Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
12014 replies to this topic

#6553
daridra

daridra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.07.2014

View Postraduk, on 07 mai 2017 - 09:27, said:

Varianta 2 este foarte bună atunci cînd puțul nu are debit suficient pentru utilizarea în varianta 1. Posted Image

Si care ar fi acel debit suficient pentru utilizarea in varianta 1? Posted Image

Zi faina!

#6554
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 31.12.2006
Nu ai primit niste hartii cu debitul, nivelul static si cel dinamic?
Daca nu, ai de munca.
Si in cazul asta iti recomand o submersibila cu turbina ieftina din targ (data fiind adancimea), si masoara (scotand apa in gradina/sant/butoi) limitele putului.
Au ajuns cam vai de ele, dar tot e mai ieftin decat ce surprize poti avea daca nu verifici inainte.
Prima data, masori nivelul apei, cu putul nefolosit.
Bagi pompa vreo 10 m mai jos (nu taia conducta inca) si ii dai drumul.
Folosind vase al caror volum il cunosti si un ceas, masori debitul. Ideal cu vase cat mai mari (macar 20l, un butoi de 80-100l e ideal), pentru a reduce erorile.
In timpul asta cineva sta de paza la put, si daca ramane pompa pe uscat o opreste repede.
Daca pompa nu a ramas in aer si ai scos cateva sute de litri de apa (sau circa 1500 daca vrei sa uzi gradina), iar debitul e de cel putin 1500l/h, felicitari, ai un put bun.
Daca ramane in aer, incepe munca. Trebuie sa repeti testul (asteptand de fiecare data sa se refaca nivelul apei), pe de o parte reducand debitul (cu un robinet, daca e peste 1500 l/h), pe de alta parte bagand pompa mai adanc.
Debitul de 1500 l/h l-am dat ca reper pentru o locuinta obisnuita, cu o familie de 3-4 persoane, si compromisuri acceptabile gen "nu udam gradina in timp ce facem baie".

#6555
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdaridra, on 07 mai 2017 - 14:11, said:

Ce vrei sa faci cu apa din put ? Sa fie doar pentru casa ? Sau ai si mult gazon si vrei sa-ti montezi aspersoare ca sa-ti uzi gazonul ?

Daca este doar pentru casa, atunci probabil ca putul va face fata si nu-ti mai trebuie vas tampon.
Daca o sa ai mult gazon / gradina / etc, atunci va trebui sa iei in calcul vasul tampon si sa calculezi exact cita apa poti scoate din put.

Daca ai mult gazon, nu ar strica sa ai vas tampon pe care sa-l umpli cu o sumersibila si din el sa tragi cu 2 hidrofoare diferite. Un hidrofor mai mic pentru casa si unu mai mare pentru aspersoarele de udat gazonul.

Ca si concluzie, solutia optima o alegi in functie de ce anume vrei sa faci cu apa. (si fireste, uneori si in funcitie de bani :D )

#6556
daridra

daridra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.07.2014

View Post_bcristian_, on 07 mai 2017 - 14:38, said:

Nu ai primit niste hartii cu debitul, nivelul static si cel dinamic?
Daca nu, ai de munca.
Si in cazul asta iti recomand o submersibila cu turbina ieftina din targ (data fiind adancimea), si masoara (scotand apa in gradina/sant/butoi) limitele putului.
Au ajuns cam vai de ele, dar tot e mai ieftin decat ce surprize poti avea daca nu verifici inainte.
Prima data, masori nivelul apei, cu putul nefolosit.
Bagi pompa vreo 10 m mai jos (nu taia conducta inca) si ii dai drumul.
Folosind vase al caror volum il cunosti si un ceas, masori debitul. Ideal cu vase cat mai mari (macar 20l, un butoi de 80-100l e ideal), pentru a reduce erorile.
In timpul asta cineva sta de paza la put, si daca ramane pompa pe uscat o opreste repede.
Daca pompa nu a ramas in aer si ai scos cateva sute de litri de apa (sau circa 1500 daca vrei sa uzi gradina), iar debitul e de cel putin 1500l/h, felicitari, ai un put bun.
Daca ramane in aer, incepe munca. Trebuie sa repeti testul (asteptand de fiecare data sa se refaca nivelul apei), pe de o parte reducand debitul (cu un robinet, daca e peste 1500 l/h), pe de alta parte bagand pompa mai adanc.
Debitul de 1500 l/h l-am dat ca reper pentru o locuinta obisnuita, cu o familie de 3-4 persoane, si compromisuri acceptabile gen "nu udam gradina in timp ce facem baie".

o sa primim fisa de foraj pana cel tarziu marti. Pana atunci, este o pompa in put, a celor care au executat putul, pentru limpezire. Avem incredere in cei care l-au executat si conform contractului semnat cu ei, avem garantat debit 1l/s..

Pana una alta, am luat din Obor o pompa de 200 ron pe care o vom monta in put pana la finalizarea casei (suntem de abia la fundatie). Revin la inceputul saptamanii cu mai multe info.

Multumesc mult pentru sfaturi si pentru timpul alocat acestor sfaturi! Ma bucura ca mai exista oameni asa!

View Postflorin71_skoda, on 07 mai 2017 - 15:41, said:

Ce vrei sa faci cu apa din put ? Sa fie doar pentru casa ? Sau ai si mult gazon si vrei sa-ti montezi aspersoare ca sa-ti uzi gazonul ?

Daca este doar pentru casa, atunci probabil ca putul va face fata si nu-ti mai trebuie vas tampon.
Daca o sa ai mult gazon / gradina / etc, atunci va trebui sa iei in calcul vasul tampon si sa calculezi exact cita apa poti scoate din put.

Daca ai mult gazon, nu ar strica sa ai vas tampon pe care sa-l umpli cu o sumersibila si din el sa tragi cu 2 hidrofoare diferite. Un hidrofor mai mic pentru casa si unu mai mare pentru aspersoarele de udat gazonul.

Ca si concluzie, solutia optima o alegi in functie de ce anume vrei sa faci cu apa. (si fireste, uneori si in funcitie de bani Posted Image )

Apa din put va fi doar pentru casa (3 bai si o bucatarie).

Multumesc mult pentru ajutor!

#6557
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

View Postdaridra, on 07 mai 2017 - 14:11, said:


Si care ar fi acel debit suficient pentru utilizarea in varianta 1? Posted Image

Zi faina!
Salut,
la pagina 165 gasesti o arhiva care contine un fisier excel in care ai tot ce iti trebuie pentru o analiza a situatiei tale.
Sper sa-ti foloseasca.

#6558
amicull

amicull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 30.11.2013
ce vas sa aleg pt a monta la pompa submersibila in sistem hidrofor?
https://www.dedeman....ao050/p/2002191
https://www.dedeman....rv080/p/2002188

ce diferenta este intre vasul de expansiune si vasul hidrofor?
ce avantaje dezavantaje are unul orizontal si cel vertical.

fantana este amplasata exact intr-un colt al garajului iar peretii ce alcatuiesc acest colt au latimea de 60 cm iar celalalt 90 cm.

Edited by amicull, 07 May 2017 - 19:47.


#6559
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 09.01.2008
Cu cat mai mare cu atat mai bine pentru pompa.
Nici o diferenta.
Nu cunosc nici un dezavantaj in afara de spatiul ocupat de cel orizontal.
La dimensiunile alea se preteaza unul vertical.

#6560
daridra

daridra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.07.2014

View Postcrampoia, on 07 mai 2017 - 19:34, said:

Salut,
la pagina 165 gasesti o arhiva care contine un fisier excel in care ai tot ce iti trebuie pentru o analiza a situatiei tale.
Sper sa-ti foloseasca.

Util xls. In timp ce incercam sa inteleg date intrare/iesire, am primit fisa de foraj care zice:
  • nivel hidrostatic - 12 m
  • debit Q optim 1l/s
  • nivel hidrodinamic la 15 m la Q optim
  • Q maxim 1,5 l/s
xls e aplicabil variantei 1? (pompa-vas expansiune-presostat)

Daca putem avea pro si contra celor 2 variante prezentate mai sus cu aplicare pe cazul nostru (ce poate a devenit mai concret prin datele fisei de foraj) ar fi super.

Seara faina si o saptamana cu spor!

#6561
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 31.12.2006
La  debitul ala nu ai de ce sa folosesti rezervor de acumulare.

#6562
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009

View Postdaridra, on 07 mai 2017 - 20:48, said:


Util xls. In timp ce incercam sa inteleg date intrare/iesire, am primit fisa de foraj care zice:
  • nivel hidrostatic - 12 m

  • debit Q optim 1l/s

  • nivel hidrodinamic la 15 m la Q optim

  • Q maxim 1,5 l/s
xls e aplicabil variantei 1? (pompa-vas expansiune-presostat)

Daca putem avea pro si contra celor 2 variante prezentate mai sus cu aplicare pe cazul nostru (ce poate a devenit mai concret prin datele fisei de foraj) ar fi super.

Seara faina si o saptamana cu spor!

Salut,
verifica personal datele pe care ti le-au dat in fisa asa cum e explicat in fisier (nu costa nimic si poti sa eviti sa cheltuiesti multi bani)
Daca se adeveresc, e suficient pentru varianta 1 (pune apoi datele pompei pe care vrei sa o instalezi si verifici sistemul).

#6563
UPCfan

UPCfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.03.2017
Salut! Astazi din cauza unui soc de curent mi s-a dus vechiul hidrofor pe care il aveam din 2013. In ultima vreme se auzeau ceva zgomote in el si oricum aveam in plan sa imi iau ceva nou. Asa ca mi-am luat un Einhell BG-WW-636. Am ajuns acasa si i-am facut proba si toate bune dupa care l-am montat pe vechea instalatie. Mentionez ca la proba se oprea dupa ce isi facea plinul. I-am facut amorsare ca la carte, toate cele...
Toate bune si frumoase, dar ceva scartaie pe undeva. Hidroforul merge fara intrerupere si cand dau drumul la robinet iese toata apa si dupa aia pauza de un min si vine apa. Presiunea este buna dar vin si bule de aer pe instalatie si face un fel de pocnet cand iese apa cu presiune.
Intrebarea este: care ar fi problema? Nu are filtru, doar sorb si sita care este montat la 40 cm de intrarea in hidrofor. Nu am avut cum sa il bag in teava jos. Ce sfaturi imi dati? Multumesc!

#6564
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu cred ca pe undeva prinde aer . Sau refa amorsarea .

#6565
UPCfan

UPCfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.03.2017
Hidroforul trage apa dintr-o teava mai groasa in care am introdus o teava de 1" care vine direct la sorb, pe sorb am montat o sita si apoi teava in hidrofor. Am verificat si nu trage aer pe nicaieri. Doar daca nu cumva a luat aer cand a urcat apa pe teava. Ceva nu inteleg exact.

Tu cum faci amorsarea daca sorbul este langa hidrofor si teava este cu aer pana jos (6m).?

#6566
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Incearca sa reglezi din arcul cel are la cuplajul electric . Posibil sa fie de acolo .

#6567
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai ai montata supapa de sens la capatul tevii de aspiratie ?

#6568
UPCfan

UPCfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.03.2017
Am montat-o langa hidrofor, la 6m de apa. Nu am avut cum sa o montez jos pentru ca nu imi incapea in teava din pamant.

#6569
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuia sa scoti teava afara , sa montezi supapa de sens si sorbul si apoi s-o bagi in put/fantana / ce ai acolo , astfel amorsarea o faceai usor si sigur .

#6570
UPCfan

UPCfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.03.2017
Stiu, dar este complicata situatia aici. Nu stiu daca ai auzit de pompe manuale batute in pamant, practic teava de 2". Daca ar fi fantana sau put imi era simplu tare. Spatiu de manevra sa pun supapa de sens jos nu am si aici sus se amorseaza greu (40-50 sec) si in plus de asta cred ca de fiecare data cand opresc hidroforul apa cade inapoi in pompa si uite asa este aer in hidrofor cand incearca sa traga apa. Sa mor daca inteleg unde este problema, asa era si inainte si celalalt hidrofor nu facea probleme.

Edited by UPCfan, 08 May 2017 - 22:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate