Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#739
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Orice device digital este in principiu analogic, inclusiv cd-playerul citeste land/pit de pe discul digital cu in semnal analogic modulat, finalii digitali lucreaza in comutatie.Classa D este in comutatie, digital este in fel de spune.

#740
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
Pt desktop folosesc : Edifier R1800BT
Portabil : Harman Kardon onyx studio II
Căști : Bowers & Wilkins P3 (amp Fiio Fujiyama E06 )

Attached Files



#741
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Şi pe unde ţi-i comod să duci cu tine şi să foloseşti Onyx-ul? Că e cam mărişor totuşi. La iarbă verde 'n' stuff?

#742
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Si eu am avut dilema intre a alege Onyx sau Xtreme. Onyx e mai finut lucrat, parca se preteaza mai mult pentru indoor/office, pe cand Xtreme e mai de tavaleala.

#743
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
Pai onyx-ul îl folosesc mai mult pt telefon, si câteodată îl scot in grădină, între Xtreme și onyx sunt avantaje și dezavantaje, dacă alegi sunetul mergi pe onyx dacă durata bateriei contează mergi pe Xtreme :)

#744
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Sony MHCV90DW

#745
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Sony MHCV90DW   costa 6400 ron !!! . Sincer....nu l-as lua acasa nici daca l-as primi degeaba.

#746
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
Ar putea ține locu' unui brad de Crăciun cu tehnologie mai avansată, par a fi niște chinezării ieftine " boxele " astea ce au ieșit in ultimu timp de la Sony

#747
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postzsoltozaur, on 22 octombrie 2017 - 20:14, said:

par a fi niște chinezării ieftine " boxele " astea ce au ieșit in ultimu timp de la Sony

Nu toate. Sony SS-HW1 suna excelent si arata incredibil pentru pretul lor. Eu nu am mai vazut de multa vreme boxe finisate asa in zona 500 euro ( lac peste furnir natural )

Attached Files



#748
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
ce rol are tweeterul indreptat spre tavan din acea boxa?

#749
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Poate boxele se aud bine, iar finisajul este premium. Dar eu cand aud de SUPERtweeter...zic ..pass. Nu cred ca au nici un effect decat sa dea bine vizual si in specificatii

#750
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrazor01, on 22 octombrie 2017 - 21:39, said:

ce rol are tweeterul indreptat spre tavan din acea boxa?
E o solutie care a mai fost folosita ,nu e nimic nou.

#751
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Boxele alea Sony sunt printre foarte putinele certificate Hi-Res, super tweterul de sus este pentru dispersia omnidirectionala a frecventelor ultrasonice treaba mandatory la acea certificare.
Nu le-am ascultat dar la fel ca si amplificatoarele in comutatie este posibil sa sune surprinzator de bine.Este bine sa existe o atitudine open-mind nu idei fixe, preconcepute.

#752
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce bine suna amplificatoarele in comutatie...
Asa bine suna ca in loc sa sonorizam cu 1U/2U @ 10-15kg folosim tot batranele 4U @ 50+ kg.
Nu tot ce e nou e bun si in primul rand toate tehnologiile imature au mari carente si pret prohibitiv.
Probabil in viitor vor evolua si nu vor mai fi proleme.

#753
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostFC72, on 23 octombrie 2017 - 06:33, said:

Boxele alea Sony sunt printre foarte putinele certificate Hi-Res, super tweterul de sus este pentru dispersia omnidirectionala a frecventelor ultrasonice treaba mandatory la acea certificare.

Intreb si eu ce-i cu acea certificare  Hi-Res la aparate din clasa asta ? Iar aia cu dispersia omni la sunetul Hi-Res m-a lasat masca efectiv. Inseamna ca noi folosim monitoare de studio de mii de euro degeaba si ne jucam cu material 24/96. Ca degeaba....

#754
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ce legatura au monitoarele de studio cu dispersia ultrasonica de la Hi-Res?Hi-Res se refera la redarea in mediu domestic a materialelor Hi-Res de la sursa DSD prin tot lantul de redare DAC+AMP si  incinte, toate certificate.
Deobicei frecventele ultrasonice creeaza atmosfera, ambianta, chiar daca nu se aud, influenteaza perceperea sunetului.Dispersia ultrasonica omnidirectionala asigura exact ambianta in camera de auditie.
Tehnologia nu este deloc imatura, de anul trecut este ceva obisnuit, toti producatorii seriosi avand electronice compatibile, la incinte insa sunt foarte putine certificate iar Sony ofera asa ceva.

#755
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Adica daca nu-i material hi-res acea dispersie e degeaba? Ca sistemul e folosit pe la boxe inca de prin anii '80.
Ma bucur insa ca sunt oameni care cred sincer ca aud diferente intre 16/44,1 si 24/96 pe astfel de sisteme si astfel banii se duc ,economia merge ,etc.
In rest toata folozofia aia cu perceptia de atmosfera ,ambianta ,frecvente ultrasonice e frumoasa. Parca e ceva de fratii Grimm.

#756
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Trecand peste marketing, certificari HiRes la Sony sau THX la sisteme Onkyo, boxele alea Sony sunt mult peste ce mai ofera piata Home-Audio ca boxe de raft, in bugetul de 500 euro ( sunet + finisaj ).

Tot ce am vrut sa spun in postul respectiv este ca Sony inca poate face echipamente de calitate daca doreste. Totul este sa doreasca sa faca ( sau sa le convina asta ). Posted Image Eu, personal, atunci cand am vazut boxele alea scoase din cutii, am crezut ca sunt prin zona 1000+ euro

Edited by bibiaudiofil, 23 October 2017 - 19:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate