Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Sfat achizitie camera video 2009-2010

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#901
Cricri1

Cricri1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2011
M-ajutati si pe mine cu un clasament (eventual argumentat - plusuri si minusuri) pentru urmatoarele modele de camere:

Sony cx115 sau cx130
SamsungHMX-H300BP
Panasonic HDC-SD40 sau SD80.

Daca aveti cumva experiente (pozitive sau negative) in utilizarea lor, astept niste recomandari (poate chiar alte modele). Multumesc

Bugetul alocat: intre 1200 si 1600 lei.
Suport inregistrare: Card (piese in miscare = riscuri suplimentare de defect).

Multumesc

#902
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Unde as putea gasi niste filmari la calitate maxima cu sony hdr cx130/160? Pe youtube mai sufera o compresie si se mai pierde din calitate.

As vrea sa achizitionez un cx130. Cei care o aveti, cum se comporta la lumina slaba?

#903
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Am cumparat recent la un pret foarte bun Sony CX 115. Am dat 800 lei pe ea, nou nouta in cutie, cu etichetele pe ea. Mai am acasa un Sony AX2000 si un Sony VX 2100. Nu am facut multe teste pana acum, dar stiu ca nu imi pare rau deloc de banii dati  :coolspeak: Per ansamblu camera se comporta bine la lumina scazuta, culorile par putin cam sterse fata de AX2000. Inca nu am filmat pe afara cu ea. La cat costa aceasta camera, aproximativ 1.600 lei mi se pare ca ofera destule. Mentionez ca nu am studiat celelalte camere de la concurenta. Am cumparat recent un card de 32 gb Team Group Class 10 la 157 lei bucata. Eu zic ca am facut o afacere cu ambele si probabil ca o voi lua cu mine prin concedii. Celalalte camere sunt prea mari ca sa le car cu mine tot timpul, cateodata incomode. Le folosesc preponderent la nunti, dar asta nu inseamna ca nu voi tragere amintiri de familie cu AX2000. Daca o sa am timp o sa revin si cu alte pareri. Inca nu am filmat pe afara cu ea.

P.S.: Pe eticheta cardului de memorie scrie ca temperatura de operare este 0 grade-72 parca, cea de stocare -22-72 ceva genu asta. Cam naspa, eu as vrea sa filmez si iarna cu ea la sanius. :) Sa vedem cum se va comporta cardul.

Edited by Avalanche, 13 November 2011 - 22:16.


#904
trifi

trifi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2007
Am si eu nevoie de o recomandare pentru o camera video HD. Bugetul ar fi cam de 15-16 mil. In urma cautarilor m-am oprit la urmatoarele doua:

Panasonic SD80  
Sony CX130

Orice alte sugestii sunt bine venite.

#905
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 trifi, on 26th November 2011, 08:55, said:

Am si eu nevoie de o recomandare pentru o camera video HD. Bugetul ar fi cam de 15-16 mil.
Daca nu trebuie sa fie neaparat camera video si poate fi si camera foto, uite AICI o prezentare foarte interesante, facuta de colegul nostru _DelSte_.
SPOR!

#906
trifi

trifi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.06.2007
Multumesc, dar am aparat foto, iar acum vreau o camera video separata, in special pentru usurinta in utilizare la filmare, mai ales ca nu o voi folosi eu in cea mai mare parte a timpului.

#907
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

 pif_foto, on 26th November 2011, 08:30, said:

Daca nu trebuie sa fie neaparat camera video si poate fi si camera foto, uite AICI o prezentare

Pai stii ca acum realizez ca mergea mai bine aici postarea? :) Nu stiu, nu mi-a trecut prin minte. Mersi pentru precizare draga pif_foto, uite ca o sa las acel link si aici desi deja ai facut-o tu  :OK:
Sony DSC-HX9V [1.270 RON]:

[ https://player.vimeo.com/video/32388883 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _DelSte_, 26 November 2011 - 17:11.


#908
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Cativa prieteni spanioli s-au aratat interesati de gran angularul Panasonic VW-W4607 pentru modelul Panasonic SD/TM/HS 700&900. Cu ajutorul acestei lentile am ajunge de la un angular nativ 35mm la unul mult mai amplu 24,5mm. Am avut ocazia sa-l testez atat in interior cat si in spatii deschise/exterior si am urcat testul respectiv pe Vimeo. Este adevarat ca este in spaniola dar sunt singur ca pentru noi nu va fi o problema sa intelegem cuvintele si sa deducem foarte usor rezultatele. Poate cineva va gasi de folos aceste probe. Salutari.

[ https://player.vimeo.com/video/32761513 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#909
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
daca ai posibilitate sa testezi un Canon WC-DC58A sau WC-DC58B. Eu am pus mana pe unu din ele pentru scurt timp si nu mi s-a parut deformatii asa mari, iar ce m-a surprins mai mult ca nu isi pierde claritatea pe marginile cadrului si nu am vazut efectul 'Purple fringing', cel putin nu vizibil la o imagine HD.

nu mai stiu care am probat, cu A sau B in coada, dar pot intreba ca am imprumutat de la un prieten.

dar ce ai testat tu cu wide de 0,7 nu cred in nici un caz ca ajungi de la 35 la 24 mm focala echivalenta, dar ce zic eu poti proba singur prin comparatie deoarece ai camera foto sony cu 24 mm pe wide.

Edited by c_anicai, 29 November 2011 - 18:13.


#910
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
35x0,7=24,5. Deci se ajunge la acest 24,5. Si asta a reiesit si din comparatiile facute in particular. Este un 24,5 real odata montat grand angularul. Legat de alte modele/marci de angulare, nu a existat interesul. Ei au fost interesati doar in acest model de la Panasonic (mai exista inca unul oficial dar care nu permite folosirea zoom-ului decat pana la un x4 daca nu ma insel) pentru ca este special facut pentru aceste modele 700/900 de la Panasonic (filtru 46mm) fara necesitatea unui inel intermediar.

Am fost avizat pe privat de faptul ca varianta corecta a denumirii in limba romana este "grand angular", nu "gran angular". Asa este, inca o data m-am lasat inselat de spaniola si obisnuinta de aici cu termenul "gran angular". "False friends" parca se denumea aceasta tendinta :-)
Aici chiar se numeste "gran angular" si asa il stie toata lumea ("grand" in engleza, "gran" prescurtat in spaniola, iar spaniolii chiar au calitatea de a-si proteja limba, orice cuvant care are un substitut in limba spaniola este folosit ca atare). Oricum, corectarea a fost facuta multumita prietenului pif_foto. Mersi  :OK:

#911
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 _DelSte_, on 29th November 2011, 19:55, said:

35x0,7=24,5. Deci se ajunge la acest 24,5

fie cum zici tu dar eu am ceva dubii cu factorul la grand angulare,
0,7 sau cat o mai fi, nu stiu daca iese exact raportul de micsorare a focalei (sau a echivalentului ei raportat la stasul 35mm), ci raportul de castig in suprafata cadrului x 1/0.7, in fine poate diverse firme iau de bune alta varianta.

dar asa ca pentru confirmare poti face analogie intre tm900 cu grandangular si camera ta pe wide, luand de bune niste repere exacte deoarece chiar sunt interesat pe viitor de obtinerea 24 mm echivalent ca imi place un efect pe imagine la panoramare.

Edited by c_anicai, 29 November 2011 - 20:16.


#912
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ok, hai sa le luam pe rand ca vad ca nu ne intelegem :-)

In primul rand ca nu este cum zic eu pentru ca asa imi place mie sa spun :-) Este pura matematica: 35x0,7=24,5. Tu ma intrebi daca in realitate (dincolo de teorie) imaginea in urma montarii grand angularului chiar este 24,5mm? Nu stiu, nu dispun de aparatura optica necesara masuratorilor, eu le iau ca atare in conformitate cu specificatiile din prospectul piesei: 35x0,7=24,5. Bineinteles ca putem face si pe "Toma necredinciosul" si sa spunem ca pana la urma probabil nici Pana 900 nu dispune de un angular nativ 35mm, ca nici nu mai stiu eu ce nu este asa desi in manual scrie ca da, etc...etc.... Deci eu ma limitez in a lua lucrurile/datele ca atare: Panasonic 700/900 dispune de un angular nativ 35mm si odata montat acest grand angular x0,7 obtinem un angul de 24,5.

Legat de "dar asa ca pentru confirmare poti face analogie intre tm900 cu grandangular si camera ta pe wide".... Pai deja am scris in comentariul anterior: AM FACUT si rezultatele sunt aproape identice: "Deci se ajunge la acest 24,5. Si asta a reiesit si din comparatiile facute in particular." Da, am comparat deja, Sony DSC-HX9V a fost punct de reper. Problema/insatisfactia cu acest gran angular nu a fost unghiul de cuprindere, nu. Acesta a fost foarte bun ca si alte puncte discutabile legate de montarea unui grand angular. Problema a fost alta, un alt amanunt care a dezamagit. De aceea testul facut a fost foarte util unora, in urma lui au cantarit avantajele si dezavantajele si au fost mai aproape de o decizie corecta.

#913
Azmo

Azmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2011
buna
am vazut review-uri bune la camere video Canon, dar pe aici nimeni nu pomeneste de ele.
http://www.camcorder...com/ratings.php (pozitiile 2 si 4)
Canon HF M40 suna chiar bine in review si are pretz ok ... dincolo.

are cineva asa ceva? sau macar pareri despre camere canon...

#914
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
De doua zile am intrat in posesia acestei camere video.
Pana in prezent, nu am avut timp sa o testez cum trebuie, dar sunt prea multumit.
Am inteles de la alti detinatori ca nu face poze prea bune. Eu nu am observat mare diferenta fata de aparatul meu, Sony H9, cumparat acum 4 ani.
Si chiar daca ar fi asa... camera video este pentru VIDEO, aparatul foto e pentru FOTO. Faptul ca au si celelalte optiuni, nu inseamna ca trebuie sa fie maxime. Am dreptate?

#915
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
@bonygy:
Salut si eu sunt interesat de aceasta camera. Poti pune niste filmulete facute afara la calitate maxima? Daca ai putea sa le pui pe un site de file-sharing (gen 4shared) ar fi super caci pe youtube se pierde mult din calitate.  

Multumesc!

#916
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce parere aveti despre Panasonic HDC-SD40? Nu filmez la nunti, nu fac cine stie ce filme, pur si simplu, diverse ocazii, momente, etc. Desi chiar si asa, prefer o calitate cat mai buna, pe cat posibil si in conditii de iluminare scazuta. Pana acum ma uitam la Canon IXUS 115HS care filmeaza si ea foarte bine pentru pretul asta, zic eu. Le-am ales pe astea si magazinul respectiv pentru preturile cu 200-300-400lei mai mici, la magazinele cunoscute pe la noi fiind >1100lei Panasonicul si >600lei Canon-ul, iar bugetul este oricum "mare", avand in vedere ca inainte ma gandeam la niste jucarii precum Kodak Zx1.

Ce parere aveti, merita fiecare in parte, Panasonicul si Canon-ul? Intre ele mi-e clar ca Panasonicul filmeaza mai bine, desi ma deranjeaza ca nu stie si 720p, insa daca ma gandesc si la bani, poate as alege Canon-ul...

LE: Vad ca topicul asta are in titlu inca anii 2009-2010. Si suntem aproape in 2012. :D
Un an nou fericit!

Edited by d4m4g3, 27 December 2011 - 14:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate