Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#6895
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Buna seara.
Dupa cum spune si titlul, apa din putul propriu, in momentul in care ajunge la robinet are gust straniu, de vaselina. Instalatia este proaspat ”inaugurata”. Apa scoasa in mod traditional din put nu are absolut nicio problema (gust, miros), plus ca putul este vechi si intretinut, vreo trei generatii au folosit apa din el fara niciun fel de problema. Mentionez ca teava (este din polietilena) a fost donata de cineva, fiind noua (zicea el atunci, apoi cand i-am spus despre problema a recunoscut ca a folosit-o ca protectie pt un furtun). Si acum intrebarea: ce pot face pt ca apa sa redevina potabila (gust, banuiesc ca are si alte impuritati in compozitie in afara celor asa-zis normale). Excludem inlocuirea, traseul fiind destul de lung, vreo 40 de metri, din care vreo zece pe sub placa de fundatie (nu ma apuc sa daram jumatate din casa, abia ce a fost ridicata), iar un alt traseu e aproape imposibil (multe schimbari de directie la 90 de grade) si/sau saparea unui nou put (deocamdata vreau sa incerc vreo varianta mai ieftina, desi, intr-un final, daca nu gasesc alternative, ma voi gandi serios la asa ceva). Exclusa si racordarea la vreo regie de apa, nu exista in zona. Vreo 200 de tablete de cloramina dizolvate si apoi aruncate in put ar rezolva problema? Sau poate un sistem din ala ce il folosesc cei la centralele termice cand curata circuitul de incalzire: in sistem inchis o pompa de recirculare ”poarta” o solutie de curatare?
Rog pareri (idei) pertinente. Va multumesc!
(Nu cereti poze, ”obiectul incriminat” este deja ingropat. Cu sau fara popa.)

#6896
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Stiu ca e off topic, dar de unde stii ce gust are vaselina :D?

Eu nu stiu :lol:.

#6897
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Ocazional folosesc asa ceva la ungerea unor rulmenti sau a angrenajelor si mai ”scap” cate un deget prin zona cu care mananc.
(Si uite asa se aduna posturile la numar.)
Inca o data, rog pareri pertinente si la subiect. Va multumesc!

#6898
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In general se considera ca polietilena de densitate mare (PEHD) e mai buna decat polipropilena ( PP) folosita comun, pt. ca are o durata medie de viata de 80 de ani (desigur nu tinute tevile negre in soare luni de zile cum fac doreii din RO...), fata de polipropilena care ar tine chipurile 50 de ani...
Inclin sa cred ca polietilena neagra tinuta in soare o sa tina mai putin decat polipropilena alba....
Are si dezavantaje, racordurile fie foarte butucanoase, fie facute prin sudare cu aparatura mult mai speciala decat o banala plita de PP...
PE se face din petrol, deci daca si vaselina - pe care  intelegem ca ai gustat-o, e tot una clasica pe baza de petrol, ar fi o asemanare...
Depinde si cat de bine a fost polimerizata polietilena.
Daca e facuta chinezeste ca sa iasa mai repede pe usa din dos a fabricii in schimbul de noapte care lucreaza la negru, atuci iese fara polimerizarea terminata, si ai ocazia sa o mirosi mai bine, ( si gusti...)  si sa te trezesti cum se evapora intr-o oarecare perioada de timp...
Daca ai gustat si alte feluri de vaselina, sintetica, minerala, siliconica, cu sau fara adaus de grafit, litiu, molibden, etc., atunci asteptam mai multe explicatii...

Exista si PPHD, dar la fel conteaza cat de bine e facuta polimerizarea.
La scule, si echipamente, carcase industriale, etc, polimerii sunt si armati cu fibra de sticla, uneori chiar incarcati cu fibra de sticla, si uzual variaza intre 10-30-70 % incarcarea cu fibra de sticla.
Pt. anumite piese unii fabricani chiar armeaza cu fibre de carbon, fibre aramide (kevlar), etc.
Insa astea nu prea au legatura cu tevile de apa, dar subliniaza ca polimerii si materialele plastice pot sa fie extrem de rezistente daca se doreste asta, insa trebuie bine polimerizate pt stabilitate in timp si pt. reducerea mirosului.
In ultima vreme au inceput sa apara si la scule industriale carcase care put a stiren sau alti polimeri facuti prost, ca papucii din piata ordinari. Pt ca se fac in China din ce in ce mai ieftin si mai fara supervizare...

Edited by loock, 26 July 2017 - 23:27.


#6899
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Seamana cumva cu cea siliconica grafitata. Tare mi-e ca donatorul tevii, atunci cand a introdus respectivul furtun in teava, a folosit vaselina (de care a avut) ca sa faciliteze alunecarea acestuia pe interiorul PEHD-ului.

L.E: Apa nu doar miroase, are si gust a vaselina. Si apoi, teava aia de a fost ingropata deja, cine stie ce fel de teava o fi fost... Eu am vazut-o PEHD (ceea ce aveam eu de gand sa cumpar) de 32, curata (ca deh, o declamase noua) am luat-o, am zis ”sar'na" si "bogdaproste" si cam asta a fost. Acu ca o fi vina mult hulitilor polimeri, ca o fi "vaselica" lu' nea omu ce a donat-o (il voi intreba daca a folosit vaselina, desi anticipez raspunsul)...

Edited by claut07, 26 July 2017 - 23:46.


#6900
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Pai daca esti sigur ca e vaselina si nu poti scapa de ea prin altemetode, nu-ti ramane decat sa incerci s-o dizolvi cu ceva, nustiu cat de fezabila e chestiunea.
Ideea e sa incerci s-o dizolvi cu ceva non-toxic, non-persistent, foarte dizolvabil in apa.

Acum.. nustiu alcoolul cat de bine dizolva grasimile si.. cum il poti baga in instalatie, ai putea testa.
Sau ar mai fi fosfatul trisodic, nu-i chiar asa de toxic si se dizolva bine in apa.
Dar... e ciudata problema ta, vin si eu cu niste idei la fel de ciudate. Trebuie testate pe vaselina reala desi.. e si asta de o multime de feluri.

Poate pe forumul de chimie  sa stie careva mai bine.

Edited by maccip, 26 July 2017 - 23:44.


#6901
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 claut07, on 26 iulie 2017 - 23:23, said:

Seamana cumva cu cea siliconica grafitata. Tare mi-e ca donatorul tevii, atunci cand a introdus respectivul furtun in teava, a folosit vaselina (de care a avut) ca sa faciliteze alunecarea acestuia pe interiorul PEHD-ului.

Ungerea cu vaselina siliconica sau macar ulei siliconic este ceva uzual la tevile de scurgere si racordurile cu garnitura de prindere elastica in jurul acestor tevi. Se ung acele garnituri de mufare din fabrica, si apoi la montaj se mai ung si de cativa care instaleaza  - rarisim - in primul rand garniturile de cauciuc cu prindere elasicica si posibil putin si tevile.
altfel unele intra f greu, si mai ales pot dizloca garnitura de la locul ei, pe care apoi o arunca mai departe in teava de scurgere, si astfel ramai si fara izolatie si curge apa, si se mai si infunda...

La tevi de alimentare cu apa nu are ce sa caute vaselina.
Pot sa-ti spun un secret - o gasesti totusi din abundenta la unele baterii de bucatarie, in zona din care se separa pipa mobila, chiar pusa de doua ori pt. a ajuta la izolare cele doua garnituri de acolo...
Am vazut asta chiar si la baterii de brand italiene care nu erau ieftine...
Acum 25 de ani se faceau cu tolerante mai mici, si in loc de garnituri de cauciuc aveau inele de teflon care nu se uzau nici dupa 30 de ani...
Am vazut si baterii noi scumpicele care inca au inele de teflon, dar unele loturi vin cu garnituri mai subtiri si pierd apa de noi...si e o mare problema pt ca nu se prea gasesc garnituri de schimb de teflon...

Era de asteptat sa te prinzi ca a uns cu vaselina ca sa intre furtunul.
Era insa bine daca te prindeai de la inceput.
Mai ales ca ti-a spus ca a bagat furtun prin teava...
Era evident ca e o problema mare de frecare care trebuia rezolvata cu vaselina...

Edited by loock, 26 July 2017 - 23:46.


#6902
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Poate ca ai pb cu pompa si scapa ulei...

#6903
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 godaro, on 26 iulie 2017 - 23:44, said:

Poate ca ai pb cu pompa si scapa ulei...

Multe pompe de apa sunt cu membrana, care inante de rupere au avantajul ca reduc riscul contaminarii cu ulei, dar au dezavantajul fiabilitatii reduse datorita uzurii membranei...

Am vazut odata o problema la cineva care incerca sa vopseasca si ii apareau "ochiuri" pe suprafata vopsita pt ca ignorase ca trebuia sa puna si filtre pe traseu...

#6904
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Pompa nu este cu racire pe ulei, este din cea pe vibratii. Am luat in calcul toate variabilele pana am ajuns sa cer ceva pareri si pe aici, pe forum.

Edited by claut07, 26 July 2017 - 23:54.


#6905
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei sa cureti instalatia ar trebui sa poti face un circuit in bucla prin teava cu urme de vaselina , si sa circuli cu ajutorul unei pompe un lichid de curatare , intercaland binenteles si un filtru . Dupa cateva ore de recirculat solutia ar trebui sa se curete peretii interiori ai instalatiei suficient cat sa repui in drepturi circuitul primar , din put .

#6906
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Dar.. ce lichid de curatire? Asta-i problema!

#6907
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Asa este, trebuie ceva care sa nu interactioneze cu polietilena. Hmmmm...

Si in plus, sa nu impregneze miros sau gust in/pe teava.

Edited by claut07, 27 July 2017 - 00:04.


#6908
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Filtre la final de circuit, mai banal si mai simplu, o cana filtranta, ca sa nu bei cine știe ce ,,reducatori " de ani din viață.

#6909
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Cand au schimbat la mine racordul de apa potabila din strada pana la camin au tras teava noua folosind teava veche, fara sa sparga, fara sa sape. Din pacate nu eram acasa cand au facut asta si nu pot sa-ti dau mai multe detalii. Poate poti sa aplici aceeasi metoda ca sa nu stai tot timpul cu gandul ca bei apa cu gust ciudat.

Sau alta idee, daca diametrul tevii permite sa duci prin ea una noua de diametru mai mic.

Edited by Master_Yoda, 27 July 2017 - 00:20.


#6910
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 claut07, on 27 iulie 2017 - 00:00, said:

Asa este, trebuie ceva care sa nu interactioneze cu polietilena. Hmmmm...

Si in plus, sa nu impregneze miros sau gust in/pe teava.
Eu stiu de fosfatul trisodic ca dizolva bine vaselina, se gasea pe vremuri, nustiu daca se mai gaseste.
Se folosea si la dedurizarea apei, deci nu cred sa fie foarte toxic, insa.. trebuie intrebat un chimist daca e buna treaba sau.. dozajul, etc..
Il foloseam sa ma spal pe maini, iti dai seama ca nu pentru tevi de plastic, deci.. nustiu exact, nu te lua dupa mine fara sa te informezi precis.
Poate e periculos, dracu stie.

#6911
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
@crisstoneDaca ar fi numai asta. Dar cu acea apa se si gateste, se si spala/clateste. Si apoi, eu personal nu-mi permit nu stiu ce statie de dedurizare, osmoza, osmoza inversa, si ce-o mai exista pe piata, pt consumul de apa existent.

Multumesc @maccip! Bineinteles ca ma voi informa temeinic inainte de a intreprinde vreo actiune.

#6912
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,351
  • Înscris: 29.07.2013
Cea mai economica si practica solutie este o baterie de filtre cu carbune activat din coaja de nuca de cocos, pusa la punctul de consum (chiuveta bucatarie).

Scapi de gust si miros si filtrezi si apa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate