Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8581 răspunsuri în acest subiect

#3007
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007

View Postamstel, on 05 octombrie 2020 - 11:36, said:

OK, multumesc pentru efort si bunavointa! Posted Image

Macar nu ma mai simt singur pe aici pe forum 😊

#3008
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.694
  • Înscris: 24.10.2015

View Postamstel, on 05 octombrie 2020 - 10:34, said:

Ok, multumesc pentru raspuns. Inteleg ce vrei sa spui.
Totusi pe mine ma framanta pur teoretic, daca pun amplificatorul si boxele in aer liber, pe camp, ce impedanta se foloseste, cum/de ce se alege intre 4/6/8 ohmi rezultand o putere teoretic de 105/70/55w.
Nu stiu cum sa ma fac inteles. La amplificator e simplu. Folosesti boxe de 4 ohmi rezulta 105 w puterea amplificatorului. Folosesti boxe de 8 ohmi rezulta 55 w puterea amplificatorului. Ok, dar cand boxele au intre 4-8 ohmi cum e? Nu inteleg principiul.

Simplu, cand variaza impendanta variaza si puterea. In momentele in care impendanta scade, puterea livrata e mai mare. Depinde ce asculti. De exemplu daca pui doar o voce, adica muzica pe frecvente medii, puterea necesara e mica, vei putea da din amplificator pana te surzeste insa vei consuma doar vreo  10-15 watts. Cand pui ceva foarte aglomerat si greu nu vei putea da atat de tare ca vei avea distorsiuni, amplificatorul a functiona la capacitatea maxima.



Pe scurt,la 4 omi daca ai 105 watts si impendanta minima a boxelor e 4 omi inseamna ca pe acele boxe vei avea maxim 105 watts. Acum te uiti la cat suporta boxele. Pe ele scrie putere nominala 80 si maxim 120.
Teoretic nu ai nicio problema.

Puterea livrata de amplificator nu depinde doar de pozitia potentiometrului cum cred unii. La aceeasi pozitie a potentiometrului cand redai inregistrarea unui bazait de tantari si va lucra aproape doar tweeterul se va consuma putin curent si puterea livrata va fi foarte mica, cand vrei sa redai sunetul unui nissan gtr vor incepe toate wooferele sa se miste, evident ca lucrul efectuat e mai mare si se consuma mai mult curent, putere mai mare.

De asta si sunt standartizate masuratorile se dau niste cifre concrete pentru 1khz,  40hz-20khz si 20hz-20khz. In practica niciodata nu asculti un sunet pe doar o frecventa precum 1khz sau sunet Brownien, toz sau alb sa cuprinda 20-20 in mod constant. Acum nu spun ca specificatiile nu servesc la nimic, din contra, daca intelegi ce scrie acolo iti faci idee despre puterea amplificatorului cand vrei sa-l compari cu altul. Insa trebuie sa fii atent, dacq citesti la unul puterea la 1khz si la altul 20hz-20khz va fi absolut irelevanta comparatia. Sau daca la unul valorile sunt pentru 0,01% THD si la altul pentru 10% iar e degeaba.



Aici e graficul de impendanta in functie de frecventa pentru aria 906.

Cand se efectuiaza un grafic de genul se masoara pentru o singura frecventa insa nu nimeni nu asculta doar o frecventa. De asta zic,  daca asculti ceva aglimerat cu multe sunete si bas greu atunci iei in considerare impendanta minima.

Editat de vinciun, 05 octombrie 2020 - 13:12.


#3009
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
Comportamentul dinamic al incintelor este foarte complex si nu se poate estima sau anticipa, astfel ca potrivirea cu amplificatorul ramane pana la urma o treaba de experimentat.
Apropo de LS50, modelul activ este complet altceva, nici o combinatie cu nici un amplif oricat de scump sau exotic ar fi, nu le apropie ca sunet de modelul activ.Practic modelul activ este in alta clasa...superioara.

#3010
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.694
  • Înscris: 24.10.2015
Poti sa fii mai clar te rog? Ca nu am inteles ce ai vrut sa spui. E despre putere si consum electric?

Editat de vinciun, 05 octombrie 2020 - 14:53.


#3011
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.068
  • Înscris: 28.04.2004
Pt ca Black Friday nu e departe, trebuie sa incepem....sa ne facem temele

Cum am scris p-aici, de cateva luni mi-am luat niste Focal Aria 906. Am scris cu ceva pagini in urma despre proiectul readucerii (super challenging and funny) la viata si a tuning-ului amplif-ului Technics SU-V560 cu care functioneaza acum boxele. Anyway funny-nefunny am avut intotdeauna in plan sa schimb amplificatorul cu ceva un pic mai de Doamne-ajuta, fara totusi sa trebuiasca sa-mi mai iau un job suplimentar pt asta....

Asadar de B.F. caut amplificator pt mariaj de vis cu boxele cu care sa-mi ascult vinilurile si cd-urile (ca referinta Pink Floyd as vrea sa ascult)...Personal nu ascult muzica tare (de fapt ma si enerveaza galagia), cand ascult stau la aprox 2,5m de boxe...deci ce sa fie? la momentul la cat la duce capul si buzunarul cred ca ceva in range-ul de pret Yamaha AS501, MarantzPM6006 sau de ce nu ceva gen Audio Sprout 100 la o oferta buna ...as lua.

Ma puteti ajuta cu niste sugestii care-ar fi ampliful "de aur" sa ma pun si eu pe citit, pt care va si multumesc anticipat....

#3012
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
Ma refeream la potrivirea acustica.Nu cred ca vreun amplificator actual decent nu ar putea duce incintele sau ca s-ar defecta.
Problema este cum suna impreuna.

#3013
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.694
  • Înscris: 24.10.2015
Intrebarea colegului nu era despre cum suna.

#3014
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 03.12.2007
Dupa ce m-am invirtit si sucit (si enervat) am decis sa mai astept pina de BF cu boxele si pina atunci sa mai dau o sansa vechilor  Technics din dotare. Inca nu le-am legat la noul amp. (le decuplasem demult de la receiverul Sony, pina si cablurile le scosesem, am luat cabluri noi intre timp, odata cu amp-ul) asa ca le-am facut o mica inspectie si le-am sters de praf. Asa am vazut ca la una din boxe difuzorul de medii e putin infundat (asa e cu copii mici in casa!). Credeti ca mai e bun de ceva difuzorul ala sau trebuie schimbat? Daca e sa il schimb trebuie schimbate ambele...

Fișiere atașate



#3015
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.694
  • Înscris: 24.10.2015
Daca e doar asta nu are nicio treaba.

eu le desfundam cu un ac dar va ramane o gaurica.

#3016
balasaionel

balasaionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 23.11.2008

View PostClayman, on 05 octombrie 2020 - 15:02, said:

Pt ca Black Friday nu e departe, trebuie sa incepem....sa ne facem temele

Cum am scris p-aici, de cateva luni mi-am luat niste Focal Aria 906. Am scris cu ceva pagini in urma despre proiectul readucerii (super challenging and funny) la viata si a tuning-ului amplif-ului Technics SU-V560 cu care functioneaza acum boxele. Anyway funny-nefunny am avut intotdeauna in plan sa schimb amplificatorul cu ceva un pic mai de Doamne-ajuta, fara totusi sa trebuiasca sa-mi mai iau un job suplimentar pt asta....

Asadar de B.F. caut amplificator pt mariaj de vis cu boxele cu care sa-mi ascult vinilurile si cd-urile (ca referinta Pink Floyd as vrea sa ascult)...Personal nu ascult muzica tare (de fapt ma si enerveaza galagia), cand ascult stau la aprox 2,5m de boxe...deci ce sa fie? la momentul la cat la duce capul si buzunarul cred ca ceva in range-ul de pret Yamaha AS501, MarantzPM6006 sau de ce nu ceva gen Audio Sprout 100 la o oferta buna ...as lua.

Ma puteti ajuta cu niste sugestii care-ar fi ampliful "de aur" sa ma pun si eu pe citit, pt care va si multumesc anticipat....

Eu am Focalurile imperechiate cu Nuprime IDA-8.
Un amplificator integrat potent, foarte smooth pentru inregistrari jazz si vocal female.
Un punct forte il reprezinta intrarea usb, asta cand il ai conectat la computer, decodeaza PCM 384 si DSD 256.

#3017
AliensVsPredator

AliensVsPredator

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 23.10.2015

View PostClayman, on 05 octombrie 2020 - 15:02, said:

Pt ca Black Friday nu e departe, trebuie sa incepem....sa ne facem temele

Cum am scris p-aici, de cateva luni mi-am luat niste Focal Aria 906. Am scris cu ceva pagini in urma despre proiectul readucerii (super challenging and funny) la viata si a tuning-ului amplif-ului Technics SU-V560 cu care functioneaza acum boxele. Anyway funny-nefunny am avut intotdeauna in plan sa schimb amplificatorul cu ceva un pic mai de Doamne-ajuta, fara totusi sa trebuiasca sa-mi mai iau un job suplimentar pt asta....

Asadar de B.F. caut amplificator pt mariaj de vis cu boxele cu care sa-mi ascult vinilurile si cd-urile (ca referinta Pink Floyd as vrea sa ascult)...Personal nu ascult muzica tare (de fapt ma si enerveaza galagia), cand ascult stau la aprox 2,5m de boxe...deci ce sa fie? la momentul la cat la duce capul si buzunarul cred ca ceva in range-ul de pret Yamaha AS501, MarantzPM6006 sau de ce nu ceva gen Audio Sprout 100 la o oferta buna ...as lua.

Ma puteti ajuta cu niste sugestii care-ar fi ampliful "de aur" sa ma pun si eu pe citit, pt care va si multumesc anticipat....

Roksan Kandy K3

#3018
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.701
  • Înscris: 23.10.2006

View Postpedros_2005, on 05 octombrie 2020 - 15:45, said:

Dupa ce m-am invirtit si sucit (si enervat) am decis sa mai astept pina de BF cu boxele si pina atunci sa mai dau o sansa vechilor  Technics din dotare. Inca nu le-am legat la noul amp. (le decuplasem demult de la receiverul Sony, pina si cablurile le scosesem, am luat cabluri noi intre timp, odata cu amp-ul) asa ca le-am facut o mica inspectie si le-am sters de praf. Asa am vazut ca la una din boxe difuzorul de medii e putin infundat (asa e cu copii mici in casa!). Credeti ca mai e bun de ceva difuzorul ala sau trebuie schimbat? Daca e sa il schimb trebuie schimbate ambele...

Foloseste aspiratorul nu ac... dar sa fie setat pe puterea de aspirare cea mai mica...

#3019
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.068
  • Înscris: 28.04.2004
merci de propuneri, însă par bine de tot departe de bugetul estimat...o sută, hai două mai treacă meargă, dar triplu.....totuși

#3020
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 03.12.2007

View Postbaribalu, on 05 octombrie 2020 - 19:29, said:



Foloseste aspiratorul nu ac... dar sa fie setat pe puterea de aspirare cea mai mica...
Ma gindii si eu la aspirator. Gind la gind!

#3021
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ai buget de as 501 nou eu zic sa nu te grabesti, gasesti multe variante.
De ex. pe oleics e un as 701 la bugetul ala, omul se jura ca nu prea e folosit. Eu am stat si am cautat mult dar am luat as 701 sigilat la pret si mai bun.

#3022
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.068
  • Înscris: 28.04.2004
aici nu exista olx, dar nu asta e pb...eu oricum nu ascult tare, de ce as701 si nu as501 sau altceva în locul lui 701?

#3023
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008

View PostFC72, on 05 octombrie 2020 - 14:17, said:


Apropo de LS50, modelul activ este complet altceva, nici o combinatie cu nici un amplif oricat de scump sau exotic ar fi, nu le apropie ca sunet de modelul activ.Practic modelul activ este in alta clasa...superioara.
Chiar ma gandeam la tine ca esti amator de varianta activa ,mai ales noile LS50 Wireless II cu absorber din asta minune Meta.

Si chiar voiam sa-ti propun ceva considerat chiar mai bun:
https://www.buchardtaudio.com/products
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pd7bIdN3-b4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cica ar fi useri ingrijorati ca radiatorul se duce pna prin 70 gr. celsius.
Eu personal zic pas la chestiile astea pline de DSP-uri.
Inca prefer o abordare mai purista.

#3024
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.643
  • Înscris: 06.03.2005
Chiar daca folosesc sistem cu amplif si boxe, apreciez un sistemele active, sunetul lor nu are corespondenta, sunt foarte usor de utilizat si configurat.
Probabil daca fac upgrade vreodata sigur voi merge pe ceva activ.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate