Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Sistem audio pentru filme...

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 FC72, on Apr 24 2009, 14:18, said:

Apoi inregistrarea emisiunilor TV nu este ilegala, nici un post de televiziune nu are pretentia sa detina copyright din moment ce face public continutul fara nici o limitare.Nu exista nici o referire la copyright la nici o transmisie TV spre deosebire de discurile audio sau video.
Orice producator de aparatura electronica ofera recordere pentru transmisiile TV, existand recordere chiar si in format HD.

Depinde de tara. De exemplu in US toate recorderele in format HD "oficiale" nu au optiunea de a extrage semnalul in format HD.
Iar despre editarea programelor inregistrate, la inceputuri a fost firma ReplayTV care a facut aparatele sale cu optiunea de a face skip automat peste reclame. TiVo avea numai optiunea de fast forward cu imagine. ReplayTV a fost data in judecata, a pierdut, ulterior aparatele produse aveau optiunea sa sara peste reclame numai la comanda manuala sau sa sara blocuri de 30 secunde inainte sau 10 secunde inapoi (in plus fata de cautarea cu imagine). Aproape au dat faliment si au fost cumparati de japonezii de la Denon, dar asta este alta poveste. Ideea este ca nu este ilegal sa distribui serialele luate din transmisii, dar nu cele rip-uite de le DVD. Eliminarea reclamelor din prigramul inregistrat, in US, este se pare interzisa (precedentul este deja creeat).
Apoi, unele emisiuni (parca am vazut chiar si in Romania), la inceput au un anunt cum ca inregistrarea lor este ilegala din motive de drepturi de zgarci - cum ar fi meciurile de fotbal sau alte emisiuni "suparate". Nu este cazul (inca) la serialele TV.

Edited by SuperDuper, 25 April 2009 - 13:56.


#20
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
M-am uitat mai in detaliu la specificatiile Yamaha RX-V363 si sunt oarecum nedumerit.

In manualul de utilizare se specifica ca ar avea o impedanta de 6 ohm, pe unele site-uri apare ca impedanta 6/4 ohm, iar pe altele 8ohm.

Ce sa inteleg de aici?

Majoritatea boxelor au o impedanta de 4-8 ohm. Vor functiona oare corect cu acest receiver, daca el ar avea 6 ohm?

Un alt detaliu interesant, boxele Yamaha 5.1 mentionate de mine pe pagina anterioara sunt de 6 ohm.

Pe langa asta, mai am o nelamurire.

In meniul player-ului PCH-110, am o serie de optiuni cu privire la isirile audio digitale (HDMI, Optic si Coaxial), in care regasesc pe langa DTS (care poate fi setat DTS HD, RAW si analog) AC3 (doar Analog si RAW), WM9 (RAW si Aanalog) si Dolby Digital (Analog RAW).

Oare filmele 5.1 cu audio AC3 vor putea fi redate de reciver tot surround 5.1?
Setarea Analog/RAW la ce se refera mai exact? Eu banuiesc ca transmiterea informatiei audio codat sau necodat.
WM9 presupun ca nu suporta reciver-ul, nu?

Oare ar fi mai bine sa ma orientez spre alt model, cum ar fi Denon 1509 sau Panasonik VSK 418?

Totusi, am gasit receiver-ul Yamaha la 1050 RON, ceea ce mi se pare un pret excelent.

Va multumesc pentru sfaturile de pana acum.

#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Impedantele specificate la amplificatoare sunt MINIME. Deci boxe de 8 ohmi vor merge foarte bine pe un receiver care are 6, doar ca vor merge ceva mai incet la volum maxim decat daca ar fi de 6 ohmi. De evitat este sa pui boxe de 4 ohmi pe receiver de 6-8... va merge, volumul maxim se va obtine pe la 1/2 dar exista pericolul supramodularii si supraincarcarii.
Yamaha are nsite protectii pe iesire dar sunt mai simpliste (decat cele de exemplu de la HarmanKardon), asa ca nu le-as testa :)
AC3 este in esenta DolbyDigital si ar trebui sa merga daca il timiti RAW (adica nedecodat) la receiver. Insa nu garantez, depinde de cine a facut pirateria aia. De altfel ma opresc aici...
Iesirea analogica ar fi o optiune daca ai intrare 5.1 analogica la receiver - decodarea se va face in softul PCH-ului. De aia insistam sa te uiti sa aiba receiverul intrare 5.1 - trebuie sa te conectezi cu 6 conductoare analogic pentru aceasta optiune. Partea nasoala este ca nu mai ai avantajul functiilor de bass-management din receiver, intri direct in finalii audio. PCH-ul trebuie sa faca toata bucataria audio (nu stiu cat de bine este dotat pentru asta).

Edited by SuperDuper, 25 April 2009 - 19:12.


#22
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
Autorul a vorbit de  YAMAHA   NS-P270    Set Boxe HomeCinema 5.1

De MM990set nu zice nimeni nimic ?

e tot surrond

de la postul lui FC72 mi s-a pus pata pe acele MS100

Ps:  ce bine mi-a prins acest topic  :D

Edited by anush, 25 April 2009 - 20:10.


#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 06.03.2005
Despre MM990 nu zice nimeni pentru ca nu mai exista de anul trecut!

#24
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
nu inteleg
vad ca sunt la vanzare la mai multe magazine ?!?!    :huh:

#25
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Super Duper, simt ca ai o oarece aversiune fata de PCH 110, dar te asigur ca nu e nici o piraterie.

In esenta, indeplineste cu succes functiile media ale unui PC, mai putin faptul ca are o interfata proprie, ruleaza pe un sistem UNIX (cred, e posibil sa ma insel) si nu se poate folosi un mouse :). In rest, se conecteaz la net, ruleaza torente, ai acces la Youtube si o gramda de alte servicii online, face streaming de pe PC, ca sa nu mai spun ca citeste inclusiv ISO-uri si ruleaza aproape orice format a/v.

Ca fiecare il foloseste cum crede de cuviinta, asta e cu totul altceva si nu la asta se referea intrebarea mea.

Si eu cred ca AC3 ar trebui trimis RAW si ca receiver-ul s-ar descurca.

Din pacate, fiind destul de mic, PCH-ul nu are o iesire 5.1 analogica, doar una stereo. De aici si nevoia unui receiver, altfel poate ca m-as fi multumit pe moment si cu un sistem 5.1 clasic (desi am sentimentul ca, odata ce voi asculta reciver-ul, voi renunta pentru totdeauna la ideea de a folosi sistem 5.1 pentru PC).

Am mai tras putin de buget, mai ales la pretul de 1050 RON al reciver-ului si cred ca ma pot incadra la aceste boxe . Eu am impresia ca sunt superioare celor de la Yamaha, preyentate anterior de mine. Voi ce credeti? Sau sa raman la ideea cu boxele de raft tot de la Magnat + un sub?

Probabil ca ii voi ruga pe cei de la www.avstore.com sa ma lase sa fac o proba cu reciver-ul, in sensul de a merge cu PCH-ul la ei si a incerca sa rulez diverse formate, pentru a vedea cum se comporta. Sper sa accepte.

#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 06.03.2005
anush sa iti explic eu cum sta treaba:
ce apare in oferta la magazinele online sunt oferte virtuale, nici unul din cei care le ofera nu au asa ceva pe stoc chiar daca unii specifica clar ca sunt pe stoc.
In general acum nu va uitati dupa zeci, sute de oferte la magazine online cu preturi care mai decare mai bune deoarece 90% din marfa de acolo nu exista fizic.
In cele mai fericite cazuri pot sa livreze cate ceva in cateva zile daca intamplator produsul se afla din greaseala in stocul importatorului.
In conditiile de criza actuale toti importatorii si-au redus substantial comenzile la producatori si toata minunatia de marfa oferita se gaseste foarte greu.


Ontopic : nu cunosc incintele alea de la Magnat Magnum si din cate stiu nu exista la importator.

#27
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
pai nu am stiut asta

Magnat Magnum 51 A  720 e pretul setului ?

#28
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Da, 720 RON ar fi pretul setului. Mie mi se pare un pret bun, dar asta doar daca boxele sunt si ele ok. Nu am gasit nimic despre ele, nici un review nimic.

Ar fi interesant ca si la noi sa se ofere pachete reciver+boxe sorround, la preturi decente, dar deocamdata nu am gasit nimic.

#29
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
eu iam intrebat daca le au pe stoc
astept raspuns

#30
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
N-o sa iti raspunda nimeni la comentarii acolo, mai bine le dai un telefon.

#31
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Traim intr-o tara bananiera, asta este destul de clar pentru mine, dupa ,,sapaturile,, facute astazi.

Am gasit acest pachet la pretul de aproximativ 1.200 RON, format din receiverul Yamaha RXV363 si boxele Yamaha NSP110, despre care am discutat mai devreme. La alt magazin de afara l-am gasit si la 1.100 RON.

Pe langa asta, iata ce ofera Pixmania, undeva pe la 1.500 RON, un sistem audio Sony, boxe si receiver, care suporta audio pe intrarea HDMI.

De ce dracu oi locui in Romania, unde cu 1.700 RON abia daca iau setul Yamaha, iar setul Sony nici macar nu a fost/este comercializat de vreun magazin.

Stau in dubiu daca sa comand de la Pixmania, din ce am mai vazut pe unele forum-uri ar fi ok, dar evident ca informatiile sunt mai mult decat vagi si parca n-s plati cu cardul, pentru ca mai apoi sa apara probleme si sa raman cu buza umflata.

Voi ce parere aveti despre sistemul Sony? Pe avforums , majoritatea au ales sistemul Sony in detrimentul pachetului de la Yamaha. Daca n-as putea sa comand de pe pixmania, singura optiune ramane setul Yamaha, la exorbitantul pret de 1.700 RON, acest pret fiind obtinut dupa alte sapaturi, urmand a lua receiverul dintr-un magazin si boxele din altul.

#32
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai de ce nu poti sa le comanzi din EU? Plata cu cardul mie mi se pare mai sigura decat cu alte metode, pentru ca la o adica ai o dovada a platii si poti trata cu banca direct in caz de nelivrare/divergente cu vanzatorul (backcharge sau nu stiu cum ii zice in Romania). On-line nu se da PIN-ul, orice tranzactie este in regim de credit card, daca ai un card cu sigla VISA (de exemplu) este acoperit de conditiile lor de garantare (discuta cu banca ta - relatii cu publicul). De asemenea, uneori se poate genera un numar de card valid temporar pentru acea tranzactie.
Poti verifica si ratingul magazinului inainte de a face comanda externa.

#33
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Eu stiu ca, intr-un final, daca apar probleme, imi voi recupera banii, dar procedura este oarecum mai greoaie si da multe batai de cap.

Nu de tranzactii online mi-e mie teama (am card si cumpar online) ci de eventuale probleme legate de garantie, dar si de costul transportului, pentru ca vorbim de niste pachete mai marisoare, nu de niste ,,jucarii,,. Am sa incerc sa-i contactez pe cei de la Pixmania, sa vad cat m-ar ajunge transportul.

Oricum, in eventualitatea in care conditiile de transport si pretul sunt ok, ce parere ai despre acel pachet de la Sony? Crezi ca e mai bun decat ceea ce ofera Yamaha la pachet?

Later edit: evident ca ce de la Pixmania nu au reprezentanta in Romania (precum nu ai nici in Bulgaria), dar au in Cipru sau Ungaria. Nici macar nu-ti poti face cont la ei pe site, pentru ca in lista tarilo de rezidenta pentru memebri nu apare Romania.

Le-am dat un mail, intrebandu-i daca livreaza in RO si cat ar costa transportul. Sa speram ca vor raspunde. Al naibii de tara bananiera.

Edited by morpheusdj, 04 May 2009 - 20:04.


#34
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu te complica cu ei daca tot nu au reprezentanta in Romania... Ce smecherie ai facut fata de alte magazine mai cunoscute? Reputatia coneza enorm dupa mine.
Garantia, daca cumperi de la un dealer autorizat in EU, nu vad de ce nu ar fi deservita si in Romania, mai ales daca firma respectiva are reprezentanta in Romania.

Pachetul de la Yamaha eu zic ca este mai bun decat cel Sony, dar tu hotarasti daca reprezentanta locala conteaza mai mult.

#35
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Pana la urma cred ca merg tot pe un magazin din RO, chiar daca pretul este mai mare, pentru ca, adaugand in ecuatie si transportul, nu cred sa fac o economie mai mare de 100-150 RON.

Faptul ca magazinul este in RO imi garanteaza ca pot rezolva mult mai usor problemele aparute, inclusiv cele de garantie. Stii cum se spune, sunt prea sarac sa cumpar ieftin, de ce sa ma agat de 100 RON, ca mai apoi sa ma chinui cu cine stie ce livrare, cu produse ajunse la mine defecte datorita manipularii incorecte etc.

Legat de model, tot spre Yamaha inclin si eu, chiar daca nu suporta si audio prin HDMI. Cred ca maine dimineata ma apuc de dat niste telefoane, sa vad daca sunt pe stoc si, cu putin noroc, miercuri/joi ma apuc de facut un review :).

#36
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008

Quote

Legat de model, tot spre Yamaha inclin si eu, chiar daca nu suporta si audio prin HDMI
pai din cate stie eu siistemele care suporta audio prin HDMI  sunt ceva mai scumpe

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate