Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8581 replies to this topic

#757
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Aspectul boxelor conteaza foarte mult , iar acel lemn furniruit finisat cu lac, este sensational. Dar daca ar fi sa-mi cumpar boxe de raft in jurul sumei de 500 euro as cumpara Q Acoustics Concept 20

#758
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007

View Postbibiaudiofil, on 23 octombrie 2017 - 19:23, said:

Trecand peste marketing, certificari HiRes la Sony sau THX la sisteme Onkyo, boxele alea Sony sunt mult peste ce mai ofera piata Home-Audio ca boxe de raft, in bugetul de 500 euro ( sunet + finisaj ).

Tot ce am vrut sa spun in postul respectiv este ca Sony inca poate face echipamente de calitate daca doreste. Totul este sa doreasca sa faca ( sau sa le convina asta ). Posted Image Eu, personal, atunci cand am vazut boxele alea scoase din cutii, am crezut ca sunt prin zona 1000+ euro
Dar sunetul este tot peste 500eu? Întreb cât se poate de serios pentru că nu cred că am unde sa le aud

#759
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Nu suna rau deloc. Cam mici difurile de bas, dar e OK

#760
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009
Dupa mai multi ani de restrictii financiare am ajuns in prezent la urmatoarea configuratie audio in sufrageria de 18 mp:
- amplificator audio Cambridge CXA 60
- boxe Q Acoustics Concept 40
- pickup Audio Technica AT LP 120
- streamer Bluesound Node 2, care a inlocuit cu mult succes batranul Chromecast Audio !
- casti Sony MDR-1A silver
- PC-ul de rigoare, home made.
Am viniluri de prin anii 80 cu Genesis, Yes, Jean Michel Jarre, Michael Jackson, Sfinx, șamd, care ofera placerea ritualului auditiei la pickup.
Streamerul Node 2 oferă muzica de calitate MQA (24bit/96kHz) sau minim CD audio (16 bit/44kHz) prin Tidal, iar Deezer se pare că va oferi in curind o opțiune de abonament HiRes.
Deocamdată sunt mai mult decat multumit de aceste echipamente.

Attached Files


Edited by nikydr, 03 November 2017 - 21:24.


#761
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
NIkydr stie pe ce sa dea banii. Numai echipamente de 5 stele . Felicitari !

#762
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009
Va multumesc pentru aprecieri. Aceasta configuratie m-a costat in final circa 3000 de euro, pe un interval mai indelungat de timp, nefiind posibil un buget mai mare. Ani de zile am lecturat nenumarate reviewuri de echipamente audio și forumuri de specialitate de pe internet. Acestea au constituit o sursa importanta de educare și informare pentru mine, insa mai presus de orice am retinut sfatul cel mai pretios: inainte de a cumpara, ascultă produsul în showroom. In showroom m-am dus intr-adevar cu o lista prealabila de echipamente insa realitatea pentru urechile mele nu a fost tocmai aceea din reviewuri. Din showroom nu am luat decat amplificatorul si boxele, Mai intai am ales amplificatorul CXA 60, la sfatul consultantului (și nu regret), dar a fost mai dificil sa aleg boxele pentru acesta intrucat nimic nu a sunat bine pentru mine la un nivel de pret sub cel al boxelor Q Acoustic Concept 40 (și mi s-au prezentat vreo 4-5 branduri). Nu am putut urca din pacate mai sus cu bugetul. De aceea subliniez si eu sa nu investiti bani pana nu ascultati mai intai produsul. Deplasati-va la un showroom caci cheltuiala cu deplasarea va poate scuti de dezamagirea unui produs care nu vi se potriveste personal. Vreau sa va spun ca acasa aceasta combinatie de amp+boxe suna foarte bine pentru mine, sunetul este curat, volumul este impresionant pentru camera de 17 mp, nu am nevoie de subwoofer, boxele sunt rock solid la volum mare, nu vibrează nimic la ele, iar soundstage-ul, ce sa va spun, e deosebit de larg, depaseste cu aproape 1 m in lateral pozitia fizica a boxelor (cu conditia unui continut sonor de buna calitate). Vocile se aud foarte natural (ex. Diana Krall, Katie Melua), saxofonul este natural si penetrant (motown & jazz), instrumentele de suflat și cu coarde suna foarte bine (ex. Vivaldi) si exemplele pot continua. Muzica digitala am ascultat-o initial prin Chromecast audio, care face foarte multe și foarte bine pentru pretul de 200 de lei. Acum am achizitionat Bluesound Node 2 care are mult mai multe posibilitati și performante, dar despre care vad ca nu se prea vorbeste pe forumurile romanesti. Chiar daca muzica in format digital a ajuns la performante audiofile care sunt aproape imposibil de deosebit de cele ale formatului analogic, eu am ramas un nostalgic al discurilor de vinil, care imi creaza o stare deosebita la auditie. Va prezint mai jos cateva din colectia mea: cum ai putea sa nu le iubesti?

Attached Files



#763
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă ar fi să caracterizezi sunetul sistemului tău în trei cuvinte, care ar fi acestea ?

#764
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009

View Postcutinastefan, on 05 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Dacă ar fi să caracterizezi sunetul sistemului tău în trei cuvinte, care ar fi acestea ?
prezență, sounstage larg, perfect for jazz, classic, electronic, pop music.

#765
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013

View Postnikydr, on 05 noiembrie 2017 - 15:39, said:


prezență, sounstage larg, perfect for jazz, classic, electronic, pop music.
Și cum nimic nu e perfect pe lumea asta, care crezi că ar fi punctul slab al sunetului la sistemul tău ?

Edited by cutinastefan, 05 November 2017 - 16:13.


#766
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009

View Postcutinastefan, on 05 noiembrie 2017 - 16:12, said:

Și cum nimic nu e perfect pe lumea asta, care crezi că ar fi punctul slab al sunetului la sistemul tău ?
Punctul slab este acela că oricând pot asculta un sistem mai bun, dar nu mi-l pot permite Posted Image. Acela ar fi sistemul "mai-mult-ca-perfect"!

Edited by nikydr, 05 November 2017 - 17:48.


#767
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013
Oricum, felicitări pentru achizitiile făcute!

#768
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Daca e sa cauti nod in papura vei gasi minusuri chiar si acestui sistem ,care dupa opinia mea e perfect pentru o camera de apartament . Bucura-te de muzica cu sistemul acesta pentru ca alteceva mai bun nu exista. Poate o mica investitie in amenajarea camerei iti va aduce un plus de confort in timpul auditiei.

#769
nikydr

nikydr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 20.05.2009

View Postgiorgioaur, on 05 noiembrie 2017 - 21:43, said:

Daca e sa cauti nod in papura vei gasi minusuri chiar si acestui sistem ,care dupa opinia mea e perfect pentru o camera de apartament . Bucura-te de muzica cu sistemul acesta pentru ca alteceva mai bun nu exista. Poate o mica investitie in amenajarea camerei iti va aduce un plus de confort in timpul auditiei.
Pentru mine sistemul se aude excelent, și cred că asta contează cel mai mult, nimic nu poate să-mi strice bucuria :). Vă doresc la toți aceeași bucurie!

Edited by nikydr, 06 November 2017 - 09:59.


#770
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Sistemul ''cascofil'' actual:

Abrahamsen A-DAC II + Arcam rHEAD + HD600 Posted Image

Attached File  Set-up cascofil.jpg   496.49K   128 downloads

#771
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Bokeh frumos, Scule adevarate , Totul e perfect !

#772
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Slutare. Am un subwofer encore8 cu 5sateliti numai ca in spate la subwofer nu sunt iesiri pt toate boxele si nu stiu cum il pot conlega. Vreo idee

#773
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Singura solutie este sa cumperi receiver 5.1

#774
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

View Postene78, on 16 noiembrie 2017 - 15:34, said:

Slutare. Am un subwofer encore8 cu 5sateliti numai ca in spate la subwofer nu sunt iesiri pt toate boxele si nu stiu cum il pot conlega. Vreo idee
Ai mai pus pe un topic. Ala-i subwoofer pentru stereo ,adica 2.1. Ai doua intrari high level si doar doua iesiri tot high level ,adica doar doua boxe. Nu poti conecta mai multe boxe pt. ca apar probleme de impedanta ,una la mana si se va auzi si ca dracu'.
Si topicul asta e despre cu totul altceva.

Edited by edigee, 16 November 2017 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate