Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Honda Insight - pareri despre masina

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007

View Postmaktweet, on Apr 1 2009, 11:39, said:

Iar reviziile vor fi o placere, ai sa vezi, au un service supercivilizat.
Baietii iti pun la pachet, in portbagaj, chestiile vechi pe care ti le-au inlocuit cu altele noi.
Eu m-am trezit cu filtrele pe care mi le-au schimbat puse frumos in portbagaj intr-o punga Honda. :peacefingers:
Si cu o cutie de ulei in care mai ramasese cam jumatate...
La ce service ti s-a intamplat asta?

#38
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostPentek, on Apr 10 2009, 16:48, said:

La ce service ti s-a intamplat asta?
la asko service . cel putin asa am patit si eu

#39
Pentek

Pentek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 22.11.2007
De Asko am auzit si eu numai lucruri bune. E ceva singular sau mai sunt si alte service-uri Honda serioase in sudul tarii? Ma intereseaza Bucuresti, Pitesti, Valcea, Sibiu, Craiova.

#40
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Va rog , nu deraiati discutia , pentru probleme cu service-urile avem "Coltul Turnatorului" .

#41
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
@Pentek
Da, la service Asko din Bucuresti i-am facut revizia.
Si nu m-au placut pe mine in mod special, asa se comporta ei de obicei.
Mai am confirmarea cuiva de la mine de la serviciu care si-a luat anul trecut un Civic Sedan, iar anul acesta deja i-a facut revizia de 20.000 km. La fel s-au purtat de bine, la fel a gasit in portbagaj filtrele vechi si uleiul cel nou care mai ramasese dupa ce au facut schimbul.

#42
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
A aparut si lista de preturi pt Insight in Ungaria: 4.007.500HUF fara TVA pt modelul Comfort si 4.549.167HUF fara TVA pt Elegance. Tradus in EUR la cursul de astazi:
-16.335EUR cu TVA inclus - Comfort (dotari de baza)
-18.543EUR cu TVA inclus - Elegance (dotari full)

Pretul nu include vopseaua metalizata!

Merita sau nu?! La noi sigur va fi peste 20.000EUR varianta Elegance..
De luat in calcul:
1. Civic 5D 1.8 M/T 2009: 15.775/17.136EUR cu TVA (incl. vopsea metalizata) pentru Sport/Executive
2. Toyota Prius Sol cu navigatie, Germania: 90.000km, 2006 facelift: 14.500EUR

Ce m-ati sfatui sa aleg? Daca iau Prius-ul, e clar ca fac economie la bani, iar masina e ceva devalorizata (e 27.000EUR noua), iar parca un Civic 5D Sport 1.8 imi trage cu ochiul..
Insight-ul e frumos.. dar merita investitia?! In niciun caz nu as da mai mult de 16.000EUR pe masina..

#43
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postandma83, on Apr 25 2009, 13:18, said:

Insight-ul e frumos.. dar merita investitia?! In niciun caz nu as da mai mult de 16.000EUR pe masina..

Nu stiu daca s-a a flat , dar eu inca caut , ca nu imi dau seama daca Honda Insoght este Hibrid "plin" (poate merge pe curent pentru o perioada scurta , gen Prius) sau Hibrid "asistat" (merge preponderent pe benzina , motorul electric il foloseste doar la demaraje si suplimentarea puterii, fara prea multe reprizw "electrice" , cum este Civic Hibrid) .

Ca pret mi se pare bine , considerand , ce preturi sunt pentru Prius gen 3 in state , de la 21K $ in sus , inspre sfarsitul verii va aparea si o veriune mai ieftina , dar nu cu mult .

Antidotul Toyota pentru Insight va fi Prius generatia actuala , fara prea multe dotari si pe urma un Auris Hibrid , platfomra Auris permitand conversie la tehnologie Hibrida .

Prius-uri am gasit si mai ieftine la nemti , doar ca ai sansa sa aibe "bonusuri" nedorite .

O zi buna,

#44
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
Am cumparat ieri Toyota Prius 1.5 Executive cu sistem de navigatie si audio JBL, 10.2007 prima inmatriculare, 33.000km..

Cine mai e interesat de o astfel de achizitie, le recomand cu incredere www.auto-empire.de, sunt cam la o jumatate de ora de mers cu trenul din Frankfurt. Sunt in regula baietii, vorbesc engleza, rezolva chiar ei cu documentele si sunt super serviabili. Sunt nemti, au pe stoc vreo 600 de masini..

Gata, am ales pana la urma! :)

#45
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
pozeee :)

#46
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
@andma83
Ma bucur pentru tine, s-o stapanesti sanatos miliarde de km! :coolspeak:
Si sa-ti faci un jurnal de bord!!!!!

Edited by maktweet, 27 May 2009 - 12:30.


#47
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

View PostValy1, on May 27 2009, 12:30, said:

pozeee :)
O sa bag saptamana viitoare, merg marti sa o ridic de la autohaus-ul acela. Ieri doar am facut contractul cu ei, am ales masina si am platit avansul.
Recomand autohaus-ul acela cu incredere oricui, gasesti apoape orice marca si masinile arata extraordinar de bine. Nu ascund nimic acolo, lucreaza cu totul pe fata si accepta orice test cu masina.. Tot ei rezolva si cu documentele. :naughty:

View Postmaktweet, on May 27 2009, 13:18, said:

@andma83
Ma bucur pentru tine, s-o stapanesti sanatos miliarde de km! :coolspeak:
Si sa-ti faci un jurnal de bord!!!!!
O sa fac! :D Posibil o sa deschid un topic pe forumul Toyota, dar o sa fac si unul pe forumul Honda, unde mai activez din cand in cand (la rubrica Masina mea - Alta decat Honda).

In sfarsit am terminat si cu discutiile de masina, mi-a luat ceva pana sa ma decid ce sa iau, si pana sa dau peste super-oferta asta.. :thumbup:

Edited by andma83, 27 May 2009 - 12:40.


#48
scooby29

scooby29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 10.02.2009

View Postandma83, on May 27 2009, 12:14, said:

Am cumparat ieri Toyota Prius 1.5 Executive cu sistem de navigatie si audio JBL, 10.2007 prima inmatriculare, 33.000km..
Gata, am ales pana la urma! :)

Felicitari si multi km fara evenimente negative...  :wub:

#49
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View Postundesignus, on Apr 8 2009, 04:30, said:

Eu vad ca toate versiunile au CVT.

O precizare: Prius nu are CVT ci eCVT.
Nu este acelasi lucru. Prius nu are decat un singur raport, si anume treapta cea mai lunga (overdrive).
Civicul hibrid are o cutie CVT obisnuita, cu rapoarte care pot varia intr-un anumit interval.

Prius se descurca cu un singur raport pentru ca motorul electric este suficient de puternic ca sa suplineasca diferenta de cuplu intre rapoarte necesare unei masini obisnuite. Pe langa faptul ca practic Prius nu are cutie de viteze (cate vreme are o singura viteza), nici nu sufera de efectul "rubber band" specific cutiilor CVT, adica la Prius in momentul in care apesi pe acceleratie cu hotarare, turatia nu sar imediat la cea de cuplu maxim, ci creste odata cu viteza masinii.

#50
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

View PostHuck_, on May 27 2009, 21:50, said:

O precizare: Prius nu are CVT ci eCVT.
Nu este acelasi lucru. Prius nu are decat un singur raport, si anume treapta cea mai lunga (overdrive).
Civicul hibrid are o cutie CVT obisnuita, cu rapoarte care pot varia intr-un anumit interval.

Am gasit mai multe informatii despre eCVT aici si aici.. O sa citesc cate ceva, vreau sa aflu mai multe informatii referitor la cum se comporta si functioneaza..

Edited by andma83, 27 May 2009 - 22:21.


#51
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Pe Honda.com.ro au postat modelul acesta , dar foarte sumar ca info , mai ales de pret .

Ca dotari include , faruri HID cu reglaj automat , MP3 Player cu USB si Aux si 8 incinte , Airbag-uri frontale , laterale si cortina , cutie CVT cu padele pe volan :) , Aer conditionat automat , Rezervor de 40 l (ei cred ca daca afiseaza consum urban de 4,7 l , e nevoie de piticania aia de rezervor) ,  2 culori metalizate (alb sau Albastru) :P , lipsa "presulete" protectie roti , fata si spate = stropita toata caroseria pe ploaie  si altele .

Pe mine m-a facut sa rad testul facut ce ceva timp in urma , cand aceasta amsina a reusit sa scoata "doar" 10 l in Bucuresti , cu aceeasi benzina consumata misti doua Prius , daca ai rabdare si talent  B) .

Am sunat la Carpat  Motors , o doamna politicoasa , spunea ca nu au pret inca pentru ea , urmeaza sa apara in urmatoarele saptamani , am intrebat daca cumpar una de la unguri (acolo au aparut de mult si costa 17K euro) , a spus ca asigura service si garantie la toate masinile cumparate de pe acest continent = un + mare pentru ei .

Pentru pret o sa mai scotocesc ca sunt curios la cat il "pretuiesc" hibridul care consuma cat un Logan 1,4 :P .

#52
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Honda Insight va fi disponibil din vara aceasta la un pret de lista de 17.980 euro fara TVA.

#53
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postmaktweet, on 12th August 2009, 11:35, said:

Honda Insight va fi disponibil din vara aceasta la un pret de lista de 17.980 euro fara TVA.

Decat asta mai bine Prius , diferenta e in favoarea Toyotei , mai mult spatiu in interior , consum mai mic , devedit practic , mod electric (selectabil) , faptul ca e cel mai vandut hibrid din 1997 pana in prezent . Volt-ul de la GM poate schimba acest lucru , dar la Honda nu vad prea mult inovatie .

#54
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008

View Postconnectorxp, on 12th August 2009, 15:33, said:

faptul ca e cel mai vandut hibrid din 1997 pana in prezent
Asta nu spune nimic. Faptul ca o masina e cea mai vanduta inseamna doar ca e foarte populara. Atat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate