Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pompa de Vid, vidare..

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#1
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Asa cum spune titlul,o  sa incerc sa spun ce se poate intampla cu un AC daca nu se foloseste pompa de vid,ar fi bine ca un moderator sa-l faca sticky.
1.Presiunea pe refulare va creste,asta face compresorul sa lucreze mai mult asa ca va folosi mai multa energie electrica
2.Umezeala va ramane in circuitul frigorific(umiditatea este prezenta in aer),aceasta va crea acid care va manca interiorul AC-ului,totodata va altera capacitatile agentului frigorific
3.Evaporarea va avea loc la o presiune scazuta adica o capacitate mai mica  a compresorului
4Coeficient mai mic de transfer termic=capacitate mai mica a evaporatorului(UI)
5.Prezenta unei cantitati mai mici de refrigerant in evaporator datorata prezentei aerului/umezelii ingreunand traseul refrigerantului
6.Din cauza punctului 3 se mai poate intampla sa para gheata in prima parte a evaporatorului,blocand schimbul termic si amplificand scaderea capacitatii aparatului
Textul este tradus, scuze pentru eventualele greseli de exprimare,totodata am incercat sa pastrez si un limbaj tehnic pentru a ajuta eventualii instalatori care ar dori explicatii detaliate

Edited by gall71, 29 April 2009 - 22:29.


#2
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Nu se va intampla nimic. Un AC are 1Kg agent frigorific in el. La purjarea instalatiei este scoasa afara mare parte di aerul de pe instalatie si freonul este suficient pentru ninstalatii pana la 7m.
  Este recomandat sa se foloseasca pompa de vid dar nue ste obligatoriu (doar cateva firme producatoare spun ca nu mai acorda garantie integrala daca nu este folosita pompa de vid, altele doar extind garantia la 3 ani daca o folosesti).
  Intr-un cuvant este "recomandata" folosirea dar nu este obligatorie si nua ai cum sa obligi un montator sa o foloseasca.
personal folosesc pompa de vid pentru fiecare instalare a unui aparat vandut de mine dar diferentele se vad doar la conducte cu lungimi peste 6m (2 kituri complete).

Edited by maricmanu, 03 May 2009 - 13:37.


#3
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 maricmanu, on May 3 2009, 14:35, said:

Nu se va intampla nimic. Un AC are 1Kg agent frigorific in el. La purjarea instalatiei este scoasa afara mare parte di aerul de pe instalatie si freonul este suficient pentru ninstalatii pana la 7m.
  Este recomandat sa se foloseasca pompa de vid dar nue ste obligatoriu (doar cateva firme producatoare spun ca nu mai acorda garantie integrala daca nu este folosita pompa de vid, altele doar extind garantia la 3 ani daca o folosesti).
  Intr-un cuvant este "recomandata" folosirea dar nu este obligatorie si nua ai cum sa obligi un montator sa o foloseasca.
personal folosesc pompa de vid pentru fiecare instalare a unui aparat vandut de mine dar diferentele se vad doar la conducte cu lungimi peste 6m (2 kituri complete).
Uleiul POE,este hidrofil(americanii folosesc chiar si un uscator la instalare),tu ai citit ce am scris mai sus?Se poate inatmpla ce am spus eu mai sus?Ai cum sa obligi montatorul,sa nu accepti montajul fara pompa de vid

Edited by gall71, 03 May 2009 - 14:19.


#4
BaHuS

BaHuS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2008

 gall71, on Apr 29 2009, 23:24, said:

Asa cum spune titlul,o  sa incerc sa spun ce se poate intampla cu un AC daca nu se foloseste pompa de vid,ar fi bine ca un moderator sa-l faca sticky.
1.Presiunea pe refulare va creste,asta face compresorul sa lucreze mai mult asa ca va folosi mai multa energie electrica
2.Umezeala va ramane in circuitul frigorific(umiditatea este prezenta in aer),aceasta va crea acid care va manca interiorul AC-ului,totodata va altera capacitatile agentului frigorific
3.Evaporarea va avea loc la o presiune scazuta adica o capacitate mai mica  a compresorului
4Coeficient mai mic de transfer termic=capacitate mai mica a evaporatorului(UI)
5.Prezenta unei cantitati mai mici de refrigerant in evaporator datorata prezentei aerului/umezelii ingreunand traseul refrigerantului
6.Din cauza punctului 3 se mai poate intampla sa para gheata in prima parte a evaporatorului,blocand schimbul termic si amplificand scaderea capacitatii aparatului
Textul este tradus, scuze pentru eventualele greseli de exprimare,totodata am incercat sa pastrez si un limbaj tehnic pentru a ajuta eventualii instalatori care ar dori explicatii detaliate

Este f bine sa utilizezi pompa de vid! Ai punctat suficiente motive pentru a incuraja vidarea traseelor frigorifice inainte de PIF-ul AC-lui.
Destul de PROFI dle gall71!

#5
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Cat costa o pompa de vid ?
Si de uinde se poate achizitiona ?

Am un prieten in tara caruia vreau sa-i fac cadou una .
Daca i-as trimite de aici ar costa mai mult transportul , la cat cantareste .

#6
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Aproximativ 300 euroi , face o pompa decenta dar nu stiu magazine online.

#7
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 teknotronik, on 13th June 2009, 10:32, said:

Cat costa o pompa de vid ?
Si de uinde se poate achizitiona ?

Am un prieten in tara caruia vreau sa-i fac cadou una .
Daca i-as trimite de aici ar costa mai mult transportul , la cat cantareste .
Ai PM

#8
mihaivoy

mihaivoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.02.2006
http://www.voltatec....amp;categ_id=13

#9
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc mult pt. informatii .
Am rezolvat problema .

#10
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009
Articol despre necesitatea folosirii pompei de vid CLICK AICI

Daca a mai fost cumva postat acest articol va rog respectuos, nu sariti cu barditele.

#11
deronization

deronization

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010
Am si eu o intrebare privind utilizarea pompei de vid,mi-am instalat un ac si am o nelamurire,vidarea se face pe o perioada de timp sa zicem 15 min,sau se citeste pe manometru presiunea si cand ajunge la -1 bar inseamna ca e vidat?la mine au folosit pompa in jur de 2 min,iar cand am protestat spunandu-le ca trebuie 15 min,mi-au aratat manometrul care arata -1 bar si sincer nu prea am avut ce sa le spun,pare logic spuneau ca pompa trage cu nu stiu cate atmosfere si un volum de aer care exista pe 2.5 m de traseu este scos imediat,ce parere aveti?si mai ceva ue este la acelasi nivel cu ui si au spus ca trebuie sa faca doua bucle in spatele ue pentru a nu exista riscul ca uleiul sa ajunga in condensator,asta e corect?

#12
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 deronization, on 17th April 2010, 13:35, said:

Am si eu o intrebare privind utilizarea pompei de vid,mi-am instalat un ac si am o nelamurire,vidarea se face pe o perioada de timp sa zicem 15 min,sau se citeste pe manometru presiunea si cand ajunge la -1 bar inseamna ca e vidat?la mine au folosit pompa in jur de 2 min,iar cand am protestat spunandu-le ca trebuie 15 min,mi-au aratat manometrul care arata -1 bar si sincer nu prea am avut ce sa le spun,pare logic spuneau ca pompa trage cu nu stiu cate atmosfere si un volum de aer care exista pe 2.5 m de traseu este scos imediat,ce parere aveti?si mai ceva ue este la acelasi nivel cu ui si au spus ca trebuie sa faca doua bucle in spatele ue pentru a nu exista riscul ca uleiul sa ajunga in condensator,asta e corect?

Este cam putin 2 minute insa de mai mare importanta este dupa ce a fost oprita pompa cat timp au tinut-o conectata la aparat pt. a verifica daca nu pierde pe la nici una din conexiunile facute de ei .
Sau dupa cele 2 minute au oprit si au desconectat pompa.

In cazul in care UE este mai sus decat UI se face un sifon pe traseul tuburilor de cupru si acest lucru nu se face pt. a impiedica sa ajunga uleiul din UE in UI ci pt. a ajuta ca odata cu refrigerantul care se intoarce din UI in UE sa se intoarca si uleiul care circula prin circuitul frigorific .

Daca cele 2 bucle care le-au facut nu sant inestetice nu te ingrijora , din punct de vedere tecnic nu afecteaza cu nimic aparatul .

Cat de mari sant buclele ? Poti pune si o poza ?

#13
deronization

deronization

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010

 teknotronik, on 18th April 2010, 09:11, said:

Este cam putin 2 minute insa de mai mare importanta este dupa ce a fost oprita pompa cat timp au tinut-o conectata la aparat pt. a verifica daca nu pierde pe la nici una din conexiunile facute de ei .
Sau dupa cele 2 minute au oprit si au desconectat pompa.

In cazul in care UE este mai sus decat UI se face un sifon pe traseul tuburilor de cupru si acest lucru nu se face pt. a impiedica sa ajunga uleiul din UE in UI ci pt. a ajuta ca odata cu refrigerantul care se intoarce din UI in UE sa se intoarca si uleiul care circula prin circuitul frigorific .

Daca cele 2 bucle care le-au facut nu sant inestetice nu te ingrijora , din punct de vedere tecnic nu afecteaza cu nimic aparatul .

Cat de mari sant buclele ? Poti pune si o poza ?
Dupa ce au oprit pompa au mai lasat-o conectata la aparat aprox.10min ,si m-am uitat la manometru si arata tot -1 bar,buclele sunt pozate in spatele ue si nu se vad,cred ca au in jur de 40cm in diametru si sunt unite cu banda de matisat( dupa matisarea separata) impreuna, deci pare doar una
merci de raspuns

#14
deronization

deronization

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.04.2010
Am gasit o brosura interesanta in care se specifica detailat cum se monteaza corect un ac,mai ales cele cu r410A,dedicatie pentru instaltorii din Ro care mint in proportie de 90% ca vidarea traseului si alte operatiuni sunt doar facultative nu obligatorii....(cititi partea cu instalarea)

Attached Files


Edited by deronization, 22 April 2010 - 22:04.


#15
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 localintruder, on 15th November 2009, 20:34, said:

Articol despre necesitatea folosirii pompei de vid CLICK AICI

Daca a mai fost cumva postat acest articol va rog respectuos, nu sariti cu barditele.
Am reactivat acest topic pentru a arata user-ilor ce se poate intampla daca nu se foloseste pompa de vid la instalare

Attached Files



#16
Userache

Userache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 20.05.2010

 gall71, on 22nd June 2010, 00:53, said:

Am reactivat acest topic pentru a arata user-ilor ce se poate intampla daca nu se foloseste pompa de vid la instalare
Va rog respectuos sa explicati ce se intampla in pdf-ul atasat. Recunosc faptul ca nu stiu limba engreza, iar ca mine sunt destul de multi.

#17
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 Userache, on 22nd June 2010, 23:48, said:

Va rog respectuos sa explicati ce se intampla in pdf-ul atasat. Recunosc faptul ca nu stiu limba engreza, iar ca mine sunt destul de multi.

Nu se intampla nimic .
Doar te sfatuieste cum sa procedezi la instalare .

Sa nu lasi sa patrunda nimic in tuburi prin protejarea lor , astupandu-le , lucru care-l stiai si tu .
Sa nu elimini aerul din tuburi , odata conectate intre unitati , prin purjare ci cu ajutorul pompei de vid , lucru care-l stiai si tu.
Sa nu efectuezi incarcare cu gaz in stare de gaz ci in stare lichida , lucru care nu stiu daca-l stiai si tu .

Oricum cred ca o sa inveti repede , banuiesc eu ca nu esti unul dintre acei mecanici care atunci cand umbla la chiuloasa nu scot apa din gaurile blocului motor pt. prezoanele de strangere a chiuloasei . :rolleyes:

#18
Userache

Userache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 20.05.2010
Merci frumos pentru explicatii.

Cat despre apa din gaurile blocului motor. Dupa ce suflu cu aer comprimat in gaurile respective, le curat si cu betisoare de urechi. Vorbesc serios. Am crapat si eu un bloc motor acum mult timp. Deh, eram tanar atunci.:)

Edited by Userache, 23 June 2010 - 00:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate