Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#6913
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Intreaba pe forumul de chimie, sunt cativa bine pregatiti pe-acolo, poate stiu ei. Acum am cautat si am vazut ca e E339, deci se foloseste cumva si in alimentatie.

Sa nu fie cumva teava care da gust apei. Or mai fi si alte substante cu gust de vaselina.
:D

#6914
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
@Master_Yoda, nu poate fi vorba de asa ceva. Teava respectiva are diametrul interior de 32 de mm, cu alte cuvinte este teava de un tol. Ce teava ar intra prin ea, prin care sa fie presiune si debit pt trei chiuvete (apa rece si calda), o cada (idem) s.a.m.d. (toate cele necesare intr-o casa cu mai multi locuitori Posted Image )?

#6915
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Trebuie sa desfaci macar pana ajungi la teava orizontala si sa bagi un sarpe extrem de lung la care sa schimbi in cap de mai multe ori un somoiog de carpe. Si torni  cativa L de alcool izopropilic pe care ii impingi inainte/inapoi cu somoiogul ala pe care il schimbi de multe ori.
Schimbi si alcoolul izopropilic de mai multe ori.
Dupa ce iese curat mai bagi de doua ori, apoi lasi apa sa spele alcoolul izopropilic, luand chiar marja de siguranta ridicol de mare, il lasi si oprit cu apa, ii mai dai drumul si il lasi mult sa curga etc.

Poti sa legi sarpele cu o guta groasa si din capatul opus ca sa-l tragi mai usor si din capatul celalalt cu somoiogul pe el....

Edited by loock, 27 July 2017 - 00:30.


#6916
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Si acum  una din ciclul: "pacat ca nu mai ai teava, noi mai aveam sfaturi"
:D

Nu mai ai niste teava de la lucrare? O umpli cu apa, o lasi juma de ora si o gusti sa vezi daca e tot gust de vaselina.
Elimini o cauza.

#6917
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 maccip, on 26 iulie 2017 - 23:58, said:

Dar.. ce lichid de curatire? Asta-i problema!
Apa cu sare , alcool tehnic etc

Edited by Baxon, 27 July 2017 - 00:33.


#6918
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 loock, on 27 iulie 2017 - 00:25, said:

cativa L de alcool izopropilic
La izopropil ma gandeam si eu. Spala cumva vaselina de pe maini, dar nu asa de repede si bine.
Aia ieftina, unsoarea cu calciu, o spala mai repede, dar siliconica mai greu. Bine.. nici nu au acelasi gust!
:D

#6919
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 maccip, on 27 iulie 2017 - 00:30, said:

Si acum  una din ciclul: "pacat ca nu mai ai teava, noi mai aveam sfaturi"
Posted Image

Nu mai ai niste teava de la lucrare? O umpli cu apa, o lasi juma de ora si o gusti sa vezi daca e tot gust de vaselina.
Elimini o cauza.

A povestit ca e SH si cel de la care o are a bagat furtun prin ea.

S-a prins ca asta cerea vaselina, dar s-a prins prea tarziu...

#6920
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Posted Image 40 de metri? Cam atat are traseul. Plus, nu am reusit sa scap fara trei cotituri. Mai dulci, e drept, dar tot schimbari de directie sunt.

#6921
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Dar de cand e povestea?
Poate isi revine in timp.

#6922
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Am mai cautat informatii despre fosfatul trisodic. Ar interactiona cu grasimile, dar nu ataca polietilena (in farmacii s-ar gasi in recipiente de polietilena). Cum recomanda si @Baxon, o instalatie in bucla, cu pompa de recirculare si filtru, si sper sa ma fi scos de la alte corvezi. Mai caut informatii, dar cred ca cea mai buna solutie asta este.

#6923
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 maccip, on 27 iulie 2017 - 00:33, said:

La izopropil ma gandeam si eu. Spala cumva vaselina de pe maini, dar nu asa de repede si bine.
Aia ieftina, unsoarea cu calciu, o spala mai repede, dar siliconica mai greu. Bine.. nici nu au acelasi gust!
Posted Image

Izopropilul e altceva.

La alcoolul izopropilic poti sa-i mai spui izopropanol daca vrei intr-un cuvant.
Tot asa cum e:
- etanol pt alcoolul etilic,
- metanol pt alcoolul metilic
- izopropanol pt alcoolul izopropilic
- 1-propanol pt. 1-propil alcool sau alcool propionic, propilol, alcool propilic, propanol, etil carbinol, n-propanol, n-propil alcool...

Cel putin dintre alcooli, pt. curatarea lui e mai bun alcoolul izopropilic - curata mai bine decat etanolul si ataca mai putin decat metanolul.
Metanolul nu e nici el f. rau (daca nu-l bei), insa se evapora asa de repede incat uneori se produce o cadere de temperatura asa de brusca ca mai crapa plasticul...
Probabil nu e o problema mare pt PE si PEHD care sunt mai flexibile.
Insa metanolul si etanolul dizolva plasticul.
Sincer n-am incercat sa vad nici la alcoolul izopropilicul in cat timp dizolva PE si PEHD.
In general se foloseste la curatat contacte electrice, si este componenta de baza la substante de curatat sticla, mobilier- doar substante de uz industrial si limitat, etc. Se foloseste uzual la curatat PAL asa zis melaminat, insa finisarea e o foita de hartie subtire cat una de tigara, si daca nu e mata atunci are ceva impregnare cu rasini melaminice. Din cauza asta nu se da decat odata cu el pt sters urme de marker, creion si adeziv. Beneficiarii nu au voie sa dea cu el ca raman cu PAL mort (nemelaminat...)

Pt. curatat sticla si altele, inclusiv plastic, se poate amesteca cu inca 3 lucruri:
1. alcool izopropilic ( sau eventaul metilic in loc de el)
2. apa dedurizata sau distilata.
3. surfactant de ex. solutie de amoniac ( exista zeci de surfactanti, dar amoniacul e bun pt sticla, si mai comun de gasit)
Si sapunul e surfactant asa ca poate sa intre la 3, mai ales ca ai vaselina si teava de plastic.
4. o cantitate minuscula de detergent, (care are in el si alti surfactanti pe langa detergent)
Pt. ca nu este sticla care trebuie sa ramana "oglinda" si pt ca se clateste cu apa, ai putea sa pui si mai mult detergent...

Edited by loock, 27 July 2017 - 01:18.


#6924
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Acum cinci zile am dat prima data drumul la apa. Nu-si va reveni, sigur asta, dat fiind ce mi-a spus cel ce mi-a dat teava, dupa ce i-am explicat toata daravera.

#6925
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
loock, termina cu prostiile, era vorba despre alcool(chiar pe tine te-am citat), nu despre radical. Ce stil ai...pacat de tine.

#6926
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 maccip, on 27 iulie 2017 - 01:13, said:

loock, termina cu prostiile, era vorba despre alcool(chiar pe tine te-am citat), nu despre radical. Ce stil ai...pacat de tine.

Nu se spune izopropil la alcoolul izopropilic, pt. ca inseamna altceva si apar confuzii.
Cineva poate sa ia denumirea de buna si se apuca sa caute izopropil...
In romana nu se spune nici macar izopropil alcool ci doar cel mult alcool de izopropil...
In engleza se spune isopropyl alcohol, dar oricum minim doua cuvinte (daca include isopropyl), iar in franceza nu exista deloc asa ceva.
In franceza este isopropanol sau alcool isopropylique.
Francezii pot utiliza rar in limbaj trivial de laborator si isoprop - care e totusi clar altceva decat isopropyl...

Edited by loock, 27 July 2017 - 01:37.


#6927
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Ba se spune izopropil la alcool daca chiar vrei sa stii. Multi ii zic asa, mai ales cei care lucreaza cu el. Stii cum e, cand lucrezi cu ceva, te mai atasezi de el si-l mai alinti cu un nume mai scurt.
Spoiler


#6928
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Fa un circuit in bucla inchisa asa cum te-a sfatuit @Baxon iar ca solutie de spalare foloseste acel "Fairy" care se foloseste si la spalarea vaselor de bucatarie .Lasa solutia sa circule citeva ore dupa care speli (clatesti) bine circuitul. Ar trebui sa scapi si de mirosul si de gustul de vaselina daca peretii tevii au fost doar murdari.

Edited by iuliean50, 27 July 2017 - 05:42.


#6929
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 claut07, on 27 iulie 2017 - 00:24, said:

@Master_Yoda, nu poate fi vorba de asa ceva. Teava respectiva are diametrul interior de 32 de mm, cu alte cuvinte este teava de un tol. Ce teava ar intra prin ea, prin care sa fie presiune si debit pt trei chiuvete (apa rece si calda), o cada (idem) s.a.m.d. (toate cele necesare intr-o casa cu mai multi locuitori Posted Image )?
Nu stiu de ce postati doar ca sa va vedeti numele pe aici , bine ca ati facut-o putin macar  in decursul  anilor . Un tol nu are 32 mm . Macar nu mai aruncati idiotenii in eter , e destula prostie si acum .

Edited by GingisHan2015, 27 July 2017 - 05:46.


#6930
zamolxes29

zamolxes29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.07.2015

 keta, on 25 iulie 2017 - 23:42, said:

In ecuatia asta se "uita" timpul !!! De ce nu poti face udarea pe o perioada de timp mai lunga pe zone diferite, un debit mai mic, lasand putului posibilitatea de a se reimprospata.

Poti incerca cu acea pompa de 1800 , dar reprogramezi udarea ca timp.

Nu este necesar sa bagi 3000l/h ca sa termini udarea intr-o ora, poti baga 1500l/h si va dura 2 ore udarea. La aspersoare este mai important ca pompa sa realizeze debitul si presiunea ceruta de acestea altfel nu lucreaza in parametrii (acopera o zona redusa). Poti schimba diuzele acestora daca este posibil. (mai mici)
cred ca asta este solutia...
schimb pompa si dau de stire...
multumesc tuturor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate