Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8581 replies to this topic

#649
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Acel post este clar reclama la un magazin. Modelul prezentat este un model vechi iar magazinul are cele mai mari preturi de pe piata. Ca posesor de boxa Audiopro pot spune ca poate inclocui temporar un sistem audio hi-fi. Daca esti student si stai intr-o garsoniera cu chirie pe perioada studiilor, Audiopro t10gen2 iti poate oferi un sunet similar unui sitem hi-fi, insa fara a avea spatialitate stereo.

#650
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013

View PostM15TER105, on 27 august 2017 - 16:03, said:

Razor01 are f mare dreptate ! Cine are multi bani si nu e pasionat nu isi cumpara dichisuri dar nici nu se baga in seama pe aici. Tot ce am vrut sa zic este ca daca nu iti permiti macar un minim acolo nu mai veni frate si ne obosii cu RIC-uri ...etc. Eu personal sunt pasionat atat de muzica cat si de filme . M-am inarmat cu: Denon AVR 2200, 2× Heco Victa Prime 702 ,4 x Heco Victa Prime 302 ,1 × 102 ,Oppo 203 si multe altele pe langa Ps4 Pro Asus O!Play ...etc

View Postgiorgioaur, on 27 august 2017 - 22:05, said:

Acel post este clar reclama la un magazin. Modelul prezentat este un model vechi iar magazinul are cele mai mari preturi de pe piata. Ca posesor de boxa Audiopro pot spune ca poate inclocui temporar un sistem audio hi-fi. Daca esti student si stai intr-o garsoniera cu chirie pe perioada studiilor, Audiopro t10gen2 iti poate oferi un sunet similar unui sitem hi-fi, insa fara a avea spatialitate stereo.

Bun, dar tot nu înțeleg altercația dintre voi ! Un om oricât de bogat și de pasionat de sunet ar fi, nu cred că ar fi în toate mințile să dea atâția bani pe chestia aia !
Credeam că aici se postează sculele pe care le folosește omul să-și ”sonorizeze” garsoniera din Ferentari, casa din chirpici de la Măciuca, sau vila de la Santa Barbara...
Nu visele mai mult sau mai puțin umede pe care le are omul ne-lovit de norocul unei boxe câștigate la pufuleți...
Dacă e reclamă mascată, OK, dar să ni se aducă și niște argumente pentru care ar trebui să achiziționăm chestia aia de mii și mii de euro...

Edited by cutinastefan, 28 August 2017 - 14:07.


#651
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Care altercatie? Colegul facea misto in mod grosolan de cei care ar da atatia bani pe o pereche de casti, intr-un mod in care dorea sa transmita ca insasi existenta unui asemenea produs reprezinta o insulta. Dupa parerea lui cine detine atatia bani ar trebui sa faca altceva cu ei. Nu am putut sa nu remarc , in comentariile ulterioare ale colegului o ,,briza fina'' de marxism...

#652
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Treaba este cât se poate de simplă în ceea ce privește sistemul de căști Sennheiser HE 1 ( Orpheus gen. 2), sunt făcute pentru cei care au foarte mulți bani, evident, și vor să cumpere cele mai bune căști aflate pe piață la acest moment. Sistemul Sennheiser Orpheus a fost făcut prima oară în 1991, nu este nimic nou sub soare, și în acea perioada costa ~15.000$ ( o sumă foarte mare pentru acea vreme).

Sunt căști legendare, căști care de regulă după ce ies din producție își dublează valoare, sau chiar mai bine. Cum s-a întâmplat și cu prima generație Orpheus, sau cu modelul R10 de la Sony, care de la 2.500$ ( în 1989 ) au ajuns chiar să depășească 10.000$ SH dacă erau în stare perfectă....

Cu alte cuvinte, astea sunt căști care se lasă moștenire, și valoarea lor rămâne oarecum neschimbată dacă sunt păstrate bine, sau chiar creste. Ne gândim la ele ca la un ''Aston Martin DB5'' al căștilor... Posted Image

Edited by alexx20alexx, 28 August 2017 - 15:11.


#653
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,724
  • Înscris: 31.12.2013

View PostM15TER105, on 27 august 2017 - 16:03, said:

Razor01 are f mare dreptate ! Cine are multi bani si nu e pasionat nu isi cumpara dichisuri dar nici nu se baga in seama pe aici. Tot ce am vrut sa zic este ca daca nu iti permiti macar un minim acolo nu mai veni frate si ne obosii cu RIC-uri ...etc. Eu personal sunt pasionat atat de muzica cat si de filme . M-am inarmat cu: Denon AVR 2200, 2× Heco Victa Prime 702 ,4 x Heco Victa Prime 302 ,1 × 102 ,Oppo 203 si multe altele pe langa Ps4 Pro Asus O!Play ...etc
E un sistem audio corect... nu ideal, dar foarte bun. Eu am relativ aceeași combinație, dar de la alte branduri...
👍

#654
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View Postrazor01, on 28 august 2017 - 14:29, said:

Care altercatie? Colegul facea misto in mod grosolan de cei care ar da atatia bani pe o pereche de casti, intr-un mod in care dorea sa transmita ca insasi existenta unui asemenea produs reprezinta o insulta. Dupa parerea lui cine detine atatia bani ar trebui sa faca altceva cu ei. Nu am putut sa nu remarc , in comentariile ulterioare ale colegului o ,,briza fina'' de marxism...
nu stiu ce vrea marxismul si nici nu ma intereseaza. grosolan eram daca injuram ca-n trafic sau luam la bataie pe cineva pt ca exista in calea mea.
dar ca fac misto, recunosc. ce altceva sa fac? uite: oau ce sistem magnific, oau! costa 55 k? trebe ca merita, mi-as lua daca as fi ingropat in bani! e bine?
acum serios, orice milionar pasionat, filantrop sau nu, isi ia masini, case, obiecte scumpe pt ca poate. dar sa consider chestia asta ceva pozitiv, asta e grosolanie.

#655
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Reciteste postul lui alex20alex de mai sus si o sa intelegi ca sculele de genul asta nu sunt , la modul general, niste inutilitati cu care sa te dai mare. Le putem include, pastrand proportiile desigur, in cadrul operelor de arta. Acestea sunt limitele pana la care a putut ajunge tehnologia umana in materie de sunet de calitate (oferit de casti). Daca nu ar fi existat ,,tampiti'' care sa cumpere asa ceva, nici producatorii nu ar fi investit atat in tehnologie, iar asta este valabil pentru multe domenii, nu doar pentru hi-fi.

Mai devreme sau mai tarziu, tehnologiile care au permis construirea unor asemenea produse, incep sa fie mai raspandite si deschid posibilitatea fabricarii de produse noi pentru marea masa. Când a aparut televizorul, cati crezi ca isi permiteau sa cumpere asa ceva? Daca nu existau ,,tampiti'' care sa dea la vremea aia o avere pe cutia aia ce afisa imagni alb negru, crezi ca producatorii ar fi mai fost motivati sa dezvolte tehnologia pentru mase? Evident ca nu, ramaneam la stadiul de mers la cinema ca sa vedem stirile.

Edited by razor01, 28 August 2017 - 20:02.


#656
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Bine, dar nu acelasi nivel de pret. Nici un produs facut pt mase nu a costat atat. Astea au costat 19 k dolari initial. Acum, dupa 25 de ani le-au marit pretul de 3 ori. Cine isi permite si e pasionat sa cumpere. Eu ma pot lauda ca stiu persoane care le-au probat :-p in Romania. Is valabil sau ce?

#657
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Nu are logică să spunem că este scump sau nu atâta timp cât la un preț mai mic nu există un alt produs care să le egaleze sau chiar să le depășească. În plus, 19.000$ de acum 25 de ani ≠ cu 19.000$ în prezent, trebuie luată în considerare și inflația.

În opinia mea, Sennheiser HE 1 au fost gândite ''ca un trofeu'', o referință, nu este un produs pentru publicul larg. Probabil au vrut să demonstreze, încă o dată, de ce sunt în stare.

Sunt persoane care plătesc ~50.000 de euro pe o șampanie pe care o consumă într-o singura seara, asa ca, sunt destul de sigur ca sunt persoane care plătesc fără prea mare ezitare 55.000 de euro pe asa ceva.

Hai gata, acum pot să mă duc liniștit să îmi scot parizerul din frigider, sa nu fie prea rece. Mai vrea cineva? Am și muștar...   Posted ImagePosted ImagePosted Image

Succes!

Edited by alexx20alexx, 29 August 2017 - 08:52.


#658
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postalexx20alexx, on 29 august 2017 - 08:39, said:

Hai gata, acum pot să mă duc liniștit să îmi scot parizerul din frigider, sa nu fie prea rece. Mai vrea cineva? Am și muștar...   Posted ImagePosted ImagePosted Image

Asta patesti daca iti dai salariul pe cabluri audiofile :D

#659
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
daca ai mustar Aro, vreau si eu.

#660
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu sunt deloc deacord!
Totul in lumea asta guverneaza dupa raportul calitate/pret.
Pentru fiecare produs este un interval in care acest raport este optim.Ei bine, un om rational bine documentat din segmentul asta cumpara.
Cu cat te abati mai mult de la acest interval sunt bani aruncati in vant.
Cu ce te incalzeste pe tine utilizator final castile alea la peste 50k Euro inafara sa epatezi in fata multimii ca tu ai bani nemunciti cu sacul si-ti permiti sa arunci cu ei pe cele mai scumpe lucruri.
Aude cumva vreo beizadea din asta de la 8Hz pana la peste 100.000Hz ca sa se justifice investitia fata de niste casti cu mult mai ieftine?
Face cineva diferenta la blind test intre 48Khz  si 192khz?
Sunt ca sa fie pentru ca lumea e plina de magnati habarnisti care dau cu banul doar pentru fala.
Nu mai departe duminica asta am fost pe transalpina.Era pe-acolo si o beizadea cu Lambo.Atata s-a cacat pe el si a fortat depasirile iar in final pe aprope de intersectia cu Jina l-am dat fum cu amaratul meu de passat(deh drumul un pic mai accidentat si i se spargea carbonul de la bara). Asta asa ca o paranteza sa intelege-ti cat de useless sunt unele chestii.

#661
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postgeo123, on 29 august 2017 - 12:38, said:

Cu ce te incalzeste pe tine utilizator final castile alea la peste 50k Euro inafara sa epatezi in fata multimii ca tu ai bani nemunciti cu sacul si-ti permiti sa arunci cu ei pe cele mai scumpe lucruri.
Aude cumva vreo beizadea din asta de la 8Hz pana la peste 100.000Hz ca sa se justifice investitia fata de niste casti cu mult mai ieftine?
Nu cred ca acesta este motivul pentru care castile respective costa atat. Nu am apucat sa le ascult, desi au fost prezente in showroom-ul avstore. Poate cineva care le-a auzit sa ne spuna ce fel de experienta audio ofera. @bibiaudiofil (stiu ca nu te pasioenaza castile, dar sigur le-ai ascultat Posted Image )

Edited by razor01, 29 August 2017 - 12:59.


#662
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 22.04.2017
Ce ne mai place sa ne dam cu parerea despre altii: ca sunt afoni, ca sunt beizadele, ca au furat, ca sunt prosti...
Si asta doar pentru ca exista o pereche de casti de cateva zeci de mii de euro. Ce vina are producatorul sau cumparatorul?!?

#663
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
sunt sigur ca acele casti se aud exceptional. de altfel asta spune si poate singurul reviewer din Ro, un tip care a ascultat tot ce se poate de-a lungul anilor:
http://soundnews.ro/...us-he-1-review/
ideea e ca e normal sa iti doresti ceva de calitate indiferent ca e util sau doar distractie. si mie uneori imi vine sa renunt la "prastiile" mele de la fiio si beyerdynamic, sa incerc ceva mai bun. dar imi dau seama ca si daca platesc dublu, triplu, castigul nu e atat de fulminant. plus remuscarile de rigoare cand trec pe langa sau vad pe net saracia lucie in care traiesc altii. dar sa zicem ca asta e alta discutie.
sa va spun asa: acum ceva ani baiatul care a facut review la orpheus m-a lasat sa ascult audeze lcd-3 pe amplif/dac smecher, era za ultimate stuff pe vremea aia. costau vreo 8000 de lei atunci. se aud excelent cu un efect puternic ca toti artistii sunt langa tine si canta live, dar nu au fost atat de superioare castilor dt880 de la beyer, adica pretul de 8 ori mai mare insemna un castig de 2 ori al calitatii, maxim. dar calitatea se plateste, de acord, dar te mai si strecori, adica mai iei si piese sh.
insa una e sa arunci munca proprie (sau mostenirea lu' taticu') pe divertisment si alta pe necesitati, incluzand aici si confortul modern fara de care ne-ar fi greu sa traim.

#664
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Un mic upgrade : Onkyo rz900, Rotel A10, Teac CD-P800NT.

#665
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tine cont ca acei 50 000 de euro nu se duc doar pe casti, este un pachet, in banii aia primesti si un DAC/AMP, care probabil valoreaza jumatate din costul de productie.

Treaba cu saracia lucie e cu dus si intors. In Romania, in orasele mari, daca vrei sa muncesti, gasesti repede. Sigur, nu vei gasi poate conditiile de munca si salarizare la care aspiri,dar gasesti sigur ceva care sa te scoata din starea de ,,saracie lucie''. Asa ca nu-ti mai face atatea procese de constiita, atata vreme cat n-ai furat si n-ai inselat pe nimeni, e dreptul tau sa-ti cheltuiesti banii cum consideri.

Edited by razor01, 29 August 2017 - 18:33.


#666
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Posta_user, on 29 august 2017 - 15:52, said:

Ce ne mai place sa ne dam cu parerea despre altii: ca sunt afoni, ca sunt beizadele, ca au furat, ca sunt prosti...
Si asta doar pentru ca exista o pereche de casti de cateva zeci de mii de euro. Ce vina are producatorul sau cumparatorul?!?

Arata-mi si mie unul care si-a cumparat casti din alea si a facut banii cinstit.Se pare ca nu stii cum se invarte pamantul.
Producatorul nu are nici o vina.El speculeaza piata.Daca sunt indivzi de bani gata care pun botul de ce sa nu-si faca safteaua.Costul de productie al castilor alea este infim rapoartat la pretul de vanzare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate