu doua trepte ?

#66
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008

 gall71, on 16th July 2012, 09:14, said:

Purjarea nu are nicio legatura cu vidarea instalatiei,vidarea instalatiei este obligatorie conform manualelor de instalare a tuturor producatorilor seriosi-vidarea trebuie sa se faca cu o pompa in doua trepte vidul trebuie sa ajunga la o valoare de 15 microni,la aparatele comerciale producatorii recomanda evacuarea tripla in paralel cu folosirea azotului


Da asa ar fi frumos pentru a realiza uscarea instalatiei si eliminarea aerului care ar fi doar un gaz rezidual compresibil dar nelichefiabil la temperatura/presiunea de lucru uzuala, insa daca nu ai pompa de vid iar instalatia nu e prea pretentioasa (nu stiu pe la noi prin tara instalatii de AC ce sa foloseasca CO2 ca mediu de lucru) se poate folosi si purjarea ce, daca e executata cum trebuie, da rezultate bune.

#67
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
salut
Citesc cu interes topicurile de pe softpedia legate de AC .
Zilele trecute am cumparat un Osaka OHW12 la promotie - stiu ca nu e "marca", dar la 1000 ron-voucher 200 ron si dupa parcurgerea atator informatii de pe softpedia am ajuns la concluzia ca in gama asta de pret (1000-1500 ron) tot un drac e.
In manualul de instalare nu este nici macar pomenita pompa de vid, ci doar purjare.
In situatia asta cred ca nici nu mai are rost sa "fortez" lucrurile sa foloseasca pompa de vid.
Ce se poate intampla daca nu se foloseste pompa de vid ci se urmeaza instructiunile din manual?
Multumiri anticipate?

#68
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
O sa pierzi cam 10-20 % din puterea frigorifica + alte cateva lucruri care au fost enumerate mai sus .

#69
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 sly79, on 18th July 2012, 12:14, said:

O sa pierzi cam 10-20 % din puterea frigorifica + alte cateva lucruri care au fost enumerate mai sus .
Nu le am la fix cu HVAC dar nu e cam exagerat ce procent ai dat acolo?

Ma gandesc ca daca nenea aia au specificat purjare probabil au bagat in in UE "fix" cu 11,7 grame mai mult refrigerant incat atunci cand purjezi ( cf. manualului de instalare ) sa iasa 10,2 pana la 12,6 grame si sa nu afecteze cu ( hi hi hi ) 10-20% din puterea frigorifica?

#70
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 Super Chief, on 19th July 2012, 18:05, said:

Nu le am la fix cu HVAC dar nu e cam exagerat ce procent ai dat acolo?

Ma gandesc ca daca nenea aia au specificat purjare probabil au bagat in in UE "fix" cu 11,7 grame mai mult refrigerant incat atunci cand purjezi ( cf. manualului de instalare ) sa iasa 10,2 pana la 12,6 grame si sa nu afecteze cu ( hi hi hi ) 10-20% din puterea frigorifica?
Citeste acest topic de la inceput si o sa-ti dai singur raspunsul la intrebare,problema principala nu vine de la pierderea de refrigerant la purjare

#71
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Pierderea de 10-20% este foarte reala .
Din 20 de bucle aproximativ cat are un condensator in una sau doua bucle o sa ai aer .
Amestecul de freon+ulei+umiditate  o sa faca putina spuma pe alocuri care spuma trebuie sa treaca prin capilar ( cat de usor crezi ca trece spuma prin capilar ) .

Am stat cu manometrele pe destule aparate si vidate si purjate ca sa vad diferenta de presiuni .

#72
mazza_ro

mazza_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.09.2007
In legatura cu pompa de vid in 2 trepte de care am intrebat mai sus.
Prima treapta aduce vidul la 15 microni, iar a doua treapta la 1 micron.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate