Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Sfat achizitie camera video 2009-2010

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#19
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjudas, on Apr 3 2009, 07:35, said:

Multumesc
La Panasonic ma gandeam si eu.
Nu stiu ce sa aleg: cea cu 1CCD si 42x zoom optic sau cea cu 3CCD si 10x zoom optic.
Care din aceste caracteristici este mai importanta pentru un amator???

Dacă te încadrezi în bani întotdeauna e de preferat 3ccd și stabilizator optic.

#20
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Ce e aia zoom optic 42X ?!...cum tii si cum stabilizezi o camera cat un sapun mai mare,nu la 42X ci la 10X,ca sa nu mai vorbesc de aberatiile cromatice care apar pe imagine...astea sunt chestii de marketing si foarte multa lume se intreaba care e mai luminoasa si mai bengoasa la o camera care are cel mult 350 de grame...astea sunt camere de amatori si nu cred ca intereseaza pe cineva la care este iluminarea minima la care filmeaza sau ce zoom optic de 50X are ! Sunt doua reguli valabile aici...preferabil sa fie HD si sa nu aiba hard-disk care inseamna alta piesa in miscare!

#21
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postvgabi, on Apr 3 2009, 08:47, said:

Dacă te încadrezi în bani întotdeauna e de preferat 3ccd și stabilizator optic.

Pt low light mai bine un senzor cat mai mare si bun decat trei mici.

#22
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
E adevarata legenda cu problemele ce apar la camerele cu hard-diskuri la inaltime mare? Ca poate mai vrei sa mergi la munte, sa filmezi dintr-un avion ceva. De citeva luni ma tot uit si eu dupa o camera HD, pina la vreo 4000 de lei si nu ma pot hotari inca, tot astept sa apara ceva mai bun, tinind cont ca de fapt camerele HD sunt la inceput de drum.
Din ce citesc pe net inclin spre Canon ca si calitate a imaginii dar si spre Sony, desi camerele Sony sunt mai slabe dar la fel de scumpe sau mai scumpe.
Ametesc cind citesc pe net review-uri. Eu nu sunt profesionist, nu vreau camera profesionala, vreau sa filmez in concedii. Si din ce citesc, desi scumpe, toate camerele au bube, mai ales cu codecul AVCHD pt care nu exista hardware suficient de capabil (in camera). La toate camerele e mult marketing iar din sample-urile vazute pe net oricit de scumpa e o camera semipro calitatea imaginii la miscarea camerei sau miscarea subiectului nu e stralucita. Orice camera miniDV SD filmeaza mai bine miscarea. Gindul ca dau o caruta de bani si imaginea desi superba la scene statice incepe sa prezinte artefacte la miscare, ma face sa ezit inca.

#23
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postblackcat, on Apr 3 2009, 16:08, said:

De citeva luni ma tot uit si eu dupa o camera HD, pina la vreo 4000 de lei si nu ma pot hotari inca, tot astept sa apara ceva mai bun,
Depinde numai de tine cate concedii vrei sa mai sacrifici asteptand ceva mai bun. Tot timpul va aparea ceva mai bun. Eu zic ca pentru nevoile tale de amator exista deja cateva modele excelente pe piata. La mine decizia a fost intre Canon HV30 si HF10. Am ales HV30 pentru ca este per ansamblu mai buna, iar miniDV da mai putine batai de cap deocamdata (plus ca mai am un teanc de casete filmate in SD).

Edited by kayman, 03 April 2009 - 18:59.


#24
relias

relias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2009

View Postjudas, on Apr 3 2009, 07:35, said:

Multumesc
La Panasonic ma gandeam si eu.
Nu stiu ce sa aleg: cea cu 1CCD si 42x zoom optic sau cea cu 3CCD si 10x zoom optic.
Care din aceste caracteristici este mai importanta pentru un amator???
Sunt nou pe aici, dar tocmai am achizitionat un Panasonic NV-GS230 si l-am probat.Culori frumoase si vii, datorita 3 CCD.De asta cred ca ai nevoie! Un zoom optic puternic te-ar ajuta doar daca ai vrea sa fii voyeur, detectiv, sau observator de cine stie ce.  :rolleyes:

#25
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postrelias, on Apr 4 2009, 22:56, said:

Sunt nou pe aici, dar tocmai am achizitionat un Panasonic NV-GS230 si l-am probat.Culori frumoase si vii, datorita 3 CCD.De asta cred ca ai nevoie! Un zoom optic puternic te-ar ajuta doar daca ai vrea sa fii voyeur, detectiv, sau observator de cine stie ce.  :rolleyes:

Mda, dar e SD, nu HD. iar frumusetile de culori le ai numai afara, la interior daca nu ai lumina suficienta iti cam muti gandul de la culori vii si frumoase:(

#26
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
s-o stapanesti sanatos!

Edited by xkos, 07 April 2009 - 18:08.


#27
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postrelias, on Apr 4 2009, 23:56, said:

Sunt nou pe aici, dar tocmai am achizitionat un Panasonic NV-GS230 si l-am probat.Culori frumoase si vii, datorita 3 CCD.De asta cred ca ai nevoie! Un zoom optic puternic te-ar ajuta doar daca ai vrea sa fii voyeur, detectiv, sau observator de cine stie ce.  :rolleyes:

Salut

Am vrut sa cumpar si eu o camera Panasonic NV-GS230. Am gasit intr-un singur loc in Bucuresti la magazinul Tehnomarket din Militari la pretul de 800 RON.
Intre timp uitandu-ma pe www.price.ro am vazut ca la acest tip de camera pretul se invarte pe la 1300 RON. Diferenta de pret fiind prea mare m-am apucat sa sap putin si am vazut ca exista 2 tipuri: NV-GS230 care are 3 CCD, zoom optic 10x, stabilizator electronic (E.I.S.) si lentile Panasonic, asta fiind cea ieftina, si NV-GS230 EP-S care are 3 CCD, zoom optic 10x, stabilizator optic (Mega O.I.S.) si lentile Leica, asta fiind cea scumpa.
Pe cea scumpa scrie pe ea MEGA O.I.S. iar pe cealalta nu scrie nimic.
Tu pe care dintre cele doua ai cumparat-o??

Multumiri

Edited by judas, 12 April 2009 - 19:14.


#28
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Intrebare pentru cunoscatori:

Sunt un amator care vrea sa-si cumpere prima lui camera video
pentru filmari in concedii sau la petreceri.

Ce este mai important stabilizatorul optic de miscare sau sistemul 3CCD ???

Sunt in situatia de a alege o camera Panasonic si nu stiu la care sa renunt dintre aceste
2 caracteristici (camera ce le are pe ambele imi depaseste bugetul).

Este asa de mare diferenta de imagine/culoare/contrast intre 1CCD si 3CCD ???
Este asa de mare (vizibila) diferenta dintre o filmare cu o camera cu O.I.S. si una fara O.I.S. ???

Multumiri pentru raspunsuri

#29
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Este important stabilizatorul optic OIS și 3CCD.
Ia camera cu OIS. Și ține-l întotdeauna pe ON și dezactivează zoomul digital.
Oricum a apărut și modelul mai nou GS330 la 15 mil, pe care îl am și eu și merge brici.

Edited by vgabi, 13 April 2009 - 11:47.


#30
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postvgabi, on Apr 13 2009, 12:46, said:

Este important stabilizatorul optic OIS și 3CCD.
Ia camera cu OIS. Și ține-l întotdeauna pe ON și dezactivează zoomul digital.
Oricum a apărut și modelul mai nou GS330 la 15 mil, pe care îl am și eu și merge brici.

Deci este mai important O.I.S. - ul decat 3CCD ???
Camera ta le are pe amandoua (adica este EP-S sau nu) ???

Edited by judas, 13 April 2009 - 11:51.


#31
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postjudas, on Apr 13 2009, 11:49, said:

Deci este mai important O.I.S. - ul decat 3CCD ???
Camera ta le are pe amandoua (adica este EP-S sau nu) ???



Asta e camera ta!!!
http://panasonic.ro/...-gs330/661.html

OIS e stabilizarea optica care iti stabilizeaza imaginea, nu vei avea dureri de cap din cauza ca-ti tremura mana cand filmezi, iar 3 CDD te vor uimi la culori... daca nu vrei culori superbe ci doar ceva obisnuit...ia una cu OIS.

#32
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjudas, on Apr 13 2009, 12:49, said:

Deci este mai important O.I.S. - ul decat 3CCD ???
Camera ta le are pe amandoua (adica este EP-S sau nu) ???

Da, le are pe ambele și OIS și 3CCD la fel de importante, este model PAL. Are și ceva setări manuale.
Poți vedea niște demo la topicul mai vechi despre GS330.

#33
cboghiu

cboghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.11.2005
Buna seara! Sunt intr-o mare dilema ...
Vreau sa achizitionez una bucata camera video si sa zicem ca m-am oprit la 4 modele (sunt binevenite si alte idei).
Mentionez ca e prima mea camera video si va fi folosita pentru concedii si zile onomastice and stuf ...
Cele 4 camere la care m-am inpotmolit sunt:
1. Sony Handycam-DCR-SR-55 pret in jur a 1600 Ron
link : http://www.ideall.ro...cp3--p4222.aspx
2. Panasonic HDC-SD9 pret in jur a 2000 Ron
link : http://panasonic.ro/...d9ep-k/649.html
3. Sony Handycam HDR-SR10 pret in jur de 2900 Ron
link : http://www.ideall.ro...cp3--p4376.aspx
4. Canon HF100 pret in jur de 3000 Ron
link : http://www.ideall.ro...cp3--p5508.aspx
        Mentionez ca nu posed LCD Full High Definition (dar este in plan la anu). Mai mentionez ca Camera 3  le-as aduce de afara in jurul pretului de 2000 Ron dar nu as avea garantie la ea (ar fi noua dar fara garantie!!!). Dupa parerea mea de novice si din ce am mai citit pe forumu ar fi o lupta intre Panasonic HDC-SD9 si Sony Handycam HDR-SR10. Eu personal as inclina mai mult inspre Panasonic HDC-SD9 dar nu prea am incredere in Panasonic ci mai degraba in Sony, dar la Sony nu as avea garantie.... Sunt dispus si la alte modele pentru ca e prima mea camera si nu am nici o idee doar ce am mai citit pe forum.
                                                                                        

Va multumesc anticipat, Cristian



#34
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Sony Handycam DCD-DVD310
O camera foarte buna pentru un buget redus. Am testat-o afara (in parc) si in interior, in modurile SP si HQ de inregistrare, cu stocare atat pe DVD-RW cat si pe cardul de memorie (PRO DUO). Diferente de calitate ale imaginii intre cele doua moduri nu am observat. Insa in interior trebuie umblat manual la alinierea la alb (white balance) pentru a inregistra culorile corect...altfel veti obtine o imagine cam palida, data de lumina calda a becului.
Sunetul este excelent, o mai mare placere sa redai ciripitul pasarilor din parc pe un sistem 5.1. Dar, exista si un punct negativ aici, si anume inregistrarea sunetului produs de rotirea DVD-ului cand inregistrarea se face pe acesta. Astfel apare un zgomot de fundal perceptibil mai ales la modificarea dinamicii imaginii (treceri de la peisaje la grupuri de oameni in miscare spre exemplu), cand viteza de rotatie a DVD-ului se mai modifica. Acest zgomot este prezent si la camerele cu miniDV, insa nu este la fel de suparator pentru ca viteza de rulare a casetei nu se modifica o data cu dinamica imaginii. La stocarea pe cardul de memorie insa nu mai apare acest sunet de fundal, deci eu recomand un card mai mare (4GB) pentru inregistrare initiala, editare si crearea meniului DVD-ului, si apoi inregistrarea pe acesta.
Ce mi-a mai placut la camera este faptul ca la mici adieri ale vantului nu se inregistreaza zgomotul acestuia...abia cand creste in intensitate apare acel zgomot suparator.
Un alt plus al camerei il reprezinta telecomanda, excelenta cand redai la TV ce ai inregistrat, si vrei sa stai pe canapea cand navighezi prin meniul cu filmulete inregistrate.

Per total este o camera video excelenta la un pret foarte bun, si deci o recomand. Atentie insa de unde o cumparati...am gasit-o la preturi incepand de la 990 RON pana la 1600 RON. Ca sa nu fac reclama, cine doreste achizitionarea mai ieftina a unei astfel de camere, sau a uneia din aceasi gama (DCR-DVD 110, 115, 410, 510), poate sa imi ceara detalii pe privat.

#35
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Nu mai poooooooot, ma lasa nervii!!!! :cursing:  Camera mea Sony DVD 406 cumparata anu trecut pe vremea asta, a inceput sa dea erori la scriere. E a doua camera cu DVD in ultimii 5 ani .Tocmai ne-a compromis si ea 2 dvd-uri.  :cursing: E inca in garantie dar draga de ea da erori doar cand are chef(intre cele 2 DVD-uri compromise a mai filmat inca 2 bune  :death: ) asa ca nu cred ca ma complic cu umblat prin serviceuri.

Cu prima am patit exact acelasi lucru. Gata, nu mai iau camera cu DVD, vreau cu miniDV.

Sa zicem ca bugetul e undeva la 30 de mil(+5 daca chiar se justifica), preferabil 25 de mil. care ar fi un best buy(cand zic best buy ma refer mai mult la un model care a apucat deja sa se dovedeasca a fi bun) ? Dupa cum v-ati dat seama, e pt filmat in familie. Totusi, as vrea sa filmeze bine si in conditii nu tocmai perfecte(semi intuneeric de ex, in casa sa nu fie deranjata de lumina ce vine de la geamuri etc).

Scuzati limbajul laic, dar eu nu le am pe astea cu  "CMOS", "CCD" etc.  :notangel:

AS prefera sa fie Canon sau Sony.

Multumesc

LE: Hmm, tocmai imi citeam posturile de anu trecut de pe topicul  pe 2008. Mare dreptate aveam... :P  daca atunci imi era sila sa dau 15 mil pe una, cum doamne de am ajuns acum sa vreau sa dau 30 de mil? :death:  Ca atare micsoram bugetul. sa zicem  undeva la 25 de mil, preferabil 20 :notangel:

Edited by Ivanna, 29 April 2009 - 22:05.


#36
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Pt. Ivanna:
Iti recomand o camera Panasonic NV-GS330, GS320 (3CCD*1/6") sau, daca mai gasesti si se incadreaza in bugetul alocat, una dintre cele mai bune camere home use de la Panasonic, NV-GS500 (3CCD*1/4.7"). Toate cele 3 camere sunt cu 3CCD, ceea ce inseamna ca stau foarte bine la capitolul culori.
Daca vrei neaparat o camera de la Canon, recomand modelele HV20, HV30 sau HV40 (diferentele intre ele nu sunt majore, pretul insa da...). Aceste camere au si posibilitatea de a filma HD in format HDV (tot pe caseta miniDV), dar au un singur senzor CMOS de 1/2.7", ceea ce inseamna ca nu stau foarte bine la miscarile foarte rapide ale camerei.
De la Sony, camerele care merita cel mai mult sunt DCR-HC96(1*CCD*1/3"), HDR-HC7 si HDR-HC9 (1*CMOS*1/2.9). HC96 filmeaza numai SD, iar celelalte 2 pot filma atat SD cat si HD in format HDV.
Pentru a filma o persoana in spatele careia se afla o fereastra, un bec puternic sau soarele, activati functia backlight compensation, dar e de preferat cand filmati sa aveti sursele de lumina care lumineaza subiectii in spatele camerei, nu in fata lor.

----------------------------------------
cutter-grass 4 dogs

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate