Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfat achizitie camera video 2009-2010

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#1
dragos_g

dragos_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
Salut,

Vreau sa imi cumpar o camera video decenta calitativ.
Bugetul alocat este undeva pana la 23 milioane.

Am urmatoarea dilema - ca sa ma incadrez in buget:
- o camera cu senzor CMOS - dar cu inregistrare pe DVD sau o camera cu senzor CCD dar cu inregistrare  pe hard-disk ?
- prefer Sony dar am vazut la Panasonic niste camere cu 3CCD care se incadreaza in buget. Sunt bune ?
- pentru o filmate semiprofesionala ce sa aleg din aceste 3 variante (CMOS, CCD, 3CCD) ?
- e de preferat sa inregistrez pe hard-disk ?

Mentionez ca voi folosi camera intr-un scop comercial, dar acesta este bugetul pe care mi-l permit. Nu imi trebuie si pentru fotografii, doar video.
Nu prea am incredere decat in SONY, sincer.

Ma bazez pe experienta voastra ca sa ma ajutati in luarea acestei decizii.
Va multumesc.

Dragos

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Sincer?
Scopuri comerciale? Cu numai 25 de milioane?
Daca vrei sa faci bani, trebuie sa bagi bani! La 25 de milioane iei o camera de amator putin mai saltata!
Daca vrei sa nu ramai cu ochii-n soare atunci cand ai nevoie mai mare de ea, ia cel putin una semipro!
Hai sa zicem un Sony cu HDD. Acu' intrebarea e: SD sau HD? Adevarat ca aia HD filmeaza si SD, dar nu se justifica banii in plus daca filmezi numai SD!
Si pe langa camera mai trebuie si acumulatori de rezerva, lampi, microfoane, obiective si diverse alte accesorii! Oops, am trecut deja la meseriasi si cam de 3 ori bugetul tau, pana sa ajung sa dau banii pe camera!

On topic: Ia un Sony 3CCD, cu HDD cat mai mare, SD. Vezi ce gasesti la banii tai.
Dupa prima filmare, mai da pe aici sa ne spui cum e!

#3
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
am mai scris asta odata, da uite ca ii dau un paste si aici:  in legatura cu camerele astea cu hdd... nu am citit tot topicul sa vad daca s-a scris ceva, dar punctul meu de vedere e urmatorul: iau o camera cu hdd de 40-60 gb. plecand intr-o excursie presupunem ca faci multe chestii pe acolo si inregistrezi mult. ce faci daca umplii memoria? un magazin de unde sa iei niste mindv-uri gasesti imediat. ok, poate ai laptop cu tine. dar daca nu? daca tragi in calc, oricum vrei sa salvezi pe dvd-uri, ca sa nu umplii memoria. pana la urma tot se va umple hdd-ul. asa le ai deja p dvd-uri, si nici nu mai pierzi timpul sa le scrii u. deci din start e mai buna o camera cu minidv-uri. si inca o chestie: din cate am vazut, cu banii pe o camera cu hdd, pot lua una cu minidv mai buna (sau eventual una la fel de buna dar mai ieftin). sunteti liberi sa ma contraziceti

#4
dragos_g

dragos_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
viceroy56 - raspunsul tau numai ontopic nu mi se pare. camera 3 ccd sony e la alt pret...

si sincer...am lucrat peste 10 ani numai cu camere profesionale...asa ca stiu despre ce e vb (poate mult mai bine decat tine).
problema este ca pentru o anumita treaba trebuie sa investesc putin si la camere neprofesionale chiar nu ma pricep...de aceea am cerut aici un sfat
daca ai fi dat un raspuns pertinent...era chiar OK.
merci

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pai si acolo unde am scris Ontopic ce e?

Corect, camerele miniDV sunt mai ieftine, ai mai multa libertate la editare, dar timpii de transfer si de encodare la DVD sunt relativ mari. Exista softuri foarte bune de editat si authorat la DVD si pentru material MPEG2, fara pierdere de calitate, fara reencodare a materialului neatins. De asta am recomandat camera cu HDD. E mai sensibila, dar asigura autonomie putin mai mare cu un singur acumulator decat una miniDV. Daca iei in considerare 4 GB pe ora la filmare, un HDD de 60 GB asigura circa 15 ore de filmat. Suficient, zic eu, pentru orice nevoi! Ramane de incarcat acumulatorul de 3-4 ori(unul mare)!
Ca si optica, se gasesc camere cu aceleasi caracteristici in ambele variante. Am prelucrat material filmat cu o camera JVC cu HDD si nu arata deloc rau! Ia in considerare si aceasta varianta!
Pana la urma, du-te in magazin si probeaza-le pe cele care ti se par interesante la lumina slaba(undeva sub tejghea). Vezi rezultatul si fa-ti o idee!

Uite AICI un exemplu!

#6
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu era nevoie de un topic nou pt întrebări așa de generale.
Ai la dispoziție Sfat de achiziție mai sus unde se vorbește de cîteva modele bune și verificate.

Edited by vgabi, 31 March 2009 - 08:24.


#7
dragos_g

dragos_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
viceroy56 - multumesc pentru sfat.

1. Ma gandeam daca la palierul asta de pret este vizibila diferenta dintre un senzor CCD si unul CMOS.
2. Ce parere ai de camerele Panasonic cu 3CCD care se incadreaza in buget ?

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Sony sunt mai luminoase, chiar si la 1 CCD! Si in bugetul asta , Panasonic cu 3 CCD-uri nu are 60 GB HDD la aceleasi facilitati/calitati! Incearca si un JVC, totusi.
Daca asiguri lumina suficienta, numai culorile redate mai conteaza, din practica vorbesc!
Fa cum am zis, probeaza-le pe cele care te intereseaza, in aceleasi conditii, cu redare pe acelasi TV, reglat identic. Nu te lua dupa ce vezi pe LCD-ul camerei!
Mie imi plac culorile naturale, altora le plac culorile mai calde, altora mai reci. Testeaza comportamentul la miscari rapide stanga dreapta si calitatea focusului (cat de rapid il face) de la aproape la distanta si invers!
Verifica si balansul de alb, atat pe automat cat si pe manual, poate vei avea surprize!
Sa stii ca si la video e ca la audio, nu toti vad si aud la fel, asa ca sfaturile le poti verifica cu ochiul si urechea ta!

Intotdeauna comparatiile le faci in EXACT aceleasi conditii!

#9
dragos_g

dragos_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
Ma gandesc sa cumpar aceasta camera:
Camera Sony

Nu ma incadrez in buget pentru o camera cu senzor CMOS. Si am decis sa nu cumpar una cu inregistrare pe DVD sau MiniDV.
Ce parere aveti ?

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ia pune una langa alta ce am recomandat eu mai sus si ce optezi tu!
Eu consider ca 72-u e mai "tare" decat 75-u! 4 Lux iluminare minima fata de 8 si poze mai bune!, In rest e la fel!

#11
dragos_g

dragos_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
Pai mi se pare ca am urmat intocmai ceea ce m-ai sfatuit tu. Mai putin ca nu e camera JVC. Intr-adevar, e mai bun 72-ul.
Te rog sa imi recomanzi tu alta camera, daca te gandesti la alta alternativa.
La 75 m-am uitat pe youtube la niste filmulete si nu pot sa zic ca m-a dat pe spate. banuiesc ca asa filmeaza toate la banii astia...
Multumesc.

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Youtube nu reprezinta nimic in materie de redare material nativ! Nu te lua dupa ce vezi acolo!
Pot sa spun ca inregistrarea pe un Sony e curata, atat timp cat ai lumina buna. De altfel, toate camerele au i magine buna in lumina buna. Diferentele apar la punctele ce ti le-am semnalat anterior! Si cu cat pretul mai mare, cu atat mai "accurate" este imaginea inregistrata. Din motive de optica si de procesare a imaginii captate. Sa nu te incante un zoom optic mare, din mana nu-l vei putea folosi peste 10X! Si nici sunetul 5.1, ca nu e 5.1 adevarat! Cu cat deschiderea obiectivului e mai mare, cu atat va fi mai luminoasa imginea, deci mai buna la lumina slaba!
Din criteriile expuse, fa-ti o selectie de 2-3-5 camere ce se incadreaza in segmentul tau de pret si mergi la testare. Repet, recomandarea intotdeauna va fi subiectiva, accentuand ce place mai mult celui care o face. De gustibus...
Fixeaza-ti foarte bine telul, ce vei face cel mai mult timp cu camera si alege una care sa fie cat mai buna in acele conditii.
Cum scopul tau este unul comercial(sper ca nu nunti, botezuri...), eu as dubla suma alocata. Nu de alta, dar suntem prea saraci sa risipim bani si nervi si mai ales timp!
Daca vrei sa faci o lucrare serioasa si mai ales frumoasa, dupa ce filmezi materialul brut, cu un soft "meserias" si un PC "potent", mai ai de lucru cam 3 ore pentru o ora de material finit. Asta dupa ce ai invatat bine sa lucrezi cu soft-ul respectiv.

#13
dragos_g

dragos_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
viceroy56:
In nici un caz nu e vorba de nunti. Sunt mici filmulete de prezentare care urmeaza a fi puse pe un site si pe un CD. Fara prea mari pretentii artistice.
Bine ca m-ai lamurit cu sunetul 5.1. Ma gandeam ca are relevanta...
Am fost azi prin magazine.
99% voi ramane la acel SONY recomandat de tine (72). O sa o comand peste 1-2 zile.
e OK ?


Am vazut pe site-uri 2 modele:
Sony DCR-SR-72 si
Sony DCR-SR-72E.

E vreo diferenta sau e acelasi model ?

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
E vine de la Europe. Si cel fara E e tot Europe, dar au uitat sa scrie.

Ca soft iti recomand CyberLink Power Director. Comercial, pe bani, dar dupa ce vei lua si pachetele(template-uri) suplimentare de pe site-ul CyberLink(sunt free), vei avea o scula soft excelenta pentru ce ai nevoie. Stie smartrender(nu se atinge de materialul compatibil decat la editari, efecte, tranzitii, text), are o caliatate a materialului finit foarte buna si suporta o multime de formate, inclusiv HD!
Acum problema e ca nu poti pune pe site material MPEG2. Trebuie sa comprimi materialul si sa-i reduci rezolutia.
Ori le faci DivX cu ultimul encoder de la ei si pui pe site si plugin-ul DivX Web Player, ori le faci Flash.
Pe CD poti sa le faci si miniDVD(cu rezerva posibilitatii limitate de vizionare pe playere standalone) ori le faci VCD(SVCD) pentru compatibilitate 100%! Dar cum diferenta de pret la blank-uri e nemnificativa, mai bine le lasi DVD, cu toate "frumusetile" posibile pentru acest format.

#15
dragos_g

dragos_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2009
viceroy56 - Multumesc.
Voi urma intocmai sfatul tau.

#16
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Salut

Vreau sa cumpar o camera video si fiind prima mea camera nu prea
stiu cu ce se "mananca" asa ceva. Avand in vedere ca nu sunt profesionist
si ca utlilitatea camerei va fi exclusiv pentru filmari in concedii / petreceri / onomastici
nu vrea sa iau ceva de ultima generatie sau ceva foarte scump.
Din ce am inteles, documentandu-ma pe net, cele mai bune camere ar fi cele HD
si cu 3CCD dar acestea depasesc bugetul alocat (pana in 1000 RON).
M-am oprit la 2 firme Panasonic si Sony (s-ar putea sa fie si alte firme mai bune)
si parca as alege camere cu miniDV sau DVD.
Panasonic:
- NV-GS90 (miniDV, optic 42x, 1/6"CCD, 2.7"LCD, Stabilizator O.I.S., iluminare min. 2 lux)
- NV-GS230 (miniDV, optic 10x - cam putin, 1/6" 3-CCD, 2.5"LCD, Stabilizator E.I.S., card SD - poze, iluminare min. 1 lux)
- VDR-D50 (DVD, optic 42x, 1/6" CCD, 2.7"LCD, Stabilizator O.I.S., card SD - poze, iluminare min. 2 lux)

Sony:
- DCR-HC51 (miniDV, optic 42x, 1/6"CCD, 2.5"LCD, Stabilizator Super)
- DCR DVD 110 sau 115 (DVD, optic 40x, 1/8" CCD, 2.7"LCD,card SD - poze, iluminare min. 6 lux)

Dupa parerea mea din punct de vedere al obiectivului cea mai buna pare NV-GS230 (3CCD) dar are un minus
la zoom optic (10x) - ma ajuta un zoom optic mai mare ??? Diferenta intre CCD si 3CCD (ca imagine) este chiar asa de mare??
Din punct de vedere financiar cea mai ieftina este NV-GS90.


Ma poate ajuta cineva cu un sfat ???

Multumiri

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Fara camere cu DVD!
Parerea mea!
Eu am cu miniDV. Panasonic.
La ora actuala, recomand pentru cei mai "comozi" camere cu HDD. Profesionistii, sau cei cu pretentii, folosesc NUMAI camere cu inregistrare pe banda sau pe alt tip de suport, dar cu inregistare cu compresie minima!

#18
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postviceroy56, on Apr 2 2009, 19:30, said:

Fara camere cu DVD!
Parerea mea!
Eu am cu miniDV. Panasonic.
La ora actuala, recomand pentru cei mai "comozi" camere cu HDD. Profesionistii, sau cei cu pretentii, folosesc NUMAI camere cu inregistrare pe banda sau pe alt tip de suport, dar cu inregistare cu compresie minima!

Multumesc
La Panasonic ma gandeam si eu.
Nu stiu ce sa aleg: cea cu 1CCD si 42x zoom optic sau cea cu 3CCD si 10x zoom optic.
Care din aceste caracteristici este mai importanta pentru un amator???

Edited by judas, 03 April 2009 - 06:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate