Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Pompa de Vid, vidare..

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#37
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
e ultima data cand insist: utilizarea pompei de vid  nu poate releva eventualele pierderi in traseul frigorific.... am mai spus-o, is de 2 ori patit pe faza asta!
io nu am pompa de vid in 2 trepte, ci doar o gioarsa batrana, nici nu o sa-mi cumpar alta pana cand nu  se modifica tarifele de montaj sau pana nu se practica tarif diferentiat!
am mai intalnit o categorie de cumparatori de ac :" beko-ii"! astia-s mai rai ca doctorii!
beko-ii is o specie de cumparatori  care folosesc net-ul si asta ii face mai inteligenti decat cumparatorii clasici! vor trasee savante de 10 m fara sa plateasca in plus( ca doar au platit o data montajul), unitatea exterioara montata la etajul 4 de pe geamul de 40x40 de la baie ca asa are si vecinu' de la parter (aaaa, pai n-aveti din-ala de te ridica cum au aia de la electrica, io asa am crezut) vor vidare ca asa au vazut pe forum si cand dai drumul la pompa vin val-vartej la tine de frica sa nu le strici clima!...... la astia ar tre sa monteze tehno i sa le ceara 300de euro pe montaj!

gall, tehno, voi montati la alte scoruri, ar fi culmea sa nu faceti ce ziceti voi acolo! io la 160 pt o clima cu chit din care scad suporti, suruburi si dibluri de prindere, gwaina, benzina si apoi impart juma juma cu cata credeti-ma ca daca scap 2 piulite si nu-mi e f lene ma duc sa le recuperez!
e o discutie fara sens! is de acord, culmea, cu lukmar! daca  le-ai face montaje diferentiate l-ar lua p-ala mai ieftin si s-ar targui cu tine sa mai scazi si din ala! unul voia sa-mi vanda suportii cu 50 de ron :))) pt ca avea unitatea pe terasa! i-a luat cata, colegul meu, 20 sa-i puna in garaj ca sa-si faca o polita de scule!
am ajuns sa ii dau dreptate lu' socru-meu care-mi zicea cand am inceput sa ma dau pe forum ca o sa-mi para rau:))!
acum e super fericit cand ma trimite la montat de beko :" du-te, ca astia-s din-aia de i-ai invatat tu pe net"!!!

Edited by marusachi, 24 August 2011 - 19:27.


#38
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Stii,cateodata si eu am sentimentul ca ce facem noi pe aici ne face mai mult rau iar asat cu beko-ii m-a aruncat sub masa,de ras binenteles

Edited by scheleton, 24 August 2011 - 22:32.


#39
SilviuMik

SilviuMik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 11.08.2007

View Postgall71, on 24th August 2011, 22:12, said:

Stii,cateodata si eu am sentimentul ca ce facem noi pe aici ne face mai mult rau iar asat cu beko-ii m-a aruncat sub masa,de ras binenteles
Deloc, chiar faceti un mare bine consumatorului de rand cu informatiile voastre. Dar are dreptate si marusachi si consumatorul ar trebui informat asupra "modului de instalare" sau sa fie de mai multe feluri : low / standard / premium si preturile pe masura :)

#40
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postmarusachi, on 24th August 2011, 20:19, said:

e ultima data cand insist: utilizarea pompei de vid  nu poate releva eventualele pierderi in traseul frigorific.... am mai spus-o, is de 2 ori patit pe faza asta!
io nu am pompa de vid in 2 trepte, ci doar o gioarsa batrana, nici nu o sa-mi cumpar alta pana cand nu  se modifica tarifele de montaj sau pana nu se practica tarif diferentiat!
  is de acord, culmea, cu lukmar! daca  le-ai face montaje diferentiate l-ar lua p-ala mai ieftin si s-ar targui cu tine sa mai scazi si din ala! unul voia sa-mi vanda suportii cu 50 de ron :)))

Aceste cuvinte ma doare  ;)
De ce "culmea", ca prezint realitatea ?
Am o  idee:
G, pune si tu pe forum aici niste conditii de montaj atipic:
Pretul pe care-l crezi tu de cuviinta, fara pompa de vid si ce altceva crezi ca s-ar putea scoate din montaj fara sa pice clima in 3 luni ( nu spun la faza asta ca daca nu videzi pica clima in 3 luni),... alte lucruri care se pot scoate, gen,... fara matisaj, minus 5 lei. Fara 3 dibluri, pe partea fara compresor, doar cu doua, sau doar cu unul,... minus 2 lei,si tot asa,...
Ajungi la o suma, fara multe lucruri la care un instalator normal nu face rabat, derizorie.
Din acest motiv nu se plateste normal in romanica, pentru ca majoritatea fac rabat de la calitate si clientul incurajeaza acest lucru.
VREA CAT MAI IEFTIN ! Scuze ca tip dar sunt nervos si s-a blocat Caps-ul  :angry2:

#41
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
@marusachi , ai dreptate in mare parte , stii prea bine ce ofer eu la o instalare si ce pretind , dar doar atat , pretentii absurde ca acei " bekoi " , sau ca acelui client de care spunea Lukmar ca vroia schela in pretul unui montaj inclus , le taxez separat , iar daca nu i se pare normal clientului , este simplu ; nu instalez .
Acum mai bine de o luna am instalat un aparat de tip duct de 46000 de BTU si a trebuit sa inchiriez o macara cu brat elevador pentru a urca UE pe acoperisul blocului cu 3 etaje , a costat 480 de euro inchirierea si clientul a platit fara sa clipeasca , constiend fiind ca era unica solutie .
De altfel la pretul de 6178 + tva cat a costat doar aparatul nu insemna mare lucru .

Consider ca asa ar trebui sa se faca si in Romania , daca pretul este mic nu instalezi , din pacate nu prea ai de ales , sau ai , dar este mai dificil .

Eu personal am aproape o luna de cand nu m-am apropiat de un AC , si nu pentru ca nu-mi convine pretul unei instalatii ci pentru ca sant ocupat cu alte lucruri mai importante si am preferat sa las putin deoparte aceasta latura .

Apropo , de la 1 iulie 2011 , in Spania , nu mai vinde nimeni gaz refrigerant pentru instaladori fara a prezenta un certificat prin care se atesteaza ca a absolvit cursul de manipulant de gaze contaminante , curs care nu se poate absolvi foarte usor .

Pe cand in Romania acelasi lucru , Lukmar ?
Nu te supàra ca ti-am adresat tie intrebarea , pot raspunde si altii , dar am considerat ca ai intrat aici bine pregatit si poti fi la curant cu legislatia din tara . :peacefingers: :peacefingers:  



Iar despre diferite categorii de montaje , cu preturi si calitati diferite , cred ca nu ar trebui sa existe .
Un singur tip de montaj cu un singur pret ( mai mult sau mai putin acelasi pret caci se stie ca exista cate unu care vrea sa manance mai mult decat majoritatea ) pentru acelasi model de aparat , si anume cel corect care sa includa macar pompa de vid , lasam deocamdata nitrogenul deoparte in domestic in Romania .

Este greu , este adevarat atata timp cat dupa spusele lui marusachi , la el dupa un montaj ajung bani pentru doua bilate de teatru practic .
Este greu si atata timp cat marile magazine , nu mai dam nume , fac o concuranta neloiala instaladorilor si distribuitorilor de AC din tara , vanazand direct la public .

#42
marusachi

marusachi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 14.08.2009
tekno, romania s-a becalizat complet!" io' pa banii mei" dar ei uita ca banii ce ii platesc pe montaj nu le ajung intr-o luna de bere!
nu ai cum sa nu instalezi, una peste alta se aduna... tre sa-ti hranesti casa... avantajul e ca daca te duce mintea si ai si cu cine, cum am eu cu catalin, montezi 3 clime dint-un traseu! masori la milimetru , nu pui 1,3 de traseu daca iti tre 1,2 , tai din ala din kit si ramai cu un traseu de 1,7 pe care pui eticheta sa-l gasesti data viitoare.... asta implica faptul sa ai unul langa tine cu mainile de 2 m care sa puna clima in lateral de geam, nu sub cum fac "baietzii", sa dea gaura mare fara sa fumeze 3 tigari si sa tina hitachi de 11 kile ca pe un buchet de flori! io am unul din-asta cu mine, altfel nici nu as mai putea sa fac treaba asta!
poate ca ai vazut si tu si toti ceilalti ca eu reactionez mai deplasat atunci cand "becalizatii" incep sa improaste cu dejectii la adresa colegilor mei mai mult sau mai putin priceputi!


si noi acum cablam pt o firma ce ne da de lucru iarna.... astia pt care montam au scazut tariful ala d rahat cu 30%, maine oricum is nevoit sa merg sa pun 3-4 clime!
stii cat ar dura certificarea in romania???? 3-4 zile!nu concurenta neloiala da preturil astea mici ci foamea: a oamenilor dupa bani si mai ales a lanturilor de magazine dupa profit

nah, ce sa zic, lukmar pare mai harsit prin cacaturile astea avocatesti desi eu nu cred ca e aceeasi persoana care a avut tete-a tete-ul cu gall..... is convins ca acum scrie altcineva, unu' care transpira la montaje... de-aia ii si dau dreptate in ultimele faze...
l.e.
imi bag piciorul daca stiu cat e un bilet la teatru! am teatru destul la munca si oricum eu is genul care considera ca "Parazitii" is cei mai mari poeti si secolului asta!ceva exemple?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n7a5f9W_oak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si daca cineva se intraba ce cauta paunescu in avatarul meu, ar tre sa fi fost roker acum 20 de ani: http://www.trilulilu.../a0a63c6a35f551 cautati si partile celelalte.....

Edited by marusachi, 25 August 2011 - 21:32.


#43
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011
:))
Mda, hai sa convingem lumea ca de fapt sunt una si aceeasi persoana, unul din cei care a inceput pe santier, cu sapat la santuri si cu suflat nasul seara cu praf de caramida, de impietrea servetelul in secunda doi,... apoi cu montaje cate 3 luni pe an de la ora 7 dimineata pana la ora 11-12 seara, sambata si duminica, in perioada glorioasa in care faceam doar spaga cate 2-3 mil pe zi, apoi service vreo 3 ani in care mi-am facut numai nervi, cu tot felul de tampiti care-si izolau gaura cu spuma poliuretanica si strangulau drenul de "calitate" care era atunci, apoi am avut posibilitatea sa "promovez" in randul birocratilor si certurilor directe cu clientii, de am albit in 4 ani.
Multumesc pentru aprecieri,... ( si apropo, daca tot apreciezi Parazitii, ma bucur ca tu crezi ca Lukmar are dubla personalitate, vezi ca si-o dezvolta pe a treia :D)
Nevoia de a contra pretentiile absurde ale unor clienti m-a facut sa invat legea, si sincer, nu a reusit niciun client pana acum sa "ma faca".
Cu ANPC, cu tot ce vrei, am actionat dupa lege si am castigat.
Din acelasi motiv sincer imi doresc sa o faceti si voi, pentru ca drepturile consumatorului sunt protejate de o entitate, ANPC.
Drepturile voastre de cine sunt protejate ? De voi.
Invatati legea, sau macar cititi din ea. Cunoasteti-va drepturile vostre, ca prestatori de servicii, si in felul asta incercam sa "educam" si consumatorul, in dublu sens:
1. (Si principalul spun eu):
Sa nu mai aiba pretentii absurde la montaj, sau pe canicula la service.
2.
Sa se indrepte incet, incet spre lucrarile de calitate, platite catre o firma care are ca principal obiect de actvitate vanzarea, montajul si service-ul AC, nu spre o firma care asigura montajul gratuit astazi, si maine nu mai e.

(Pana la urma vedeti ca sunt baiat bun ?  :peacefingers: )

P.S. Am vazut clipul din link-ul tau, vezi ca e cu iz politic, sunt doar membrii unui partid in el, eu cred ca trebuie bagati toti in aceeasi oala.  :death:

Edited by Lukmar, 25 August 2011 - 22:05.


#44
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostLukmar, on 25th August 2011, 22:52, said:

:))

(Pana la urma vedeti ca sunt baiat bun ?  :peacefingers: )
Da vedem,speram sa o tii tot asa si asa cum spui pe celalalt topic sa vezi si partea opusa a baricadei

#45
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postgall71, on 26th August 2011, 00:08, said:

Da vedem,speram sa o tii tot asa si asa cum spui pe celalalt topic sa vezi si partea opusa a baricadei

Hai sa incercam sa nu transformam orice topic intr-o discutie in doi, pentru ca nu acesta e scopul acestui forum.
Ai avut ceva de sus, am avut si eu, ne-am contrat, a trecut, "Ura si la gara".
Crede-ma, apropo de "baricada", sunt un fel de "hopa Mitica,..." continuarea nu o spun,... :D
Sunt tot timpul pus in situatia de a fi de fiecare parte a "baricadei", de a asculta ambele pareri, ale clientului si ale altora, dar intodeauna inainte sa fac o afirmatie sau sa trag o concluzie ma documentez.
Imi doresc ca si tu sa faci acelasi lucru pe viitor, cand mai faci o afirmatie,... buna sau rea despre orice entitate ,... fie firma, fie persoana fizica, fie un simplu user.
Documenteaza-te, si apoi trage o concluzie, fie buna fie rea.
Recomand sa discutam pe PM de acum in colo, aglomeram  topicurile cu postari inutile.

O zi buna

#46
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
....puteti trece totusi la on topic?????

Rezumand, se poate spune ca folosirea pompei de vid are ca scop final reducerea cantitatii de apa din instalatie (e cea mai importanta functie) si reducerea cantitatii de gaz necondensabil (la presiunile uzitate in instalatie) -aerul. Daca se opteaza pentru purjare atunci aceasta trebuie sa se faca in mai multi pasi urmata de o masurare a presiunii in sistem.

#47
Grivita1105

Grivita1105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 12.08.2011
Am in mina 2 manuale de instalare.Unul spune de nitrogen 150 psig,sapun lichid,pompa de vid-10 min sau mai mult pt.10 metri tuburi.Altul spune evacuarea aerului folosind o cheie speciala Allen si la fel-verificari cu apa si sapun.Noi la munca verificam altfel.Dam un jet de freon in instalatie,bagam azot,10 bari pe joasa,20 bari pe inalta si detector de gaze,daca nu,atunci azot si sapun.

#48
dn_xp

dn_xp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.05.2008
Spre deosebire de 2004-2006 cand montajul era 100 euro, acum 'competitia' ma obliga sa scad pretul. Si daca un montaj usor se face in 30 minute - cu verificarea vacuumului este dublu. Eu fac vid si plec, daca scapa freon - ceea ce nu am patit - vina mea ( mai sus am citit un articol cu cheie dinamometrica - stie cineva cate tipuri de hollenderi se fabrica? sau poate scrie undeva concentratia metalului si forta de strangere.)

La 95 de aparate montate la hotel S**** , cu 150 ron/aparat (avea teava inclusa) nu-mi permiteam sa stau 15 minute sa ma uit la manometre :).

Sunt totusi intru totul de acord cu pompa de vid, doar sa fie cineva care se pricepe la montaj aer conditionat :)

Ca o gluma: de cand cu criza a venit si 'placerea' romanului de negociere, nestiind ca negociaza calitatea.

#49
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View PostLukmar, on 21st August 2011, 22:43, said:

Nu la splituri cu montaj inclus. In certificatul de garantie si in fisa de instalare, scrie clar ce presupune montajul inclus.
Ai pretentii ? Platesti ! Vrei proba cu azot 48 de ore la 30 bari ?
Platesti. Este simplu. Sunt satul de nesimtiti care cred ca odata cu un aer conditionat si-au cumparat si niste sclavi care trebuie sa faca curat in casa, care trebuie sa spele si vasele sau sa le "mangaie" nevasta daca ei nu mai pot.

Montajul unui aer conditionat cu titlu "gratuit" inseamna perforarea unui perete, montarea UI si UE, lagaturile frigorifice (in cadrul distantei maxime) si purjarea instalatiei pentru eliminarea aerului.
Nu spun ca e bine. Cititi certificatul de garantie sau conditiile de instalare inainte de a cumpara, nu va convine ceva, sunati la firma de montaj si intrebati cat va costa pretentiile vostre.

Nu e greu, si asa ar trebui s fie.


Astept raspuns
1.Certificatul de garantie si fisa de instalare ti se inmaneaza dupa achizitionarea AC.
2.Faptul ca din cei 260-320-390 RON perceputi,sa zicem de Flanco pt instalare,instalatorii primesc o mica suma nu este vina noastra,a clientilor., ci a celor care accepta sa se prostitueze astfel.
3.Completare la 1 si 2 si adaugire:majoritatea clientilor nu stiu decat un lucru:ei platesc si vor sa primeasca un serviciu prestat corect si ca la carte.Ca unii mai afla si despre pompa de vid,ca unii citesc despre ea in manualul AC-vezi ex cu Ferolli, nu presupune ca nu trebuie sa va faceti treaba cum trebuie.Nici un client nu este informat de vanzator inainte ce presupune instalarea unui AC
4.Nu cred ca pot fi facut nesimtit, ca si client, pt faptul ca am pretentia sa nu-mi fie vandalizata casa de catre niste indivizi,care uneori dau dovada de o lipsa crasa de civilizatie.A lucra atent si incercand sa pricinuiesti cat mai putine daune este o dovada de profesionalism.Instalarea unui AC nu este si nu trebuie sa fie motiv de renovare a casei.
5.Faptul ca se adopta acest stil de lucru ma face sa cred ca si cel care cumpara un AC de 1000 RON si unul de 1700 RON beneficiaza de acelasi tratament.Pt cei obisnuiti cu prea multi bani ar trebui sa nu uitati totusi ca in Romania,din pacate sunt inca f.multi oameni care muncesc pe 700RON,deci un AC conditionat ,de 1000-1300-1700 RON pt multi romani este o investitie costisitoare pe care nu si-o permit foarte des.Asa ca nu le mai puneti si voi talpi prin munca de mantuiala sub pretextul,irelevant pt mine, ca primiti putin din suma perceputa clientilor.
6.Faceti-va cunoscuti prin munca de calitate, comunicati potentialilor clienti costul unei instalari si riscurile la care se supun daca aiu un AC cu montaj inclus in pret si atunci cred ca oricine va prefera sa va dea voua direct cei 260-320-390 RON decat vanzatorului.Cel care cumpara un AC de la magazin nu are de unde sa stie de toate "hatisurile" acestei jungle.

Si ca sa inchei totusi intr-o nota optimista,nici eu nu cred ca relatia trebuie sa fie de tip stapan-sclav ci una de colaborare.Eu platesc tu prestezi.Punct.

#50
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

View Postmarcopolo80, on 1st July 2012, 23:15, said:

1.Certificatul de garantie si fisa de instalare ti se inmaneaza dupa achizitionarea AC.
2.Faptul ca din cei 260-320-390 RON perceputi,sa zicem de Flanco pt instalare,instalatorii primesc o mica suma nu este vina noastra,a clientilor., ci a celor care accepta sa se prostitueze astfel.
3.Completare la 1 si 2 si adaugire:majoritatea clientilor nu stiu decat un lucru:ei platesc si vor sa primeasca un serviciu prestat corect si ca la carte.Ca unii mai afla si despre pompa de vid,ca unii citesc despre ea in manualul AC-vezi ex cu Ferolli, nu presupune ca nu trebuie sa va faceti treaba cum trebuie.Nici un client nu este informat de vanzator inainte ce presupune instalarea unui AC
4.Nu cred ca pot fi facut nesimtit, ca si client, pt faptul ca am pretentia sa nu-mi fie vandalizata casa de catre niste indivizi,care uneori dau dovada de o lipsa crasa de civilizatie.A lucra atent si incercand sa pricinuiesti cat mai putine daune este o dovada de profesionalism.Instalarea unui AC nu este si nu trebuie sa fie motiv de renovare a casei.
5.Faptul ca se adopta acest stil de lucru ma face sa cred ca si cel care cumpara un AC de 1000 RON si unul de 1700 RON beneficiaza de acelasi tratament.Pt cei obisnuiti cu prea multi bani ar trebui sa nu uitati totusi ca in Romania,din pacate sunt inca f.multi oameni care muncesc pe 700RON,deci un AC conditionat ,de 1000-1300-1700 RON pt multi romani este o investitie costisitoare pe care nu si-o permit foarte des.Asa ca nu le mai puneti si voi talpi prin munca de mantuiala sub pretextul,irelevant pt mine, ca primiti putin din suma perceputa clientilor.
6.Faceti-va cunoscuti prin munca de calitate, comunicati potentialilor clienti costul unei instalari si riscurile la care se supun daca aiu un AC cu montaj inclus in pret si atunci cred ca oricine va prefera sa va dea voua direct cei 260-320-390 RON decat vanzatorului.Cel care cumpara un AC de la magazin nu are de unde sa stie de toate "hatisurile" acestei jungle.

Si ca sa inchei totusi intr-o nota optimista,nici eu nu cred ca relatia trebuie sa fie de tip stapan-sclav ci una de colaborare.Eu platesc tu prestezi.Punct.

Te impiedica ceva sau cineva sa ceri un certificat de garantie sau o fisa de instalare inainte pentru a te informa ce platesti ?

Am spus cred destul de clar ca sunt satul de nesimtitii care au pretentii exagerate, nu am spus ca e normal ca instalatorul sa vandalizeze casa omului. Ai idee cam cate persoane platesc un aparat cu motaj gratuit in limita a 3 sau 4 metri de traseu (conform fisei de instalare) si au pretentii la 10 metri ? Ai idee cati au pretentia sa perforezi 2 sau 3 pereti de beton desi au dreptul (sau mai bine zis au platit) o singura perforare ? De acestia vorbesc,... :nonobad:

Edited by Lukmar, 02 July 2012 - 05:46.


#51
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012
Cred ca instalarea unui AC obisnuit cu pompa de vid este destul de similara montarii (intinderii) curelei de distributie la masini cu diapazul. E bine sa se faca cu, dar nu e o catastrofa daca se face fara. Daca la un AC obisnuit utilizarea pompei era imperios necesara, neutilizarea acestia ar fi dus la malfunctii si chiar "caderi" ale majoritatii aparatelor. Iar in consecinta nimeni n-ar mai fi montat fara utilizarea pompei de vid. Eu unul am simtit zeci, daca nu sute, de AC-uri, in locuinte si spatii comerciale, iesite de mult din garantie, montate cu ani in urma doar prin metoda purjarii si raceau/incalzeau fara probleme.

#52
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
Pompa de vid "economiseste" freonul care se pierde prin purjare si elimina CO2 si apa din circuit crescand eficienta. Nu e neaparat necesara dar ar fi buna.

#53
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postpgreed, on 8th July 2012, 15:20, said:

Pompa de vid "economiseste" freonul care se pierde prin purjare si elimina CO2 si apa din circuit crescand eficienta. Nu e neaparat necesara dar ar fi buna.
Este obligatoriu sa se foloseasca pompa de vid.PUNCT

#54
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012
Cu mentiunea ca neutilizarea ei nu duce obligatoriu la defectarea aparatului, ci doar la o eventuala scadere a eficientei lui. Asta ca sa stea oamenii linistiti.
Iar daca eu ma insel, adica 90% din aparatele AC din Romania s-au defectat ca urmare a nefolosirii pompei cu pricina, astept niste statistici, ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate