Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pompa de Vid, vidare..

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#19
MikeEL

MikeEL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.11.2005
@Gall - lasa-ma sa aduc o completare, dar nu o lua ca si cum te-as contrazice.

Vacuumarea traseelor frigorifice este foarte indicata mai ales la sistemele cu trasee foarte lungi, unde volumul de aer din instalatie este foarte mare (in cazul sistemelor VRV, DVM, VRF sau cum le cheama diferiti producatori); asta pentru ca da, in aer exista umuditate, iar moleculele de apa pot reactiona cu impuritatile din teava de Cu care nu este doar cupru, mai are alama si alte metale sau nemetale. Aceste impuritati sau resturi de metale in/de pe teava de cupru pot forma in prezenta oxigenului din apa prezenta in aerul de pe tevi oxizi care sunt intr-adevar cat se poate de nocivi pentru ca pot infunda de exemplu capilarele. Nu cred ca H2O pote forma acizi in prezenta compusilor din freon (o sa ma mai interesez)..

La un split de perete de uz rezidential volumul de aer este foarte mic, iar cantitatea de apa este direct proportionala cu el; am avut si cazuri de echipamente montate si puse in functiune fara a vacuuma traseul si n-au fost probleme, si aici vorbesc de echipamente care au functionat in regim 24/7, deci trag concluzia ca nu este neaparat necesara pompa de vid, dar nu spun ca nu este indicata :)

N-am diagnosticat niciodata un defect la un aparat care sa fi aparut din lipsa folosirii pompei. Ce-ar fi sa trebuiasca sa se vacuumeze fiecare traseu frigorific la aparatele de uz rezidential? Si ce-ar fi sa trebuiasca sa probam si traseele cu azot lasat in presiune 24 de ore? Ar creste costurile de montaj cu minim 50%..

-parerea mea-

:D

Edited by MikeEL, 23 June 2010 - 09:59.


#20
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
Tin minte ca pe vremuri, tatal meu care lucra la petrochimie aducea din cand in cand niste pungi cu granule ceramice pe care le dadea unui prieten frigotehnist; acele granule de diametrul 2-3 mm mi-a spus ca se folosesc in istalatiile frigotehnice pentru absorbtia apei din agentul frigorific, la fel cum se foloseste banda aceea care banuiesc ca tot astfel de granule contine, la geamurile termopan. Atunci stiu ca se folosea freonul ala care intre timp a fost interzis, insa granulele alea nu se mai folosesc? Stiu sigur ca la frigider erau intr-un tub mai gros pus pe traseul unei conducte, am vazut odata cand s-au inlocuit. La AC nu mai e asa?

#21
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postbastus, on 23rd June 2010, 11:21, said:

Tin minte ca pe vremuri, tatal meu care lucra la petrochimie aducea din cand in cand niste pungi cu granule ceramice pe care le dadea unui prieten frigotehnist; acele granule de diametrul 2-3 mm mi-a spus ca se folosesc in istalatiile frigotehnice pentru absorbtia apei din agentul frigorific, la fel cum se foloseste banda aceea care banuiesc ca tot astfel de granule contine, la geamurile termopan. Atunci stiu ca se folosea freonul ala care intre timp a fost interzis, insa granulele alea nu se mai folosesc? Stiu sigur ca la frigider erau intr-un tub mai gros pus pe traseul unei conducte, am vazut odata cand s-au inlocuit. La AC nu mai e asa?
La echipamentele mari exista inca acel dryer sau uscator

#22
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Tocmai mi s-a montat un AC astazi si noroc ca s-a folosit pompa de vid intrucat si-au dat seama baietii ca furtunul de scurgere era sectionat.

#23
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
nu prea vad legatura....cum sa videzi in asa fel incat sa iti dai seama ca furtunul de scurgere este sectionat...

#24
davidjust9

davidjust9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 24.04.2008

View Postrobyzz, on 25th June 2010, 22:06, said:

Tocmai mi s-a montat un AC astazi si noroc ca s-a folosit pompa de vid intrucat si-au dat seama baietii ca furtunul de scurgere era sectionat.
Ti-au vidat teava de scurgere?!cred ca te-au fraierit putin baietii aia...vidarea se face dupa ce se conecteaza teviile dintre ue si ui si are in vedere eliminarea aerului si umiditatii aflate pe tevi si in ui

Edited by davidjust9, 26 June 2010 - 07:42.


#25
Sofocles

Sofocles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.03.2008
Caut o pompa de vid pentru a scoate aerul dintr-o incinta de 100 litri, pentru experimente. Nu ma intereseaza neaparat debitul (pot sa astept 10-20 min la o vidare), ci vidul sa fie cat mai gol :)
Am sa dau o gaura in incinta respectiva si sa montez un stut spre exterior si un robinet galben de gaze, ca sa pot deconecta pompa dupa ce a vidat. Problema e cu ce scot aerul. Cu o pompa de vid pt aer conditionat? Ce sa caut (am vazut ca sunt rotative, cu pelicula de ulei, uscate etc)? De unde sa o cumpar cat mai economic?

#26
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Uite aici o oferta: http://www.klaus-uni.../vh8001600.html
O pompa de vid mecanica are plaja de lucru 100 Pa ... 100 μPa (1 Torr ... 10-6 Torr).
Faci mai intai niste calcule pentru rezistenta incintei tale (face implozie daca sugi prea mult din ea) si vezi cat costa o asa pompa - prin e-mail, de la firma de mai sus.

#27
Sofocles

Sofocles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.03.2008
Mersic mult de sfaturi. Cred totusi ca e prea mare pentru ce am eu nevoie. Din cautari pe net, imi trebuie o pompa de 3/4 cai putere sau chiar mai mica, care sa poata face vid pana la 0.055~0.08MPa sau pe acolo. Acum o sa fac calcule cu megapascalii astia si cu cei 18" mercur presiune (cica ar fi cam acelasi lucru), ca sa vad daca imi e utila o pompa de vid pentru instalatiile de AC, care am vazut ca costa undeva in jur de 1100 lei. Inca nu stiu daca o pompa de vid pt AC poate face vidul asta.

#28
Sofocles

Sofocles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.03.2008
Mda, m-am lamurit. Ceea ce am eu nevoie este o presiune in interior de 0,05 MPa, adica doar o jumatate de atmosfera, lucru care poate fi obtinut usor. Vad ca pompele de vid pentru AC merg mult, mult mai departe cu vidul, pana la 0.02 milibari, adica 0,000002 MPa (!).
Deci cumpar o pompa de vid de AC noua sau aproape noua, daca are cineva de vanzare.

#29
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
se intampla un mare stoi!! ramane clima fara erectie, adica fara o parte din ea!
e bine sa se faca vidarea, asa e procedura normala , dar eu stiu cateva sute de clime care merg si acum , fara sa fi fost vidate!
nu mai speriati "pagubitii" degeaba! asta este, au luat o teapa si gata! ac-ul lor o sa mearga un pic mai greu , ca si somnul lor dupa ce i-ati luminat voi! nu e vina mea ca ei nu s-au documentat inainte!li se trezeste la 500  de"ipohondrii" cu clime de 10 mil ca ei or sa le fie reincarcata instalatia corect.vin la ei 100 de dobitoci care nu stiu sa o faca si dau drumul la 500 kg  de freon in aer !te incalzeste cu ceva??? :death: posibil!
drumul spre iad e mereu pavat cu intentii bune
si chiar daca stiu, gall, tu ce ai face cu 500kg de freon amestecat cu aer
TITLUL CORECT AL TOPICULUI E " DE CE  TREBUIE SA CEREM FOLOSIREA POMPEI DE VID?"

Edited by marusachi, 04 June 2011 - 23:26.


#30
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postmarusachi, on 5th June 2011, 00:16, said:

se intampla un mare stoi!! ramane clima fara erectie, adica fara o parte din ea!
e bine sa se faca vidarea, asa e procedura normala , dar eu stiu cateva sute de clime care merg si acum , fara sa fi fost vidate!
nu mai speriati "pagubitii" degeaba! asta este, au luat o teapa si gata! ac-ul lor o sa mearga un pic mai greu , ca si somnul lor dupa ce i-ati luminat voi! nu e vina mea ca ei nu s-au documentat inainte!li se trezeste la 500  de"ipohondrii" cu clime de 10 mil ca ei or sa le fie reincarcata instalatia corect.vin la ei 100 de dobitoci care nu stiu sa o faca si dau drumul la 500 kg  de freon in aer !te incalzeste cu ceva??? :death: posibil!
drumul spre iad e mereu pavat cu intentii bune
si chiar daca stiu, gall, tu ce ai face cu 500kg de freon amestecat cu aer
TITLUL CORECT AL TOPICULUI E " DE CE  TREBUIE SA CEREM FOLOSIREA POMPEI DE VID?"
Stii foarte bine ca vidarea are ca scop si eventualele pierderi in traseul frigorific,cat priveste partea cu nu se intampla nimic,nu pot fi de acord,in primul rand pocnitoare sau nu acel aparat va consuma mult mai mult decat ar trebui
Oricum vidarea R410A  fara pompa de vid in doua trepte  e frectie la picior de lemn iar asa cum stii 90 % din instalatori folosesc pompe de vid cu o treapta

#31
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
asta cu eventualele pierderi nu e adevarata! ar trebui sa uiti o piulita nestransa ca sa se vada! am patit-o de 2 ori cu unitati sparte la care am schimbat si traseul am vidat si am tinut o ora  manometrele pe ea si era ok! peste 3 zile nu mai aveau freon!
in rest, de acord cu tine!
ce trebuie sa intelegem e ca o data eliberat freonul in instalatie nu prea mai e nimic de facut!
vidarea tre sa se faca inainte de asta!


#32
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgall71, on 5th June 2011, 13:59, said:

Stii foarte bine ca vidarea are ca scop si eventualele pierderi in traseul frigorific,cat priveste partea cu nu se intampla nimic,nu pot fi de acord,in primul rand pocnitoare sau nu acel aparat va consuma mult mai mult decat ar trebui
Oricum vidarea R410A  fara pompa de vid in doua trepte  e frectie la picior de lemn iar asa cum stii 90 % din instalatori folosesc pompe de vid cu o treapta
Vrei sa fi mai explicit cu pompa de vid in doua trepte??? Eu am o REFCO...si sigur am doar un on-off  :peacefingers:

#33
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postgall71, on 5th June 2011, 13:59, said:

Stii foarte bine ca vidarea are ca scop si eventualele pierderi in traseul frigorific,cat priveste partea cu nu se intampla nimic,nu pot fi de acord,in primul rand pocnitoare sau nu acel aparat va consuma mult mai mult decat ar trebui
Oricum vidarea R410A  fara pompa de vid in doua trepte  e frectie la picior de lemn iar asa cum stii 90 % din instalatori folosesc pompe de vid cu o treapta

Vidarea are un unic scop, scoaterea aerului si o mica parte din umiditate din circuit.
Pentru proba de etanseitate, sa foloseste azot. La freon R410A minim 30 bari.
Nu la splituri cu montaj inclus. In certificatul de garantie si in fisa de instalare, scrie clar ce presupune montajul inclus.
Ai pretentii ? Platesti ! Vrei proba cu azot 48 de ore la 30 bari ?
Platesti. Este simplu. Sunt satul de nesimtiti care cred ca odata cu un aer conditionat si-au cumparat si niste sclavi care trebuie sa faca curat in casa, care trebuie sa spele si vasele sau sa le "mangaie" nevasta daca ei nu mai pot.

Montajul unui aer conditionat cu titlu "gratuit" inseamna perforarea unui perete, montarea UI si UE, lagaturile frigorifice (in cadrul distantei maxime) si purjarea instalatiei pentru eliminarea aerului.
Nu spun ca e bine. Cititi certificatul de garantie sau conditiile de instalare inainte de a cumpara, nu va convine ceva, sunati la firma de montaj si intrebati cat va costa pretentiile vostre.

Nu e greu, si asa ar trebui s fie.

Am avut cazuri in care unul cu montaj gratuit avea nevoie de schela de vreo 20 metri ca sa i se monteze UE unde vroia el.
A facut mare scandal, dar,... considera cineva de aici ca firma montatoare trebuia sa inchirieze schela doar pentru a satisface pretentiile aberante ale acelui client ?
Eu zic ca nu.

O seara buna

P.S. G, de ce trebuie pompa de vid in doua trepte pentru R410A ? Pe bune, nu are legatura cu contrazicerea noastra, dar chiar nu stiu. Faptul ca ramane o cantitate de freon in ulei ? SI la faza asta cu ce ajuta o pompa in doua trepte ?

Astept raspuns

Edited by Lukmar, 21 August 2011 - 21:50.


#34
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

Quote

Montajul unui aer conditionat cu titlu "gratuit" inseamna perforarea unui perete, montarea UI si UE, lagaturile frigorifice (in cadrul distantei maxime) si purjarea instalatiei pentru eliminarea aerului.
Nu spun ca e bine. Cititi certificatul de garantie sau conditiile de instalare inainte de a cumpara, nu va convine ceva, sunati la firma de montaj si intrebati cat va costa pretentiile vostre.

Nu-mi place sa o fac dar trebuie sa nu fiu de acord cu ce spui .

Nu cunosc firma A---n si colaboratorii sai , insa daca asa instaleaza nu am cuvinte .
Nu se poate considera o " pretentie " folosirea pompei de vid .

Corect ar fi fost sa mareasca putin pretul , daca este nevoie , si sa includa si folosirea pompei de vid , nu sa o treaca la optional , dar de , este mai bine sa vinzi mai mult chiar daca nu calitativ .

Sau macar daca asa cum aici spui ca nu este bine instalarea cu ajutorul purjarii , sa fie instiintati si cumparatorii inainte de a cumpara .

Dar cum sa le spui ; " Noi stim ca nu este bine prin purjare , dar pentru ca vrem sa vindem mult si dumneavoastra sa cumparati ieftin , va oferim aceasta varianta desi corect ar fi sa se foloseasca pompa de vid " .


Iar nesimtiti care cer sa li se lase casa curata sau macar cum au gasit-o dupa instalarea unui AC au dreptate , mie mi-e sila de montadorii care-ti lasa casa varza , praf peste tot , peretiii proaspat vopsiti plini de urme , si apoi spun ; " doamna acum trebuie sa dati un pic cu matura pe aici ca noi nu avem timp si nici nu era inclusa in pret curatenia , dar ne-ar prinde bine o bericica rece ca tare cald mai este la dumneavoastra aici ."

#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostLukmar, on 21st August 2011, 22:43, said:

P.S. G, de ce trebuie pompa de vid in doua trepte pentru R410A ? Pe bune, nu are legatura cu contrazicerea noastra, dar chiar nu stiu. Faptul ca ramane o cantitate de freon in ulei ? SI la faza asta cu ce ajuta o pompa in doua trepte ?

Astept raspuns
O pompa cu doua trepte evita contaminarea circuitului frigorific cu ulei,in doilea rand si cel mai important daca scoate 15 microni vid apa se evapoara in acele conditii la 18 grade asta duce la eliminarea umiditatii care asa cum stim e dusmanul NR1 al sistemelor bazate pe R410A,in plus americanii folosesc un uscator pentru a realiza rapid acest lucru sau daca temperatura exteriaora este scazuta

View PostLukmar, on 21st August 2011, 22:43, said:

Vidarea are un unic scop, scoaterea aerului si o mica parte din umiditate din circuit.
Pentru proba de etanseitate, sa foloseste azot.

Astept raspuns
Nu sunt de acord cu ce spui,in majoritatea cazurilor daca se face un vid corect cu o pompa capabila, se poate scoate 94% din aer si implicit si umididatea daca sunt indeplinite conditiile explicate mai sus
La proba de etanseitate se poate folosi si un vacuumetru electronic,bineinteles vorbim de gama rezidentiala

View PostLukmar, on 21st August 2011, 22:43, said:

Montajul unui aer conditionat cu titlu "gratuit" inseamna perforarea unui perete, montarea UI si UE, lagaturile frigorifice (in cadrul distantei maxime) si purjarea instalatiei pentru eliminarea aerului.

Astept raspuns
La instalarea unui Fujitsu procedati lafel?Pe mine m-ai lasat fara grai,daca voi care sunteti importatori incurajati montatorii sa purjeze instalatia,ma intreb ce draqul mai caut eu in aceasta tara,vorba lui Badea

Edited by gall71, 22 August 2011 - 00:33.


#36
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postteknotronik, on 21st August 2011, 23:33, said:

Nu-mi place sa o fac dar trebuie sa nu fiu de acord cu ce spui .

Nu cunosc firma A---n si colaboratorii sai , insa daca asa instaleaza nu am cuvinte .
Iar nesimtiti care cer sa li se lase casa curata sau macar cum au gasit-o dupa instalarea unui AC au dreptate , mie mi-e sila de montadorii care-ti lasa casa varza , praf peste tot , peretiii proaspat vopsiti plini de urme , si apoi spun ; " doamna acum trebuie sa dati un pic cu matura pe aici ca noi nu avem timp si nici nu era inclusa in pret curatenia , dar ne-ar prinde bine o bericica rece ca tare cald mai este la dumneavoastra aici ."

Nu vorbesc de montajul gratuit la firma de care pomenesti tu. Nu vreau sa mai intru in polemici de acest gen, pentru ca nu mai am ce spune cu privire la acel subiect, subiectele pe care le-am avut de contrat zic ca le-am cam terminat.
Vorbesc de montajul gratuit la orice firma care vinde in acest fel. La ora actuala eu consider ca exista trei tipuri de montaje pe piata. Cu titlu "gratuit" care inseamna ce am spus eu mai inainte, clasic, care inseamna ce spuneti voi, inclusiv curatenia, si extra, care inseamna canal-plast si alte pretentii.
Nu realizezi ca aceste montaje se adreseaza unei paturi sociale careia chiar ii convine acest lucru. Daca montajul ar presupune si pompa de vid, si curatenia, ar presupune sa spunem 50-100 lei in plus la aparat, bani pe care e posibil ca omul sa nu-i aiba, sau sa nu-i convina sa-i dea. Ce spune clientul ? Pentru 100 Lei lasa ca dau eu cu matura, iar pompa de vid ?... (binenteles cine stie de ea) face rece si fara ? Atunci purjeaza. Sunt oameni care-si cumpara aparatele in rate, care strang din dinti si din altceva sa-si ia un aparat de aer conditionat,... daca nu stiati.
Aici vorbesc de nesimtitii care au pretentia de montaj clasic la banii de "gratuit". Vrei pompa de vid si curatenie ? Du-te la o firma specializata si ia-ti de acolo aparat, cu serviciile platite separat.
Asta incerc sa subliniez. Ca o paranteza, va cer in mod imperativ (vad ca e la moda pe aici) sa nu mai asociati user-ul meu cu firma mai sus mentionata. Am spus clar ca nu lucrez la aceea firma. Motivul pentru care i-am luat apararea atat de virulent este pentru ca nu-mi plac nedreptatile si minciunile.

View Postgall71, on 22nd August 2011, 01:12, said:

O pompa cu doua trepte evita contaminarea circuitului frigorific cu ulei,in doilea rand si cel mai important daca scoate 15 microni vid apa se evapoara in acele conditii la 18 grade asta duce la eliminarea umiditatii care asa cum stim e dusmanul NR1 al sistemelor bazate pe R410A,in plus americanii folosesc un uscator pentru a realiza rapid acest lucru sau daca temperatura exteriaora este scazuta


Nu sunt de acord cu ce spui,in majoritatea cazurilor daca se face un vid corect cu o pompa capabila, se poate scoate 94% din aer si implicit si umididatea daca sunt indeplinite conditiile explicate mai sus
La proba de etanseitate se poate folosi si un vacuumetru electronic,bineinteles vorbim de gama rezidentiala


La instalarea unui Fujitsu procedati lafel?Pe mine m-ai lasat fara grai,daca voi care sunteti importatori incurajati montatorii sa purjeze instalatia,ma intreb ce draqul mai caut eu in aceasta tara,vorba lui Badea

Si nu poti folosi o pompa scroll pentru a face treba ? Intr-adevar, e mai scumpa dar nu ai neaparat nevoie de una in doua trepte, chestia asta nu o intelegeam.
Tu vroiai sa spui de fapt ca ai nevoie de o pompa care poate face vid la 15 microni Hg. :dontgetit:
Proba de etanseitate,... da-mi voie sa te contrazic,... vacumul poate face ca un por sa se astupe, daca este foarte mic, presiunea face ca el sa se expandeze si atunci se poate identifica. Aerul conditionat functioneaza in presiune, nu in vid. Trebuie sa faci proba de etanseitate in conditiile normale de lucru ale aparatului, nu in alte conditii.
Chestia cu Fujitsu,... vezi ca raspunsul l-am dat si mai sus lui Teknotronik.

O zi buna

Edited by Lukmar, 22 August 2011 - 06:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate