Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Semn incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,687
  • Înscris: 26.11.2001
Am mers cu prietena mea si am pus semne de incepator, in week-end.

De atunci, desi eu coduc in bucuresti, nu le-am scos :)

Vreau sa le las pe masina...
De cand le am, soferii ma lasa sa intru in banda, imi fac loc sau se feresc tematori din fata mea.
Viata mea ca sofer in Bucuresti a devenit mai placuta....



Intrebarea este: exista un termen limita in care poti folosi semn de incepator ?
Exista lege care sa pedepseasca folosirea lui dupa termenul obligatoriu de un an ?
Am carnet de 5 ani...

#2
ciorbadeburta

ciorbadeburta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 17.09.2004
stiu ca exista

#3
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Semnele de incepator trebuie folosite 1 an de zile de la emiterea carnetului.
Daca totusi ai semnele de incepator puse si tu ai mai mult de un an(daca nu practic, cel putin pe hartie) si te opreste vreun garcea, cica iti cam iei amenda, cum ca ii derutezi pe cei din jurul tau.
Asta am patit-o eu acum vreo 4 ani, cand incepator fiind, a mers cu masina cineva cu vreo 2 ani in spate si si-a luat amenda, si asta chiar in Bucuresti.

Acum nu stiu daca asa o mai fi sau nu.

#4
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
Pai asta-i nasol, ca eu am carnet din vara ca voiam sa-l iau sa scap de grija asta, dar de-atunci n-am mai conduc deloc, neavand masina. Pe la vara intentionez sa-mi iau si o masina, ceea ce inseamna ca, desi n-am deloc experienta in condus, n-am voie sa tin semnul respectiv...
Mi se pare o tampenie, dar asta e Romania...  :rolleyes:

#5
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Ba se poate. Le spui adevarul, in ambele cazuri. Si Courage, si Slash.
Spui ca conduceti tu si prietena ta in fiecare zi masina, si nu le mai scoateti/puneti pe geamuri de doua ori pe zi... Iar Slash, tu le spui ca nu prea ai treaba cu condusul, ca dupa ce ti-ai obtinut permisul nu ai mai condus deloc, si ti-e frica, si cu siguranta o sa te inteleaga. Cel putin in zona asta, politistii sunt foarte intelegatori daca vbesti frumos cu ei si iti mentii calmul... Adica daca iti face o observatie ceva nu il contrazici, etc.

Eu am implinit acum pe 25 martie un an de permis. NU am purtat NICIODATA portocale, nici nu am avut, si m-a oprit de mai multe ori politia. Or fi vazut ce scrie in permis si ca nu am portocalele, insa nu m-au intrebat niciodata nimic legat de asta... insa ma port frumos. Nu stiu, poate or fi mai ai dracului politistii in zona voastra acolo...

#6
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
Ok, sper sa fie intelegatori!  :peacefingers:

Eu stiam de la un prieten ca a oprit-o pe maica-sa odata politia si femeia era in aceeasi situatie ca si mine, chiar mai ceva, adica nu conducea decat foarte rar masina si avea semnul respectiv in geam, iar politaiul i-a zis ca era pasibila de amenda, dar a lasat-o in pace cand i-a explicat situatia, deci se poate...

#7
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

Courage, on Mar 31 2005, 12:50, said:

Intrebarea este: exista un termen limita in care poti folosi semn de incepator ?
Exista lege care sa pedepseasca folosirea lui dupa termenul obligatoriu de un an ?
Am carnet de 5 ani...

<{POST_SNAPBACK}>

Quote

Legislatia Rutiera
art. 180 lit.18: Sa aplice pe parbrizul si pe luneta autovehiculului semnul distinctiv stabilit pentru conducatorii de autovehicule începatori, daca are o vechime în conducere sub 1 an.Avertisment sau 500.000-700.000 lei

pentru alte detalii: Legislatia Rutiera

in legislatie nu se specifica nimic (cel putin eu nu am gasit la o citire in viteza pe diagonala) despre vreo perioada maxima ci doar de cea minima (1 an). daca intr-adevar nu este mentionat nimic, atunci nu e contraventie si nu se sanctioneaza.

@MATRIXU: probabil ca militianul care l-a oprit pe prieten avea nevoie de bani si nu stia ce motiv sa invoce...asa ca a bagat un ochi la masina si a gasit unul  :)  nu sti legea, marci banul  :D

#8
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003

StGermain, on Mar 31 2005, 14:26, said:

Eu am implinit acum pe 25 martie un an de permis. NU am purtat NICIODATA portocale, nici nu am avut, si m-a oprit de mai multe ori politia. Or fi vazut ce scrie in permis si ca nu am portocalele, insa nu m-au intrebat niciodata nimic legat de asta... insa ma port frumos. Nu stiu, poate or fi mai ai dracului politistii in zona voastra acolo...

<{POST_SNAPBACK}>

e plin in Romania de copii d'astia terebilisti; dupa 2 zile de condus se cred ce-i mai tari de pe sosea.
auzi la el: "ma port frumos"  :w00t: :death:

#9
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

magister, on Mar 31 2005, 15:45, said:

pentru alte detalii: Legislatia Rutiera

in legislatie nu se specifica nimic (cel putin eu nu am gasit la o citire in viteza pe diagonala) despre vreo perioada maxima ci doar de cea minima (1 an). daca intr-adevar nu este mentionat nimic, atunci nu e contraventie si nu se sanctioneaza.

@MATRIXU: probabil ca militianul care l-a oprit pe prieten avea nevoie de bani si nu stia ce motiv sa invoce...asa ca a bagat un ochi la masina si a gasit unul  :)  nu sti legea, marci banul  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Din cite stiu eu poti lua amenda pentru orice modificare pe care o aduci la masina (mai ales daca exista posibilitatea sa conduca la accidente). Ex.: geamuri fumurii. Cu alte cuvinte, daca vrea politaiu te amendeaza, daca nu, nu.
Oricum, daca te vede ca depasesti in oras cu 100 pe ora si ai lamiie, sigur ti-o iei! Dar daca mergi cu 20, vor suride intelegatori.

#10
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
@TOPCATBV: care-i legatura dintre folosirea semnelor distinctive dupa primul an obligatoriu si posibilitatea producerii de accidente?

#11
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

magister, on Mar 31 2005, 17:21, said:

@TOPCATBV: care-i legatura dintre folosirea semnelor distinctive dupa primul an obligatoriu si posibilitatea producerii de accidente?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai unde le asezi? Nu pe geamuri?

#12
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

magister, on Mar 31 2005, 15:50, said:

e plin in Romania de copii d'astia terebilisti; dupa 2 zile de condus se cred ce-i mai tari de pe sosea.
auzi la el: "ma port frumos"  :w00t: :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Aici ai dreptate, portocalele nu au fost purtate in primul an din orgoliu, c-adica eu "stiam sa conduc deja mult mai bine decat cei la fel de noi ca mine in permis". Ce-i drept, in ceea ce priveste masina eram done, m-am adaptat in scoala doar cu legile/sensurile giratorii.

Insa daca ar fi acum, spre exemplu, sa fie cineva cu care sa impart masina si sa fie mai nou de un an, si sa trebuiasca sa poarte semnele de incepator, cand m-ar opri politia si m-ar intreba de ele, in nici un caz nu as incepe sa ma rastesc la el ca legea nu prevede o perioada maxima ci o perioada minima, asa cum ai spus tu mai sus de te-am si citat mai jos. Pentru ca cu siguranta ca atunci l-ai ambitionat, sa iti gaseasca altceva pentru a primi amenda. C klasse sa ai cu scunele in punga, si politistul iti va gasi ceva sa te amendeze. Asa sa faci, sa ii arati legi si sa sari la bataie daca te atentioneaza cu ceva, sa vezi atunci cat trebe sa decartezi. Tu esti exemplul pe care il cautam... si am mai cazut lume cu atitudinea asta de cocosi americani care sar la bataie...
Trebuie doar sa te gandesti ca in momentul ala el este mai tare ca tine orice ar fi, si trebe sa stai la cheremul lui pana te lasa sa pleci. Dupa aia, poti sa il injuri cat vrei...



magister, on Mar 31 2005, 15:45, said:

pentru alte detalii: Legislatia Rutiera

in legislatie nu se specifica nimic (cel putin eu nu am gasit la o citire in viteza pe diagonala) despre vreo perioada maxima ci doar de cea minima (1 an). daca intr-adevar nu este mentionat nimic, atunci nu e contraventie si nu se sanctioneaza.

@MATRIXU: probabil ca militianul care l-a oprit pe prieten avea nevoie de bani si nu stia ce motiv sa invoce...asa ca a bagat un ochi la masina si a gasit unul  :)  nu sti legea, marci banul  :D

<{POST_SNAPBACK}>


Exact ceea ce explicam si mai sus, daca politistul vrea sa iti dea amenda, iti da chiar daca masina e noua de ii cu ea atunci de la inmatriculari. In caz ca nu ai pile si nu poti da telefon pe loc, singurul mod in care poti sa eviti amenda, este sa te porti frumos cu el la fata locului, sa ii explici omeneste si te va intelege,  nu ii pui sub nas cartea cu legile sa ii demosntrezi tu ca tu le stii din carte, si el nu le stie, ca o iei pe cocoasa.

#13
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Ce draga imi e mie de pozitia asta "?" ! De ce sa nu te iei cu ei in "gura", daca ai dreptate? Pot sa-ti spun ca nu am cedat niciodata, cand am avut dreptate. Asta nu inseamna ca am inceput sa tip, dar frumos, politicos am inceput parlamentarile. Nu sunt de acord sa le dau dreptate, doar fiindca ei au puterea in acel moment. Practic, procedand astfel, noi ii facem "puternici", stand umili si punandu-ne cenuse in cap, ei vad ca merge si se cred zmei, noi ne bucuram ca scapam cu o spaguta, ceva, cand de fapt rolul lor, principal, este sa previna, sa fie in serviciul nostru nu sa dea amenzi (cat despre luat spaga nu mai spun).

#14
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Adica tu esti convins ca iti merge odata si ii dovedesti ca ai dreptate, iti merge inca odata cand te intreaba de trusa medicala sau stiu eu ce, si esti convins ca iti merge la nesfarsit? Adica nu iti poate gasi nimic in neregula la masina? Sau ca nu ai semnalizat la timp cand ai tras pe dreapta de te-a oprit el (asta ca exemplu)?
...si la urma urmei, pentru ce sa incepi un sir de contraziceri, cand poti sa ii explici care e treaba de fapt, omeneste ca si cum ati bea bere in timpu asta, si dupa aia sa te lase sa pleci mai departe? Ce, vrei sa ii arati ce inima de leu ai, sau nu am inteles...
Ei nu au interes sa dea amenzi asa degeaba... de-aiurea, insa daca il enervezi ca il tot contrazici, la un mom dat s-ar putea sa intervina ambitia si, cum am mai spus, iti gaseste ceva pentru amenda.

Nu este nici un politist rutier pe tot forum-ul? Sa ne povesteasca el putin cum sta treaba, din interior...

#15
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
In fata lor nu ai niciodata dreptate, chiar daca ai, problema este ca noi i-am facut asa. Va mai aduceti aminte cind englezii le-au spus sa anunte unde sint puse radarele, si ei au luat foc, ca atunci la dracu le mai pun, daca deja se stie unde sint puse, iar englezii le-au spus ca datoria lor este sa pevina accidentele, nu sa dea amenzi. Cu tot regretul, in Romania te faci frate cu dracu pina treci lacul, iar mentalitatea asta trebuie sa dispara, la ora asta politistul de la circulatie are interesul sa dea amenzi, pt ca astfel isi justifica munca fata de sefii lor ( ce a ce nu este normal, si nici obligatoriu ) si astfel poate sa ia si el o spaga linistit.
De ce stau ascunsi ? nu ca sa te prinda cu mita-n sac ? daca sta la vezeala mai gresesti ? nu, si atunci cum se mai da el mare ? ca doar se crede zeu, cine se mai ploconeste in fata lui daca nu mai greseste nimeni ?
Ehe, mai dureaza mult pina o sa avem politie adevarata.

#16
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Stai mai frate ca n-am zis ca ma contrazic cu ei numai de dragul de ai enerva sau de a ma da eu "mare". Am zis ca in cazul in care am dreptate nu fac pe umilul ci ma apuc "frumos si politicos" (tonul face muzica) sa parlamentez. Nu mi se pare normal sa-l las sa mi se suie in cap doar pt. ca e politai si are puterea sa ia anumite masuri. De obicei cand te opreste iti spune care este motivul si de la acela pleaca discutia iar daca vrea sa o deturneze spre alte chitibusuri, ii spun, tot politicos si calm ca daca cauta poate sa se lege de orice, dar asa poate sa opreasca orice masina ca sigur va gasii ceva si ca nu mi se pare normal sa cauti nod in papura doar ca sa dai o amenda ca n-ai putut sa dai alta. Crede-ma chiar "tine" si in 90% din cazuri discutia se termina amical. Pe scurt cred ca trebuie sa adoptam o atitudine mai demna, ferma dar politicoasa ca si ei sunt tot oameni.

#17
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
ON-TOPIC: Courage, meri linistit cu alea in geam, nu iti face nimeni nimic, pentru ca NU E IN LEGE!

E drept, Garcea te "ia" mai repede pentru diverse kkt-uri atunci cand ai lamaia in geam, dar asta e CU TOTUL ALTA chestiune. Faptul ca iti da amenda c-ai trecut pe rosu cu lamaia in geam n-are a face cu lamaia. Doar faptul ca te opreste. Da' amenda ti-o da pe bune.

Am mers si eu cu lamaile o perioada scurta (ma refer la perioada recenta, in primul MEU an am mers CONSTANT cu ele agatate  ^_^ ), insa experienta mea a fost ... negativa ... Ma claxonau, ma injurau, ce sa mai zic de "lasat". Sa nu mai spun ca, in ciuda stilului de condus ceva mai in forta (mie chiar imi place sa conduc :drac: ), is destul de gentleman (cateodata enervant de - dar o fac pentru propria protectie in primul rand) si le faceam alora loc, nu voiau sa se bage nici morti.

Asa ca am renuntat la "experiente galbene" pe cei 70-80+ km pe care ii fac aproape zilnic prin Bucuresti.

OFF-TOPIC:

google, on Mar 31 2005, 19:55, said:

Nu sunt de acord sa le dau dreptate, doar fiindca ei au puterea in acel moment. Practic, procedand astfel, noi ii facem "puternici", stand umili si punandu-ne cenuse in cap, ei vad ca merge si se cred zmei, noi ne bucuram ca scapam cu o spaguta, ceva, cand de fapt rolul lor, principal, este sa previna, sa fie in serviciul nostru nu sa dea amenzi (cat despre luat spaga nu mai spun).

<{POST_SNAPBACK}>


disagree la faza cu puterea NU au puterea, e doar o preconceptie si o frica "romaneasca". Stii ce-i culmea? Ca daca esti al draq, poti sa-i faci mai mult rau decat poate el sa-ti faca.

Agree in rest.

StGermain, on Mar 31 2005, 20:34, said:

Adica tu esti convins ca iti merge odata si ii dovedesti ca ai dreptate, iti merge inca odata cand te intreaba de trusa medicala sau stiu eu ce, si esti convins ca iti merge la nesfarsit? Adica nu iti poate gasi nimic in neregula la masina? Sau ca nu ai semnalizat la timp cand ai tras pe dreapta de te-a oprit el (asta ca exemplu)?
...si la urma urmei, pentru ce sa incepi un sir de contraziceri, cand poti sa ii explici care e treaba de fapt, omeneste ca si cum ati bea bere in timpu asta, si dupa aia sa te lase sa pleci mai departe? Ce, vrei sa ii arati ce inima de leu ai, sau nu am inteles...
Ei nu au interes sa dea amenzi asa degeaba... de-aiurea, insa daca il enervezi ca il tot contrazici, la un mom dat s-ar putea sa intervina ambitia si, cum am mai spus, iti gaseste ceva pentru amenda.

Nu este nici un politist rutier pe tot forum-ul? Sa ne povesteasca el putin cum sta treaba, din interior...

<{POST_SNAPBACK}>



StGermain: sunt genul care - daca stie ca are dreptate si il deranjeaza alta postura (spaga) - atunci merge pana in panzele albe. Nu ma caciulesc cu politia romana, pentru ca MUNCESC pentru un trai decent. Al meu si AL LOR!

Daca am de platit, platesc. Mi-e mai comod decat sa dau limbi pe dosul lui Garcea. Lucrurile merg simplu: Cand am fost (approx) vinovat si mi-a tzatzait kuru de permis (singura data! - mi-a sarit una in fata pe trecere), i-am spus direct: O rezolvam?  2 sutare si am ramas prieteni! nush daca am stat 1 minut pe dreapta.

In rest, calculul e simplu: TIMP! Daca vrea. Intamplator mi-e oarecum greu sa ma pronunt, ca io am dat vreo 4 spagi la garcea in ultimul deceniu: 2 pe vina mea (cea de sus si o caracatita abia pusa) si 2 pe nesimtirea lor, dar pe timpul meu. Toate RAPID. In rest, cand am gresit - ori m-au lasat in pace (tot respectul) ori am platit amenda. Ca asa e normal. Inca vreo 6 amenzi oficiale (2 parcari, 2 radare, un interzis si o caracatita). Iar lui Garcea NU-I convine sa dea amenda! ca pierde timp cu PeVeu'!  :w00t:

Oricum, mai spuneam in topicul cu permisul despre astea. Atat timp cat mergi CORECT si iti dai silinta sa o faci, nu trebuie sa-ti fie frica de Garcea. Si asta o stie si el. Daca ii iese, ii iese. In rest,  NU semnezi PeVeu' nici in mormant, si-l obligi pe ala sa sicrie in PeVeu' ca NU vrei sa semnezi si DE CE! Daca nu vrea, suni la 911 si explici care e situatia. Dupa aia se lasa cu scandal, ca institutiile statului sunt OBLIGATE prin lege sa mearga in instanta pana in panzele albe, chit ca stiu ca nu au nici o sansa (o alta tampenie romaneasca!), da' stie si Garcea asta, si nu-i convine, ca-l "f*te superiori' " dupa de nu se vede.

In fine: daca tot intram in Ioropa, apai hai sa intram cu barna la orizontala ... Ca vad atatia tembeli zilnic, care nu au treaba cu semafoare, cu treceri, cu semnale - lucruri IMPORTANTE si PERICULOASE. Si daca ii vede Garcea, dau din colt in colt, si dupa injura ca-i al draq, si n-a luat spaga ... sau i-a dat prea mult. Era un prieten sucarit acu vre-o luna ca nu au vrut aia sa ia. Decat permisul. 3 luni. 112/h in Giurgeni!  :death:

Sa fiti iubiti. Inclusiv de garcea! ;) Ca io am cateodata un sentiment de bine cand ii vad prin intersectii ... numa' ca rar :(

Edited by Tyby, 01 April 2005 - 01:12.


#18
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 11.01.2004
Si eu am renuntzat la portocale (insa servesc destul de des banane :D) dupa vreo 3luni de condus (hai 4, ca prima luna dupa ce mi'am luat permisu' n'am iesit din parcare)
Si nu pentru ca ma credeam cel mai tare, ci pentru ca in 3 luni am avut 2accidente (unu eu - unu mama, care avea portocalele mele lin geam, ca deh, se dadeau jos -si ca o paranteza, femeie cu peste 200mii KM, extrem de pasionata, deci NU blonda ca mai toate  :nonobad: ) (mai degraba tata era ala 'blond' la volan).
In ambele accidente, NU a fost vina noastra. Am mai povestit pe undeva pe forum...cand a intrat betzivu' fara sa se asigure in mama, a "sfatuit'o" sa invete sa conduca, ca ea mergea prea repede pe Bvd. si el n'a avut timp s'o vada...

Iar ala de m'a bushit pe mine, ca deh, el dadea cu spatele in ditamai intersectia, vreo 3ore a'ncercat sa ma fraiereasca.


Nevertheless, de cand am scapat de lamaite am scapat si de accidente. Si de clacsoane pe la stop (singuru' MARE dezavantaj al "purtatului portocalelor/lamaitelor, plus faptu' ca acuma, daca dau voie cuiva, respectivu' chiar se baga). Nu zic "faceti ca mine", sau "ca mine e bine". Drept urmare, iubita mea blonda :rolleyes: care si'a luat permisu' acum cca. o luna nu merge cu masina fara portocale! Si sper sa se obisnuiasca asa si sa aibe un plus de siguranta stiind ca "toata lumea vede ca ea e incepatoare". Si sper din tot sufletul sa o ajute.

Atat insa ca mie, dupa toate evenimentele, portocalele imi dadeau o oarecare grija in plus. Deja imi dadusem seama ca, daca sunt lipite in geam, nu inseamna ca altii ma feresc. Dupa ce ca trebuia sa ma feresc de mine, sa ma mai feresc si de ceilalti? :) E posibil ca si responsabilitatea sa fi crescut odata cu dezlipirea semnelor, si de acolo sa rezulte totul...oh well ;)

magister, on Mar 31 2005, 15:50, said:

e plin in Romania de copii d'astia terebilisti; dupa 2 zile de condus se cred ce-i mai tari de pe sosea.
auzi la el: "ma port frumos"  :w00t: :death:

<{POST_SNAPBACK}>


Si nu, nu m'am crezut nici o clipa cel mai tare de pe shosea. Nici nu m'am comportat ca atare, si sper ca nu o voi face. Ever.

Back ON-TOPIC: cat am purtat eu lamaitzele, mama nu a trebuit sa se justifice niciodata. Nimeni n'a intrebat'o nimik. Nici chiar dupa accidentul ei, la politie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate