Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Sistem audio pentru filme...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
112 răspunsuri în acest subiect

#37
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Acel model de la Sony suporta audio prin HDMI, dar nu exista in Romania, doar la magazinele online de afara, la un pret in jur de 1.500 RON. Daca mai pun si transportul, ajung la 1.600 RON, pret la care imi cumpar pachetul(e impropriu spus pachet, pentru ca la noi se vand separat receiver-ul si boxele) Yamaha din RO (Yamaha RX-V363+Yamaha NSP-110).

Afara totul e mult mai ieftin, exista tot felul de oferte, in special pachete receiver+boxe. Pachetul Yamaha pe care il vreau eu, afara costa 1.200 RON, insa l-am gasit la acest pret la niste magazie mai obscure, daca le pot spune asa. La magazine care prezinta ceva mai multa incredere, el se invarte pe la 1300-1400 RON, iar cu transport pana in RO nu fac mare economie.

Pentru audio prin HDMI de la Yamaha ar trebui sa iau modelul RX-V463, dar el se invarte pe la 1.650 RON, ia momentan nu mi-l permit, pentru ca impreuna cu boxele ajung pe la 2.200 RON.

Pot trai si fara audio prin HDMI, mai ales ca nu ma intereseaza atat de mult fomatele audio HD specifice disucrilor BluRay. Poate ca, pe viitor, voi face un upgrade, dar pana atunci ma decurc cu ce ofera receiver-ul Yamaha.

In orice caz, sunt sigur ca, din punct de vedere al calitatii constructive/audio, Yamaha este peste Sony, chiar si la aceasta gama de preturi. Sunt decis in proportie de 80% pentru pachetul Sony, asa ca o sa ma apuc de dat niste telefoane.

#38
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 24.08.2008

Quote

80% pentru pachetul Sony, asa ca o sa ma apuc de dat niste telefoane.
cred ca ai vrut sa spui yamaha ??

#39
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Audio prin HDMI nu este neaparat necesar nici pentru discurile Bluray. Se poate folosi iesirea digitala optica cu sunet "inferior" DlobyDigital 5.1 sau se poate cumpara un player cu decodare DolbyHD si  iesire 7.1 analogica si lega la un receiver cu intrare analogica multicanal.
Eu zic ca la filme nu are absolut nici o importanta, Dolby Digital normal este suficient, iar muzica in format Bluray nu prea exista inca.
Sigur, sunt mai multe cabluri (inca unul optic sau coaxial de exemplu), dar... mai conteaza?

#40
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Dpa ceva telefoane, mi-am mai schimbat ideile.

Yamaha RX-V363 nu prea se mai gaseste, in ideea ca va fi inlocuit de Yamaha RX-V365. Unde l-am mai gasit (la comanda, peste cateva zile) costa in jur de 1.100 RON.

Acum, unul dintre magazine mi-a propus sa cumpar, la promotie, Pioneer VSX-418-S, care are reducere de pe la 1.100 RON la 800 si ceva RON. Intradevar, nu are switch-ul HDMI de la Yamaha si o singura intrare optica, dar eu nu am nevoie de mai mult de o intrare optica acum. Oricum, are si 2 intrari coaxiale. In rest specificatiile par a fi similare.

Ce parere aveti? Sa iau Pioneer-ul?

Hai, va rog, o parere.

Editat de morpheusdj, 05 mai 2009 - 15:24.


#41
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Pana la urma am mers pe Pioneer, doar cu boxele cam greu. Sper ca in cateva zile sa am tot sistemul si sa va pot oferi cateva opinii.

#42
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
Daca te hotarasti la boxe Magnat Monitor, receiverul Pioneer e o alegere mai buna decat Yamaha.
Cred ca am mai scris, poti asculta toate incintele din seria Monitor Supreme la importator si poti afla ce este disponibil pe stoc, nu oferte aiuristice la preturi ireale.

#43
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 morpheusdj, on May 5 2009, 18:52, said:

Pana la urma am mers pe Pioneer, doar cu boxele cam greu. Sper ca in cateva zile sa am tot sistemul si sa va pot oferi cateva opinii.

Am acultat si eu un receiver Pioneer (nu stiu modelul, unul nou, actual si nu f scump) si chiar mi-a placut...ca sunet pot sa spun ca e peste Denon-ul meu (AVR-1906). Indeajuns de deschis pt a misca Magnaturile si a le face sa cante.....oare sa-si revina Pioneer???

#44
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Din pacate bugetul meu este unul destul de limitat pe moment, asa ca pentru boxe am 2 optiuni, eventual 3.

Prim optiune ar fi sa folosesc incintele Jamo E410 pe care le detin acum ca si front speakers, urmand a mai lua un set de 3 boxe Yamaha precum si un subwoofer tot de la Yamaha, urmand ca, pe viitor, sa ma orientez spre niste boxe front de calitate (cred ca boxele mele Jamo se vor descurca oricum onorabil).

La aceasta prima optiune ma cam descurajeaza faptul ca o sa am amp Pioneer, boxe centru/rear/sub de la Yamaha si boxe front Jamo, parca e o mare varza. Aceasta alegere e si cea mai scumpa.

A doua optiune ar fi un sistem 5.1 de la Yamaha, NS-P270 (NS-P110 nu prea sunt pe stoc nicaieri), care ar sosi joi.

A treia optiune ar fi un sistem 5.1 de la Pioneer, S-V24-QL , dar care din pacate iarasi nu se prea gaseste pe nicaieri.

Ar mai exista si o patra optiune, daca ma gandesc mai bine, cu 4 boxe Magnat Monitor Supreme 100 pentru front/rear si o boxa Magnat Monitor Supreme Center pentru centru, urmand ca mai apoi sa strang bani si pentru un sub.

Sincer, nu stiu nici eu ce sa aleg. Cea mai calitativa optiune pare a 4-a, dar parca as vrea si un sub, fara el nu prea are farmec tot setup-ul. Voi ce parere aveti?

#45
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 218
  • Înscris: 24.08.2008
A patra optiune am ales si eu
am ales MS100 pentru ca sunt mai ieftine si nu au in spate  difuzorul, se pot atasa de perete

Magnat Monitor Supreme Center  are nevoie de spatiu in spate ??

#46
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
nu cred. oricum, pozitionarea e mai usoara.

sa va zic un mic truc pt cei care nu aveti inca boxa centrala si/sau subwoofer.
ca boxa centrala se poate folosi sunetul televizorului daca e bunicel(al meu ma unge pe suflet si e doar un daewoo).
daca ai iesire neamplificata pt canalul din centru al receiverului. legi ambele canale ale televizorului, in paralel, printr-un spliter "Y" cu mufe rca. daca ai noroc poti sa pui spliterul direct la mufele audio de la tv si folosesti un singur cablu. daca nu merge, datorita distantei dintre mufele din tv, pui spliterul la sursa de semnal si pleci cu 2 fire spre tv.
ca subwoofer se poate folosi orice sistem vechi de pc 2.1 sau 5.1 la care legi doar mufa subwooferului la iesirea neampificata dedicata subwooferului.
satelitii ii dai la minim sau chiar ii scoti (e de discutat aici cu mersul in gol). atentie la scurt circuit(sa nu se atinga firele) daca firele se scot din satreliti si nu din subwoofer.
la filme, contrar credintei populare, nu ai nevoie de un sub prea mare in apartament.

nu va fi cel mai bun sunet dar poti sa-ti faci treaba pana mai cumperi cate ceva.

#47
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 anush, on May 6 2009, 09:31, said:

A patra optiune am ales si eu
am ales MS100 pentru ca sunt mai ieftine si nu au in spate difuzorul, se pot atasa de perete

Magnat Monitor Supreme Center are nevoie de spatiu in spate ??


Nu centrul nu are nevoie de nimic, e gandit sa stea sub televizor sau peste, bagat in raft samd.

@morpheus, eu as pastra jamo alea pe fata....si as lua doar doua surrounduri si un centru, MS100 si centrul de la Magnat asortat ar trebui sa fie arhisuficient.

Jamo alea sunt boxe ff bune si nu cred ca iti va lipsi sub-ul chiar asa de mult (cel putin nu la muzica)....sau daca nu te multumeste basul lor poti sa iei un sub cu adevarat bun mai tarziu cu crossoverul setat la maxim 70Hz.

Faptul ca sculele provin de la producatori diferiti nu inseamna ca o sa fie varza...cel putin nu dpdv acustic...poate doar dpdv viziual.

#48
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Am mers Magnat all the way, cu 4 MMS 100 si 1 MMS 250 Center, urmand sa iau un sub cand mai strang niste banuti, daca simt nevoia.

Cele 2 Jamo i le fac cadou lui taicameu, impreunca cu un JVC RX-230R care sta degeaba (sper sa reusesc sa il repar, a murit controlul pentru volum).

Ideea cu folosirea unui sub de la un sistem obosit 5.1 de prin casa e interesanta, mai ales cam un Logitech x540 care sta si el degeaba (are ceva iesiri arse cred, merge doar sub-ul si 1/2 sateliti).

IN vreo ora/doua ar trebui sa vina si noile ,,jucarii,, , revin atunci cu impresii.

#49
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Prima impresie, dupa ce am adus mormanul in casa: mama cate cutii :).

Receiver-ul arata exceptional, iar boxele magnat sunt superbe. Din pacate, cei de la Sono au uitat de cablul optic promis drept cadou. Nu ma deranjeaza prea tare, oricum au fost promti, dar acum stau cu buza umflata ca n-am altul la dispozitie si la 6 am examen :). Abia maine cred ca o sa ma pot ocupa de un cablu optic si sa vad ce poate cu adevarat sistemul.

Culmea e ca joi seara impachetez tot pentru mers la Bacau :) , dar e bine ca am totusi ce impacheta :).

#50
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Felicitari si sa ai parte de distractii cu ele.
Poti folosi un cablu coaxial RCA-RCA pentru digital, nu ai nevoie neaparata de optic. In fapt, eu prefer cuprul.
Din pacate la MM100, cu wofere de 4.5" cam o sa simti nevoia de un sub. Ideea cu sub-ul de PC nu este rea, vezi daca ai la receiver in setarile subului posibilitatea sa il pui pe LFE+L/R (ca sa suplimenteze basii). Standard ar fi sa redea numai canalul LFE (efecte speciale, .1 ala din 5.1 surround).
PS: Dupa cate vad din caracteristici, boxa de centru este mai capabila decat satelitii - eu mai ca as fi luat 2 din alea si pe fata, puse vertical :)

Editat de SuperDuper, 06 mai 2009 - 14:00.


#51
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
Receiverul ala poate redirectiona si insuma basul pe iesirea de subwoofer.
Totodata exista si filtru setabil HPF de unde se regleaza frecventa de la care pot functiona satelitii.
Eu am testat si in full-range fara limita HPF fara probleme dar nu incerca limita maxima de putere in acest mod.
Basul produs de sateliti ( mms100) nu are o intensitate si o profunzime mare dar suna incredibil de amplu si cu nerv avand in vedere dimensiunea lilipunata a acestora.

#52
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Intradevar lipsa unui sub se simte, cel putin la o prima audtie, asa pe fuga, cu satelitii amplasati la repezeala (centrul a stat pe statie, cred ca contat si asta) si fara nici o setare in afara de modurile predefinite (sunt al naibii de multe si imi va lua ceva timp sa le gasesc pe cele optime), folosind intrarea stereo CD.

Pana la urma m-au sunat cei de la Sono, nu au uitat de cablu ( a uitat tipul cu livrarea sa-l lase), asa ca nota zece pentru ei, de la 9.5. Daca as putea le-as acorda 11, chiar m-au surprins in mod placut.

Nici n-am apucat sa citesc manualul, asa ca nu pot intra in prea multe detalii.

Oricum, chiar si cu intrarea amarata stereo si niste cabluri RCA execrabile, calitatea este peste asteptari pentru filme, modurile predefinite facandu-si treaba cu prisosinta. Pentru prima data, la un film HD cu DTS (maine o sa vad intradevar ce poate sistemul), am auzi picaturi de ploaie si asta pe intrarea CD, ma intreb ce voi mai auzi maine prin intrarea optica :).

Tot maine o sa vad si daca pot folosi sub-ul de la sistemul Logitech si voi incerca o setare mai amanuntita a receiver-ului, urmand ca la noapte sa lecturez din scoarta-n scoarta manualul.

La capitolul muzica nu am fost dat pe spate, dar nici nu ma asteptam. Adevarul e ca n-am incercat decat radio si cateva piese redate prin PCH, satelitii nu erau pozitionati ideal, nu am facut nici un fel de setari, lipsa sub-ului fiind intradevar evidenta.

Maine voi reveni cu mai multe detalii iar pe saptamana viitoare sper sa pot face un review.

#53
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca are filtru reglabil pentru bass management este super. Nu am avut de-a face cu receiverul respectiv, dar aia este o caracteristica importanta cand ai situatii ca cea de fata (boxe "full", dar care nu coboara destul de jos).

Vezi ca exista si muzica in format DTS (atat pe CD cat si pe DVD), o sa ai o revelatie.

Editat de SuperDuper, 06 mai 2009 - 15:54.


#54
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 SuperDuper, on May 6 2009, 16:50, said:

Daca are filtru reglabil pentru bass management este super. Nu am avut de-a face cu receiverul respectiv, dar aia este o caracteristica importanta cand ai situatii ca cea de fata (boxe "full", dar care nu coboara destul de jos).

Vezi ca exista si muzica in format DTS (atat pe CD cat si pe DVD), o sa ai o revelatie.

Exista receivere fara? Eu credeam ca e un must.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate