Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...
 Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 

Sfat achizitie camera video 2009-2010

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
915 răspunsuri în acest subiect

#865
clayton

clayton

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 31.08.2008

Vizualizare mesajcristijupinu, pe 11th May 2011, 17:38, a scris:

Deci nu vreau sa par rautacios, dar ai facut o alegere poate prea modesta, insa nu stiu ce buget iti permiti. Eu iti pot recomanda o camera de mijloc, dar care face treaba buna pentru amatori, mai ales daca intentionezi sa faci ceva filmari de calitate cat de cat. Modelul este asta: http://domo.ro/IT_&_..._Sony_HDR-CX155 . Este o alegere buna tinand cont de filmarea la rezolutia maxima 1920x1080/50i, 24mbps. Vei obtine materiale de calitate, pe care le poti edita ulterior cu diferite softuri. Succes!!! :OK:

Salut! Ne esti rautacios doar pentru faptul ca ti-ai spus parerea. Tu ai dreptate in ceea ce spui , dar camera este peste bugetul meu. Mai este un impediment - nu am televizor Full HD si nici dvd playerul. Singura diferenta importanta dintre cele doua camere este rezolutia maxima. Multumesc pentru sfat.!

#866
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Salut,

Am un Panasonic model HDC-TM20. Are 1 an de cand il am. Mai mult de 3 ore in total nu a filmat. De 2 sap nu mai filmeaza bine nici macar in FULL HD cu toate setarile pe HIGH. La modul foarte granulat, iar negrul este dezastru. I-am dat restore factory settings si nimic. Nu mai stiu ce sa-i mai fac. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat la ce nu fac bine apreciez mult.

Multumesc,
Adi

#867
spiridusu3192

spiridusu3192

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 175
  • Înscris: 13.06.2007
Buna ziua.Am buget 1000ron pentru o camera video.Nu prea ma pricep in domeniu asa ca va rog pe voi sa imi recomandati ceva ok in banii astia.Ma intereseaza o camera care sa filmeze hd, sa filmeze bine la departare(cu zoom) si sa fie capabila sa filmeze 2-3 ore incontinuu.Ma intereseaza in special pentru filmat in excursii, petreceri etc.Multumesc anticipat.

Cheers.

Editat de spiridusu3192, 19 mai 2011 - 17:10.


#868
gabyis77

gabyis77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 15.12.2008
SAL
AM URMATOAREA CAMERA VIDEO http://www.oktal.ro/...EDC-o43989.html SI AS DORI SDA IMI CUMPAR UN BLITZ . CE IMI PUTETI RECOMANDA ?
VA MULTUMESC

#869
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Va salut intentionez sa-mi cumpar o camera video(hdd sau sd) iar bugetul este de pana in 1500-1700 lei .
Ce imi recomandati?
Eu am un player panasonic si am inteles ca s-ar putea sa fie incompatibil cu formatul sony sau ca nu voi putea sa vad ce am filmat pe un sd cu sony.... Mi se pare aiurea voi ce stiti?

#870
cristijupinu

cristijupinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 11.09.2009
[quote name='vali71' date='26th May 2011, 15:20' post='9930559']
Va salut intentionez sa-mi cumpar o camera video(hdd sau sd) iar bugetul este de pana in 1500-1700 lei .
Ce imi recomandati?...

Vali71 In primul rand ar fi bine de stiut la ce model de camera Sony te-ai gandit. Despre compatibilitate lucrurile stau cam asa: camera Sony are formatul HD cu extensia m2ts, insa acest format poate fi convertit in orice alt tip.Posibil ca formatul standard definition sa fie cu extensia mpg, sau mpeg. Vezi ce suporta playerul tau. Eu fac conversie cu Sony DVD Architect din m2ts in mts, apoi tot cu acest soft fac DVD. Rezultatul final are o calitate excelenta. In mod sigur se poate face conversie din orice format in cel suportat de playerul tau.

#871
cristijupinu

cristijupinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 11.09.2009
Fac o corectie necesara: conversia din m2ts in mts(HDV 1440x1080/50i) o fac cu Sony Vegas pro 10, nu cu Sony DVD Architect, cum am scris mai sus. Si de fapt este vorba despre randarea materialului facut cu SV(in cazul meu) . Si asta pt ca S DVD Arch. nu suporta m2ts. Doar DVD-ul final il scot cu Sony DVD Architect.

Editat de cristijupinu, 30 mai 2011 - 11:22.


#872
cristijupinu

cristijupinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 11.09.2009

Vizualizare mesajcristijupinu, pe 30th May 2011, 12:20, a scris:

Fac o corectie necesara: conversia din m2ts in m2t(HDV 1440x1080/50i) o fac cu Sony Vegas pro 10, nu cu Sony DVD Architect, cum am scris mai sus. Si de fapt este vorba despre randarea materialului facut cu SV(in cazul meu) . Si asta pt ca S DVD Arch. nu suporta m2ts. Doar DVD-ul final il scot cu Sony DVD Architect.


#873
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Multam pentru sfaturi, oricum m-am hotarat la panasonic hdc-sd 40 ca sa nu am vreo surpriza. Oricum mi se pare aiurea sa nu fie compatibil softul de la camera sony cu player-ul panasonic.....

#874
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Am luat camera hdc sd 40 este ok, pentru ceea ce imi trebuie mie sa filmez in familie, concedii si asa mai departe .... Este super usoara iar ca marime este cam cat o doza de red bull .

#875
dorian56

dorian56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 157
  • Înscris: 07.06.2007
DelSte
Oricum, pentru micile filmari de familie, vacante, etc.... nu exista variante mai bune. Inclusiv eu, in acest scop, urmaresc noile modele [url="http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/Products/Camcorders/HD+Camcorders/HDC-TM900/Overview/6827312/index.html"]Panasonic TM900[/url] [1920x1080 50p LCD 3,5"] sau [url="http://www.sony.co.uk/product/cam-high-definition-on-memory-stick/hdr-cx700ve#pageType=TechnicalSpecs"]Sony HDR-CX700[/url] [1920x1080 50p & AVCHD 24Mbps].
[/quote]
Daca ar fi sa cumperi maine una din cele doua,care ar fi ? De o saptamana citesc review-uri si urmaresc clipuri pe You Tube. Nu ma pot decide. <_<

#876
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.751
  • Înscris: 30.07.2009
La ora actuala nici una dintre cele doua. Ambele reprezinta doar o pierdere de bani, nimic mai mult (din punctul meu de vedere).

#877
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 7.506
  • Înscris: 22.01.2007

Vizualizare mesajdorian56, pe 16th June 2011, 03:06, a scris:

DelSte
Oricum, pentru micile filmari de familie, vacante, etc.... nu exista variante mai bune. Inclusiv eu, in acest scop, urmaresc noile modele Panasonic TM900 [1920x1080 50p LCD 3,5"] sau Sony HDR-CX700 [1920x1080 50p & AVCHD 24Mbps].

Daca ar fi sa cumperi maine una din cele doua,care ar fi ? De o saptamana citesc review-uri si urmaresc clipuri pe You Tube. Nu ma pot decide. <_<

TM900 NTSC 889$  :OK:

#878
dorian56

dorian56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 157
  • Înscris: 07.06.2007
DelSte
Multumesc pentru raspuns si pentru sinceritate. Marturisesc ca inclinam catre Panasonic.Sa inteleg ca ma sfatuiesti sa mai astept? Banuiesc ca erai foarte grabit, caci, de regula, iti argumentezi parerile. In momentul de fata folosesc o Sony HDR CX106, care filmeaza doar interlaced. Oricare dintre cele doua reprezinta un mare pas inainte pentru mine. Din pacate, multe din specificatiile tehnice nu-mi spun mare lucru.

sydneyaus2005
Multumesc pentru raspuns. Si eu inclin in aceiasi directie, dar inca nu destul. Daca o iau, prefer sa o fac de la un magazin din tara ( pentru garantie ).

#879
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 06.05.2007
DelSte sigur are un as ascuns in maneca si as fi foarte curios la ce se gandeste.
Personal incerc sa nu dau banii pe modelul de varf, caut sa vad daca un step down merita investitia. Ceea ce caut este sa aiba cat mai mult aceeasi senzor si pe cat posibil acelasi sistem optic. Restul este umplutura (HDD, memorie interna, etc.) Nu stiu daca seria 900 aduce foarte multe fata de seria 700 de la Panasonic (in afara de compatibilitate cu adaptorul acela 3D pe care nu il vei cumpara niciodata ulterior la cat de scump este). Vezi daca nu gasesti un pret bun la Panasonic HDC SD700 de exemplu.
Standardul actual 50p de la Panasonic cel putin inca are mari dificultati de a fi reprodus bine de alte playere decat camera video in sine.

#880
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.751
  • Înscris: 30.07.2009
Offf... este mult de povestit. Imi doream (si continui sa-mi doresc) inca o camera, una de familie, nimic mai mult. O camera pentru mica plimbare in parc, pentru evadarea de un weekend la mare, pentru "n" chestii familiale. Initial eram decis: Sony CX700 sau Panasonic TM900. Ambele erau camerele de top ale clasei consumer, ambele erau destul de galonate, ambele ofereau modul de filmare 1920x1080 50p care ma interesa in mod deosebit. Trebuie sa recunosc ca personal cochetam mai mult cu Sony CX700. Stabilizator mai bun, angular superior, ceva mai buna in conditii low-light, lipsa enervantului ventilator intern etc...

Toate bune si frumoase pana am reusit sa fac rost de primul RAW direct de pe acest model, moment in care au inceput durerile de cap. Primul impact l-a reprezentat aberatiile cromatice rezultate din optica integrata de cei de la Sony pentru aceste noi modele 2011. Ma refer la acel mov, mangeta, numiti-l cum vreti, aberatie cromatica ce inunda anumite cadre, mai ales acelea in care lumina contrasteaza puternic cu anumite obiecte sau partea de umbra a acestora.

Am intrat imediat in legatura cu  unul dintre administratorii unui forum francez (multumita lor am facut rost de primul RAW) si am dezvoltat subiectul despre acest inconvenient confirmat inclusiv de ei. Mi-au spus ca din cele aproximativ 60 cadre trase cu CX700 doar in acel cadru se evidentiaza clar o aberatie cromatica destul de deranjanta, fapt surprinzator si pentru ei.

Bun, adevarul este ca de atunci am inceput ceva mai insistent sa urmaresc aceste detalii si nu mica mi-a fost surprinderea cand in alte si alte filmari native cu Sony CX700 sau Sony CX560 am regasit aceleasi si aceleasi aberatii cromatice materializate sub forma culorii mov/mangeta in jurul obiectelor, personajelor, etc.... Inclusiv in filmari native Panasonic TM900 mi-a fost dat sa vad acelasi lucru, ce-i drept ceva mai putin. Intrigant este faptul ca modelele anterioare (Sony CX550/Panasonic TM700) ofereau o calitate de imagine superioara, lipsita de acest defect de optica. Am intrat in contact inclusiv cu useri constanti ai principalului forum de imagine/editare de limba hispanica. De asemenea au confirmat existenta cadrelor in care aberatia cromatica isi face loc cu varf si indesat. Multi dintre ei (deja posesori al unuia sau altuia dintre modele) au pus la dispozitia colegilor alte RAW-uri trase cu camerele respective. Chiar si ei au ramas surprinsi (in urma deschiderii subiectului despre acest vadit inconvenient/defect), unii dintre ei recunoscand ca initial nici macar nu luasera seama existentei acestei aberatii. Dezamagire, dorinte exprimate deschis de returnare a camerei, etc....

Bineinteles ca peste tot apar si isteti care incercau sa insiste in faptul ca pana la urma aceste aberatii cromatice reprezinta ceva normal pentru aceste modele consumer, ca pana si in filmarile EX1 se pot evidentia. Total aiurea din punctul meu de vedere, inca pastrez prima mea camera video (Panasonic NV-GS330) care nici macar o singura data nu a ratat in asa ceva. Facand o mica paranteza sub forma unei glume, vreau sa spun ca pana si telefonul meu mobil (1280x720 29.970p) nu lasa imprimata in imagine nici cea mai mica aberatie cromatica. Nu mai vorbesc de diferenta de pret intre acest telefon si Sony CX700 (1.300 euro) sau Panasonic TM900 (1.200 euro), preturi oficiale.

Asa ca, una peste alta, m-am decis sa mai astept, eventual sa caut altceva. Probabil pentru unii acest inconvenient nu este suficient de mare incat sa renunte la unul dintre modele. Pentru mine da. Nu vreau sa se inteleaga ca aceste camere sunt proaste. Sunt bune, exceleaza in anumite situatii dar... aberatia cromatica nu vreau si nu pot sa o accept. Sunt constient ca in cca. 80-90% dintre cadrele trase este posibil sa nu apara, dar eu vreau sa disfrut de o filmare, nu sa stau stresat gandind "cred ca mai bine asez camera invers, vad ca asa lumina cade prea direct, poate ma trezesc naiba cu un alt cadru plin de mangeta, nu ma risc cu aia 10% ramasi....".

Poate pentru unii este o surpriza acest inconvenient, poate ca nu s-au gandit niciodata la el, poate ca nici macar nu erau constienti de existenta lui. Nici eu nu i-am luat seama pana cand am nimerit un RAW (cel cu pisica pe acoperisul unei case din Franta) unde aberatia cromatica era atat de impactanta incat nu puteai sa te faci ca nu exista. Si din acel moment am inceput sa o vad mai des si mai des, suficient incat sa ma faca sa spun: Ya basta!

Las doar (si deocamdata) doar screenshoturile exatrase din RAW-urile respective, screenshot-uri/fotograme care au facut subiectul unor dezbateri destul de aprinse, majoritatea fiind de acord ca noile modele.... merita o asteptare pentru urmatoarele.

Sunt intradevar destul de limitat actualmente cu timpul, totusi daca este cineva interesat de aceste RAW-uri, pot uploada o parte dintre ele undeva pe MegaUpload, RapidShare sau oriunde doreste.
Un salut.

Fișiere atașate


Editat de _DelSte_, 16 iunie 2011 - 20:29.


#881
cristijupinu

cristijupinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 11.09.2009
delste, eu am un Sony hdr SR11e, de care sunt multumit pe deplin, atat de foto, cat si de video....(dar tin cont de faptul ca este o jucarie scumpa  si nimic mai mult). Intradevar se vad aberatiile alea de care zici tu pe pozele facute de tine. Sincer, daca as avea acum cca 60 mil pt o camera de genul cx 700 sau tm900, as face, cred, cea mai proasta investitie cheltuind banii pt oricare din ele.
Oameni buni, nu dati un sac de bani pentru o jucarioara care imita ce fac cei mari!!! Mai strangeti ceva si luati ceva din segmentul pro. Niciodata nu vor putea egala ceea ce fac cele pro. Una noua se duce cam de la 70 -80 mil in sus pana la 200-300(top), rezultatul filmarii.....incomparabil. Apreciez calitatea filmarii unei camere de top din segmentul consumer, dar totusi daca vrem rezultate spectaculoase, aproape de perfectiune, e cazul sa privim mai sus.  Iar foto de super-calitate se obtin cu aparate foto dslr si-atat!! Parerea mea... Respect tuturor!!! :peacefingers:

Editat de cristijupinu, 16 iunie 2011 - 20:58.


#882
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.751
  • Înscris: 30.07.2009
Inteleg perfect puntul tau de vedere si apreciez interventia. Dar da-mi voie sa-ti spun ca aici nu avem de-a face nici cu pretul, nici cu gama (consumer vs pro), ci exclusiv cu aceste modele 2011 si nimic mai mult.

Era Panasonic TM700 o camera pro? Nu. Si totusi nu existau aceste aberatii cromatice (sau cel putin nu in acest hal).
Era Sony CX550 o camera pro? Nu. Si totusi nu existau aceste aberatii cromatice.
Era Panasonic NV-GS330 o camera pro? Nu. Si totusi nu existau aceste aberatii cromatice.
Este Sony DSC-HX9 o camera pro? Nu, nici pe departe, este doar o micuta camera foto compacta ce inclusiv filmeaza 1920x1080 60p. Fara nici o aberatie cromatica.
Este Samsung Wave II o camera pro? Nu, doar un telefon mobil. Si totusi o face fara cea mai mica aberatie cromatica.

Asa ca putin imi vine mie sa cred ca are legatura directa cu clasa camerei sau pretul. Sa nu uitam ceea ce deja s-a spus: modelele 2010 top consumer Sony&Panasonic nu prezentau acest inconvenient de optica. Sa speram ca nici cele 2012.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate