Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Sfat achizitie camera video 2009-2010

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#37
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postdotunderground, on Apr 30 2009, 09:21, said:

Pt. Ivanna:
Iti recomand o camera Panasonic NV-GS330, GS320 (3CCD*1/6") sau, daca mai gasesti si se incadreaza in bugetul alocat, una dintre cele mai bune camere home use de la Panasonic, NV-GS500 (3CCD*1/4.7"). Toate cele 3 camere sunt cu 3CCD, ceea ce inseamna ca stau foarte bine la capitolul culori.
Daca vrei neaparat o camera de la Canon, recomand modelele HV20, HV30 sau HV40 (diferentele intre ele nu sunt majore, pretul insa da...). Aceste camere au si posibilitatea de a filma HD in format HDV (tot pe caseta miniDV), dar au un singur senzor CMOS de 1/2.7", ceea ce inseamna ca nu stau foarte bine la miscarile foarte rapide ale camerei.
De la Sony, camerele care merita cel mai mult sunt DCR-HC96(1*CCD*1/3"), HDR-HC7 si HDR-HC9 (1*CMOS*1/2.9). HC96 filmeaza numai SD, iar celelalte 2 pot filma atat SD cat si HD in format HDV.
Pentru a filma o persoana in spatele careia se afla o fereastra, un bec puternic sau soarele, activati functia backlight compensation, dar e de preferat cand filmati sa aveti sursele de lumina care lumineaza subiectii in spatele camerei, nu in fata lor.

Multumesc mult pentru recomandari si explicatii :kisstogether:  O sa studiez in detaliu modelele mentionate de tine.  :) Vad ca esti fan Panasonic, eu nu stiu de ce am asa un pitic pe creier cu Panasonicu si de aia as prefera Sony/Canon.  

Daca cineva crede ca vrea sa-mi recomande si alte modele, eu astept cu placere. :photo:

Edited by Ivanna, 30 April 2009 - 08:55.


#38
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Hmm, am studiat in mare recomadarile tale si da, cea mai robusta si draguta pare Panasonic NV-GS500.

Intrebare: camerele astea cu miniDV, ce hiba au(ma gadesc ca n-or fi tocmai perfecte)? aDica cand se strica, de la ce le vine(la alea cu DVD sunt lamurita deja, acolo problemele apar la scrierea pe DVD, urmand ca  joaca sa se incheie cu cel putin cateva DVD-uri compromise)? Intreb pt ca daca tot ajung sa dau 1000 de euro pe una, nu am chef ca peste 2 ani sa ma lase subit cu ochi in soare.

#39
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Alta intrebare: uitandu-ma fugitiv pe situl emag, am observat ca aceste camere cu miniDV se impart in 2 categorii: cele cu pret sub 20 de mil si cele cu pret de 35-45 mil. De unde vine acest salt de pret? Ce face diferenta? De ce camerle cu DVD incep pe la 8 mil si urca pana la 35-40 de mil incetisor, din milion in milion? :huh:

#40
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Ca sa-ti faci o idee generala despre camere si sa gasesti niste raspunsuri la ce te framanta urmeaza linkul si citeste. Articolul e mai vechi dar totusi bun.
http://www.hi-fi.ro/articol2_1.html

#41
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostIvanna, on Apr 30 2009, 10:28, said:

Hmm, am studiat in mare recomadarile tale si da, cea mai robusta si draguta pare Panasonic NV-GS500.

Panasonic GS320 / 400 / 500 nu se mai fabrică și de găsit numai la mîna a 2 a sau pe siteuri străine.
În jur de 30 mil mai bine iei Canon HV30 care știe și HDV.

#42
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvgabi, on Apr 30 2009, 17:52, said:

Panasonic GS320 / 400 / 500 nu se mai fabrică și de găsit numai la mîna a 2 a sau pe siteuri străine.
În jur de 30 mil mai bine iei Canon HV30 care știe și HDV.
Mda, era doar o parere la prima vedere. am citit apoi ceva review despre ea si nu era tocmai favorabil. Pana acum imi plac Canon HV 40 si Sony HC9. Problema e ca mi se par exagerat de scumpe. da-o-n colo de treaba, in anul 2009 o amarat de camera video care trebe s-o folosesc si pe post de player, costa  1000 de euro??? :cursing:  Oare cat o sa mai involueze tehnologia asta???

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea care ma interesa cel mai mult: sunt camerele cu miniDV predispuse  la ceva probleme(asa cum e cazul celor cu DVD)? Care sunt cele mai frecvente defectiuni care apar?

Mi-a dat cineva ceva link la un ghid... recunosc ca l-am citit pe sarite, dar nu mi s-a parut ca as gasi respuns la intrebarile mele acolo :rolleyes:

#43
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostIvanna, on Apr 30 2009, 19:09, said:

Pana acum imi plac Canon HV 40 si Sony HC9. Problema e ca mi se par exagerat de scumpe. da-o-n colo de treaba, in anul 2009 o amarat de camera video care trebe s-o folosesc si pe post de player, costa  1000 de euro???

da' chiar, ce-i cu preturile astea la Bentley in 2009?

ca si la masini, si in materie de camere video exista si dacii, si fiaturi, la preturi pentru toata lumea.

#44
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postkayman, on Apr 30 2009, 22:29, said:

da' chiar, ce-i cu preturile astea la Bentley in 2009?

ca si la masini, si in materie de camere video exista si dacii, si fiaturi, la preturi pentru toata lumea.
Poi asta-i treaba ca mie mi s-o parut ca exista doar dacii si bentley-uri conform comparatiei tale. Te rog frumos da-mi un exemplu de VW pasat si eu sunt multumita. :thumbup:

#45
cboghiu

cboghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.11.2005
Ce sa aleg din urmatoarele 2 camere ?

1. Samsung VP-HMX20C
http://www.cel.ro/ca...ng-vp_hmx20c-l/

2.Panasonic HDC-SD9EP-S
http://www.cel.ro/ca...-hdc_sd9ep_s-l/

#46
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă citești testele de pe camcorderinfo.com vei vedea că Samsung este mai bun.
Scotea la vremea lansării cele mai multe linii datorită senzorului CMOS mare.

#47
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
M-am uitat si pe cel.ro si pe pcfun.ro si pe emag.ro si peste tot, camerele cu minidv sunt de 2 feluri: sub 17 mil si peste 35; care-i faza? DE unde acest salt de pret?  :huh:  Ce anume au in plus alea de la 35 de mil in sus, fata de alea sub 17? Merita acel ceva 15 mil in plus? :huh:

Dau 5* celui care-mi gaseste pe siturile specializate, o camera video cu miniDV noua, la 20-25 de mil. :P

#48
eul

eul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.12.2006
Salut !

Trebuie sa iau o camera video.
As face un efort catre o camera hd (am tv. full hd), doar in conditiile unui 3 in 1. :D , adica de camera foto, video dar si de player hd pentru filmele hd luate de pe net.

Deci, daca pun un film hd luat de pe net pe al sau card sau hdd, mi-l recunoaste , redandu-l ulterior?

#49
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostIvanna, on Apr 30 2009, 23:15, said:

Poi asta-i treaba ca mie mi s-o parut ca exista doar dacii si bentley-uri conform comparatiei tale. Te rog frumos da-mi un exemplu de VW pasat si eu sunt multumita. :thumbup:

modelele sanyo de anul asta au cateva puncte tari si sunt pe la 5-600 de dolari. citeste pe camcorderinfo.

#50
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postkayman, on May 1 2009, 19:52, said:

modelele sanyo de anul asta au cateva puncte tari si sunt pe la 5-600 de dolari. citeste pe camcorderinfo.
Apoi acuma tocmai de la Sanyo nu cred ca ne-om lua :nonobad:  Bine ca nu ne-ai recomandat de la PoVasonic :notangel:


Astept in continuare raspuns la intrebarea cu saltul de pret: ce anume intra in saltul ala de pret?

#51
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostIvanna, on May 1 2009, 11:32, said:

M-am uitat si pe cel.ro si pe pcfun.ro si pe emag.ro si peste tot, camerele cu minidv sunt de 2 feluri: sub 17 mil si peste 35; care-i faza? DE unde acest salt de pret?  :huh:  Ce anume au in plus alea de la 35 de mil in sus, fata de alea sub 17? Merita acel ceva 15 mil in plus? :huh:

Dau 5* celui care-mi gaseste pe siturile specializate, o camera video cu miniDV noua, la 20-25 de mil. :P

Unde ai văzut camere minidv non profesionale la 35 mil?
Prețul ăsta apare pe unele siteuri neactualizate și stoc zero la camere gen GS500.
35 mil e deja preț de hdv H30 și nu merită să iei una minidv mai scumpă de 20 mil.
Ca preț/calitate Panasonic GS330 ar fi o idee bună, eu am luat-o anul trecut la 15 mil.

#52
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvgabi, on May 2 2009, 09:36, said:

Unde ai văzut camere minidv non profesionale la 35 mil?
Prețul ăsta apare pe unele siteuri neactualizate și stoc zero la camere gen GS500.
35 mil e deja preț de hdv H30 și nu merită să iei una minidv mai scumpă de 20 mil.
Ca preț/calitate Panasonic GS330 ar fi o idee bună, eu am luat-o anul trecut la 15 mil.
Vrei sa spui ca cele recomandate de dotunderground sunt profesionale? :huh:  Mie-mi pareau handycamuri de amator la aspect. Profesionale credeam ca sunt alea de la 80 de mil in sus, nu jucariile astea de le cuprinzi cu 2 degete . Eu totusi zic ca-s de amator :rolleyes:

Am vazut ca multi isi iau camere din categ 35-45 de mil pt NBC, dar credeam ca e un fel de compromis, nu ca astea ar fi intr-adevar profi. :)

Nu stie nimeni de unde vine saltul ala de pret? La un mom dat credeam ca vine de la modul HD vs SD, dar am vazut si camere SD care costa  47 de mil. Vine de la setarile manuale, de unde vine? :huh:

#53
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Eu n-am intrat pe dotunderground să vă prețurile lor dar vorbesc de ce am văzut eu pe alte siteuri.
Camerele pro se disting f ușor de cele consumer prin mărime, preț, dotări și ce mai vrei tu.
Ți-am explicat de ce apar diferențe de prețuri așa mari pe unele siteuri.
O cameră hdv sau hd este mai scumpă decît una dv din aceeași categorie dar prețurile scad și din cauza crizei.
Eu pînă am luat camera am căutat în peste 10 mag online că să nu arunc cîteva milioane din neatenție. Cu dif de bani am luat accesorii.
Diferența de preț este din cauza tehnologiei avansate a camerelor pro și de ce nu a firmei.
E destul să cauți cu google ceva de genul panasonic pro ca să vezi ce înseamnă profesional.

Edited by vgabi, 02 May 2009 - 09:50.


#54
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostIvanna, on May 1 2009, 20:29, said:

Apoi acuma tocmai de la Sanyo nu cred ca ne-om lua :nonobad:  Bine ca nu ne-ai recomandat de la PoVasonic :notangel:

si zgarcita, si fudula... probabil ca inca nu s-a inventat camera care sa te satisfaca

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate