Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#6931
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 claut07, on 27 iulie 2017 - 00:50, said:

Acum cinci zile am dat prima data drumul la apa. Nu-si va reveni, sigur asta, dat fiind ce mi-a spus cel ce mi-a dat teava, dupa ce i-am explicat toata daravera.

Deci pana la urma a fost sau nu vaselina pe teava? Eu parca as zice ca nu poate fi asa de multa vaselina, nu ca ar fi buna, dar vaselina se da cate putin la capete sa intre mufele mai usor. Daca a fost teava de protectie, teava de dinauntru se baga foarte usor numai udand cu apa, fara nici un fel de vaselina. Dar sunt alte lucruri care se pot intampla pe teava de protectie. Teava protejata daca e de apa rece face condens in teava de protectie si intre cele doua tevi va fi tot timpul umed si se vor dezvolta diferiti germeni. Eu am o teava prin curte pe care a stat apa in permanenta si am fost nevoit sa o folosesc zilele trecute. Apa care iesea de pe ea nu se putea folosi. Si mirosea cum zici, a ceva gen petrol. Al doilea suspect, vasul de expansiune. Ori colonii prin el daca avea apa si nu a fost folosit pentru mai multa vreme, ori pur si simplu membrana de cauciuc. Mie mi s-a intamplat cu vasul de expansiune de la osmoza inversa care mirosea de nou si mi l-au schimbat la garantie. Incearca sa bagi clor pe teava si lasi sa actioneze dupa care il speli cu multa apa.

#6932
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008

 GingisHan2015, on 27 iulie 2017 - 05:46, said:

Nu stiu de ce postati doar ca sa va vedeti numele pe aici , bine ca ati facut-o putin macar  in decursul  anilor . Un tol nu are 32 mm . Macar nu mai aruncati idiotenii in eter , e destula prostie si acum .
Mea culpa, sunt inchi. Oricum, multumesc de avertizare. (tata google zice asa: tol = inch, no in fine)
http://www.utilul.ro...-fitinguri-pehd
https://www.translat...nch-centimeter/

Multumesc tuturor celor ce s-au implicat, au rupt din timpul lor si au venit cu sugestii. Va voi tine la curent cu solutia aleasa si rezultate.
O zi buna!

#6933
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fratilor , e adunarea anuala sau cum ? Nu mai postati doar sa va vedeti numele aici . Ia spune maiestate cum baga omul nostru clor , care stim cu totii ca este un gaz , pe teava aia ? Clorul gazos se poate adauga intr-o instalatie de alimentare cu apa doar prin  instalatii speciale de dozare numite clorinatoare sau statii de clorinare,  la regiile de alimentare cu apa . Cum baga nea omul nostru CLOR in teava acasa ?
Clorul e un gaz .

#6934
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Corect, clorul e gaz. Dar nevasta nu iti inalbeste camasile cu clor? Sau nu, ca ii zice "Ace". Hai sa fim la subiect ca cine vrea sa inteleaga nu are probleme.

#6935
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu e clor ala si nu-l putem numi asa . Hai sa aruncam un ochi in manualul de chimie din a 6-a . Te rog eu . Tu stii poate pentru tine diferenta , dar sa nu uitam ca sunt tineri care inca sunt convinsi ca    laptele cu cacao  e produs in ferme speciale de catre vacile maro !

#6936
aldebaran1963

aldebaran1963

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2017
Salutare tuturor
Am si eu o problema si apelez la ajutorul vostru. La tara in curte am o pompa manuala de la care scot apa si ud gradina. Nivelul apei e la 5 m si as dori sa instalez un hidrofor pe care sa il conectez la teava acelei pompe. Teava e batuta acum vreo 25 ani si are 1 1/4". Din cate stiu  in mod normal ar trebui sa instalez un sorb cu filtru in aceasta  aceasta teava, dar fiindca teava e de 1 1/4" iar admisia la hidrofor 1" nu incape sa bag o alta teava cu sorb pe ea. Ma gandeam ca imediat la iesirea din pamant sa pun o supapa de sens si langa pompa hidroforului un filtru dar nu stiu daca  asa nu se va dezamorsa pompa. Daca aveti ceva idei sau solutii va multumesc anticipat pentru ajutor,

#6937
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Supapa de sens se pune jos imediat dupa sorb , tocmai pt a avea apa pe coloana

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   51.87K   2 downloads

Edited by Baxon, 27 July 2017 - 17:34.


#6938
aldebaran1963

aldebaran1963

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2017
Da stiu asta, dar eu nu am cum scoate teava din pamant sa ii montez sorb si supapa de sens. Daca as monta-o la iesirea din pamant as avea o lungime de aprox 1 m de teava plina cu apa si nu stiu daca e suficient sa functioneze normal pompa

#6939
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pt 5 m de teava poti face un efort  sa bagi inca una daca vrei sa legi si un hidrofor , parerea mea .

#6940
aldebaran1963

aldebaran1963

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2017
Da, poate ai dreptate. Multumesc oricum

#6941
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 aldebaran1963, on 27 iulie 2017 - 17:28, said:

Salutare tuturor
... Ma gandeam ca imediat la iesirea din pamant sa pun o supapa de sens si langa pompa hidroforului un filtru dar nu stiu daca  asa nu se va dezamorsa pompa. Daca aveti ceva idei sau solutii va multumesc anticipat pentru ajutor,
Sub pompa de mina,montezi un teu si robinet atit catre pompa de mina cit si spre hidrofor.Dupa robinetul catre in sus montezi pompa.Dupa robinetul din teu montezi supapa de senssi coloana pina in hidrofor.Inainte de hidrofor, daca vrei adaugi filtru. Deschizi robinetii  si amorsezi pina-ti curge apa pe pompa de mina,rapid inchizi robinetul dinspre pompa si dai drumul  la hidrofor.Acum trebuie sa functioneze corect toata instalatia.Dezamorsarea se produce doar daca supapa se blocheaza cu nisip/pietricele ce pot sa vina din coloana.
Spor la treaba !Posted Image

Edited by XTH, 27 July 2017 - 21:11.


#6942
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Este recomandat ca aspiratia pompei sa fie pe dimensiunea conectorului de aspiratie al pompei, dar sa stii ca nu tuseste daca este si cu un numar mai mica, respectiv 3/4".
Vezi daca ideea ta initiala merge cu un astfel de sorb.

Chestia este sa faci etansarea tevii la iesire.... Aici sistemul nu functioneaza ca la put....(la presiune atmosferica), trebuie sa fie etans, sa faca vid.

Si mai este o chestie legata de cat de potenta este acea sursa de apa....ca la pompa de mana dai ceva scoti o galeata la 1 min, dar pompa electrica SUGE, si daca nu are de unde ......

#6943
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Mai oameni buni, voi ati mai auzit de asa ceva? Au venit baietii de la service pentru pompa careia ii sarea siguranta de pe cutia de comanda. S-au invartit un pic si au zis ca sare din cauza ca am dat drumul la liber la apa sa curga pe pamant. Cica pompa respectiva are nevoie sa impinga o presiune de minim 3 bari ca altfel merge in cavitatie si nu se mai raceste cum trebuie si de aia sare siguranta. Au masurat si ei pe acolo, dar masuratorile nu prea se calcau cu ce mi-au zis pentru ca in gol curentul consumat de pompa era de 5A iar in sarcina de 5,3A. Concluzia a fost ca pompa nu e montata corespunzator (din cauza tevii aleia provizorii prin care dadeam apa afara pe pamant) si ca vizita lor nu face obiectul garantiei si ca trebuie sa platesc constatarea. Le-am explicat ca mie la telefon nu mi-au zis ca s-ar putea sa trebuiasca sa platesc constatarea si i-am trimis inapoi asa cum au venit. Au zis ca daca nu achit factura nu mai vin alta data la mine. S-ar putea sa fie ceva cu mersul in gol, insa mie cand mi-a sarit primele dati nu mergea in gol. Aveam peste 1,5 bar pe manometrul din casa + inaltimea la care trebuie sa pompeze si se apropie de valoarea lor de 3 si nu as zice ca asta e baiul. O sa incerc sa strang robinetul de pe teava care merge in curte ca sa nu scada niciodata presiunea sub 2 bari cu pompa mergand si sa vad ce se intampla. Au mai zis ca poate sa fie de la curent ca daca scade sub o anumita tensiune trage mai mult curent si se sesizeaza acea siguranta de protectie. Totusi cat de mult ar trebui sa scada tensiunea ca sa am o crestere a curentului de la 5,3 la 7A cat are siguranta aia? Ramane sa vad cum se mai comporta in timp.

#6944
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Ce caterinca! Poate le-ai spus ca esti avocat si nu ai habar de electricitate si nici notiuni tehnice elementare.Posted Image
Aia sunt mai prosti decat noaptea. Bine ca nu le-ai dat bani. Lasa teava in pace si vezi cum scapi de releul cu probleme.

#6945
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Cred ca sunt in primul rand ticalosi, nu (doar) prosti.
Cavitatia poate sa apara daca nu are presiune pe refulare, desi ma indoiesc ca ii trebuie 3 bari.
Dar ti-ai fi dat seama si singur daca intra in cavitatie, ca face un zgomot specific f puternic, asemanator cu a agita o cutie metalica cu pietricele inauntru.
Dar oricum, asta nu ar trebui sa afecteze racirea, pentru ca fenomenul apare in spatele palelor, nu pe corpul pompei.

In rezumat, aia nu stiau ce are dar nu voiau sa recunoasca, asa ca aplicau metoda standard "e vina utilizatorului".

#6946
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
da, clasica solutie : e de la curent.
asa cum la masini aflate in garantie orice problema apare la motor "e de la benzina"

#6947
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si mizeria aia de releu nici nu a facut probleme cat au stat ei cu aparatul de masura pe pompa. De la inceput mi-a fost tarsa sa sun la service ca ma gandeam ca ma pun sa scot pompa din put sa vin cu ea la ei. Cand mi-au zis ca vin la constatare am zis ca "m-am scos" dar nu prea a fost asa. Acum las siguranta aia inca acolo ca e inca in garantie pompa si sa nu ma trezesc ca se mai arde sau stiu eu ce ii mai trece prin cap. Daca face iar figuri o sa fiu mai atent si o sa incerc sa demontez toate explicatiile astora de la service si dupa aia ii chem din nou.

#6948
muscania

muscania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.09.2008
Salut,

Va rog, recomandati-mi o pompa submersibila.

Sistem hidrofor, vas de 100 l si pompa submersibila,
Adancime de imersie  undeva la 10-15 m , nivelul luciului de apa e cam la 9-12 metri, forajul are 34m.
Sunt 3 bai, 1 bucatarii, 4-5 persoane si gazon 200 mp.

ce parere aveti : WTX 2460 - 95
https://www.dedeman....60-95/p/2011530

sau: Aquatehnica TORRENT150
sau : Aquatehnica Torpedo, 1.1-110

multumesc,

Edited by muscania, 28 July 2017 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate